• Gameboy Color - historia

03.04.2005 18:17
odsłon: 9678, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

GameboyPierwsza konsola GameBoy miała swoją premierę 21 kwietnia 1989 roku. Twórcą GameBoy'a był Japończyk Gumpei Yokoi. Od tego dnia to małe, niepozorne i szare pudełeczko zawładnęło światem graczy. Do dzisiaj sprzedano na całym świecie ponad 70 milionów konsol. Firma Nintendo odniosła sukces. Przez ostatni okres króluje na pierwszym miejscu wśród przenośnych konsol. Jego dominacja nie była zachwiana ani raz. Nawet konkurencyjne produkty firm Atari (Lynx) czy Sega (Game Gear) nie zagroziły GB. Doskonałe parametry, ogromna ilość dostępnych gier to niezaprzeczalne atuty GameBoya. W 1996 roku powstaje następca - GameBoy Pocket. Zmniejszono obudowę i zamontowano lepszy wyświetlacz. Jednak prawdziwa rewolucja miała dopiero nastąpić. Pod koniec 1998 roku pokazano światu całkiem nową konsolkę - GameBoy Color. Najważniejszą zmianą było zamontowanie kolorowego wyświetlacza. Dzięki zachowaniu zgodności z wcześniejszymi modelami możliwe było korzystanie z gier napisanych dla starszych modeli. Oprócz tego pojawiły się całkowicie nowe tytuły, które wyciskają z Colora rzeczy o jakich nie śniło się jego projektantom. Wygląda na to, ze czas GameBoya jeszcze się nie skończył. Ciągle powstające oprogramowanie (np. trackery, sekwencery do tworzenia muzyki, system operacyjny...), rożnego rodzaju akcesoria (GB Camera, radio, dyktafon...), etc. Można powiedzieć, że konsola GBC jest w obecnych czasach wyrazem mody na retro komputery, takie jak: ZX Spectrum, Atari czy Commodore. I stąd też wynika jej "kult" (stare kultowe gierki, archaiczne brzmienie elektronicznej muzyki). W 2001 roku pojawiła się konsola Gameboy ADVANCE, ale to już zupełnie inna historia...

DANE TECHNICZNE (GameBoy Color)

Procesor: 8 MHz Z80 wykonany przez firmę Sharp, posiada dwa tryby pracy: pojedynczy (4MHz) i podwójny (8MHz) (8-bit; podobny do procesora Intel 8080 lub Zilog Z80).
Ekran: kolorowy ciekłokrystaliczny wyświetlacz TFT (Thin-Film Transistor) firmy Sharp GBC może używać 8 palet po 4 kolory (jeśli wszystkie są różne, daje nam to 32 kolory na raz), sprite'y używają drugich 8 palet (jeden z kolorów w tym przypadku zawsze jest przezroczysty) czyli dalsze 8 x 3 = 24 kolory. 32 + 24 = 56 teoretyczna maksymalna liczba kolorów. Ekran (wirtualny) 256 x 256 punktów z czego widoczne jest 160 x 144.
Pamięć RAM: 8 kB
Pamięć Video: 16 kB
Dźwięk: 4 kanałowy generator stereo
Sterowanie: 8 kierunkowy D-Pad, 4 przyciski wyboru: A,B, Select, i Start.
Zasilanie: 13 godzin gry z dwóch baterii AA (R6), albo zasilanie z sieci (poprzez zasilacz 3 V - DC3V, 300mA)
Wymiary: 133 x 78 x 27 mm
Rozdzielczość: 160x144x 56 kolorów z 32.000 palety - inne tryby hi-color dostępne poprzez tweaking.
Sprite'y: 40 - 8x16, 8x8 (cztery kolorowe sprite'y-4 kolory- 1 przezroczysty)
Tiles: 512 na ekranie przy użyciu 16K pamięci VRAM
Rozmiar cartridge'a: 256KBit - 16MBit dla gier kompatybilnych z GB. Aż do 64MBit ROM oraz 128KBytes RAM dla gier przeznaczonych dla GBC, największe z aktualnie produkowanych to 32Mbit ROM / 64K RAM.
DMA: Dwa nowe tryby DMA. Transfer danych jest stały i niezależny od obciążenia procesora. Nowe tryby pozwalają na wymianę danych z ROM lub RAM do VRAM na poziomie 16 bajtów na jeden H-Blank. Jest to konieczne, ponieważ tyle wymaga kolorowy obraz oraz zapewnia to szybką i płynną animację.
Szybkość portu szeregowego: 512 Kbps
Waga: 200 g z bateriami GBC posiada port szeregowy umożliwiający wymianę danych (wspólną grę) maksymalnie czterem osobom. Każda z nich musi mieć własną kartę (z grą), a konsole łączy się za pomocą specjalnego kabelka do linkowania. Dodatkowo posiada port komunikacyjny na podczerwień. Ma on w przyszłości służyć do wymiany danych pomiędzy graczami. Tymi danymi mogą być np. statystyki lub cechy postaci z gier.

    
1 komentarzostatni: 19.01.2014 00:38
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem