• ZX Spectrum - historia

23.07.2008 21:21, autor artykułu: Piotr "PopoCop" Szymański
odsłon: 8727, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

ZX Spectrum ZX Spectrum powstał w 1982 roku w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w zakładach Sinclair Research Ltd. Był następcą komputerów ZX 80 i ZX 81, ale możliwościami wyprzedzał je o kilka długości. Parametry techniczne przedstawiały się następująco:

  • procesor Zilog Z80 3.5 MHz,
  • 16 kB ROM,
  • 16 (bardzo szybko zamienione na 48) kB RAM,
  • grafika 256*192 piksele i 16 barw,
  • jednokanałowy generator dźwięku z wbudowanym głośniczkiem.

Całość zamknięta była w czarnej obudowie z czterdziestoma gumowymi klawiszami. Jako pamięć zewnętrzną producent przewidział magnetofon kasetowy lub tzw. microdrive (specyficzne połączenie dyskietki z taśmą magnetyczną). Spectrum był komputerem dość uproszczonym, posiadał tylko gniazda do TV i magnetofonu. Oknem na świat było złącze krawędziowe, do którego podłączało się różne interfejsy, najczęściej zawierające porty joysticka i przycisk RESET.

ZX Spectrum Mimo swej prostoty, a może właśnie z jej powodu, Spectrum zdobył ogromną popularność (wśród 8-bitowców tylko C64 był lepszy). Powstało dla niego mnóstwo oprogramowania, osprzętu, literatury i czasopism. Sam komputer doczekał się kilku wersji. W roku 1984 na rynek trafił ZX Spectrum+, który różnił się tylko zewnętrznie: większa obudowa, plastikowe klawisze, wbudowany przycisk RESET oraz wysuwane nóżki, ustawiające klawiaturę pod kątem. Rok później powstał ZX Spectrum 128, model znacznie ulepszony, wyposażony w większą pamięć, porządny generator dźwięku AY-3-8910 i kilka interfejsów. Spectrum 128 mógł pracować w dwóch trybach - jako stary Spectrum 48 i nowy Spectrum 128. Wyboru trybu pracy dokonywało się w menu pojawiającym się na ekranie po włączeniu lub zresetowaniu komputera.

W 1986 roku firma Sinclaira została wykupiona przez Amstrada. Nowy właściciel zmodernizował nieco Spectrum 128 i w ten sposób na rynek trafiły ZX Spectrum +2 z wbudowanym magnetofonem (1986 r.) oraz ZX Spectrum +3 z wbudowaną stacją dysków (1987 r.).

ZX Spectrum ZX Spectrum doczekał się również wielu klonów, zarówno oficjalnych, jak i nieoficjalnych. Do tych pierwszych zalicza się popularny w Polsce Timex 2048, do tych drugich maszyny powstające w krajach byłego ZSRR, takie jak Scorpion czy Pentagon. Warto tu też wspomnieć o swego rodzaju następcy ZX Spectrum jakim był Sam Coupe. Ten ośmiobitowy komputer powstał w 1989 roku i miał stanowić konkurencję dla zdobywających rynek szesnastobitowców. Zamiar ambitny, ale nie udało się go zrealizować - ludzie zamiast Sama Coupe woleli mieć w domu Amigę lub Atari ST.

Oprogramowanie dla ZX Spectrum to w zdecydowanej większości gry. Powstały ich tysiące i prawie każdy znany tytuł z lat 1982-92 ma swoją spectrumową wersję. Na Spectrum istnieje też scena, która jest aktywna do dziś.

Odnośniki do ciekawych stron dotyczących ZX Spectrum:

  • World of Spectrum - najlepsza strona o Spectrum jaka istnieje w sieci.
  • The "Your Sinclair" Rock'n'Roll Years - strona poświęcona kultowemu miesięcznikowi "Your Sinclair", zawiera też cykl filmów dokumentujących poszczególne lata spectrumowej historii.
  • Speccy Spoilers - zakończenia spectrumowych gier.
  • RZX Archive - zbiór plików .rzx, dzięki którym można zobaczyć jak gry przechodzą się same (wymagany odpowiedni emulator).

    
komentarzy: 2ostatni: 06.03.2009 10:20
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem