Jak stworzyć startującą płytę z Amithlonem?

Wymienione poniżej kroki służą utworzeniu własnej płyty z emulatorem, czyli np. takiej, która startuje z użyciem najnowszej wersji jądra i zawiera wiele dodatkowych narzędzi (wybranych przez nas dowolnie). Opis ten powstał na podstawie maila Guido Mersmanna nadesłanego na zagraniczne forum poświęcone Amithlonowi i jest jedynie jego tłumaczeniem wraz z komentarzami i wyjaśnieniami.

Krok 1

Skopiuj całą zawartość płyty z Amithlonem na dysk twardy (do jednego katalogu). Najlepiej wyszukaj i usuń pliki, których nazwy zawierają bardzo niestandardowe litery (głównie chodzi o hiszpańskie pliki pomocy i locale, które mają w nazwach przedziwne krzaczki). Dokonaj ewentualnych własnych zmian w zawartości płyty (można do niej załączyć spakowane BoingBagi, AmithlonUpdate, jakieś programy).

Krok 2

Zaktualizuj jądro w plikach skopiowanych z płyty (to może nie działać ze wszystkimi wersjami jądra). W tym celu pobierz jądro (np. stąd) i plik binarny (zapewne największy w archiwum) nazwij "emubox.gz". Zastąp nim stary (znajdującym się w katalogu "isolinux").

Krok 3

Pobierz najnowszą wersję programu Mkisofs (pod dowolny system - może być AmigaOS 3.x odpalony pod UAE lub na Amithlonie - wtedy patrz Aminet).

Krok 4

Jeśli używasz Mkisofs pod AmigaOS, zwiększ stos:
Stack 500000
Przypisz miejscu, gdzie znajdują się pliki z płyty Amithlona nazwę woluminu MKCDS:
Np.: Assign MKCDS: SYS:PlytaAmithlona
Przypisz miejscu gdzie chcesz uzyskać gotowy obraz płyty nazwę MKCDD:
Np.: Assign MKCDD: SYS:T
Skopiuj narzędzie Mkisofs do C: i wywołaj następującą linijkę:
Mkisofs -l -V "AmigaOS XL" -J -R -o /MKCDD/AMIthlon.iso -b isolinux/isolinux.bin -c isolinux/boot.cat -no-emul-boot -boot-load-size 4 -boot-info-table "/MKCDS/"
Poczekaj... trochę i ciesz się obrazem "AMIthlon.iso" we wcześniej wyznaczonym katalogu docelowym. Narzędzie to wymaga podobnej składni pod innymi systemami operacyjnymi. Jak widać wykorzystano tu linuksowe ścieżki "/MKCDS/" zamiast amigowego "MKCDS:" - w razie problemów można sprawdzić także amigowe lub odpowiednie dla używanego systemu operacyjnego. W razie innych problemów warto zapoznać się z pomocą do narzędzia "Mkisofs", jego składnią, przełącznikami i "popróbować" trochę.

Krok 5

Uzyskany obraz ISO nagrywamy dowolną nagrywarką (i dowolnym programem) na płytę CD. Do testów można zastosować płytę CD-RW. Tak utworzona płyta powinna prawidłowo startować ("być bootowalna") na komputerach x86 32 i 64 bitowych (należy ustawić odpowiednią opcję w BIOS-ie i mieć płytę w napędzie CD/DVD, ustawionym jako Master, po resecie komputera).

autor/źrodło: mario.ppa.pl

  • Szukaj w dziale

  • Menu PPA.pl

  • Amiga Friendship #3

  • Forum

Amiga na scenie muzycz... (2) 
CD32 + 2MB rom + kicks... (59) »
PiStorm32 Amiga 1200 (653) »
Muzyka z FutureCompose... (6) 
Spokojne demka które m... (19) 
HEX PISTONS 3
Wielkopolska - amigowy... (182) »
Amiga 2000 (rev.4) i s... (5) 
Rejestracja MOS (63) »
Sam 460 - zawieszanie ... (8) 
  • Imprezy

kalendarz imprez

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem