kategoria: Programy
[#1] Instalacja Workbench 3.0 na Hdd
Witam czy mógł by ktoś mnie pokierować przy instalacji Workbench 3.0. Aha W ogóle mam takie pytanie czy na podstawowej wersji A1200 coś innego pójdzie jakiś nowszy OS?.

Co do instalki 3.0 posiadam dyskietki WB + dyskietke install, lecz nie potrafie za bardzo sam dojść o co biega. Mogli byście w przybliżeniu mi napisać krok po kroku? Bardzo proszę :)

Najpierw odpaliłem dyskietkę Workbench 3.0 potem Locale i ponownie Wb3 (odpalił mi sie pulpit) potem włladam dyskietkę install i co dalej ?. Sama dyskietka install po włożeniu po restarcie wgrywa mi tylko amidos?(niestety w komendach amidosa niejestem dobry).
Jak przenieść pliki systemowe na dysk i nagrac wb ?

Dzięki
[#2] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #1

wkladasz odrazu install odpalasz hdtooolboxa i jak na pececie robisz partycje :) po zrobienu partycji zresetuj odpa jeszcze raz z install i poformatuj to co zobaczysz na pulpicie
pamietaj ze jedna z partycji ustaw jako bootable

i instaluj system rowniez z dyskietki install

fajnie to wyglada jak czlowiek przesiada sie z PC na amige i nie potrafi najprostszego systemu zainstalowac:) co ten windows i PC porobil z ludzi

bez urazy
[#3] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Blendor, post #2

Spoko, nie czuję urazy.. :) na pc to już od win3.11 po linuxa instaluję, ale niestety Pecet zatruł mi życie jak miałem 14 lat. i pożegnałem się z amiga... a teraz sam widzę że programy pecetowskie i ich instalatory są dla debili typu next next next:D i "zielony do zielonego :D" Ale powracając do Amigi :) Jak odpalam od razu dyskietkę install 3.0 to ładuje mi tylko amidosa i staje 1: ??? może dyskietka do bani ?, ale jak wchodzę przez dyskietki workbench na pulpit i wkładam install to w oknach mam "katalog" jeśli tak to się nazywa w amigach :D HDtools, HDinstall, i katalog INSTAL pozostale 2 puste jak wybralem instal poinformowal mnie ze system bedzie instalowany na hdd wybralem język, klawiaturę ale przestraszyłem się informacji o zapisie czegoś na dyskietce workbencha( niechce jej zniszczyć :/.
[#4] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #3

to zapisz na innej pustej , swoja droga masz spieprzonego wb na pewno nie oryginal na oryginale nic nie chce zapisywac ale wiem ze na jakis lewych chce cos tam zapisac dokladnie nie pamietam oco chodzi ,

najlepiej podlacz dysk pod pc i przygotuj sobie przez winuae stracisz mniej nerwow i sobie wszystko poukladasz po przegrywasz gry whdload i inne bzdetki i gotowo wsadzisz do amigi
[#5] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #3

[#6] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Blendor, post #4

Worbench mam oryginała z pakietu jaki dostałem z Amigą w takiej białej twardej okładce., jedyne co jest nie oryginalne to dyskietka install, kiedyś kumpel co mi instalował OS zostawił mi ją... ale to szmat czasu temu. w hddtools wykrywa mi dysk jako unknown, dopiero jak definiuje nowy dysk wykrywa zapisuje. pózniej ustaiwam partycje na koncu write do disk i restart ? cos tam mieli ale bardzo długo z 5 minut a to jakiś stary dysk 80mb :P, czekam walsnie na CF-a, ale chce na tym sie coś nauczyć :D. nie mam nawet programu cholera do skopiowania dyskietki, tak to bym przegral workbench na czysta dyskeitke i niech tam sobie zapisuje.. co chce..

Jak ściągnę wersję amigowa Xcopy na pc to przegram pod windowsem na dyskietke tak aby amiga odczytała czy jakiś program musi byc ? kurcze już nie wiem co z tym fantem :D, może ktoś na maila by mi kopsnął instal 3.0 albo xcopy :) kurcze muszę się podszkolić :D
[#7] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #6

Pod PC nie przegrasz Amigowej dyskietki bez odpowiedniego interfejsu, żeby przegrać dyskietkę z systemem nie potrzebujesz od razu Xcopy, wystarczy polecenie systemowe SYS:System/DiskCopy.


Pozdrawiam
[#8] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@RadoslawF, post #7

Nie? ja używałem dyskietek amigi na pc , oczywiście pc nie czyta dyskietek amigi, ale jak się nawierci dziurkę z drugiej strony tak jak maja dyskietki od pc to wtedy pc czyta... :) robiłem taki kiedyś jak nie miałem dyskietek do pc to poświęcałem jakieś stare amigowskie.., tylko jestem ciekawy czy system windows zobaczy pliki amigowskie i bedzie je potrafil nagrac na dyskietke jak sformatuje ja na 780kb?
[#9] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #8

Fizycznie dyskietki są identyczne, niestety system plików już nie. Dyskietek można używać zamiennie, nie oznacza to jednak, że swobodnie przeniesiesz dane. Dyskietka musi być sformatowana na modłę PC - 720kB lub 1,44 (jeśli masz w Amidze gęstą stację dysków). I na Amidze trzeba mieć zainstalowany CrossDos, który pozwoli odczytać system plików PC. Na chwilę obecną PC nie potrafi odczytać plików amigowych z dyskietki sformatowanej AmigaDos, chyba, że kupisz, jak wcześniej ktoś już pisał dodatkową kartę. Z takiej dyskietki jednak nie zbootujesz Amigi.

"...czy na podstawowej wersji A1200 coś innego pójdzie jakiś nowszy OS?."


Owszem, pójdzie WB3.1
OS 3.5-3.9 to już niestety:
CD-ROM
twardy dysk
procesor 68020
ROM 3.1 (wersja 40.xx)
6 MB pamięci RAM


Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 14:39:41 przez Mordimer
[#10] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Mordimer, post #9

Teraz rozumiem :), no ale chyba jestem w czarnej D..., bo coś właśnie dyskietka Workbench sie poszła... Je*** :( read error... :(
[#11] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #10

ok pozostaje chyba już tylko winuae w tym wypadku.. :), jaka wersja jest najnowsza ?
[#12] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #11

poco ci najnowsza? byle jaka moze byc
[#13] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #11

Taka jaką widzisz na stronie winuae.
[#14] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Mir3k, post #13

OK, a czy ktoś może pomoże w takim razie zainstalować system przez pc winuae na dysk amigowski, wlasnie go podlaczylem do pc i zainstalowalem winuae( tylk oskad ja teraz workbencha wezme..??
[#15] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #14

Z google. ;)
Nawet ADFy znajdziesz. Tylko jak nie masz oryginalnych romow schowanytch w szafie, to będziesz złym i nieludzkim kradziejem i będziemy wytykać cie palacami, że aż zrobisz się czerwony ze wstydu. :)
[#16] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Andrzej Drozd, post #15

Ale cale szczescie ma amige wiec nie jest kradziejem, oczywiscie jak zassa wb 3.0 hehe
[#17] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #14

Nie jest to trudne specjalnie. tutaj bardzo dobry opis

Pozdrawiam pogodnie
Des
[#18] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #1

Masz gołą Amigę 1200;)?
[#19] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #11

Prześlij czyste dyskietki to pomogę.
[#20] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #1

A ja polecę AmigaSys 4 Aga:D. To tak po najmniejszej linii oporu. Nie nauczysz się nic o systemie ale będziesz miał działający prawie od ręki - warunek musisz to zrobić pod WinUEA aby uniknąć problemu z przeniesieniem/zainstalowaniem tego AmigaSys4 pod Amigą.
Alb też Pack Ultimate lub też BetterWorkbench(poszukaj na PPA linka, google nie wywaliło na początku linka do tej kompilacji) albo Classic Workbench
[#21] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Tomski, post #20

instalowalem kiedys ta nakladke ja dla mnie to straszne badziewie
[#22] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Mordimer, post #9

>> Na chwilę obecną PC nie potrafi odczytać plików amigowych z dyskietki sformatowane
>> AmigaDos

Juz od dawna mozliwy jest odczyt dyskietek AFFS na PC. Nie trzeba zadnej karty tylko programik pod Windows i 2xfdd.

Pozdrawiam


Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 13:43:50 przez pjk
[#23] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@pjk, post #22

Czy mógłbyś przybliżyć zagadnienie? Dotychczas o niczym takim nie słyszałem. Możliwy jest tylko odczyt, czy zapis również? Jeśli tylko odczyt, to w dalszym ciągu nie o ten kierunek w większości przypadków chodzi. W tym co pisałem może wyraziłem się mało precyzyjnie, ale chodziło o odczyt/zapis w AFFS. Ludzie głównie potrzebują nagrać dyskietki z adfów pod PC, celem wykorzystania z Amigą. W drugą stronę już raczej mniejsze zainteresowanie jest.
[#24] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Mordimer, post #23

Mozliwy jest tylko odczyt. Tu jest link do programu adfread, w archiwum jest readme.
http://www.winuae.net/frames/download.html
A nagrywac to fakt, tylko Amiga, Catweasel i http://www.kryoflux.com/

Pozdrawiam
[#25] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@pjk, post #24

Dzięki, jakoś nigdy nie zwróciłem uwagi na ten utilek. Szkoda, że w drugą stronę nie działa. Uszczęśliwił by wielu. Tylko te dwie stacje FDD. Wynika z tego, że zapis pliku odbywa się na dyskietkę PC.
Dzięki jeszcze raz.
[#26] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@(V)(I)mothe(P), post #18

Tak golas, a co najlepsze dostałem wczoraj od kupla drugą tez 1200 podstawówkę 7mhz/2mb/3.0kik 39.cos tam wersja :) , znalazł ją ponoć 2 lata temu na śmietniku o dziwo działa :) haha Więc posiadam 2x1200 już :D
[#27] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #26

A skąd jesteś? może będzie łatwiej w ten sposób jak ktoś z forum poskłada ci te amigi. Uwierz mi że ludzie tu pomagają, choć nie zawsze to można odczuć ;p
[#28] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Mayolika, post #27

Otóż to, bo (bez urazy), ale zdecydowanie zielony jesteś w kwestii walki z Amigą Na dodatek - A1200 z twardym dyskiem, ale bez choćby jakiego prostego rozszerzenia pamięci, o choćby skromne 4 MB fast, do zbyt wielu zastosowań się nie nadaje. Jasne, system się uruchomi. jakiś obrazek prosty w DPaint na tym machniesz, list do cioci w CED napiszesz, garścią mało wymagających gier się pobawisz, ale... Bez karty turbo można się jakoś tam, minimalistycznie podchodząc obejść, Bez pamięci FAST już nie bardzo. Kompletnie goły system i np. Gunship 2000 zainstalowany na HD - to pójdzie, Simon the Sorcerer (z biedą) da się odpalić, jakieś niedosowe platformówki typu "Oscar" (uruchamiane z dyskietek) też pójdą. Jednak zapomnij o WHDLoad, zapomnij o rozpakowywaniu plików ADF z grami, o demach i modach zapomnij. Owszem, jest trochę rzeczy (gry głównie), które na golasie A1200 latają. Ale w chwili obecnej raczej nie dorwiesz nigdzie oryginalnych dyskietek z tymi rzeczami. Wszystko w ADF. A do przeniesienia danych i rozpakowania ADF potrzeba pamięci o krzynkę więcej, niż te 2 MB Chip, które firmowo ma golas.

Pozdrawiam
Des
[#29] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Des, post #28

ADF nie sa niczym spakowane. To czysty fizyczny zrzut dyskietki ktory zajmuje 880Kb.

Pozdrawiam
[#30] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@pjk, post #29

dokladnie to zwykly obraz dyskietki to obraz dyskietki w jednym pliku :) ząb w ząb to samo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem