kategoria: Programy
[#31] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Blendor, post #30

Macie panowie rację, użyłem skrótu myślowego. Pisząc o rozpakowywaniu miałem na myśli przegranie adf na sformatowaną pod amigados dyskietkę, tak by można było to normalnie odpalić.
Trza było rozpakowywanie w cudzysłow zamknąć

Serdeczności
Des
[#32] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Des, post #31

Nie tłumacz się bo i tak gafę strzeliłeś, do nagrania ADFa na dyskietkę czy dyskietkę wirtualną nie potrzeba więcej pamięci niż ustawowe 2MB Chipu.


Pozdrawiam
[#33] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@RadoslawF, post #32

dokladnie radoslawF jak mialem gola amige 1200 pare grubych lat temu to przy 2 mp chip przegrywalem sobie adfy na dyskietki :) i gralem gralemmmm gralem :)

zaznacze ze mialem tez wtedy hdd z wb3.1 i po zaladowaniu osa tej pamiatki zostawalo duzo mniej a i tak adf sobie przeleewalem bodajze adf2disk na dyskietki

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 18:58:36 przez Blendor
[#34] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Blendor, post #33

jak się kiedyś miało tylko te 2mb to się takie rzeczy robiło :D Pokusiłbym się o stwierdzenie, że można nawet odpalić amitcp i później jakiś wgetem pobierać te adfy na ami.
[#35] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@RadoslawF, post #32

Skoro wystarcza ustawowe 2 MB Chip, to tym lepiej dla autora wątku Nigdy nie robiłem niczego z ADFami na gołej A1200, byłem przekonany, że pamięci trzeba więcej. Zawsze się człowiek czegoś doucza przypadkiem.

Serdeczności
Des
[#36] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Blendor, post #33

Ha, a ja jak bylem w armii i mialem takiego sympatycznego chorazego to u niego na starym pc ssalem adf-y a ze nie wchodzily na dyskietke to zgrywalem x-copy od tracku 0 do 40 na emulatorze, potem to kopiowalem na dyskietke 720, pozniej od 40 do 79 i znowu na dyskietke, a na amidze robilem adf2disk to samo tylko odwrotnie i dzialalo, byl to rok z grubsza 99 :)
I tym sposobem przenosilem gierki, oczywiscie gra jednodyskowa zajmowala 2 dyski ale sie dalo.
[#37] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@QUAD, post #36

Ja to znowu zapisywałem mega wielki zbiór adfów na cd pod pc, a później cd do ami i też adf2disk.

Ale wracając do sprawy... Autor czeka na CF. Niech zamieści sobie na tej CF całego workbencha w formacie ADF, plus adf2disk który znajdzie na aminecie, i nagra na dyskietki. Program adf2disk nie jest skomplikowany, wystarczy poczytać plik readme. Po kłopocie.

Ma oryginalne dyski więc to nie piractwo :P

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 22:29:08 przez Mayolika
[#38] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@QUAD, post #36

Piękny przykład jak sobie można życie skomplikować. Trzeba było starego ZIPa i pakować na dwa kawałki lub komendy split i join, łatwo szybko i przyjemnie.


Pozdrawiam
[#39] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@RadoslawF, post #38

Sorka, pomieszalo mi sie po pijaku, wszystko robilem adf2disk nie bylo zadnego x-copy, jak probowalem tylko kompresowac to nie chcialo wlezc na dyskietke, fakt ze mozna bylo dzielic ale nie mialem dostatecznej wiedzy jak potem skleic taki plik na ami
[#40] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Blendor, post #30

Witam ponownie, podczas próby wybrania dysku, w Winuae jako fizycznego i wskazania na nakartę cf z przejściówki cf/ide wyskakuje mi taki błąd ?, chcę zainstalować workbench przez winuae i potem przełożyć cf do Amigi. Jak to po kolei powinno wyglądać ?, bo chyba coś źle robię??


http://www.fotoszok.pl/upload/3bb62562.jpg
http://www.fotoszok.pl/upload/310793be.jpg
[#41] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@sokooldeer, post #40

Witam
Wiem, że to stary temat i dawno zapomniany :)
Używałem Amigę 1200 kick 3.1 z rozszerzeniem 4 mb fast bodajże i mi wszystko szło. AmigaOS 3.1, 3.5 i 3.9. Na nich whdload i uruchamianie gier z dysku twardego bez problemu. Jedyne co nie szło to oczywiście gry typu doom, foundation itp. (włączały się, chodziły, ale muliły trochę).
Działały bez problemu programiki do ulepszania wyglądu ikon, okienek, paska start, directory opus magellan 5 itd. Najgorszy był tylko badziew taki, że nie chodziły nawet mp3, przez które to przesiadłem się na PC, bo było o wiele szybciej i taniej. Karta turbo kosztowała wtedy tyle co średniej klasy PC. Teraz Ami odpalam na Winuae a oryginalna 1200 leży sobie schowana. Zamierzam ją odświeżyć, dokupić parę bajerów typu interface myszki i usb, kartę pamięci 32 gb z czytnikiem zamiast HD i spróbowac się pobawić lub sprzedać, bo dziś te sprzęty dalej kosztują tyle, co zapłaciłem w latach około roku 2000 za nową :)

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 09:19:23 przez raiwan
[#42] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@raiwan, post #41

Czy aby karta 32 GB zamiast dysku to dobre rozwiązanie ... Z mniejszymi są spore problemy, a z dużą dość kosztowną wydatek może okazać się chybiony. Po pierwsze Amigi są wybredne co do CF. Po drugie karta ponad 4GB to spore wyzwanie. W szczegóły nie będę się wdawał. Temat wałkowany wielokrotnie.
[#43] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@misiek2, post #42

Mój błąd. Zapomniałem, że bez kontrolerów Amiga obsługuje tylko 2 urządzenia do pojemności 4 GB :)
A co jest lepszym rozwiązaniem. Zestaw startowy CF, czy czytnik SD pod pin 44 ??
[#44] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@raiwan, post #41

Teraz Ami odpalam na Winuae a oryginalna 1200 leży sobie schowana.


Jak ją sprzedasz, to będziesz byrzydal, bo ty sprzedasz za 800, a handlarzyna sprzeda za 1500. A jak dasz cenę 1500, to handlarzyna i tak kupi od ciebie, a sprzeda za 1999.szeroki uśmiech

Lepiej wyjmij, pobaw się w stare gierki, odłóż na półkę i baw się dalej na WinUAE. Bo sprzedasz, a po pewnym czasie i tak odkupisz 2x drożej.OK
Nostalgia atakuje z nienacka i trwa wiecznie. Póki Ami jest w szafie, zawsze możesz co pół roku wyjąć i się pobawić, a później wrócić do WinUAE.

Co do interfejsu myszek na USB, to fajna sprawa. Ja na takim interfejsie używam myszki optycznej.
[#45] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@raiwan, post #43

Nie wiem o jakie kontrolery ci chodzi, ale Amiga 1200 bez problemu obsłuży dyski twarde powyżej 4 GB na standardowym kontrolerze IDE. Po prostu trzeba załadować nowy SCSI device.
Czyli zakładamy system na partycji w obrzarze poniżej 4 GB, w sekwencji startowej dopisujemy odpowiednią linijkę ładującą nowe SCSI i już po starcie systemu dostępny jest cały HDD. Możesz sobie kupić np. jakiś 1 TB.
[#46] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Andrzej Drozd, post #45

To super :) Tak właśnie sobie myślałem wziąć czytnik kart SD zamiast dysku twardego i na przykład kartę 32 GB.
Ktoś sprzedawał taki kontroler i był opis, że bez problemu odczyta Amiga kartę do 32 GB jako normalny dysk twardy. Jak będę składał już Amigę (chcę włożyć do obudowy a la PC) i wtedy już sobie sprawdzę bez problemu jakie karty czyta, bo mam taką możliwość bez kosztów.
[#47] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@raiwan, post #46

Jeżeli chcesz użyć port PCMCIA w Amidze przełożonej do wieży, to potrzebna będzie kątówka PCMCIA. Kiedyś była dostępna za 90 zł, a teraz nie wiem.
A dlaczego nie chcesz używać twardego dysku?
[#48] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Andrzej Drozd, post #47

Dyski się psują, hałasują i są mniej już dostępne te o małej pojemności a w Amidze nie potrzeba aż dysku ponad 50 GB. Do systemu z klasycznymi grami wystarczy spokojnie już 2 GB, do lepszych gier dla tych co mają kartę turbo 8 Gb to już naprawdę dużo.
[#49] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Andrzej Drozd, post #47

Ja port PCMCIA w obu A1200 wykorzystuję do internetu za pomocą sieciówek PCMCIA. Obie Amigi są podłączone do routera za pomocą kabelka i dzięki temu łatwo mogę pobierać pliki z internetu lub z peceta za pomocą FTP.
[#50] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@raiwan, post #48

Karty CF są przereklamowane i wielu ma z nimi masę problemów. Ja mam niby 3 na chodzie, ale nie jestem z żadnej zadowolony. Bezproblemowo zachowuje się jedynie mała (4ta), ale ta jest za mała do systemu. Służy w pcimcia. Zdecydowanie bardziej wolę dysk 2,5", którego wielkość to 10 GB. Nie tylko dyski się psują. To samo dzieje się z CF.
[#51] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@misiek2, post #42

Dramatyzujesz, ja mam 32 Gb w A500:).
[#52] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@misiek2, post #50

Nie chce karty CF, chce kupić adapter karty pamięci pod goldpina 42 piny (czyli wyjście na dysk w amidze) i zamiast dysku dać kartę pamięci na przykład 8 GB. Zainstalować system po Winuae i wsadzić do Amigi. Co będę potrzebował to tylko biorę kartę SD wkładam do czytnika, w Winuae przegrywam raz dwa na SD i wkładam z powrotem do Ami.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 12:40:24 przez raiwan
[#53] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@raiwan, post #48

Dyski się psują, hałasują i są mniej już dostępne te o małej pojemności a w Amidze nie potrzeba aż dysku ponad 50 GB.


To nie prawda, tylko stare dyski hałasują i wyją niemiłosiernie. Zresztą gdy przełożysz Ami do wieży, to i tak użyjesz zasilacz z peceta i wentylator w nim będzie chodził głośniej niż stary twardy dysk.
Druga sprawa, nie musisz wyszukiwać szrotowych twardych dysków o pojemności 2 lub 4 GB, tylko jakiś np. cichszy 80 GB wyjmij ze starego peceta, albo 120 GB. Sformatujesz go jako 4 GB, albo nawet 2 GB, a reszta obszaru bez nowego SCSI i tak nie będzie widoczna. Możesz użyć nawet HDD 1 TB i używać go jako 2 lub 4 GB, ale wtedy oczywiście cenowo mija się to z celem.
[#54] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@raiwan, post #52

Nie będę się licytował. Twój wybór. Żadna elektronika ani nośniki pamięci nie są wieczne, jeśli nie o CF tu chodzi. Nie korzystałem z tego rozwiązania, o którym piszesz. Ja preferuję w każdym razie dysk. Z moja kartą ACA mam większy transfer niż z CF. Hałas? Nie zauważyłem. Wydaje mi się, że dyski 2,5" są ciche.
[#55] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Andrzej Drozd, post #53

A to zależy od tego, czy będę jednak wkładał Ami do obudowy. Jak nie kupie po rozsądnej cenie obudowy to raczej lipa. Choć można kupić jeszcze nową obudowę oryginalną w sklepie amigowym po normalnej cenie
[#56] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@misiek2, post #54

Ja preferuję w każdym razie dysk. Z moja kartą ACA mam większy transfer niż z CF.

Jak to sprawdziłeś?

U mnie SysInfo również pokazuje ponad 3MB/s dla HDD i 2MB/s dla SD32GB. Ale zauważyłem że pomiar prędkości dla hdd trwa ułamek sekundy a dla SD kilka sekund. Przy kopiowaniu danych manualnie i pomiarze czasu wyszło mi około 2MB/s dla SD i HDD.
Radzę do wyników SysInfo podchodzić ostrożnie


[#57] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@snifferman, post #56

SYSINFO jest źródłem porównania. Nie wykluczam, że pomiar nie jest miarodajny. Kierowałem się wyłącznie liczbami.
[#58] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@raiwan, post #52

W swojej A1200 mam takie właśnie rozwiązanie, adapter SD2IDE i kartę SD 4 GB. Póki co spisuje się bez zarzutu. System wygodnie postawiłem sobie na WinUAE. Natomiast nie bardzo widzę ciągłe wyciąganie tej karty i dorzucanie softu spod peceta. Do tego używam kartę sieciową na PCMCIA i serwer FTP.
[#59] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Krashan, post #58

I ja robię identycznie jak Kraszan. Server FTP postawiony i przerzucanie danych za pomocą karty PCMCIA. Dla mnie najwygodniejsze rozwiązanie. Dodatkowo dostęp do innych FTP np. EAB, scene.org.
[#60] Re: Instalacja Workbench 3.0 na Hdd

@Sir_Lucas, post #59

Ja stawiam system i na a1200 z aca1221 full mam hd 2gb podzielony na 300 i 1700 system na malym work na dużym mam whdload najnowszy z keyem mam wordwortha 5 z polskimi fontami (drukarka citizen abc) ,magic wb2 ,magic64,mnustwo gier scalamm400, cinema4d, turbo calc 5,i inne ...jedynie emulator zxam spectrum 2.0b mam bez klucza ...jak ktoś miał by pomysl jak go zdobyc i co jeszcze warto fajnego zainstalować ?600 mb wolne deluxePaga jest ,paint jest..
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem