kategoria: Minimig
[#61] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@Dopuser, post #60

Ale tych klasycznych Amig niedługo nie będzie wcale, ponieważ się wszystkie rozpadną. One jednak nie były projektowane do tego aby działały 20 lat czy 30. Jeszcze trochę to nawet w muzeum nikt ich nie znajdzie, ponieważ warszawskie muzeum techniki ma problemy finansowe (brak dotacji ze strony państwa) i pójdzie na sprzedaż, albo do kasacji po prostu.

Więc w miejsce tej pustki po klasycznych Amigach ludzie potrzebują czegoś w zamian. Można by odtworzyć klasyczną Amigę - z nowych podzespołów, czyli zrobić kopię 1:1. Ale widać się to nie opłaca, więc część zaczyna tworzyć zamienniki. Ale też powiem, że takimi użytkownikami komputerów z Mosem zostają ludzie, którzy wcześniej z prawdziwą Amigą nie mieli do czynienia i to też jest hobby.

Dlatego ja min do codziennych zastosowań wykorzystuję PC z Windowsem. Komputer z MorphOS'em traktuję tylko jako hobby, jako, że akurat kiedyś sporo czasu przed klasyczną Amigą spędziłem i mam jakieś tęsknoty za nią i podejrzewam, że większość użytkowników tego forum.

Z drugiej strony po co mam kupować, klasyczną Amigę, bardzo starą, skoro nie wiem czy za tydzień jeszcze będzie działała. Wolę kupić zamiennik, na którym będzie działał stary system i stare gry oraz aplikacje, a do których tak naprawdę czuję największe przywiązanie. A czy ten sprzęt będzie w takiej obudowie, czy w innej ma to dla mnie mniejsze znaczenie.

Dodam jeszcze, że dyskietek już chyba dziś nikt nie produkuje, a jeżeli nawet, to są one bardzo kiepskiej jakości - dużo gorsze od tych które były kiedyś. Więc wymontowując stację dyskietek i wkładanie coś w zamian udowodniamy, że to nie o sprzęt tak naprawdę chodzi.

Powstają nowe karty turbo, sloty PCI i inne wynalazki, tylko nikt nie próbuje odtworzyć nowych płyt głównych - tego też nie rozumiem. Niedługo tych płyt głównych zabraknie, a zostaną się do nich same dodatki.

Teraz, kilka dni temu koledze jednemu w A4000 padła karta Voodoo 3, a następnym razem co padnie ? Jemu czy komuś innemu.

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 18:34:46 przez gilban
[#62] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@gilban, post #61

Żeby zrobić kopię Amigi 1:1 trzeba posiadać kompletne schematy - niestety, nikt do tej pory ich nie udostępnił.
[#63] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@gorzyga, post #62

A tak ogólnie to gdzieś one się znajdują, czy po plajcie Commodore wylądowały w koszu na śmiecie lub jakiejś spalarni ?
[#64] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@gilban, post #63

Na pewno nie poszły do krainy wiecznych łowów :) Jakiś cwaniak trzyma to w szufladzie, tak samo jak Jens trzyma w niedostępnym miejscu dokumentacje i wsady do MACHów do kart Apollo 1240/1260.
[#65] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@gorzyga, post #64

Pytanie tylko po co to trzyma? Odpowiedz nasuwa sie jak zwykle ta sama, ze dla piniendzy, ale czy na pewno? Biorac pod uwage, ze Amiga klasyczna to jednak w gruncie rzeczy zabawa, hobby, rozrywka, a ludzie majacy kiedys w epoce Amige jako glowny komputer to w duzej mierze coraz bardziej podzgredziali faceci, ktorzy maja coraz mniej czasu na tego typu uciechy...

...to nie jestem do konca przekonany, ze ten ktos trzyma te schematy w szufladzie dla pieniedzy, albo bowiem to idiota nie zdajacy sobie sprawy z uplywajacego czasu i destrukcji kultu jaki ten mijajacy czas i starzejacy sie ludzie czyni, albo zlosliwy zawistny sukinsyn pragnacy zapobiec spelnieniu marzen tych starzejacych sie pasjonatow, albo ignorant nie zdajacy sobie sprawy z tego jaka cenna rzecz trzyma w szufladzie i trzyma w tajemnicy by trzymac, albo bo mu sie nie chce ujawnic etc.
[#66] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@Duracel, post #65

Czeka na odpowiednią chwilę z tymi schematami, tyle w temacie OK
[#67] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@parallax, post #66

Odpowiednich chwil było wystarczająco dużo.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem