[#31] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@Duracel, post #30

Artykul o wybielaniu juz wydrukowany, czytales?

Z dodatkowych wskazowek - sprobuj pomieszac krem wybielajacy z perhydrolem tak, aby uzyskac zawiesine o konsystencji umozliwiajacej uzycie rozpylacza (np. takiego do zraszania/nawozenia kwiatow w domu czy ogrodzie - reczny "psikacz", moze byc nawet po zuzytym plynie do okien). Daje to mozliwosc wygodnego i szybkiego nalozenia rownomiernych warstw preparatu na wybielany sprzet. Pedzel jednak smugi zostawia i w niektore rejony ciezko sie dostac, a spray dojdzie (prawie) wszedzie.

Stezenie nie powinno przekraczac 15% - krem ma 12, perhydrol 30. Wiec to proste zadanie z chemii do rozwiklania. Dzieci chyba zdaje sie masz w wieku szkolnym, wiec mozesz je w te eksperymenty "wkrecic" :) Tylko, blagam o maksymalna ostroznosc, jeden "psik" po oczach i bedzie prze.....ane...

Wiem ze niektorzy stosuja czysty perhydrol 30%-owy - mozna - ale znam przypadek kolegi, ktory troche swoje plastiki "przelezal" na sloncu i sie troche za bardzo wybielily :)

Slonca uzywaj okresowo monitorujac przebieg operacji. Np. co pol godziny. Nie wolno dopuscic do wyschniecia warstwy, wiec jesli sprawdzisz, ze zasycha to mozna co jakis czas zwilzyc "napsikujac" dodatkowa cienka warstewke swiezego stuffu. Jesli na dworze jest sucho, goraco lub/i wietrznie, to zeby ograniczyc parowanie mozna rozwazyc tez przykrycie eksperymentu np. przezroczysta folia (byleby nie byla z filtrem UV).

Wczuj sie w klimat, tak naprawde to cala otoczka zabawy perhydrolem to obserwacja i kontrolowanie podstawowych zjawisk fizycznych: parowanie, wilgotnosc, natezenie swiatla, promieni UV.

Nie umiem powiedziec na ile przydatny bedzie perhydrol, z ktorego juz skorzystales. Ale tu mowimy tylko o postaci plynnej, w ktorej wybielane zabawki po prostu zanurzasz. Bo kremu czy w/w zawiesiny do rozpylania nie odzyskasz. Trzeba by poczytac czy woda utleniona na powietrzu wietrzeje czy nie i jak szybko ten proces nastepuje.

Z moich doswiadczen wynika, ze czas calego wybielania najbardziej zalezy od ilosci dostepnych promieni slonecznych.

Jak bede mial chwile to wrzuce pare fotek z ostatniej sesji wybielajacej z uzyciem rozpylacza, folii, slonca, deski do prasowania i paru innych bajerow.

Dobra, to chyba tyle. Jakbys cos wiecej potrzebowal to zapraszam na priv.
[#32] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@mccnex, post #31

Ja sobie tak pozwolę z innej beczki.

Właśnie natknąłem się na artykuł poświęcony barwieniu klawiatur na jakimś forum podkręcaczy. Może to by była lepsza metoda na utrzymanie żądanego koloru na Amidze? Próbował ktoś coś takiego?
[#33] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@mccnex, post #31

Ja chciałem tylko napisać, że wybielałem nadtlenkiem wodoru 80% z dodatkiem żelu do EKG i nic się nie przebieliło ani nie było zacieków.
Grunt to nie dopuszczenie do wyschnięcia powierzchni i częste a nawet za częste spryskiwanie wodą.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 00:12:38 przez dar02
[#34] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@dar02, post #33

Jak dobrze pilnujesz to nic sie nie ma prawa stac OK
[#35] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@teh_KaiN, post #32

@teh_KaiN
Kurde to wygląda super :D, fajne kolorki można se zapodać
[#36] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@PrzemasIII, post #1

Żarówki UV nie są tak dobre pod względem geometrii światła jak świetlówki UV w oprawie z dobrym reflektorem. Żarówka daje mniej więcej kulę światła, co po padnięciu na płaszczyznę daje koło o największej ilości światła w centrum i co raz mniejszej ku zewnętrzu. Świetlówka w oprawie j/w daje po padnięciu na płaszczyznę mniej więcej prostokąt (mniej więcej, bo też występuje pewien gradient światła). Użyteczna powierzchnia (czyli taka o największym doświetleniu) IMO większa jest w przypadku zastosowania świetlówki. Dodatkowo można zwyczajne zbudować mini "hangar" powiedzmy około 40 x 120 cm, wysoki na około 50 cm, którego ściany wyłożyć kartkami białego papieru kredowanego. To najprostszy "white box" dający ok. 0,48 m2 powierzchni użytecznej.

Jak ktoś ma mało rzeczy do wybielenia to może stosować żarówkę.

Jak ktoś myśli o wybielaniu obudowy od A1200 czy wielu drobnych elementów na raz, ułożonych obok siebie z zachowaniem odstępów to tylko świetlówka i metoda z tanim white boxem jak wyżej opisana.

Świetlówka UV nie musi być ta przezroczysta, może być ta "czarna", przy koncentracji j/w efekt i tak wystąpi.

"White box" można od biedy zasymulować ściankami z dużych kartek opartych o zawieszoną ok. 0,5 m nad przedmiotami oprawę świetlówkową.

Może się komuś to info przyda. Powodzenia w wybielaniu! :)
[#37] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@teh_KaiN, post #32

EXTRA! +100 do Twojej (dobrej) karmy OK OK OK

[#38] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@mccnex, post #37

Ktoś coś mówił o różowej walentynkowej Amidze. Błagam, nie róbcie tego :D
[#39] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@mccnex, post #31

Niedługo Wielkanoc. Można by użyć barwników do jajek pomysł

Sorki, ale taki mi się skojarzyło
[#40] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@CJ Warlock, post #36

Tak sobie czytam wątek o wybielaniu i przyszło mi do głowy jeszcze coś takiego - preparaty do wybielania zębów :). Zawierają nadtlenek mocznika ( chociaż teraz to mogło się zmienić - przepisy UE ) łagodniej uwalniają tlen atomowy. Inne wyjście to użycie podchlorynu sodu kilkunastoprocentowego - preparaty Clorox, Ace, przeciw grzybniom na ścianach. Działanie słońca, żarówek pomaga z jednego powodu - wytwarzane jest ciepło i ono przyspiesza rozkład H2O2.
[#41] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@RAL, post #40

Próbował ktoś w myjce ultradźwiękowej ???
[#42] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@mccnex, post #31

W którym numerze PPA był ten artek?
Bo sprzętu jest coraz więcej a ja ciągle się przymierzam.
Strach chyba bierze górę, żeby nie spaprać czegoś nieodwracalnie.

Nie wiem jeszcze jak gęsty robi się preparat przy schnięciu i w związku z tym czy lepiej nawilżać świeżą porcją tego preparatu (zwiększając w ten sposób jego grubość na obiekcie) czy lepiej nawilżać zwykłą wodą?

No i co z tymi zaciekami? Jak ich uniknąć?
Kolejna sprawa to jak utrwalić efekt, aby po roku, dwóch znowu nie pożółkło?
Kiedyś sądziłem, że plastik żółknie od dymu papierosowego, ale tu chodzi chyba o światło właśnie?
[#43] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@KRISS, post #41

...ale co w myjce?

Mam myjkę ultradźwiękową. Od lat używam przy różnych... różnościach szeroki uśmiech
Do wybielania się nie nadaje ale do czyszczenia drobiazgów owszem OK
[#44] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@Vato, post #43

Ja swoją amigę czyściłem tak że obudowę pokryłem utleniaczem 12% w kremie, a klawisze moczyłem w perhydrolu 15% i z braku słońca użyłem lampy UV takiej małej do opalania twarzy. Wystarczyło ok godzinki i jest bielutka i czyściutka. Utleniacz w kremie i perhydrol kupiłem w hurtowni kosmetycznej.
[#45] Re: Wybielanie perhydrolem czyli jaka lampa UV kiedy nie ma słońca ? :)

@Amigo-A1200-040, post #44

Ja dodam od siebie, że warto wszystko namoczyć w ciepłej wodzie z proszkiem do prania.
potem wyszorować szczotką.
T pozwoli dobrze odtłuścić plastiki przed zastosowaniem H2O2.
Robiłem tak z obudowami Amigi i Commodore, zarówno komputerów jak i monitorów,
klawiszami i obudowami wszelkich części PCtów.

Może to wątpliwości akademickie ale:
Zastanawia mnie zawsze przy tym wybielaniu przenikalność UV.
Jak wiadomo część widma nie przechodzi przez szkło.
Nie wiem jak jest z plastikami.
Ludzie wystawiają w domu i słońce pada przez okno.
Sensowne jest owijanie po posmarowaniu/spryskaniu folią stratch
albo zapięcie w Zip-bagu (woreczki strunowe), ciekawe jak z ich przenikalnością?

Jednak ludziom to działa więc może nie ma co bić piany

Jak by ktoś nie widział, dwa filmy gdzie stosowano lampy.
link
link
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem