kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV
Cześć wszystkim!Chciałbym dozbroić swojego Blizia o ten właśnie moduł i mam pytanie,czy przetaktowanie karty ma wpływ na pracę tego modułu?Moja karta leci na 80 MHz,pamięci są 50 ns,czy np: na module muszę mieć podobne i czy w ogóle moduł będzie działał z takim taktowaniem karty?
[#2] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Grisza, post #1

Hej Grisza, powino działać zaraz po założeniu modułu SCSI
[#3] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Grisza, post #1

Mnie się wydaje, że ktoś wspominał na forum, że SCSI nie będzie działało poprawnie z tuningowaną kartą turbo.
[#4] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Grisza, post #1

Moment, czekaj ..... nie założysz modułu na kręconą kartę ze względu na zamontowany dodatkowy wiatraczek :(
[#5] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Grisza, post #1

Raczej pojdzie max na 66mhz, na 80mhz raczej nie licz
[#6] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@atarens, post #5

dokładnie tak 66 mhz max ja mam u siebie 60 mhz


Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 22:11:27 przez Dorian3d
[#7] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@biax, post #4

Wiatrak,to akurat nie problem trochę szkoda,że nie pójdzie.Dzięki wszystkim za odpowiedzi!Dobrze,że choć na 66 poleci.;)
[#8] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Grisza, post #7

Grisza, podpytaj jeszcze Stacha o updejtowaną kartę i SCSI Kit. Co prawda u siebie mam 1260@50 z 128MB RAM-u wszystko działa jak złoto, ale planowałem tuning procka na MC i problemem był fizyczny montaż modułu (kolidował z chłodzeniem u dołu PCB karty). Stachu nie wpomniał nic o problemach z kręconą kartą i wspólpracą z 1260 Chyba, że się mylę i weekendowe piwo przyćmiło moją uwagę i zdolność logicznego myślenia
[#9] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@atarens, post #5

Czy podkręcenie procesora 68060 do 66Mhz jest bezpieczne dla kontrolera SCSI KIT ?, który chyba (nie wiem czy to prawda ) wykorzystuje oryginalne taktowanie 50Mhz do szyny danych scsi. (Na płytce jest kwarc 40Mhz ale on pewnie taktuje sam układ Qlogic FAS216)
[#10] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Pawelek, post #9

Przetaktowując 060 nic nie uszkodzisz. Co najwyżej komputera nie uruchomisz. Przy zestawie A1200+Blizzard 1260 060@66MHz+SCSI KIT raczej na pewno nie zobaczysz pamięci zainstalowanej na SCSI KIT.
[#11] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@stachu100, post #10

Stachu dzięki za podpowiedź,czyli w grę wchodzi tylko 50 MHz?
[#12] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@stachu100, post #10

A tutaj ja się nie zgodzę, mam Blizzarda 1260 z procem rev1 (słynna chińska podróbka rev6), który działa na 75MHz, dodatkowo mam SCSI-KIT na którym jest pamięć 128MB identyczna pamięć jest też wpięta w Blizzarda i bez problemu mam 256MB. Co prawda większych testów nie robiłem ale podczas kopiowania masy plików do ram dysku nie było żadnych problemów, zostało nie całe 12MB wolnego Fastu.
[#13] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@stachu100, post #10

Obalamy mity :), przed chwilą sprawdziłem Blizzard 1260 + SCSI - kwarc 66Mhz oraz 64Mhz, w obu przypadkach Amiga sie uruchomiła z dysku scsi, pamięć RAM 128MB (2 x 64MB) również widziana w całości. Miałem tylko problemy ze stabilnością przy 66mhz (chyba że kwarc dobrze nie łączył), ale przy 64mhz jest stabilnie.
DriveSpeed pokazał 9,67 MB/s , przy standardowym taktowaniu jest 9,5 MB/s
[#14] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Pawelek, post #13

Więc wbiliście mi klina.
[#15] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Pawelek, post #13

W takim razie macie więcej szczęścia niż ja. Przy 66MHz u mnie już nie było pamięci.
[#16] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Pawelek, post #13

Jakby były jeszcze problemy ze stabilnością, to są do kupienia takie generatory - dla mnie były one zbawienne :) : KLIK
[#17] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@stachu100, post #15

Pewnie to wina słabych pamięci simm może masz wersje 70ns.
[#18] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Pawelek, post #17

Na 45ns było to samo.
[#19] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Pawelek, post #13

Witam! Dziś włożyłem do mojej Ami SCSI KIT IV i max jaki udało mi się uzyskać,to 65,472 MHz. Taki mam oscylator.. Przy 66 MHz mam czerwony ekran i ami nie rusza. Czy jeśli pamięć jest widoczna,to kontroler SCSI będzie działał? Na razie nie mam,jak przetestować,bo nie doszły adaptery.. Jeszcze pytanie dotyczące terminacji,czy muszę mieć terminatory na początku i na końcu kabla,czy wystarczy na końcu? Będzie,to adapter SCSI na IDE.
[#20] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Grisza, post #19

Czy jeśli pamięć jest widoczna,to kontroler SCSI będzie działał?

Raczej nie.
Z reguły SCSI przestaje działać jak RAM jest jeszcze widoczny.
[#21] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@stachu100, post #20

Może zadziała,jak u Pawełka.? Jeszcze raz zadam pytanie o terminację kabla,czy ktoś się podzieli swoją konfiguracją?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 20:38:09 przez Grisza
[#22] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Grisza, post #21

SCSI KIT IV ma w sobie terminator (3 niebieskie drabinki rezystorowe).
Także wystarczy włączyć terminację na dysku/CD-ROMie wpiętym w ostatnią wtyczkę na kablu (najprościej), lub wpiąć odpowiedni terminator do ostatniej wtyczki.
[#23] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@stachu100, post #22

Dzięki Stachu! Jeśli dobrze kapuję,to jest to dzielnik rezystorowy wpięty między pin TERMPWR każdy pin sygnałowy i GND,czy tak?
[#24] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Grisza, post #23

Tak.
Z tego co pamiętam to nawet nie do TERMPWR, tylko bezpośrednio do +5V.
[#25] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@stachu100, post #24

Jeszcze jedno pytanie,czy jeśli podłączę dysk,albo CF przez taki adapter do SCSI Kit link sformatowany i spreparowany na ami z FastATA,to będzie widoczny i zadziała?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 11:47:46 przez Grisza
[#26] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Grisza, post #25

Podobnego adaptera używałem na WarpEngine, ale ze zwykłym mechanicznym dyskiem IDE.
Z CF-ką nie chciał działać...
[#27] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@stachu100, post #26

u mnie chodzi z gvp 530
link

z bliz 30 oraz 60 nie było problemu


ale nie działa z


tu gość ma w a 4000 taki
link

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 12:21:59 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 12:22:09 przez Dorian3d
[#28] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Dorian3d, post #27

Panowie wielkie dzięki za pomoc i podpowiedzi! Dorianie,czy tą CF-kę przygotowywałeś na ami ze scsi,czy ide?
[#29] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Grisza, post #28

ide


Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 13:02:06 przez Dorian3d
[#30] Re: SCSI Kit i przetaktowany Blizzard 1260 IV

@Dorian3d, post #29

Witam ponownie! Bojów ze SCSI ciąg dalszy,zainstalowałem w mojej ami adapter SCSI na IDE włożyłem CF-kę z systemem i wszystko ruszyło z kopyta. Jest tylko jeden problem,gdy tylko w programie Unitcontrol klikam na Set obojętnie z jakimi parametrami,nawet nic nie zmieniając,to się "zamraża" i d..pa blada,wyświetla wielkie okno z komunikatem "Attention! Serious Error!" UnknowMsgID i wiele różnych parametrów grr.. Próbowałem z dyskiem 2,5 ',to samo w SCSIConfig mogę zmieniać wszystko i działa bez problemu. Poza tym wszystko działa dobrze,może muszę od zera przygotować dysk na tym kontrolerze? Nie wiem,czy problem jest programowy,czy sprzętowy?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem