kategoria: A600
[#151] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@F7sus4, post #150

Panowie,

Ktos planuje jakiś zakup w najbliższym czasie z dobrego źródła?...
Chętnie dorzuciłbym się do "paru" sztuk :)
[#152] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@wilkwcieniu, post #151

pewnie znowu nic odkrywczego nie napiszę, jednak jeśli komuś mało dyskietek a jeszcze nie wyrzucił swoich starych dyskietek z bad sectorami (i chciałby zaoszczędzić troche grosza) to może spróbować pewnego "patentu" jaki zacząłem ostatnio stosować w swoich dyskietkach, mianowicie:

Jeśli macie dyskietkę która wywala bad sectory i nie da się jej nagrać/sformatować i pod xcopy ma dalej błędy odczytu po formatowaniu wielokrotnym i już myślicie że nic z tego nie będzie to można pojeździć po takiej dyskietce magnesem (w miare mocnym) od góry od dołu i nie wszystkie, lub właściwie część dyskietek po takim zabiegu i sformatowaniu ich pod xcopy mogą okazać się w 100% do użytku. Ważne by dyskietka optycznie wyglądała dobrze (żadnych rys) i by cichutko pracowała przy checkdisku pod xcopy. Jeśli przy checkdisku słychać jakieś dziwne niepokojące szuranie z dyskietki podczas odczytu bad sectorów to raczej już już takiej dyskietki nie odzyskacie. Jeśli dyskietka podczas checkdisku pracuje cichutko a mimo to wywala bad sectory to jest szansa że kilka bad sectorów zniknie.
Dyskietki z 2-3 czasem 5 bad sectorami potrafią odzyskać 100% sprawności po tym zabiegu i sformatowaniu (trzeba troche cierpliwości z tym bawieniem się magnesem i czasami formatować i znowu magnesem po czym znowu format czasem trzeba takie po 2-3 razy powtarzać procedurę). Im więcej bad sectorów tym mniejsza szansa że dyskietka wróci do życia.
Ja osobiście sprawdzając jakieś 25-30 swoich dyskietek odratowałem w ten sposób w ciągu ostatnich 2 dni odzyskałem jakieś 8 dyskietek. Nie jest to może dużo, ale jak ktoś jest oszczędny i potrzebuje dyskietek zawsze warto spróbować (w moim przypadku 8szt. to prawie paczka więc 20zł które mógłbym przeznaczyć na nówki zostało w kieszeni).

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 19:32:39 przez jogg
[#153] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@sebbb, post #148

Ja nagrałem kiedyś CD to teraz na takiej płytce są odpryski, masakra. Dyskietki znacznie dłużej działają w moim przypadku. Z jakiś rok temu może trochę więcej udało mi się zakupić zafoliowane pudełko w papierniczym niebieskich Verbatimów datalife za 20 zł 10 szt. Cena taka sobie, ale wczoraj byłem i już oczywiście nie ma, a dyskietki to są bardzo dobre.

Pozdrawiam
[#154] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@luke9548, post #153

Plyta CD to najgorszy nosnik jaki wprowadzono, nawet tasmy magnetofonowe sa lepszym nosnikiem.
[#155] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@jogg, post #152

To pewnie kładzenie dyskietek na źródle zmiennego pola magnetycznego (transformatorze) byłoby szybszym zabiegiem niż kilkukrotne jeżdżenie magnesem (najlepiej neodymowym). Ciekawe Czy ekran TV CRT skasuje taką dyskietkę.
[#156] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@sanjyuubi, post #155

A ja słyszałem że jeździ się magnesem po dyskietce żeby naprawić bad-sektory,
potem daje się ją do zamrażarki na 24h żeby zmienić strukturę krystaliczną.
Po tych zabiegach można sformatować i nagrać taką dyskietkę i czasem to działa nawet dwa razy!
Jeśli nadal ma bady to do mikrofalówki na średnią moc przez 2 minuty i nie przejmować się iskrzeniem. Iskrzenie wytwarza ozon,
który idealnie oddziałuje na nośnik reagując chemicznie na powierzchnię krążka magnetycznego.
Zawsze jak to robiłem to dyskietki działały jak nowe a ostatnio sprawdziłem "patent" na dyskach twardych i się okazuje, że działa identycznie jak z dyskietkami!

A Kaszpirowski leczył! A Wałęsa dał mi 100 milionów! A dyskietki są wieczne!
OK

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 23:24:18 przez Vato
[#157] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@sanjyuubi, post #155

Z TV CRT mało testowałem, ale mniej więcej było tak że działało zawsze wtedy gdy nie było potrzebne :D
Przyznam że sam w tym patencie używam Tonsilka GDWT 9/70/1. Nie wiem z czego ma magnes, ale pewnie jest on ferrytowy.
A metoda działa mniej więcej jak naprawa rozmagnesowanych tv crt z np. dziwnymi zielonymi kolorami przy krawędziach itd.
[#158] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@jogg, post #157

Do rozmagnesowywania kineskopu z przebarwień używamy elektromagnesu, nie magnesu stałego. Magnesem stałym jeszcze bardziej go popsujemy. Ja kiedyś dawno temu gdy miałem TV kineskopowy i potrzebowałem rozmagnesować kineskop, kupiłem takie urządzenie produkcji rosyjskiej i sprawdzało się bardzo dobrze. Właśnie służyło do tego celu.
[#159] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@jogg, post #152

To teraz odłóż ten magnes i uprość całą procedurę, tzn. jedyne co rób, to wielokrotnie formatuj dyskietkę, a zobaczysz, że efekt będzie identyczny. Z każdym kolejnym formatowaniem błędów będzie coraz mniej, aż osiągniesz jakiś tam ich poziom (często zerowy), który przestanie się zmieniać lub zacznie oscylować w jakimś tam zakresie. Sama głowica w jakimś stopniu regeneruje dyskietkę. Wydaje mi się, że magnes nie ma tu nic do rzeczy (kiedyś bawiłem się tym tematem i takie są moje obserwacje). Najgorsze jest jednak to, że czy zrobi się to z magnesem, czy samym formatowaniem, to efekt działa dość krótkotrwale. Część tych "naprawionych" sektorów podziała dłużej, a część już na następny dzień da o sobie znać. Nie wyrzucam na razie takich dyskietek, czekając na jakiś cudowny patent, ale nie używam ich, bo szkoda czasu.
A co do szurania dyskietki w napędzie to w zazwyczaj dotyczy to zabrudzenia tuż przy tym metalowym kole i nie wpływa to na poprawność odczytu, co oczywiście nie znaczy że zawsze tak jest.
[#160] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@zijacek, post #159

Na utube widziałem ostatnio niezły patent....pytanie ile w tym prawdy

Koleś odchylił blaszkę i patyczkiem duo uszu z jednej strony namoczonym w IPA przecierał delikatnie powierzchnię dyskietki a potem delikatnie osuszał drugą końcówką, lekki obrót krążka i tak cała powierzchnia.

Przed - w x copy były błędy po 0 błędów w xcopy i gierka odpalona na amidze (była to oryginalna dyskietka od Flashback)

Zatem ten sposób też może odratuje pare dyskietek.
[#161] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@Cadderlik, post #160

Moczył w IPA i ci.... sza!

Moim zdaniem można podratować dyskietkę na krótko, żeby odczytać dane i zachować na innym nośniku. Niestety czas robi swoje i nośnik magnetyczny w dyskietkach traci swoje właściwości i na to nic się nie poradzi. Nie da się go zregenerować do takiego stopnia, żeby zapisane na nim dane były bezpieczne przez dłuższy czas.
[#162] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@RomanWorkshop, post #161

Mam parę trafionych...to poeksperymentuję dzisiaj, zobaczymy jak z trwałością czy poznikają błędy i jak to się długo utrzyma

NA innym filmiku widziałem jak gość wyjął z obudowy nośnik - nie dotykając palcami oczywiście powierzchni, ułożył na ściereczce i przemywał wacikiem bawełnianym z rozcieńczonym w wodzie płynem do mycia naczyń - chyba że to fake był - ale też miał sporo błędów w xcopy - kilka pod rząd już na początku i po wymyciu i osuszeniu wszystko wróciło do normy

Też to robił na oryginalnej grze (Indiana Jones), zaznaczone tylko było że to poprawia odczyt dyskietki kiedy błędy wynikają z zanieczyszczenia a nie fizycznego uszkodzenia/osłabienia warstwy magnetycznej. zatem może to i zadziała ??? Nie ma się nic do stracenia zamiast wyrzucić dyskietkę może się ją odratuje?
[#163] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@wilkwcieniu, post #151

Jeśli ktoś by chciał proszę pisać - zrzucimy się na wysyłkę z USA.

link
[#164] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@zijacek, post #159

Formatowanie czasem nie daje w efektów (choć czasem się uda ale to takie 2/10 że się uda, mi się zdarzało że 3-4 razy formatowałem i było 3-4 razy to samo), zauważyłem że magnesem bad sectory się przemieszczały i potrafiły wyjść poza obszar dyskietki więc jakiś mniejszy lub większy progress był.
Ogólnie wiadomo tym "patentem" z magnesem działa to wtedy gdy dyskietka nie jest uszkodzona mechanicznie tj. nie ma rys i nie ma wybrakowań chemicznych w strukturze nośnika a jedynie się rozmagnesowała lub źle namagnesowała. Ja osobiście miałem po formacie wielokrotnym 50 no może 70 dyskietek do wyrzucenia, po zabiegu z magnesem 23-25 dyskietek było 100% sprawnych a z 10-15 miało dużo wiekszą sprawność niż przed (w choć 70-90% czyli jakimś specjalnym formacie pomijającym bad sectory można coś było na nich robić jednak brałem tylko 100% sprawne dyski). Te które udało mi się zrobić na 100% sprawności póki co działają.
Możecie wierzyć lub nie, jednak myślę że warto poeksperymentować na własną rękę niż wywalić 50-70 dyskietek do kosza a potem płakać że nie da się kupić nowych.
Póki działa to działa, i podsumuję "jeśli cos jest głupie i choćby nie wiem jak głupio brzmiało ale działa, to wtedy nie jest takie głupie".
[#165] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@jogg, post #164

Wczoraj zrobiłem testy z magnesem i wielokrotnym formatowaniem

Test 10 niedziałających dyskietek z błędami.

Test magnes + format na zmianę (ze 4 razy)
- 2 odratowane - 0 błędów przy kolejnych formatach
- 5 - znaczne zmniejszenie ilości błędów z 10-6 do 2-3 - potraktowałem je jeszcze IPA na waciku (bardzo delikatnie) - nie doszły nowe bad sectory, ale też nie zniknęły stare, no może z 1 na 1 dyskietce z 4 na 3 - zatem nie potwierdzam skuteczności metody z IPA.
Dałem na 12 h do zamrażalnika - zobaczymy czy to coś pomoże
- 3 - nic nie pomaga na powierzchni nośnika pod światło widać drobną ryskę - zatem uszkodzenie mechaniczne - i tu chyba już nic nie pomoże
[#166] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@Cadderlik, post #165

"Dałem na 12 h do zamrażalnika"

dyskietka sie skurczy i bedzie 3" w sam raz do ZX Spectrum/Amstrada hihihi
[#167] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@jogg, post #164

No ja tak jak Ty opieram się na własnych próbach, które kiedyś robiłem. Też lubię eksperymentować bo dużo fajnych i prostych patentów tak właśnie wynaleziono. Niestety u mnie magnes nie dawał widocznego rezultatu, ale może to zależy od użytego magnesu?

Natomiast co do mycia, to wcale nie musi to być IPA. Wystarczy wyjąć krążek i przemyć wodą, można nawet delikatnie palcami przemyć pod strumieniem wody. Ta powierzchnia jest jakaś hydrofobiczna i o dziwo nie pozostają ślady. Oczywiście to nie naprawia sektorów, tylko czyści dyskietkę, jeśli jest brudna, co oczywiście poprawi jej odczyt.
[#168] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@zijacek, post #159

A co do szurania dyskietki w napędzie to w zazwyczaj dotyczy to zabrudzenia tuż przy tym metalowym kole i nie wpływa to na poprawność odczytu, co oczywiście nie znaczy że zawsze tak jest.


Owszem jest taka opcja, choć czasem zdarza się że to nie kółko szura tylko jakieś zabrudzenie/ziarenko kurzu znajdujące się między powierzchnią nośnika a tą białą watką czyszczącą w środku dyskietki i im dłużej w takiej sytuacji dyskietka w napędzie tym więcej rys na nośniku.

Hmm co do rodzaju magnesu, trudno mi powiedzieć ponieważ akurat pod ręka mam tylko ten głośnik tonsila w którym magnes najpewniej jest ferrytowy. Niby w gitarze mam jeszcze przetworniki z magnesami alnico i ceramicznymi i chyba nawet z alnico próbowałem choć było to niewygodne tak machać dyskietką pod strunami. W każdym razie metoda alnico w gitarze i dyskietka gdzieś tam między/pod strunami była zbyt nie miarodajna dla mnie (choć szczerze liczyłem na dobry lub przynajmniej szybszy efekt jako że alnico to jeden z mocniejszych magnesów).

Myślę że w jakimś stopniu (ale pewności nie mam) wpływ może mieć sposób prowadzenia magnesu po dyskietce. Ja wzorowałem się filmikiem podanymTutaj. Co prawda dla mnie magnes którego używam był za duży by zrobić to dokładnie jak na filmiku ale zwróciłem uwagę że gość zabieg naprawy telewizora kończy jeszcze poza obszarem wyświetlacza i swoje dyskietki traktowałem podobnie tj. ruchy kończyłem jakieś 10-15 cm poza dyskietką by to "wypchnąć" poza dyskietkę.
Jako przykład że coś w tym może być zdarzały mi się sytuacje że miałem na jednej ze stron dyskietek 2 bady i po użyciu magnesu i sformatowaniu te 2 bady zostały dalej na dyskietce, ale nie były w 2 ostatnich sektorach strony tylko przeniosły się razem obok siebie tak jak były gdzieś w środkowe sektory i już coś mi mówiło że to się da "wypchnąć".

#165

Czyli magnesem i formatem teoretycznie wychodzi że da się uratować jakieś z 15-30% z dyskietek na których podjęło sie próby.
Edit: lub inaczej (bezpieczniej mówiąc), szansa że się uda wynosi od 0 do jakichś 30%.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 23:20:21 przez jogg
[#169] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@jogg, post #168

Nie wiem czy to kwestia mrozenia ale na 2 kolejnych dyskietkach
znikły bad sectory były 3 zostało po 1....chyba kupie jakiś magnes mocny
bo ten co używam to taki zwykły płaski
[#170] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@Cadderlik, post #169

Może neodymowy, albo zrób sobie elektromagnes. Wytwórz sobie pole magnetyczne i trzymaj w nim dyskietki i najlepiej w zamrażalce jeszcze. Wydaje mi się że najlepiej żeby to wirowało ze zmienną częstotliwością. I jak zamrażanie pomaga to w zamrażalniku przeprowadzać doświadczenia.


Kodowanie informacji odbywa się według zasady: nadawanie jedynki zmienia kierunek prądu głowicy zapisującej w środku komórki bitowej, nadawanie zera zmienia kierunek prądu na początku, ale tylko wtedy, gdy poprzednio nadawanym bitem było zero.


Czyli jak byś dał dwa magnesy jeden z jednej strony a drugi z drugiej i one musiały by wirować, czyli być umieszczone w osi. To może by coś z tego był oczywiście magnesów można dać więcej i różne kąty osi.

Zęby pole się zmieniało, bo jak jeździsz magnesem po dyskietce to możesz np: trzy razy w lewo obróć magnes i trzy razy w prawo obróć... I wtedy sprawdzać

Bo jeśli zmienia się kierunek prądu to pole się zmienia czy nie?


//A zapomniałem dodać że możesz takie pole sam wytworzyć, tylko musisz sobie chuchać w ręce, wiedz że wszędzie są Atomy. A tlen się spala a ludzki mózg potrzebuje "napięcia" czyli to co wydychamy jest naelektryzowane. Ale nad tym sam pracuje dosyć nowa technologia. Tak że lepiej opieraj swoje badania na magnesach.

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 00:47:15 przez amizet
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem