kategoria: Sprzęt
[#1] Mist - pierwsze wrażenia
Wczoraj przyszedł do mnie mist od Lotharka - myślę, że nie ma potrzeby wyjaśniać, co to jest. Wygląda tak:

W skrócie:
- wyjście VGA (nie działa ze wszystkimi monitorami, u mnie z Belineą 17" nie działa, z LG 27" działa, z CRT 21" na Trinitronie działa),
- wejście na karty SD/SDHC
- cztery wejścia USB (klawiatura, mysz)
- dwa porty retro-joysticków
- wyjście dźwięku
- wejście mikroUSB (zasilanie)

Na tym forum o rdzeniu ST myślę, że nie ma co wspominać ale kilka screenów:



Bardziej interesujące dla nas jest to:

Obsługa adf (bezpośrednio, nie trzeba konwertować nak na HxC), obsługa obrazów dysków hdf. Tak działa WB 3.1:

Emulacja 68000, 68010 i 68020 (alpha stage ale działa póki co bezbłędnie) bez FPU i MMU:

Pamięć ma się lepiej niż w minimigu (mist ma 32MB), u mnie wygląda to tak:

Filtry obrazu (oddzielnie dla lores i hires) żeby gry miały ładne rozmycia a WB był ostry jak żyleta.

I jeszcze parę screenów:



Sysinfo:

Widać, że wydajność to 70% A3000 ale wg twórców nie da się do tego zapakować wsadu z 030 (za mało bramek w FPGA) jednak myślę, że AGA i szybsze taktowanie 020 jest w zasięgu.
Jak na tak młody produkt wszystko działa (prawie) idealnie. Nie udało mi się uruchomić gry Legend of Kyrandia (zainstalowałem na dysku ale po próbie uruchomienia - guru), Ruff'n'tumble czasami wyświetla małe artefakty gdy wybucha przeciwnik, poza tym core minimig uruchamia się z kickiem 3.1 od A600 ale tylko z wersją dla shapeshiftera. Ogólnie naprawdę polecam Lotharkową produkcję zamiast minimiga. Poza tym być może będą następne rdzenie: np. C64, Spectrum, Arcade.
Ja zamierzam sobie zrobić interfejs klawiatury A500 do USB na Arduino i wrzucić mista do obudowy Amigi 500.

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 20:23:48 przez Jenot
[#2] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #1

Pięknota :)

Fajnie to wygląda, chociaż mnie odstrasza ta obudowa ;)
Jak wrzucisz całość w obudowę A500 pochwal się :)

Mi się marzy jakaś odnowiona wersja klasycznej obudowy amigi desktopowej ale odpowiednio unowocześnionej, gdyby nie nadterminowe wydatki to pewnie bym zainwestował w Mist'a i coś pokombinował... no ale na razie jest to w odległej przyszłości :/

Liczę na to, że na Retro Kompie 2013 będę mógł dokładnie przyjrzeć się "naszemu" cudeńku :)

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 20:40:03 przez Tom Rain
[#3] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #1

no to jeszcze obsluga aga i/lub emu karty graficznej i bedzie git
[#4] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@michal_zukowski, post #3

Screeny ładne. :) Ale obudowa tak siermiężna jak PRL. Czy te bebechy są za duże do desktop A1200 albo A500 ? Ile to kosztuje? Co jest wliczone? tzn np zasilacz jakiś jest czy nie? I jakie to ma gniazdka?
[#5] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@ZbyniuR, post #4

[#6] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Drupi77, post #5

Cena jest bardzo dobra patrząc na inne produkty tego typu. Ja jednak wole prawdziwy sprzęt z tamtych lat niż sprzętowe emulatory.
[#7] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@ZbyniuR, post #4

Co do ceny to jest na stronie Lotharka. Można kupić nieco taniej - była (a może jeszcze trwa) akcja na Atari Area. Bebechy bez obudowy zmieszczą się i do A600 i do A1200, potrzebny jest tylko interfejs klawiatury (Keyrah lub własnoręcznie zbudowany). W cenie masz mista w metalowej obudowie. Zasilacz pasuje byle jaki microUSB od komórki albo nawet zasilany z USB komputera. O gniazdkach napisałem w pierwszym poście (4xUSB, SD, VGA, 2 porty joysticków, mały jack audio, zasilanie microUSB). Jest też możliwość dorobienia MIDI lub portu szeregowego, ale trzeba już grzebać w środku.
[#8] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #7

Co za obudowa,radia w latach 70tych miały lepsze,jak dla mnie coś takiego nie ma tego klimatu.
[#9] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Drupi77, post #6

Cena będzie dobra kiedy nie będzie wyższa od odpowiadającej jej mocą i możliwościami prawdziwej Amigi. Na razie taniej i lepiej będzie kupić A1200.


Pozdrawiam
[#10] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@RadoslawF, post #9

Co prawda dla większości tutaj to nieistotne ale mist to nie tylko (zaryzykuję nawet stwierdzenie, że nie przede wszystkim) rdzeń Amigi. W założeniu to miało być Atari ST, tańsza alternatywa dla Suski. Rdzeń minimiga znalazł się tam przy okazji. A Atarowcy (w przeciwieństwie do sporej części Amigowców) nie mają raczej uprzedzeń do emulatorów (programowych czy sprzętowych), większość sprzętu, nawet nowego ma swoje odpowiedniki w emulatorach, nikt nie spiera się o definicję Atari (które nb. ostatnio też zdechło) i ogólnie jest tak jakoś mniej jadu w środowisku.
A co do klasyków - mam tego złomu trochę ale w związku z tym, że trzeba o niego dbać, żeby nie zarżnąć to takie urządzonko jest idealne - nie muszę się martwić o to czy bateria wyleje, czy kondziołki nie spuchły, czy klawiatura jeszcze długo podziała... uruchamiam i działam, miejsca dużo nie zajmuje, nie muszę używać oddzielnego monitora, na Party czy inną imprezę łatwo zapakować, no i jeszcze liczę na nowe wsady (C64, jakieś stare konsole, Spectrum, może małe Atari).
[#11] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Drupi77, post #6

Cena jest bardzo dobra patrząc na inne produkty tego typu.


Jakie produkty masz na myśli?
[#12] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #10

@Jenot, wyglada rewelacyjnie. A jak wyglada szybkosc pracy pod systemem z 020? Jakies Sysinfo odpalales?

PS. Malkontenci - trole - wracac na drzewa!
[#13] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #11

Np. MiniMig
[#14] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #10

Świetne urządzenie brakuje jedynie AGA-ty do moich potrzeb (PPAint). W każdej chwili można wrzucić do plecaka i się przemieścić. Nie sądzę aby miało się tutaj co psuć, zatem posłuży dłużej aniżeli niejeden klasyk (nic nie wyleje, nie spuchnie jak wspomniał Jenot) do tego możliwośc sprawdzenia sprzętu Atari - 2 in 1. Jedyne na co chciałbym zwrócić uwagę to obudowa faktycznie nie zachęca przydałyby się jakieś bardziej ergonomiczne kształty i logo producenta ale na upartego samemu można coś zakupić, dopasować i sklecić.

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 23:33:10 przez miro_78
[#15] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@mccnex, post #12

Fajny kawałek sprzętu, szczególnie dla tych lubiących różne retro platformy.
Jak mniemam będą usprawnienia, tak żeby wszystko działało jak najlepiej.
Jak to się będzie odbywać, instalacja Core'ów?

Jakies Sysinfo odpalales?
No bez jaj, przewiń do pierwszego posta...Smiech
Co do malkontentów - to się dołączam.
[#16] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Radek_Cz, post #15

Ha! Sorry, ale nie wyswietlil mi sie ten obrazek. Siedze na satelitarnym laczu i czasem strona sie zaladuje ale niekompletnie... No ale zonk byl. Mea culpa, tak czy fisiak
[#17] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Drupi77, post #13

[#18] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #17

No to po zawodach :) Najlepszy emulator Amigi ever :)
[#19] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #17

Hmmmmmmm. Ciekawe. Ile to kosztuje? I gdzie to kupić?:P
[#20] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Drupi77, post #19

Napisałem bezpośrednio do sprzedawcy. Zobaczymy. Jak tylko coś się dowiem to otworze oddzielny temat by ni zaśmiecać nie potrzebnie tego. ;)
[#21] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Drupi77, post #20

Cóż, FPGAArcade to 199 euro czyli tyle co mist (sama płytka bez daughterboarda 060), ja też pisałem w sprawie ceny i wysyłki ale odpowiedzi nie otrzymałem. Wg informacji na stronie (ubogiej zresztą) pierwszy batch 150szt. poszedł do klientów, o tym co będzie dalej wiadomo niewiele. Lotharek na maile odpowiada, na stronie są wszystkie potrzebne informacje i nie ma problemu z dostępnością towaru. Jak FPGAArcade będzie normalnie dostępny to pewnie też go kupię do kolekcji.

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 09:20:05 przez Jenot
[#22] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #21

A takie cóś pójdzie na tym sprzęcie :
link
OK
[#23] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Voyox, post #22

Nie jestem pewien ale wydaje mi się, że linux wymaga przynajmniej MMU, którego wsad minimiga nie obsługuje.
[#24] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #23

Bardziej mi chodziło o MP3...
[#25] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Jenot, post #1

No, to teraz zaczekajmy na AGA minimum 4MB i procesor na poziomie minimum 060/100 MHz...
[#26] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Andrzej Drozd, post #25

Jak ktoś zrobi tak wydajny i kompatybilny softcore i znajdzie odpowiedni do tego FPGA to licz na 4x wyższą cenę końcową ;)
[#27] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@abcdef, post #26

No cóż, to w razie czego będę zmuszony zestarzeć się przy "lepszych", dwóch A1200 (Apollo 040/40 AGA i BlizzardPPC BVision). :D
[#28] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Andrzej Drozd, post #27

O ile komputery wytrzymają do tego czasu :D
[#29] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@mikser, post #28

Miejmy nadzieję że do tego czasu technologia FPGA pójdzie do przodu i doczekamy się jakiejś AGA 64MB i 060/8GHz. :D
Tak czy inaczej dzięki temu projektowi Lotharek nabrał doświadczenia i kto wie, może doczekamy się kiedyś szybszej maszyny. :)
[#30] Re: Mist - pierwsze wrażenia

@Andrzej Drozd, post #29

Hmm, nie jestem taki pewien. Z tego co widzę większość doświadczenia Lotharka obecnie to genialna platforma sprzedaży dla różnych ciekawych projektów, tyle że w ogromnej większości autorstwa kogoś innego. A jeśli chodzi o rozbudowę to pod względem ilości bramek ten FPGA to taki maluszek, niecałe 25k LE w porównaniu do kilku milionów jakie mają duże ProASIC3 to pryszcz :) Szczerze powiedziawszy żałuję, że jedyne co liznąłem z takich układów to bardzo proste CPLD pokroju GAL16V8 :(
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem