kategoria: CDTV
[#121] Re: CDTV rozbudowa

@stryker, post #120

Stryker udało Ci się.. mam tak samo niby dioda od dysku po podpięciu czeka na uruchomienie cdtv, potem gaśnie.. w hdtool też nic nie widzi..
[#122] Re: CDTV rozbudowa

@AdamZeku, post #121

nie miałem czasu na to.... wezmę sobie na retrokompa i tam może uda się przetestować

przydały by się jakieś wskazówki od samego autora ... a nie tylko instrukcja montażu....

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 20:24:35 przez stryker
[#123] Re: CDTV rozbudowa

@stryker, post #122

Autor poleca BootRom 2.30 no i on ma kicka 3.1, ale też twierdzi, że na kick 1.3 i BootRomie 1.0 powinno też działać.
Ja mam kick 1.3, wersja BootRom - nieznana, bo mam tą commodorowską kartę do flashowania :/
[#124] Re: CDTV rozbudowa

@Tom Rain, post #123

Po uruchomieniu CDTV powinieneś mieć podany numer wersji bootromów w lewym dolnym rogu (na ekranie z logo CDTV).

Za tydzień powinienem mieć dysk i zobaczę czy u mnie działa. Kombinujcie ze zworkami w dysku. Może to się wam przyda: link

Oczywiście nie zapomnieliście o zlutowaniu padów, za pomocą których wybiera się częstotliwość taktowania układu kontrolera scsi? ;)
[#125] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #124


Oczywiście nie zapomnieliście o zlutowaniu padów, za pomocą których wybiera się częstotliwość taktowania układu kontrolera scsi?


W CDTV zielony jestem . Jakich padów
[#126] Re: CDTV rozbudowa

@TUPCOM, post #125

Tych na kontrolerze oznaczone jako SJ1, obok kondensatora. Na zdjęciu widać:
[#127] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #124

No to ja mam BootRom 1.0 w takim razie i kick 1.3
[#128] Re: CDTV rozbudowa

@Tom Rain, post #127

Tom Rain.. jaki dysk podpiąłeś?? ile mb?
[#129] Re: CDTV rozbudowa

@AdamZeku, post #128

Dysk ma całe 80MB. Trochę walczyłem z nim, bo też nie widział etc - podejrzewam, że przez to wkładanie/wyciąganie kontrolera chyba styki się przeczyściły i w końcu zatrybił.
Do edycji dysku użyłem przerobionego WB 1.3 na który wrzuciłem HdInstTools.
[#130] Re: CDTV rozbudowa

@Tom Rain, post #129

80..mhh fajny.. Wystarczy.. ale jak trybi u Ciebie to i u nas da radę.. muszę odpiąć od a500 swoją 150mbi i spróbować.. bo 3,2 gb za ch..a nie mogłem zmusić do pracy..
[#131] Re: CDTV rozbudowa

@AdamZeku, post #130

Podłączyłem Quantum 3,2 GB i dupa. HDToolBox i HDInstTools nie widzą dysku. Dioda od kontrolera mruga po resecie i przy skanowaniu podczas uruchomienia wyżej wymienionych programów. Dysk pracuje, po włączeniu parę razy pryknie głowicą. Kombinowałem ze zworkami choć jest ich niewiele: tylko włączanie terminacji i ustawianie ID. Co ciekawe - jak złącze na kontrolerze zworkę disable to amiga uruchamia się z ciemnym ekranem. Udało się jeszcze komuś uruchomić ten kontroler?
[#132] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #131

takie same objawy co u Ciebie.. po założeniu zworki wyłączającej i po podpięciu dysku..

ciekawe jest to, że bez scalaka w podstawce obj. są te same..
[#133] Re: CDTV rozbudowa

@AdamZeku, post #132

Tak jakby scalak był niesprawny? Pasowałoby żeby sprawdził to ktoś kto ma scalaki WD33C93A-PL.
Ja jeszcze zauważyłem, że bez podpiętego dysku dioda ledwo co mrugnie przy uruchomieniu, natomiast przy podpiętym dysku dioda już mruga intensywnie. Scalaka nie próbowałem wyjmować bo z moim szczęściem to na pewno bym powyginał nóżki ;)
[#134] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #131

Ja podłączyłem dysk IBM 120MB i odrazu za pierwszym razem ruszył :) narazie jestem na etapie że sie sformatował i jest widoczny w workbench.. jutro coś więcej z nim podziałam OK
[#135] Re: CDTV rozbudowa

@AdamZeku, post #132

No ja mam takie same objawy (zworka disabled) - z założoną CDTV nie startuje.
Ja mam 2 kontrolery i na obu jest tak samo, ale na każdym widzi i startuje z dysku.
[#136] Re: CDTV rozbudowa

@Tom Rain, post #135

Na razie wychodzi na to, że kontroler/CDTV/scsi.device nie lubi większych dysków. Z tym, że wiele osób ma dyski większe niż 1GB w swoich CDTV.

AdamZeku: podpinałeś ten mały dysk z A500? Jaki tam masz kontroler? A590? Może dałoby się podmienić scalak z tego, żeby wykluczyć błędne działanie tego co mamy? Ten dysk 3,2GB działa Ci na A500?
[#137] Re: CDTV rozbudowa

@socha6, post #134

Ja podłączyłem dysk IBM 120MB i odrazu za pierwszym razem ruszył narazie jestem na etapie że sie sformatował i jest widoczny w workbench.. jutro coś więcej z nim podziałam
Jednak przedwczesna była moja radość ;/ co prawda dysk jest widoczny ale w sporadycznych momentach sie zawiesza (dioda hdd zaczyna świecić ciągłym światłem i amiga stoi) w sporadycznych momentach tzn: podczas uruchamiania cdtv, formatowania hdd, zapisywania, kasowania ipt. ale tylko gdy dysk pracuje, gdy nie jest używany to sie nie wiesza. Sporadyczość polega też na tym że na tym samym etapie formatowania/zapisywania (przy kolejnych próbach) raz sie zawiesi a raz nie.. Niestety zawiechy sa tak częste że nie moge skopiować na dysk nawet dwóch folderów z dyskietki workbench ;/
podejżewam że dysk jest walnięty i może mieć bad sector'y.. co o tym myślicie?

# co do "disable" u mnie jest tak samo..

#2 mam okazje kupić sprawny dysk SCSI 500MB 50pin za 160zł .. opyla sie?
[#138] Re: CDTV rozbudowa

@socha6, post #137

Ja myślę że ten dysk 120MB to walnięty jest.
Co do dysku 500MB za 160zł - jak dla mnie to o wiele za dużo za taki dysk.
[#139] Re: CDTV rozbudowa

@Tom Rain, post #138

Potwierdzam w obu przypadkach.
[#140] Re: CDTV rozbudowa

@jarob, post #139

Można kupić przejściówkę SCSI-CF: http://artmix.com/CF_AztecMonster.html

Niemcy na forum a1k.org robią zakup zbiorowy. Wychodzi 90euro za sztukę + 7euro wysyłkę z Niemiec. Brakuje im jeszcze 6 chętnych. Można się dopisać. Wiem - drogo...

link

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 11:26:57 przez zyga64
[#141] Re: CDTV rozbudowa

@zyga64, post #140

[#142] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #136

Postanowiłem trochę pokombinować i włożyłem do CDTV stary boot rom w wersji 1.0 (wcześniej miałem 2.30). Efekty są takie:

-HDToolBox z systemu 3.1 zawiesza się przy skanowaniu jak dojdzie do indentyfikatora ustawionego na dysku
-HDToolBox z dyskietki instalacyjnej kontrolera A590 uruchamia się i widzi urządzenie, jednak idąc dalej nie da się odczytać konfiguracji z dysku (wyskakuje jakiś błąd). Po wprowadzeniu ręcznie parametrów dysku i wybraniu Save changes do drive wyskakuje "error write -1"
-program instalacyjny na dyskietce kontrolera CDTV2SCSI firmy W.A.W. electronics po uruchomieniu podaje jakiś error po czym się zawiesza
-HDInstTools najnowsza wersja ściągnięta z aminetu skanuje w poszukiwaniu urządzeń i potem na liście wyświetla prawidłowy dysk "Quantum Fireball TM_3200S 300X" jednak status jest "unsupported" i nic więcej nie da się zrobić bo opcję są niedostępne.

Przy boot romach 2.30 we wszystkich wyżej wymienionych programach miałem komunikaty, że nie znaleziono żadnego urządzenia. Dlatego jeśli Wam nie widzi dysku przy boot romach 2.30 proponuje sprawdzić boot romy 1.0 (tyle że na kickstarcie 1.3 lub robić sztuczkę z wyłącznikiem cd-romu).
Teraz nie wiem czy mam niesprawny dysk, czy dalej jest jakiś konflikt między kontrolerem a cdtv lub kontrolerem a dyskiem. Czy jest ktoś z Krakowa u kogo mógłbym przetestować swój dysk (50pin)? Dysk kupiłem na e-funzine i mam jeszcze na niego gwarancje 3 miesiące.
Czy ktoś testował kontroler na innym scalaku (WD33C93A-PL)?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 20:36:35 przez Maniu
[#143] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #142

Panowie, jaki największy dysk odpaliliście na tym kontrolerze ? Stałem się posiadaczem układu do złożenia, zacząłem już składać klocki i chciałbym na koniec mieć już dysk, ale nie wiem w jaki się zaopatrzyć.
[#144] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #142

Sprawdź dysk pod PC. Możliwe jest, że dysk jest sprawny, jednak nie chce "gadać" z tym kontrolerem. Kontrolery SCSI do Amig, obojętnie który, są bardzo wybredne i grymaśnie i bardzo trudno jest coś dopasować aby dobrze było, także skoro QUANTUM jest złe, to może zobacz innego producenta lub inną pojemność. Ja wiem, że dziś dyski SCSI 50 pin są na wagę złota, i QUANTUMy są najtańsze, ale to może być dobry IBM czy inny SEAGATE. Musisz sprawdzić. I swoją drogą podpiąłeś do tasiemki terminator, a nawet dwa ? Dużo kontrolerów SCSI do Amigi nie miało w ogóle terminatorów zainstalowanych, więc wtedy wepnij do taśmy dwa terminatory. Czyli musiał byś mieć taśmę z 4 wtyczkami.
[#145] Re: CDTV rozbudowa

@Esio, post #143

Obecnie mam podpięte u mnie 4.3 GB 50PIN. Próbowałem przez przelotkę podpiąć dysk 80PIN - śmiga! Ale dysk był do zwrotu miał około 30GB.
Z tym, że wszystko pod ClassicWB (3.1) u mnie prądziło, mam troszkę mocno zmodyfikowaną CDTV.
[#146] Re: CDTV rozbudowa

@gilban, post #144

Nie mam właśnie jak sprawdzić pod PC, nie mam ani kontrolera SCSI, a nawet jakbym miał to do laptopa go nie podepnę :D Awarii dysku nie zakładam, bo kupiłem go na e-funzine i dostałem gwarancje. Z tego co wyszukałem w google to ludziom działają te quantumy na starych amigowych kontrolerach. Póki co czekam aż dotrze do mnie inny scalak (WD33C93A-PL), wielu osobom tutaj nie działają te kontrolery, więc przyczyną może jest właśnie ten scalak.
Co do terminacji to ma ją zarówno kontroler jak i dysk (ustawiana zworką).
[#147] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #146

Pare lat temu pisałem o tym układzie.

Jeśli ktoś ma rev. 02-00 lub 02-02 lub 02-04 to będą problemy.
Potrzebna jest wersja 00-08.
Ja u siebie też miałem kłopoty ale kolega zza granicy pomógł mi go rozwiązać, problemem okazał się być właśnie ten kontroler o niższym niż 02-08 oznaczeniu. Dopiero po wpięciu tego ostatniego dysk został poprawnie wykryty i stawiłem 3.1 bez problemu. Sprawdzcie co tam u siebie macie.

Tutaj pisałem o tym układzie, że się go naszukałem:

http://www.ppa.pl/forum/komentarze/23656/kontroler-scsi-dla-cdtv#m303853

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 23:05:34 przez BomberMAX
[#148] Re: CDTV rozbudowa

@Tom Rain, post #109

Wg SysInfo wyciąga raptem 549 952 bajtów / sek (dla DH0 cdtv.device) i 569 878 bajtów/sek (dla DH1 na scsi.device).
No ale dysk Hitlera pamięta ;)


Czy ktoś wie dlaczego wartości u góry u kolegi są inne niż u mnie?
link
dysk 1GB używałem wtedy z tego co pamiętam.
[#149] Re: CDTV rozbudowa

@BomberMAX, post #147

Wrzuciłem wersję 04 co mi została z A3000 i działa, więc to chyba nie w tym leży problem :>
[#150] Re: CDTV rozbudowa

@Tom Rain, post #149

To już sam nie wiem ;) może to się tyczyło tylko i wyłącznie mojego sprzętu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem