kategoria: CDTV
[#151] Re: CDTV rozbudowa

@BomberMAX, post #150

wersje do -04 miały ponoć problemy z więcej niż 1 napędem SCSI na pokładzie. Ja w swojej A3000 na początku miałem 2 HDD i ZERO problemów :)
Nie wiem o co tu chodzi, ale ja stawiam że coś z płytką musi być nie tak - przypominam, nie działa u mnie na żadnej (z dwóch) wyłączenie kontrolera...
[#152] Re: CDTV rozbudowa

@BomberMAX, post #150

Zastanawia mnie ten post:
link
jutro sprawdzę oznaczenia na tym WD.....
[#153] Re: CDTV rozbudowa

@BomberMAX, post #148

BomberMAX: kolega nie ma zapewne pamięci FAST (a Ty chyba masz 2mb elboxu), a to ma spore znaczenie :) Przy okazji...pamiętasz może jaki miałeś model dysku 80pin i jaką przejściówkę? Bo nie każdy model 80pin będzie pasował :)

Co do rewizji scalaka to ma ona znaczenie jeśli stosuje się więcej urządzeń SCSI niż jedno (choć jak widać też nie zawsze). Poza tym w innych "firmowych" kontrolerach do CDTV (czy też innych podobnych) były stosowane różne rewizje i jakoś działały. W grupowym zamówieniu mieliśmy scalaki AM33C93A-16PC, które podobno mają wyeliminowane błędy odpowiedników o niższych rewizjach.
Kontrolery które mamy były robione na podstawie schematu Commodore A575, jedynie zostało dodane to niedziałające wyłączanie SCSI. Na schemacie A575 jest podany scalak WD33C93-PL (bez literki A). Wersje WD33C93-PL i WD33C93A-PL różnią się między innymi częstotliwościami z jakimi może być taktowany scalak. Wersja bez literki A może pracować z częstotliwością do 10MHz, więc może być taktowana bezpośrednio z zegara procesora (7MHz), dlatego schemat A575 nie ma na płytce oscylatora 16MHz. Natomiast wersja z literką A może pracować w zakresie 8-20MHz bodajże, podobnie jest ze scalakiem AM33. Można spróbować WD33C93-PL (pamiętając o przelutowaniu zworki na 7M). Próbowałem odpalić AM33... na 7MHz ale CDTV nie startowała.
[#154] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #153

Niestety nie pamiętam modelu wiem że był to IBM.
Mam 4MB Fastu podpięte pod złącze diagnostyczne, Elboxu nie mam.

Chodzi mi ot o że projektant kontrolera uczulał mnie na to że musi być 00-08 i nie może być PL bo inaczej będą jazdy i problem z dyskiem. Stąd też niechętnie chciał mi sprzedać ten sprzęt bo twierdził, że mogę dostać bubla....

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 22:18:11 przez BomberMAX
[#155] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #153

Próbowałem odpalić AM33... na 7MHz ale CDTV nie startowała.

Tak, u mnie to samo sie dzieje. Przeanalizowałem schemat tego kontrolera i znalazłem błąd czemu to nie działa. Sygnał 7MHz z amigi jest blokowany przez układ 74hct245 i przez to układ WD na kontrolerze nie dostaje sygnału zegarowego i zwiesza amige. Ale udało mi sie tak zrobić zeby to działało. Jeżeli chcemy kożystać wew syg 7MHz to trzeba rozlutować zworke SJ1, nastepnie środkowy pin tejże zworki połaczyć kabelkiem z nóżką nr 2 układu 74hc245. Jak coś to trzeba się przylutować do nóżki a nie do pada, bo wszystkie pady na tych naszych płytkach są otoczone masą, która nie zawsze została dokładnie pokryta lakierem, przez co można nieświadomie przylutować się też do masy (czyli zewrzeć). Po przeróbce najlepiej zmierzyć miernikiem czy nóżka nr 2 nie ma zwarcia do masy.
[#156] Re: CDTV rozbudowa

@socha6, post #155

Ja zmieniłem dzisiaj BootRom na 2.3 i dalej wszystko zachowuje się jak wcześniej, z jedyną różnicą, że CDTV zaczęła czytać płyty wypalane na PC w Nero (CDR z prędkością x8).
Skoro przeanalizowałeś schemat kontrolera to może znalazłeś przyczynę dlaczego nie można go wyłączyć zwierając zworkę DISABLED? - w sensie dlaczego wiesza CDTV.
Czasem mi brakuje możliwości odpalenia płyt audio czy też CDTV bez HDD :/

Pozdrawiam,
[#157] Re: CDTV rozbudowa

@Tom Rain, post #156

Jeszcze nie, ale będe szukał rozwiązania na dezaktywacje HDD bo ta funkcja mi też sie przyda.
[#158] Re: CDTV rozbudowa

@socha6, post #157

Zmiana scalaka na WD33C93-PL nic nie dała, objawy dalej te same. Oczywiście tak jak kolega napisał trzeba brać sygnał 7MHz z przed układu 74HCT245 żeby działało przy tej częstotliwości. Na amibay zakończyło się zbiorowe zamówienie na te płytki, póki co jednej osobie udało się uruchomić. O dziwo jemu nie działało na 16MHz, a przy 7MHz zadziałało i dysk został wykryty. Zobaczymy czy inni będą mieli problemy. Póki co rozglądam się za dyskiem 68pin i przejściówką. Możecie polecić jakieś modele, które zadziałają z Amigą? :)

Zastanawiam się jeszcze nad pominięciem układu 74HCT245, np. na schematach A590 lub A2091 go nie ma...
[#159] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #158

jak tam boje??.. pokonał ktoś jeszcze, nie wykrywanie dysku??

Mi udało sie zdobyć dysk 40Mb 50PIN, sformatowałem go na PC i założyłem Amigową partycję..
i na tym koniec wygranych.. CDTV nie widzi dysku.. Żaden soft go nie widzi..
[#160] Re: CDTV rozbudowa

@AdamZeku, post #159

A w jakim systemie założyłeś partycję?
[#161] Re: CDTV rozbudowa

@AdamZeku, post #159

Wczoraj wysłałem do Maniu moją płytkę ze scalakiem z innej partii (wybita inna data) + do tego 2 dyski i taśmę które dostałem od Doriana. Mam nadzieje że uda mu się to odpalić :)
[#162] Re: CDTV rozbudowa

@Tom Rain, post #160

skopiowałem od Ciebie OFS na boot i FFS druga partycja.. Po załączeniu dioda dysku mignie 3-5 razy i potem startowy CDTV się załącza..
[#163] Re: CDTV rozbudowa

@AdamZeku, post #162

SUKCES szeroki uśmiech
kupiłem na allegro dysk 80pin SCSI i przelotke 80pin -> 50pin, dysk pięknie wykryty w programie od TomRain'a, jednak stawiał opór podczas formatowania... ale po kilku razach uległ i dał sie poprawnie sformatować i zaczoł być widoczny w workbench. Po przekopiowaniu workbench'a 1.3 na hdd amiga zaczeła startować z dysku szeroki uśmiech FCUK YEA!

konfig: kick 1.3, bootrom 1.0, 1MB ram (czyli zero modyfikacji)

przelotka jakiej użyłem:
http://allegro.pl/show_item.php?item=3842287653
(SCSI SCA 80 Pin F to 68 50 Pin M Adapter A038)

dysk jaki użyłem:
http://allegro.pl/show_item.php?item=3820465123
(Dysk IBM DDRS-34560 4.3GB SCSI)

co do dysku: na aukcji jest napisane że to 68pin, bzdura, to jest dysk 80pin, nawet na zdjęciu widać jakie ma złącze... i jeszcze coś: wg wikipedii jest to dysk z interfejsem "SCSI-3: znany jako Ultra SCSI" (ultra SCSI wersji 1), poszukiwaczom dysków do cdtv zalecał bym szukać hdd do tej wersji interfejsu, odradzam dysków z LVD (Low Voltage Differential) bo prawdopodobnie kontroler tego nie obsługuje.
[#164] Re: CDTV rozbudowa

@socha6, post #163

No i pięknie OK
[#165] Re: CDTV rozbudowa

@stryker, post #161

Udało się odpalić jeden z dysków Stykera. Całe 231MB i głośne toto jak cholera, ale wykrywane i sformatowane :)
Miałem kupować ten dysk co kolega socha6, ale się zastanawiałem bo właśnie też zauważyłem że ma złącze 80 pin. Teraz żałuje, pozostaje mi upolować jakiś dysk 68/80 pin SE i kupić do tego przejściówkę. Ciekaw jestem, czy CDTV obsługuje całe 4,3 GB z tego dysku?
[#166] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #165

Maniu super
Jak mozesz przetestuj mój kontroler i taśmę czy są oki :)
[#167] Re: CDTV rozbudowa

@stryker, post #166

Przed chwilą sprawdzałem - taśma i kontroler ok :) Tylko przypiłuj sobie krawędzie kontrolera bo ciężko go włożyć i wyciągnąć. W poniedziałek odeśle do Ciebie. A oto maksymalny transfer jaki udało mi się uzyskać (kick 3.1, 8mb fast ram):link
[#168] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #167

na obu bootromach testowałeś ?
[#169] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #165

Zrobiłem kilka testów i wygląda na to że CDTV obsługuje całą powierzchnie dysku 4,3GB. Co do głośnej pracy to mój też chodzi jak szlifirka, ale to są dyski do zastosowań serwerowych a nie do domowych komputerów, dlatego też nie ma znaczenia jak głośno pracują.
[#170] Re: CDTV rozbudowa

@stryker, post #168

Nie, tylko na 2.30. Nie chciało mi się rozbierać CDTV i męczyć scalaków - już dwie nóżki mam dolutowane od ciągłego wkładania i wyciągania. Najwyżej sam sprawdzisz jak już Ci ruszy kontroler. W każdym razie wszystko masz sprawne, poza jednym dyskiem. Tak jak pisałem, dysk się rozkręca, nie słychać klikania po czym się wyłącza. CDTV daje czarny ekran, po resecie jest logo cdtv, hdtoolbox się wiesza.

Co do głośności to ten działający dysk jest o tyle irytujący że co chwile sobie klika głowicą i silnik przyspiesza i zwalnia.
[#171] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #170

[#172] Re: CDTV rozbudowa

@stryker, post #171

i rodzi się moje pytanie? 7 czy 16MHz? jeżeli 7 to czy z pominięciem 74HC245?
[#173] Re: CDTV rozbudowa

@ExciterELB, post #172

Lepiej 16MHz, mniej kombinowania... ale jeżeli bardzo chcesz mieć 7MHz to poczytaj sobie post nr #155 w którym opisałem co i jak
[#174] Re: CDTV rozbudowa

@socha6, post #173

To nie jest tak, że ja bardzo chcę 7MHz... problem w tym, że nigdzie nie mogę znaleźć 16MHz :/ ani w TME, ani na allegro, ani w żadnej starej MB jakie mam na składzie złomów.. a jedyny dysk jaki mam do dyspozycji to SCSI 50-PIN... 8.46 GB :(
[#175] Re: CDTV rozbudowa

@ExciterELB, post #174

A ten albo ten jest niedobry ?
[#176] Re: CDTV rozbudowa

@zyga64, post #175

Jest super! dzięki :) chyba w momencie szukania trafiłem w moment, że nie było nic, a tu nagle są :)
[#177] Re: CDTV rozbudowa

@ExciterELB, post #176

Drobiazg ;)
[#178] Re: CDTV rozbudowa

@zyga64, post #177

To pochwalę się tylko, że zacząłem właśnie przygodę :D

Interfejs zadziałał od pierwszego strzału, dysk też widzi od pierwszego strzału (z małym mankamentem.. dysk jest 8.4GB, a Ami widzi go jako 489MB).

Teraz zaczynam walkę z partycjonowaniem itd... :)
[#179] Re: CDTV rozbudowa

@ExciterELB, post #178

To niesamowite... ale śmiga!!! :D

Podstawa to... utworzyć max 2 partycje po niecałe 1GB (resztę pozostawić nieprzydzieloną, bo i tak sobie z tym już nie radzi).

Na żywca przekopiować z CD katalog Workbench 2.1 (mam kick 1.3/2.0/3.1) i on się botuje z HDD i odpala się WB :D

Tyle szczęścia na raz :D
[#180] Re: CDTV rozbudowa

@ExciterELB, post #179

Kurcze, jaki długi wątek ;) Widzę, że walczycie z dyskami a mnie właśnie zachciało się CDTV... mam tylko 3 krótkie pytania (jeśli odpowiedzi są w tym wątku, to przepraszam, dajcie tylko takie info a wieczorem przeczytam całość). Pytania dotyczą rozbudowy tego komputera, mianowicie:

1. Czy da się wyposażyć CDTV w jakiś nowszy kick zachowując jednocześnie możliwość korzystania z CD-ROMu? Wystarczy nawet 2.0;
2. Czy rozszerzenie Kippera2k z IDE mieści się z zamkniętą obudową? Jeśli nie, to co innego najlepiej użyć? Wystarczy mi nawet 2-4MB FAST;
3. Jakieś inne, dostępne rozwiązanie jeśli chodzi o twardy dysk, działające z kickiem 1.3?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem