kategoria: CDTV
[#181] Re: CDTV rozbudowa

@_arti, post #180

1. Da się. Najlepszy sposób to zmienić boot-romy CDTV na 2.07 lub 2.30 i możesz używać nowszych kickstartów. Inna opcja: http://www.ppa.pl/sprzet/przelacznik-kickstartu-1.3-3.5-do-amigi-cdtv.html
2.To rozszerzenie z IDE może się nie mieścić, popatrz sobie na zdjęcia rozszerzenia i płyty CDTV. Samo rozszerzenie może wadzić o chipy, gniazda zasilania lub kondensatory w CDTV, co będzie wymuszało stosowanie kilku podstawek żeby rozszerzenie było wyżej a przez to obudowa się nie domknie. W dodatku nie wiadomo, czy IDE działa w CDTV. Za to samo rozszerzenie FAST od Kippera się mieści i obudowa się zamyka na styk.
Fast od Kippera nie jest autokonfigurowalny (chyba że ktoś tutaj zrobi do niego działający wsad z autokonfiguracja). Rozwiązaniem też jest stosowanie programiku fastexec, który dodaje pamięć bez autokonfiguracji, która jest widoczna po resecie - wystarczy dyskietka dodająca pamięć lub wpis w s-s na dysku/płycie.
3. Najlepsze rozwiązanie na dysk to wspomniane tutaj SCSI. Wystarczy doposażyć CDTV w kontroler, który był grupowo zamawiany i do tego stary dysk 50pin lub bardziej dostępny 68/80 pin z przejściówką (paru osobom udało się taki odpalić). SCSI ma znaczną przewagę w CDTV - działa w trybie DMA, przez co mało obciąża procesor i transfery są szybsze (mi się udało osiągnąć 1,8MB/s przy 8MB Fast i 68000).

Niedługo będę sprzedawał swoją rozbudowaną CDTV, która byłaby odpowiedzią na Twoje wymagania ;)
[#182] Re: CDTV rozbudowa

@ExciterELB, post #179

Przy okazji uprzedzam wszystkich przed złączami MOLEX 50-PIN z TME. Trzeba w nich umiejętnie odciąć boki inaczej wtyczka 50-pin nie mieści się na szerokości. Gniazdo kosztuje ponad 10 pln więc trzeba to zrobić dość delikatnie, bo jest 3 w kolejności najdroższym elementem zestawu :) więc szkoda by było zniszczyć.
[#183] Re: CDTV rozbudowa

@Tom Rain, post #156

Powrócę do wątku.
Wczoraj skorzystałem z okazji wymiany podstawki pod Garym i ma płytce kontrolera przelutowałem zworkę z 16 na 7MHz.
CDTV wstała z dyskiem a przy pozycji Disabled pojawił się ekran startpwy CDTV.
Problem w tym, że jak wrzucam płytę to kręci nią ale nie świeci się dioda odczytu i nie bootuje z żadnej płyty.

Ktoś ma jakiś pomysł jak to zrobić by działało?
[#184] Re: CDTV rozbudowa

@Tom Rain, post #183

Wcześniej ktoś pisał, że przy przełączeniu na 7MHz powinno się ominąć 74hc244. Zrobiłeś tak? Może to będzie miało wpływ.
[#185] Re: CDTV rozbudowa

@ExciterELB, post #184

No właśnie czytałem o tym ale nie byłem przekonany czy akurat to się tego problemu tyczyło.
W wolnej chwili spróbuję jeszcze zrobić to obejście
[#186] Re: CDTV rozbudowa

@Tom Rain, post #185

Czy komuś może nie zalega interface do HDD z tego tematu? (z głownym scalakiem AM33) Z chęcią bym odkupił w przystępnej cenie :)
[#187] Re: CDTV rozbudowa

@socha6, post #186

Też bym się pisał na jedną sztukę:)
[#188] Re: CDTV rozbudowa

@_Skiba, post #187

Mam jeden do zbudowania, ale na chwilę obecną nie mam na czym sprawdzić. Amiga w remoncie.

OFFTOP: Wymiana gniazd od zegara przebiegła pomyślnie :) Te które kupiłem mają idealny raster :)
[#189] Re: CDTV rozbudowa

@Maniu, post #181

1. Da się. Najlepszy sposób to zmienić boot-romy CDTV na 2.07 lub 2.30 i możesz używać nowszych kickstartów.


2 pytanka:

Właśnie jak to jest z tym bootrom? to jest 2.07 czy 2.7 i który jest nowszy 2.3 czy 2.7?
Jak dotąd to częściej ludzie piszą, że mają te bootromy 2.3.
Jednak gościu co je sprzedaje oficjalnie z licencją teraz na amibay link twierdzi uparcie, że 2.7 jest właśnie ostatnia wypuszczona oficjalnie wersją, czyli jaką najlepiej upolować?

I jeszcze mam pytanko apropo tych multikicków. Jeżeli załatwię sobię multicki te 4w1 to dalej będę miał obsługę CDROMu posiadając te nowsze bootromy? Widziałem gdzieś kiedyś kogoś, że oprócz tego, że miał przełączniki kicków z tyłu CDTV to miał jeszcze guziki typu wł/wył dla CDROM właśnie.

Rozjaśnijcie mi to proszę :)
Bootromy/kicki to ostatnie rzeczy które potrzebuję praktycznie do swojej CDTV
[#190] Re: CDTV rozbudowa

@zmiennik, post #189

Właśnie jak to jest z tym bootrom? to jest 2.07 czy 2.7 i który jest nowszy 2.3 czy 2.7?
Jak dotąd to częściej ludzie piszą, że mają te bootromy 2.3.
Jednak gościu co je sprzedaje oficjalnie z licencją teraz na amibay link twierdzi uparcie, że 2.7 jest właśnie ostatnia wypuszczona oficjalnie wersją, czyli jaką najlepiej upolować?


Z tego co wiem 2.3 jest najnowszym oficjalnym bootromem.

I jeszcze mam pytanko apropo tych multikicków. Jeżeli załatwię sobię multicki te 4w1 to dalej będę miał obsługę CDROMu posiadając te nowsze bootromy? Widziałem gdzieś kiedyś kogoś, że oprócz tego, że miał przełączniki kicków z tyłu CDTV to miał jeszcze guziki typu wł/wył dla CDROM właśnie.


U mnie na bootromie 2.3 i 4w1 działa zawsze cd.
[#191] Re: CDTV rozbudowa

@zmiennik, post #189

To jest tak naprawdę wersja 2.30 i nie wiem, czemu wszyscy zjadają to 0 na końcu.
[#192] Re: CDTV rozbudowa

@sanjyuubi, post #191

Chcę zacząć rozbudowę swojej CDTV, obecnie nie mogę jej nawet podłączyć do monitora drugiego dedykowanego mieć nie chcę.

Pytanie jest następujące od czego powinienem zacząć i na co uważać czy Rev płyty na coś może mieć znaczenie. Obecnie to goła CDTV z bardzo dziwnym przełącznikiem pamięci od TOMSa.

Rozumiem, że aby podłączyć do LCD jedynym wyjściem jest Indivision ECS ?
Druga sprawa to Kickstart i BootRom 2.30. Gdzie mogę nabyć te rzeczy ?

Dalej pozostaje RAM/HDD oraz turbo.
[#193] Re: CDTV rozbudowa

@Sventevith, post #192

Ja podłączam do monitora NEC 15kHz przez zwykłą przelotkę commodore RGB2VGA. Kickstart będzie działał ten od A500, a BootROM minimum 2.7 chociaż najlepszy to 2.30. Po te ostatnie zwróć się do ponga777
[#194] Re: CDTV rozbudowa

@Sventevith, post #192

Monitor Benq BL702 działa z przelotką RGB2VGA nie trzeba scandoublera.
[#195] Re: CDTV rozbudowa

@Sventevith, post #192

Od TOMsa to chyba przełącznik KS? Jeżeli chcesz używać dysku IDE równolegle z CD to potrzebujesz min KS2.05, wtedy do poprawnej pracy faktycznie musisz mieć nowsze bootrom-y.

Jeżeli nie zależy Ci na CD pod nowszym KS, to sam przełącznik KS-ów powinien wystarczyć. Wtedy z KS1.3 masz standardową CDTV, a po przełączeniu na nowszy KS możesz używać HDD ale bez dostępnego CD-ROMu.

KS kupisz na allegro, bootromy są na ebay. Sam u siebie mam KS3.1 z bootrom-em 2.3 i śmiga.
Jeżeli chodzi o RAM i HDD to idealnie do tego nadaje się Savyna68k. Jeżeli chodzi o turbo do cdtv to w tym temacie jest bieda. Oczywiście pasują te od A500, ale wtedy nie domyka się obudowa. Te dedykowane do CDTV są drogie do przesady.

Możesz jeszcze dorzucić porty joysticków - do kupienia na allegro. I jeżeli masz za dużo kasy to 2 mb chip ram http://amiga.resource.cx/exp/megachip

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 13:49:15 przez Hal
[#196] Re: CDTV rozbudowa

@Hal, post #195

Nie to przełącznik pamięci.

Zależy mi na CD bo to jest główna zaleta CDTV poza wyglądem :)

Nie chcę kupować oddzielnego monitora jeden mi wystarczy.

Dobra szukam KS oraz Boot Romów od tego zacznę.
[#197] Re: CDTV rozbudowa

@Sventevith, post #196

Może ktoś taniej ma w Polsce, ja znalazłem tylko te http://www.ebay.pl/itm/Commodore-Amiga-CDTV-Extended-Roms-V2-30-V2-7-for-kickstart-3-1-/191993874464?hash=item2cb3ba0820:g:wqYAAOSwF1dUNo4w , jeśli będziesz zainteresowany, podepnę się z przesyłką na 1/2
[#198] Re: CDTV rozbudowa

@czasludzicienia1, post #197

Pytanie czym różni się 2.30 od 2.7 i który brać ?
[#199] Re: CDTV rozbudowa

@Sventevith, post #196

Zależy mi na CD bo to jest główna zaleta CDTV poza wyglądem :)


Albo i wada? Oczywiście, kiedyś to była zaleta, w czasach gdy muzykę odtwarzało się z płyt CD. Amigowcy już w połowie lat 90-tych dokupywali do swoich A600/3000/A1200/A4000 czytniki CD aby w czasach nieinternetowych mieć dostęp do płyt Cover CD z czasopism i aby przy okazji odtwarzać muzykę. Akurat CD-ROM do Amig dotrał dokładnie w tym samym czasie co do pecetów. Amiga i pecet korzystały z IDE, czyli kazdy CD-ROM dla peceta działał też na Amidze.
A dzisiaj tych zalet nie ma za bardzo. Płyty CD/DVD są fajne do magazynowania danych (najlepiej w dwóch kopiach), ale i tak lepiej jest używać przenośnego HDD na USB, a muzykę zamiast z CD odtwarzać z HDD w MP3 320 kbps.OK
[#200] Re: CDTV rozbudowa

@Andrzej Drozd, post #199

Czy ktoś wie może jakim nowym wiatraczkiem najlepiej zastąpić oryginalny w CDTV? Chodzi o to, zeby było cicho, skutecznie i plug and play
[#201] Re: CDTV rozbudowa

@czasludzicienia1, post #197

Może ktoś taniej ma w Polsce, ja znalazłem tylko te http://www.ebay.pl/itm/Commodore-Amiga-CDTV-Extended-Roms-V2-30-V2-7-for-kickstart-3-1-/191993874464?hash=item2cb3ba0820:g:wqYAAOSwF1dUNo4w , jeśli będziesz zainteresowany, podepnę się z przesyłką na 1/2


da sie to zalatwic, napisalem pw.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 13:38:33 przez micromax
[#202] Re: CDTV rozbudowa

@Andrzej Drozd, post #199

To, że jakiś sprzęt coś posiada, choć nie jest to specjalnie potrzebne, ciężko nazwać wadą. Co najwyżej żadną zaletą. Cały klimat CDTV opiera się właśnie na tym deckowym wyglądzie i posiadaniu CD. Fakt faktem ten CD jest wadą i to dużą, bo praktycznie uniemożliwia rozbudowę poczciwej multimediałki. Ale gdybym miał zrezygnować z tego CD na rzecz rozszerzenia- grałbym dalej na nie tylko w prehistoryka, bo szkoda by mi było odcinać ten kawał historii. Dlatego mam nadzieję, że Wicher nie będzie się wgryzł z CDTV
[#203] Re: CDTV rozbudowa

@Andrzej Drozd, post #199

ja tam wole z winyla
[#204] Re: CDTV rozbudowa

@Jacques, post #200

Sam sobie odpowiem, powinien pasować wiatrak o wymiarach 60x60x25 na 12V, właśnie taki zamówiłem już przez Allegro
[#205] Re: CDTV rozbudowa

@micromax, post #201

Mam chyba wolny jeszcze komplet nowych ukladow na BootRom jesli potrzebujesz. Jak cos PW.
A moze ktos ma sama sprawna plyte do CDTV na zbyciu ? Mam jedna, ale z braku wolnego czasu nie mam kiedy naprawic, dopiero chyba na urlopie sie za to wezme.
[#206] Re: CDTV rozbudowa

@Architect1200, post #205

[#207] Re: CDTV rozbudowa

@kubaslonka, post #206

Serio najpierw wyciąłeś i zamontowałeś, a później sprawdziłeś czy działa? szeroki uśmiech

A tak na poważnie to mi by było szkoda ciąć 30 letnią obudowę dla jakichś portów, które dzisiaj są, a za 10 lat mogą być zupełnie inne standardy (PS2/USB)... i co wtedy?

Generalnie można było to zamontować tam gdzie masz przełącznik kickstartów i w razie co przywrócić stan z przed modyfikacji... Nie myślałeś o tym?

No, ale kto co tam lubi..zawodnika, który włożył stację dysków w obudowę CDTV nie przebiłeś
[#208] Re: CDTV rozbudowa

@zmiennik, post #207

Jedni tną, inni spawają, jeszcze inni uprawiają seks z własną ręką

Nie wiem co będzie za 10 lat? Może nas nie będzie- HGW szeroki uśmiech
Będzie dobrze- jak to powiedział klasyk "cocojumbo i do przodu"
[#209] Re: CDTV rozbudowa

@kubaslonka, post #208

[#210] Re: CDTV rozbudowa

@kubaslonka, post #209

To właściwie nie jest regulacja, tylko zwiększanie mocy lasera, które na dłuższą metę może zaszkodzić (ale nie musi), zwłaszcza, ze nie używasz żadnego sprzetu pomiarowego do kontroli. Obejrzyj sobie jak się reguluje laser w CD32, to jest o wiele bardziej skomplikowane.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 10:27:12 przez sanjyuubi
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem