kategorie: A500, Sprzęt
[#31] Re: A501 - A501+

@Kilos, post #30

Postanowiłem usunąć wlutowane kości i przylutować nowe (obstawiam że to wlutowane kości są niesprawne).
Zamówiłem takie rozszerzenie do A500 - aukcja, gdzie pamięci są w podstawkach. Będę mógł przetestować pamięci przed wyjęciem i mieć pewność że działają prawidłowo.
Trochę martwi mnie fakt że pamięci w tym rozszerzeniu mają 100ns odświeżania zamiast 80ns, ale skoro działają w A500 to powinny być zgodne z A501 (?).
Co o tym sądzicie?
[#32] Re: A501 - A501+

@poweredjj, post #31

Wyciąłem nalutowane kości w A501 i nalutowałem nowe, sprawdzone układy, wyjęte z nowego rozszerzenia.
Po zainstalowaniu w Amidze nie ma już problemu ze bootem (przebiega prawidłowo, nie ma żadnych zółtych ekranów i zwisów). Amiga wykrywa 1MB pamięci chip. Program Systest, w trybie wykrywania pamięci bez kickstartu, wykrywa 2MB lub 1,5MB (konsekwentnie w ramach jednego bootowania, ale różnie przy kolejnych włączeniach).
Teraz cały obszar pamięci rozszerzenia jest widziany z błędami - to samo pokazuje memtest, jeśli zmuszę go do testowania obszaru rozszerzenia. Przed przelutowaniem kości, błędy były konsekwentne (np. 00000000 zamieniało się w F0000000, albo w innym obszarze na 0000F000), teraz ta sama wartość zwraca raczej losowe błędy.

Nie widzę w tym wiele sensu. Oryginalna pamięć w A501 była sprawna - przed usunięciem dodatkowych układów, dolne 512KB pracowało prawidłowo. Nowe układy zostały sprawdzone w kilkugodzinnym teście, zanim wyjąłem je z podstawek w drugim rozszerzeniu. Przegwizdałem każdą nóżkę i upewniłem się, że połączenia pomiędzy dolnymi i górnymi układami są prawidłowe. Testy zrobiłem na dwóch Amigach 500+, które działają prawidłowo z innymi kartami rozszerzeń.

Nie mam pomysłu, co z tym dalej zrobić...

Jeśli ktoś ma sprawne rozszerzenie 1MB do A500+ (fabryczne, czy przerabiane - bez znaczenia), to chętnie odkupię. Napisałem ogłoszenie na giełdzie.
[#33] Re: A501 - A501+

@poweredjj, post #32

Cześć wszystkim.
Mam takie pytanie odnośnie rozszerzenia A501 rev 6c.
Czy jeśli w tym rozszerzeniu wymienię pamięci 4 kostki w podstawkach na pamięci 4x512
TOSHIBA TC514400AP-80. To rozumiem,że Amiga zobaczy tylko 1mb chip dodatkowy,czy też zobaczy 1 mb chip i 1mb pamięci slow?
Ktoś coś takiego próbował?
Pytam z czystej ciekawości
[#34] Re: A501 - A501+

@flops, post #4

A tu gotowiec ale z innym rozwiązaniem.... Też dla Agnusa 2MB.

http://allegro.pl/rozszerzenie-1-mb-do-amiga-500-amiga-500-i6761341536.html

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 14:56:31 przez ujejskiego
[#35] Re: A501 - A501+

@ujejskiego, post #34

Chyba już nieaktualne bo w stopce Kolega już ma 2MB Chip...
Były ostatnio jakieś oryginalne 1MB na allegro i może nabył.
[#36] Re: A501 - A501+

@movin, post #35

No tak niezupełnie jedną mam rewizje 8a,gdzie mam na płycie 2mb chip.Ale mam też płytę z 1mb chip rewizje 8a i tam chciałbym właśnie przerobić rozszerzenie 512Kb A501 rev 6c na 1mb rozszerzenie,albo nawet i 2 mb o ile jest to do zrobienia...
Chyba reszta pamięci byłaby wtedy rozpoznana jako slow? czy fast?
[#37] Re: A501 - A501+

@movin, post #35

Chyba już nieaktualne bo w stopce Kolega już ma 2MB Chip...
Były ostatnio jakieś oryginalne 1MB na allegro i może nabył.

Tak, kupiłem za ponad 300 zł oryginalne A501+ w licytacji - działa znakomicie.
Tamto A501 jeszcze próbuję poprawić żeby działało, ale traktuję to już bardziej jako wyzwanie do pokonania...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem