kategorie:
[#1] Raytracing i Amiga
Jak wiadomo, to dzięki Amidze raytracing trafił "pod strzechy":

http://en.wikipedia.org/wiki/Amiga_productivity_software
The Amiga made 3D raytracing graphics available for the masses with Sculpt 3D. Before the Amiga, raytracing was only available for dedicated graphic workstations such as the SGI. Other raytracing software also included TurboSilver. The Amiga was well known for its 3D rendering capability, with many titles being added to the mix as the years went by.


Dzięki Amidze trafił też i do mnie. Jestem ciekaw, czy są tu ludzie, którzy się tym tematem interesowali w czasach Amigi a może interesują się nadal? Jeśli tak, to bardzo chętnie posłucham waszych wspomnień z tym związanych.

Moja przygoda z raytracingiem zaczęła się w czasach Amigi 500, na giełdzie na Grzybowskiej, gdzie znalazłem (nie pamiętam już czy celowo czy przypadkiem) program Sculpt 3D:



Program ten zapewniał świetną zabawę która polegała głównie na czekaniu godzinami na wynik obliczeń, a obrazki które z tego powstawały to różne kulki i szachownice. Później sięgałem po inne programy z tej dziedziny: Sculpt Animate 4D, Videoscape 3D, Real 3D v1.4, a w czasach Amigi 1200, Maxon Cinema 4D i LightWave 3D. LightWave 3D był zdecydowanie moim ulubionym programem. Niedawno znalazłem w piwnicy instrukcję do Real 3D, którą prawdopodobnie kupiłem na Grzybowskiej (oczywiście przed "ustawą" ;))



nagrałem też kiedyś film prezentujący amigową wersję LightWave

http://www.youtube.com/watch?v=j37F7kZeyPE

Dziś jestem fanem Blendera, świetnego i jednocześnie darmowego programu. Wiedziony ami-nostalgią zbudowałem sobie ostatnio model CDTV w Blenderze:



Jeśli znajdzie się więcej osób zainteresowanych tematem, to może udałoby się zorganizować konkurs na wzór konkursu muzycznego ppa? Wystarczy ustalić jakieś proste zasady, np. każdy tworzy jeden obrazek w klimacie amigowym (albo mosowym, arosowym itd.) i wrzucamy to gdzieś, później oceniamy.
[#2] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #1

Super! Jestem na tak. Grafika 3D to najmilsze wspomnienia z moich początków związanych z amigowaniem. Głównie dlatego, że gość od którego kupowałem soft 16-18 lat temu zawsze mnie zniechęcał, że na Amidze 500 z 1Mb RAM (wtedy miałem właśnie CDTV) to bez sensu, nie da się i wogóle... a ja cuda robiłem na Realu 1.4 ;) No i niezapomniany artykuł z Bajtka - "Fabryka światła i magii". Na pewno stanę w szaranki, jeśli owy konkurs ruszy!

PS: świetny render CDTV. Poproszę to w 300 dpi i wymiarach A0 Serio. Powiesze na ścianie.
[#3] Re: Raytracing i Amiga

@_arti, post #2

PS: świetny render CDTV. Poproszę to w 300 dpi i wymiarach A0 Serio. Powiesze na ścianie.


hmmm...

A0 digital size in 300 dpi is 9933 x 14043 pixels.


musiałbym chyba na całą noc zapuścić obliczenia, a nie mam niestety ku temu warunków ;)

Mam jeszcze tylko taką wersję, 2700px:

https://www.dropbox.com/s/e3lirl4l50w3cfr/amiga-cdtv-2700px.png
[#4] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #3

O, to podrzuć mi jeszcze warstwę z logiem CDTV, to może sam coś złożę. Powinno wystarczyć.
[#5] Re: Raytracing i Amiga

@_arti, post #2

Trzeba przyznać, nie jesteś tyko fanatykiem chipsetu, ale umiesz pięknie strzelić CDTV, ja też poproszę plakat, mi styknie A1. Muszę mieć miejsce na ścianie jeszcze na plakat Back To The Future i oryginalny z Brilliance.
[#6] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #1

Pomysł zacny, swego czasu katowałem Reala na dopalonej A1200, obecnie również siedzę trochę na Blenderze - w połączeniu z zewnętrznymi rendererami jest bardzo fajny, może tak reinkarnacja najsłynniejszej amigowej animacji - Jugglera? :)
[#7] Re: Raytracing i Amiga

@mrshift, post #6

Animacja to pewnie będzie dla większości zbyt trudny temat, więc lepiej pozostać przy statycznym obrazku. Takie obrazki mogą się potem przydać np. jako amigowe tapety na pulpit.
[#8] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #7

Fajnie że masz tą instrukcę, podrzucił byś wszystkie strony jakoś? ;p
[#9] Re: Raytracing i Amiga

@Mayolika, post #8

To zdjęcie było zrobione pewnie z pół roku temu, później instrukcja powędrowała znowu do piwnicy, czyli tam gdzie ją znalazłem. Może jeszcze kiedyś się do niej dokopię, ale nie obiecuję.
[#10] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #1

Program jest w Mojej Kolekcji klasyka !


Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 19:30:19 przez Dorian3d
[#11] Re: Raytracing i Amiga

@Dorian3d, post #10

O wow! No to Jurrasic Park 4 możesz już modelować OK
[#12] Re: Raytracing i Amiga

@_arti, post #11

Terminatora 5
[#13] Re: Raytracing i Amiga

@Dorian3d, post #10

No no, niezła moc do obliczeń. W czasach Amigi 500 pewnie oddałbym wszystko za jedno takie turbo.

BTW, tu jest ciekawy artykuł o Amidze i raytracingu, napisany w 1995:

http://avecxv.w.interia.pl/Geneza3D.htm

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 19:47:41 przez jubi
[#14] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #1

Ja też zaczynałem na A500 ( 1MB RAM) z Realem 3D.
Chyba gdzieś mam jeszcze jakieś moje pierwsze wypociny.
Pamiętam jak po wstępnych renderingach, ustawiałem parametry na max (lub prawie na max np AntyAliasing ;) ) i zostawiałem to na całą noc, żeby rano cieszyć oko uzyskanym efektem, lub połową efektu (obrazka) OK
Fajna CDTV.
[#15] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #1

Mnie to zawsze na Ami kręciło jeno chęci i możliwości wtedy brakowało... :/
Szacun za CDTV!

Może jak trochę więcej czasu znajdę to spróbuję swoich sił w temacie ;)
[#16] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #1

A miałeś okazję używać nowego Reala? Ktokolwiek z Was używał, odpalał demo? Jestem ciekaw jak się sprawuje współczesna wersja w porównaniu z takim Blender albo innymi programami z PC.

Co do Reala z klasyka, to pamiętam jakiś numer "Młodego Technika" i były foty obrazków przygotowanych w Real3D i to właśnie wtedy chyba zaczęła się moja miłość do Amigi. Później było zwiedzanie sklepów i oglądanie gierek. Ech mieć znów 15 lat... chociaż z drugiej strony, czekać tak długo na moje bąble :) to niech już lepiej jest jak jest.

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 21:00:29 przez Ender
[#17] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #3

całkiem całkiem
[#18] Re: Raytracing i Amiga

@Ender, post #16

Reala powyżej v1.4 nie używałem, to już były czasy kiedy byłem zadowolony z LightWave. Ale za to pamiętam ten podziw na widok grafiki z Real 3D v2 która przewijała się wtedy przez wszystkie amigowe czasopisma:





[#19] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #18

Ładne, zdaje się że ten środkowy render to "twarz" Reala.
Ja nie miałem wtedy Amigi, czytałem tylko o Lightwave w MA i dlaczego jest lepszy od 3D Studio
Ale chciałem wspomnieć o innym programie - Imagine. Zdaje się, że jest do dziś w ofercie http://www.imaginefa.com/Acup_feat.shtml
[#20] Re: Raytracing i Amiga

@adam_mierzwa, post #19

Imagine pamiętam z czasów Amigowych, nawet któraś wersja była dołączona jako cover disk do Amiga Format. Wydaje mi się, że nawet go kilka razy uruchamiałem, ale jakoś nie przypadł mi do gustu.

http://i.imgur.com/nsbRn9b.jpg

Może ktoś jeszcze przyłączy się do zabawy? Raytracing to naprawdę świetna sprawa ;)

W ramach wspominania kulek i szachownic z czasów Sculpt 3D zestawiłem sobie przed chwilą taką scenkę:



oczywiście o efektach typu bokeh obiektywu można było sobie wtedy pomarzyć, a rendering takiej sceny trwałby całą noc. Na dzisiejszym sprzęcie kilka minut.

A w ramach przypominania wszystkim jak wyglądało logo Amigi, taką:





Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 23:13:37 przez jubi
[#21] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #1

Miałem to już na fejsie Ci napisać, że coś nie tak jest z lewą nóżką CDTV. Ta szpara coś mi nie pasuje:)
[#22] Re: Raytracing i Amiga

@Pinto, post #21

Te szpary są jak najbardziej w prawdziwej CDTV, tylko że zwykle nie patrzy się na nią pod takim kątem aby to było widoczne:

http://i.imgur.com/Smhnd54.jpg
[#23] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #20

Ja rozumiem, że ma być amigowo ale mógłbyś renderować w FullHD
[#24] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #20

Imagine to pierwszy poważny program do ray tracing wystarczyła A500 do zabawy
[#25] Re: Raytracing i Amiga

@Dorian3d, post #10

marzenie każdego Amigowca w latach 90-tych (pewnie dzisiaj też)
[#26] Re: Raytracing i Amiga

@sebbb, post #24

Imagine to pierwszy poważny program do ray tracing wystarczyła A500 do zabawy


Uruchomiłem na chwilę Imagine w ramach zabawy w ami-archeologię, nawet da się coś tam zbudować, ale do intuicyjności ówczesnego LightWave mu daleko.



Pod linkiem który podał adam_mierzwa jest ciekawy obrazek z historią Imagine:

[#27] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #26

robili na tym cuda, interfejs to już inna sprawa
[#28] Re: Raytracing i Amiga

@sebbb, post #27

Aby mosowcom nie było przykro że tylko Amiga i Amiga, wyrenderowałem im niebieskiego motyla w promieniach zachodzącego słońca ;)

[#29] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #28

Ja jestem już gotowy do konkursu OK
[#30] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #28

Renderowałeś na Amidze? ;) ooooo właśnie :) Sam przyznałeś że czasy Amigowe minęły :P :)
Teraz są czasy Amigi ONE/AmigaOS4.x i MorphOSa :)

edit----
Jeśli znajdzie się więcej osób zainteresowanych tematem, to może udałoby się zorganizować konkurs na wzór konkursu muzycznego ppa? Wystarczy ustalić jakieś proste zasady, np. każdy tworzy jeden obrazek w klimacie amigowym (albo mosowym, arosowym itd.) i wrzucamy to gdzieś, później oceniamy.


Proponowałbym grafikę stworzoną na programie do 3D dla systemu Amigowego z czasów retro.
Czyli tylko takie wersje które zadziałają na AOS1.x-3.x.

Osoba wystawiająca grafikę wysyła gotową już wyrenderowaną + zapisany projekt z programu.
Czyli podobnie jak w konkurise muzycznym PPA, tylko że tam Andrzej własnoręcznie przerabiał na mp3, a po konkursie udostępnił pliki mod :)


Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 00:50:15 przez KJB
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem