kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600, CD32, CDTV, Programy
[#1] Instalacja Workbencha - co dalej?
Nie chcę wychodzić na jakiegoś tr1111ola, że py ale zastanawiam się nad tym cały czas, a nigdzie nie potrafię znaleźć odpowiednich wskazówek lub poradników. Już o to chyba raz pytałem, albo na IRCu, w każdym razie nie dostałem odpowiedzi, może źle zdefiniowałem, o co mi chodzi...

Otóż, sprawa wygląda tak: zainstalowałem sobie Workbencha 3.1 pod WinUAE w celu przygotowania go do przeniesienia na A1200 z ACA1232 - nie planuję żadnych kart graficznych... jeszcze :D. Problem polega na tym, że jest on sobie zainstalowany, wszystko fajnie, tylko... co dalej? Jakie programy, patche, narzędzia, datatypy i inne bajery należy zainstalować obowiązkowo, by system był używalny i wyglądał jak te wszystkie ładne blaty Workbenchów w Graffitti? W nocy coś próbowałem skombinować, ale po instalacji MUI i MagicWB się poddałem, bo nie dość, że chyba nie wyszło mi to dobrze, to nie wiedziałem, co zrobić. Więc chciałbym się dowiedzieć od Was, jak dojść z tego:

do czegoś takiego (plus, oczywiście, dużo programów użytkowych):


To, że screenshot jest z ClassicWB jest przypadkowe - chodzi o to, że nie chcę żadnego preinstalowanego kitu do Workbencha typu ClassicWB, AmigaSys, AmiKit - chcę to zrobić sam, tylko potrzebuję jakichś wskazówek, rad i rekomendacji programów.

Z góry dziękuję za wszystkie informacje.
[#2] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Skrzyp, post #1

Sam musisz określić co chcesz zainstalować , aby nie kolidowały z innymi .
Ja mam zainstalowany whdload, mui ,classact ,newicon ,magic menu ,igame , do internet miami , ibrowse.
Taki zestawik działa całkiem ładnie nie zamula zbytnio komputera.
Żeby coś zainstalować potrzeba ci pliki w folderze c: installer oraz lha .
Możesz pliki lha rozpakować winrarem w w pc a zamiast installer skopiować pliki samemu zgodnie ze strukturami katalogów ale nie zawsze to działa.
Podam ci kilka linów z podpowiedziami
http://translate.google.com/translate?depth=1&hl=en&rurl=translate.google.com&tl=pl&u=http://www.mfilos.com/2012/01/guide-making-workbench-prettier-using.html
http://translate.google.com/translate?depth=1&hl=en&rurl=translate.google.com&tl=pl&u=http://guide.abime.net/map.htm

Ja się na nich wzorowałem linki powinny być przetłumaczone po naszemu :)
[#3] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Skrzyp, post #1

Zacznij od ustalenie w jakiej rozdzielczości będziesz miał WB, od tego zależy jakie pakiety ikon warto polecać. Generalnie jak tylko 640x256 to radził bym pozostać przy pakiecie MagicWB i WB3.1, jeśli jesteś w stanie wyświetlić kwadratowy piksel (minimum 640x480) to warto wejść w WB3.5 lub 3.9 i nowsze pakiety ikon np. GlovIcon.


Pozdrawiam
[#4] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@RadoslawF, post #3

Generalnie chciałbym użyć 640x512@16-32kolory, mam nadzieję że ta konfiguracja to uciagnie.
Poza walorami graficznymi chciałbym dopytać też o programy użytkowe i inne niezbiędne dodatki, jakie powinno się instalować.
[#5] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Skrzyp, post #4

Przy obecności procka min 68030 warto zainstalować FBlit - operacje graficzne na ekranach systemowych znacznie przyspieszą. Do tego ten podstawowy utilek patchujący prawie wszystko - dawno nie bawiłem się systemem 3.x, nie pamiętam nazwy, ale na pewno ktos przypomni.
Te dwie rzeczy to podstawowe Must Have.
Do tego NewIcons i inne bajery.
[#6] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@wali7, post #5

No mi też chodzi o te 'inne bajery'.
Może jakąś listę zrobić?

Mamy już:
- MUI
- FBlit
- MCP
- GlowIcons
I co dalej?
[#7] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@wali7, post #5

MCP, Fblit, CGX-AGA, CyberBugFix, to tak na szybko , te łątki , które pamietam, że miałem przy Amidze z AGA :) Znacznie przyspieszało rysowanie ekranu, i zawsze zostawało 1.7 - 1.8 MB Chip Ram :D

Do tego NewIcons, GlowIcons, VisualPrefs i było prawie idealnie ;)
[#8] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@trOLLO, post #7

A z rzeczy użytkowych?
Plikoprzeglądarka, muzykograjka, obrazkopatrzajka, sieciooglądajka, ircogadajka, tekstopisarka, itd., itp.?
I jakie datatypy, czy inne tego typu dodatki pozwalacjące na otwieranie plików?
[#9] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Skrzyp, post #8

Plikoprzeglądarka:
- Filer
- FilerMaster
- Dopus

Muzykograjka:
- Prayer (MP3) bardziej dla lansu na 030 ;)
- SongPlayer
- EaglePlayer
- HippoPlayer

Obrazopatrzajka:
- Visage
- MysticView
- PicShow
- Multiview
- PPaint

Sieciooglądajka:
- IBrowse 2.4

StosoTCP/IP połączajka
- Miami
- MiamiDX
- RoadShow
- Amitcp
- EasyNet
- Genesis

Ircogadajka
- Amiirc
- BlackIrc

Ftpściągajka:
- AmiFTP
- AmFtp
- ATC

Tekstopisarka:
- PageStream

Najlepsze DataTypes. Inne znajdziesz w Aminecie.
Większość z tych programów znajdziesz na Aminecie.

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 18:13:35 przez Sir_Lucas
[#10] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Skrzyp, post #8

Przyznam szczerze, WB 3.x raczej już nie używam, bo wolę MorphOS-a ,ale z programów na AGA miałem:

Visage , FastView - do przeglądania obrazków
Delitracker + milion dodatków do niego - do muzyki
IBrowse - do www - teraz ten program raczej nie nadaje się do niczego .
WordWorth7 - jako edytor tekstu
Filemaster - do kopiowania, zarządzania plikami itd.

Datatypy - wszystkie jakie tylko mi wpadły w moje lepkie łapska :)
[#11] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Skrzyp, post #6

to jest dobre
BetterWB 3.2
[#12] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Dorian3d, post #11

Dorian, a przeczytałeś może w poście #1 takie zdanie:

chodzi o to, że nie chcę żadnego preinstalowanego kitu do Workbencha typu ClassicWB, AmigaSys, AmiKit - chcę to zrobić sam ??
[#13] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@recedent, post #12

Tak wiem
[#14] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Dorian3d, post #13

Ja to tak coś podejrzewam że Dorian kosi jakąś kasiure za reklamowanie tego paka. rotfl

Jeśli chodzi o tekst, to mogę polecić Annotate, darmowy, coś na wzór CEDa.
[#15] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Skrzyp, post #1

...

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 00:37:25 przez Nightmare777
[#16] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Nightmare777, post #15

Tylko że on chce się pomęczyć i przy okazji czegoś nauczyć. :)
[#17] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@KJB, post #16

A to ok. Nie doczytałem postu do końca.
[#18] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Sir_Lucas, post #9

Ja mając AGE+030 i nie wyobrażałem sobie życia bez:

FontPLPatch - dodawał standardowym fontom z ROMu polskie litery.

ToolsDeamon - dodatkowe menusy by nie zaśmiecać sobie blatu ikonkami a jednak by wszystkie programy się szybko włączało bez szukania ich po katalogach. :)

MultiCX2 - to łatka która zmieniała we WB multum rzeczy, najbardziej widoczne były czarna ramka i wyłączenie stukania stacji dysków.

TBClock - zegarek cyfrowy na belce ładniejszy niż ten w MultiCX.

Sysihack - zmieniał wygląd guziczków na krawędziach okienek na mniej retro. :)

Konieczne datatypy to: iff, gif, jpg, png, anim, avi (intel indeo), mod, wav, mp3, xpk (do kompresowanych modułków).

pakowałki: lha, lzx, zip, rar, dms, adf (dwa ostatnie to wirtualne dyskietki).

Ikonki miałem takie Mini MagicWB - dla tych co nie lubią interlejsu. Są mniejsze niż te standardowe. :)

Włączyć rozpoznawanie dysków PC0 czyli DOS 720KB.

Sterownik: DosDrivers/CDW + L/BabelCDWriteFS - pozwalało tak na niby wirtualnie zmieniać zawartość płyt CD, bardzo to lubiłem. ;)

Edytor: CygnusED4.2 - minimum objętości maksimum użyteczności, dla tych co nie potrzebowali drukarki.

FileMaster3 - starsza 2ka wyglądała retro i nie miała w sobie multitaskingu. Poustawiać go tzn podpiąć mu puszczałki pokazywałki i pakowałki.

HippoPlayer do modółków, sidów itp.

SongPlayer1.5 do MP3 - niestety na 030 to 11kHz mono, MP2 dało się w 22khz mono lub 11kHz stereo. Co zżerało tak 60 do 90% mocy procka, zależnie od bitrate najczęstsze 128kbps - 70%.

Visage do oglądania obrazków. - zdecydowanie najszybsze wyświetlanie jpg i png na AGĘ. Miałem ustawione 3 wersje parametrów. Normalne by klikać obrazek po obrazku, slideshaw i lores bez overscanu jako ZOOM. Fajne też w nim było to, że gdy wyświetlał jeden obrazek to w tle roskompresowywał już następny, a na jpg 640x480 potrzebował w ok 6 sekund. :D Myślicie że wolno? w A600 potrzebował ponad minutę. :P

Ppaint - wiadomo do czego. ;)

Wszystkie te rzeczy miałem legalne z płyt dodawanych do Magazynu Amiga. :)

Pominąłem programiki do konwersji plików, bo dziś i tak by się to robiło na szybszym PC który stoi obok. ;)
[#19] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@ZbyniuR, post #18

A ja mam 3.1 + magicWB + magellan najnowszy i jestem strasznie zadowolony, dodatki typu adf2disk i pakowarki, do netu miamiDX wszystko pięknie bangla :)
[#20] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Radek_Cz, post #14

Rozgryzłeś mnie
[#21] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@QUAD, post #19

To jak pięknie bangla zależy od procka. Z tego co widziałem u kolegi to na 030 Magellan nie fruwa. ;)

Zapomniałem wcześniej dodać że taki skromny (nie przebajerzony) a ładny i użyteczny WB zajmował po zbutowaniu ok 400KB Fastu i ok 100KB Chipu. Do CD używałem CacheCDFS (starszy na płytach z PC widział tylko krótkie nazwy, nowszy już długie ale wywalał jakieś marudne okienka). Miałem też montowanie partycji z twardziela PC Fat16. I nie mogę sobie przypomnieć jak się nazywało to czym puszczałem sobie anim, mpg i avi.
[#22] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@KJB, post #16

Dokładnie - chodzi mi o naukę i zrozumienie systemu operacyjnego AmigaOS 3.x. Chętnie poczytałbym również na ten temat ciekawe publikacje w calu poznania wszystkich tajników systemu, tak jak dobrze znam GNU/Linux i Uniksu, i z konieczności Windows.
Jeśli zaś chodzi o same porady, to średnio też chciałbym się odwoływać do poradników z tamtych lat - dziś mogą być już lepsze programy i rozwiązania, bądź kroki podjęte w tych poradnikach mogą być niewłaściwe i wywołać niekompatybilność z obecnym softem, bądź nie współpracować z aktualnymi wersjami programów.
Tak sobie myślę, że po pewnym czasie nauki sprzętowo-programowej mechanizmów rządzących Amigami z mojej strony, możnaby napisać wspólnie jakiś poradnik, typu 'AmigaOS for dummies', bądź 'Mam Amigę i co dalej?'. Sprawa jest prosta - wy macie doświadczenie z tamtych lat, z dzieciństwa, i pewne nawet podświadomie możecie w tym temacie omijać myśląc, że są dla każdego oczywiste. Ja niestety nie miałem szczęścia załapać się na czasy Amigowe - urodzili mnie trochę za późno i rok '96 nie jest raczej tym, czego bym chciał. Nie zmienia to jednak faktu, że jestem cholernie zainteresowany tematem Amigi, jak i kontynuacji jej systemu na innych platformach opartych na architekturze PowerPC.
[#23] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Skrzyp, post #1

Temat rzeka... oprócz tego co napisano wyżej,

książki: Amiga od A do Z, podręczniki dodawane do Amigi (AmigaDOS, Workbench, Arexx) oraz to,

programy które są mi niezbędne:
KingCON - ulepszony CLI, np. skracanie nazw TAB'em, scroll, itp
SnoopDOS - jeśli jakiś program/gra nie działa, tym dowiesz się o co chodzi
ConPaste - obsługa wklejania (CTRL+C) tekstu ze schowka
ENV-Handler - szybszy start systemu, mniej bałaganu w ENV(ARC). Tak na marginesie, jest to zamiennik zbugowanego HappyENV
AssignWedge (tylko jeśli nie zamierzasz używać MCP) - hmm jakby to krótko i zwięźle wytłumaczyć :)

Inne:
Altabber - nazwa mówi sama za siebie, nie tak dobry jak ten w windowsie ale czasami się przydaje
IconCopy - zamiana ikonek
FTPMount - przeglądanie FTP tak samo jakbyś "chodził" po Workbenchu
FreeWheel - obsługa rolki i kilku przyciskowych myszek

Reszta programów to już według gustu, jeden woli PPainta drugi DPainta... chyba że masz jakieś konkretne potrzeby to pisz :)
[#24] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Skrzyp, post #1

Nie dalej jak w wigilię robiłem to samo, tak dla sportu. No nic, powodzienia OK
[#25] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@_arti, post #24

O, o, o, opisz! Jestem cholernie ciekaw jak w 2013 to wygląda. Swoją drogą, fajna Wigilia, z przyjaciółką... ;> - sam wiesz, że ciekawi mnie ten temat, bo to chyba Ciebie i Alta pytałem na DKiG, hm?

A co do książki o Amigach, AmigaOS3.x i AmigaDOS w wydaniu współczesnym - Domagam się takiej jak najszybciej! Jest wręcz niesamowicie potrzebna! Swoją drogą, polećcie jakieś inne w miarę nie zdezaktualizowane publikacje, które można znaleźć w internetach, nieważne w jakim stanie prawnym.
[#26] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Skrzyp, post #25

Co tu dużo pisać... całość oparłem na wspomnianym BetterWB, bo obiecałem autorowi przed świętami, że się temu przyjrze a że to bidna trochę "dystrybucja", to dodałem pare rzeczy. Generalnie chciałem sobie zbudować system, który w prosty sposób zadziała i na gołej A1200 i na wypasionym UAE. Dorzuciłem m. in.:
- rozpakowaczki Lha, DMS, Unzip i Unrar;
- GUI do DMS/ADF (TSGui);
- FMSdisk.device do montownia wirtualnych dyskietek i FAT32;
- KingCON: (lepsza konsola);
- NewIcons 4, z którym jeszcze walczę;
- NewFilemastera i DOpusa 4.x;
- Sysinfo;
- MUI 3.x;
- CygnusED;
- SnoopDos;
- ToolsDeamon (do górnego menu Wb);
- FullPalette;
- PicShow (przeglądarka obrazków);
- HippoPlayer;
- MagicMenu;
- AutoUpdateWb;
- SwazInfo (lepsze WBInfo, z funkcją drag&drop dla ikon);
- trochę patchy i łatek - AssignWedge, SmartWin, PatchOpenWb, StackAttack;
- Picasso96 ze sterownikiem uaegfx;

Nie instalowałem FBlita, bo na gołej Amidze z 68000-68020 nie ma to sensu a na CGX tym bardziej;
Zestaw datatypów jest w BetterWb, więc to też ominąłem. Dziś jeszcze dorzucę parę rzeczy - WHDLoad, może jakiś Dockbar, skonfiguruje sieć na PCMCIA/Plipbox, FTP do przerzucania danych, potestuje ANAIIS (stos USB) na Zorro2, bo akurat składam sobie Amigę 1200 z takimi slotami i... może coś jeszcze. Póki co system wygląda tak (patrz fotka, 16 kolorów) i zjada około 150KB CHIP + 0.85MB Fast.



Jak chcesz sobie potestować, to jest tutaj (130Mb, wymaga dowolnego UAE i Kick 3.0)



Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 15:12:18 przez _arti
[#27] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Skrzyp, post #1

ToolsDeamon :)
kojarzy mi się też coś takiego jak: blazeWCP coś tam przyśpiesza
[#28] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@_arti, post #26

Arti masz konfig 020 i do tego kartę graficzna? Jak Ci się to sprawuje?
[#29] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@Mir3k, post #28

Skąd żeś to wywnioskował? :D
[#30] Re: Instalacja Workbencha - co dalej?

@_arti, post #26

Na tak przygotowaną wersję WB to bym się pisał :) Twoja wersja Wb zobaczy dysk 160 gb bez żadnych kombinacji ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem