kategoria: Sprzęt
[#391] Ryś i bezprzewodowy MODECOM

@spidi, post #1

Cześć,

Czy ktoś mógłby proszę rzucić okiem i dać znać czy myszki MODECOM MC-WM6 (myszki bezprzewodowe) mogłyby zadziałać z Rysławem? Dziękuję.

http://www.modecom.pl/mc-wm6/bezprzewodowe/myszki/peryferia/produkty/
Sensor: Optyczny
Rozdzielczość(dpi):800/1600DPI
Interfejs: USB
Odbiornik typu Nano
System operacyjny: Windows 2000/XP/Win7/Vista; Linux


[#392] Re: Ryś i bezprzewodowy MODECOM

@Sokok, post #391

Dwa pytanka
Czy Rysiek wspiera rolkę w myszce ?
Kiedy będą dostępne szt do kupienia
[#393] Re: Ryś i bezprzewodowy MODECOM

@BlackTiger, post #392

W tej chwili nie ma wsparcia dla rolki, ale ma być, tak jak obsługa CD32.
[#394] Re: Ryś i bezprzewodowy MODECOM

@BlackTiger, post #392

Z rolką szkoda, że nie działa.

Rysiek dotarł, stara myszka m-bd58 logitecha działa ok, choć trochę szybciej niż na innej przejściówce z allegro.

Najgorsze , że mój ulubiony pad z PC (logitech rumblepad 1)troche wariuje. Odkryłem, że odpowiada za to suwak, jak by przepustnica w symulatorach, to zaznaczone na zdjęciu.
Przesunę w lewo postać idzie w lewo, jak jest na środku to non stop strzela. itp. jak by nie było suwaka to wszystko by raczej działało.


Dzięki Spidi

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 22:41:54 przez ponior
[#395] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #383

Dlatego własnie tak dopytywałem o tą precyzję ruchu czy będzie tak samo płynnie jak oryginalna myszka bo nie dowierzałem że tak pięknie może to działać i miałem dobre przeczucia - dużo osób zgłasza ten problem.
Jeśli uda się dopracować płynność ruchu chociaż z jakimiś wybranymi popularnymi modelami myszek to będzie dobrze. Bo jeśli wskaznik ma sie przesuwać gorzej jak moja stara dobra kulkowa mysza to słabo.
[#396] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@Pawelek, post #395

Myszka się przesuwa normalnie, tylko jest bardziej czuła na ruch a przy szybkim ruchu możemy zaobserwować przeskoki tak jak przy używaniu klawiatury jako myszki razem z sziftem.

Ostatni włączyłem sobie Music Mouse i gdy poruszamy myszką płynnie normalnie możemy grać po jednej nucie. Dopiero szybki ruch powoduje przeskoki.

//Wciśnięcia klawiszy Z+S+A spowoduje że Music Mouse zacznie grać sam, tzn mniej więcej odtworzy nasze ruchy. Jak by sobie już ktoś chciał pograć.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 23:12:26 przez amizet
[#397] Re: Ryś i bezprzewodowy MODECOM

@ponior, post #394

Jeszcze nie działa...

Spróbuj zmienić tryb pracy pada przez wciśnięcie SELECT+START.
[#398] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@Pawelek, post #395

Oj tam Pawełek

100% precyzji, to już się nie uda uzyskać. Jak już kiedyś pisałem w interfejsach do ps/2, myszki ps/2 były przełączana w najwolniejszy tryb pracy. Z tymi usb hid już się tego nie da zrobić (przynajmniej ja nic na ten temat nie wiem).
W ostatniej becie softu są zrobione przymiarki do tego (spowolnienia ruch myszki) i teraz dopracowuję to.
Chociaż mi osobiście lepiej pracuje się w szybkim trybie poruszania wskaźnika myszki (przyzwyczajenia z innych systemów).

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 02:27:55 przez spidi
[#399] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@amizet, post #396

Sprawdzałeś może soft Rys_20141123_beta1 z http://retro.7-bit.pl/?lang=pl&go=rys#tabs-2 ?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 02:29:56 przez spidi
[#400] Re: Ryś i bezprzewodowy MODECOM

@spidi, post #397

Tylko gdzie w tym padzie są te przyciski. Jest S to chyba start. jest MODE, który zmienia tryb pracy albo krzyżak albo gałka. I jest przycisk od wibracji-ON_OFF. poza tym przyciski ABC i XYZ i z przodu LR RR. Co nacisnąć by ryś się przłączył???
[#401] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #390

Nazwę / model myszki sprawdź na tabliczce znamionowej, która na ogół znajduje się od spodu myszki.

właśnie nie ma tam, nie można w Windowsie sprawdzić jakoś tego?


- Co do padów i trybu pad, to wgraj nowy soft (ten beta) i zobacz czy coś się poprawiło. - z precyzją sprawdź wersję beta softu jak chodzi u Ciebie.
- Sprawdź tę betę softu.


OK OK OK sprawdzę, już zamówiłem kabelek i czekam na dostawę, zdam relację czy coś się poprawiło z padami albo z myszką w moim odczuciu.
Chodź pewnie z myszką mogę mieć nadal problem, bo to 3200 dpi (ostatni raz kupuje myszki z tak dużym dpi nawet do pieca - chyba że będę miał rozdzielczość QHD i inaczej się nie da. Tak do laptopa czy zwykłej rozdzielczości to bezsens.

ak już kiedyś pisałem w interfejsach do ps/2, myszki ps/2 były przełączana w najwolniejszy tryb pracy. Z tymi usb hid już się tego nie da zrobić (przynajmniej ja nic na ten temat nie wiem).


kurcze no widzisz, może jakbyś to przewidział na początku albo by wyszło z wersji testowej to może zrobiłbyś tak jak w tych interfacach ps/2 - że myszki ps/2 by chodziły tak samo jak tam, a dopiero HiD by były czulsze/szybsze, ale by chodziły - o ile to wykonalne, teraz już pewnie za późno - no bo może lekko inaczej trzeba byłoby coś zaprojektować.
Ogólnie wydaję mi się, że jak jeszcze coś będziesz się bawił z tą szybkością wskaźnika to dostosuj to do max nie wiem 600 dpi czy do tylu ile ma większość normalnych myszek bez udziwnień. Wtedy wszytkie do takiej rozdzielczości będą chodziły spoko, a jak już ktoś podłącza cyborgi jakieś to niech później nie płacze, że za szybko :)
[#402] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@zmiennik, post #401

Dobra przyszedł mi kabel usb na usb.
Tylko, że jak go podłączam to nic się nie dzieje ani w Windowsie ani w Ryśku - to normalne?
W sensie, że Win nie daje dzwięku charakterystycznego do podłączania urządzeń USB, a Ryś nie zapala diody statusu, itd...

Paczkę pobrałem z aktualizacją, ale co ja mam z tym plikiem hex zrobić?
Mógłbyś dorzucić instrukcję obsługi w tych aktualizacjach...

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 14:51:49 przez zmiennik
[#403] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@zmiennik, post #402

Instrukcje ma na stronie rysia do pobrania, tam jest wszystko ładnie opisane.
http://retro.7-bit.pl/?lang=en&go=rys
[#404] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@ponior, post #403

no tak, zapomniałem, że coś takiego jak instrukcja do tego jest.. hehe
a to dlatego, że w pudełku jej nie było tylko w formie elektronicznej, zabieram się do lektury :D

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 14:57:25 przez zmiennik
[#405] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@zmiennik, post #404

Pozwoliłem sobie zrobić mini recenzję Ryśka po aktualizacji, no więc:

Najpierw spostrzeżenia co do samej aktualizacji:
przyznaję, że chciałem załatwić sprawę bezmyślnie i jak najszybciej, czyli:
-podłączam Ryśka do kompa,
-wciskam na link z aktualizacją
-oczekuję cudów

Niestety...bo tam plik hex i nie wiedziałem co z tym zrobić.
Moim skromnym zdaniem wszystko mogłoby się znajdować w 1 linku (Ryśflasher, hexy i instrukcja)
Poza tym drogi Spidi, w instrukcji nie ma słowa o tym jak przejść w ten wolny tryb...
Trzeba sobie szukać info na własną rękę gdzieś tu w którymś poście i dobrze, że o tym przeczytałem, bo tak to bym pisał pewnie, że nie ma różnicy w działaniu.

Takie mam przyzwyczajenie z Windowsa, że czasem chce wszystko załatwić 2-ma kliknięciami a tu niespodzianka, po amigowemu wszystko, trzeba pomyśleć, pokombinować,poszukać se info na wlasną rękę i jest OK
No i chwała za to, wszystko jest czego potrzeba - tylko na spokojnie trzeba podejść! :D

Jak już wszystko mamy i wiemy co robić to miłe zaskoczenie, pełna profesura.
Coś na wzór flashowania BIOSA - jak ktoś kiedyś robił.
Przyjemnie i fajnie.

Teraz odczucia po aktualizacji (ale tu uwaga, piszę to tylko i wyłącznie na podstawie myszki jaką posiadam czyli 3000dpi), czyli chciałem filmik nagrać, ale opiszę mniej więcej jak to wygląda.
Na zwykłej amigowej myszce, gdy jestem na zwyklym amigowym os (wb3.1), ze zwykłą amigową rozdzielczością, na zwykłym amigowym monitorze, to jak ustawię myszkę do lewej krawędzi (do końca w lewo) to żeby przejechać na drugą stronę, do samego końca w prawo to muszę przesunąć myszkę po blacie jakieś dobre 5 centrymetrów. Nawet sobie zaznaczylem od kapsla po piwie przejechałem na szerokość wszystkich palcy do śrubokręta, który leżał z drugiej strony

Teraz test Ryśka. Podłączając do niego moją myszkę, gdzie wciskam najpierw guzik na niej od dpi, aż zacznie chodzić możliwie najwolniej, gdzie później dodatkowo wciskam ten środkowy guzik myszki i ruszam nią, aż dioda na Ryśku mnie powiadomi, że przełączył się na ten wolniejszy tryb - to testując tym samym sposobem od krawędzi do krawędzi ruch jaki myszka wykonuje na biurku to.....aż.........0.5 centymetra!!!!
Zatem ruch jest 10x przyspieszony względem normalnej myszki.
Rozumiem 3cm, 2cm, ale 0.5cm?! Przecież to ledwo poczuje, że ruszyłem myszkę, a ona już jest na samym końcu akranu...

No ale powiedzmy, że da się przyzwyczaić. WB nawet fajnie gdy nie zwracamy na to uwagi, nie trzeba się aż tak najeździć. Wykonałem test w 2 grach.
Jedna to Cannon Fodder - uruchomiłem na A500 z dyskietek, bez wb.
Jest OK, całkiem fajnie. Przyjemnie się gra, choć trzeba się pohamować troszkę..
Druga to Kaiko i Kokosz na A1200 przez WB (o ile to ma znaczenie)
- i tu jest problem. O ile chodzenie, itd nie sprawia problemu to jak wciśniesz na jakiś item, gdzie pojawia się menu co z tym zrobić to wychodzi ta cała tzw precyzja. Po prostu ciężko jest trafić, dużo lepiej tu wypada zwykła amigowa myszka.

Reasumując to moim zdaniem zwolnij to jeszcze bardziej, przynajmniej ze 2x.
Po drugie, myślę, że ta opcja z przyciskiem przełączania trybów powinna działać odwrotnie, że jak ktoś chce szybciej to niech se wciska, a normalnie powinno być wolno, zbliżone do oryginalnych myszek.


p.s. aha działanie moich padów z Ryśkami nadal się nie zmieniło.
Grać się da tylko w trybie Joystick,a fire to trójkąt - czyli coś jest nie tak...
[#406] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@zmiennik, post #405

Dzięki za uwagi.

Teram moje małe usprawiedliwienie, co do instrukcji i opcji spowalniania myszki. Jest to wersja beta softu i dlatego nie zostało to ujęte w instrukcji. Jak się uporamy z usunięciem "usterek" softu, to wszystko zostanie uwzględnione w instrukcji.

Co do pada, to najwyraźniej soft z jakiś powodów błędnie mapuje sobie przyciski.
[#407] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #406

Dzień dobry!

Ja mam jeszcze takie pytanie do użytkowników Ryśka, którym nie działał prawy klawisz myszy i autor (Spidi) go poprawił, tak jak i mi.

Mianowicie Pod systemem prawy klawisz działa mi bez problemu po poprawach.

Jednak gdy odpalając komputer (A1200) wejdę do boot menu kickstartu i wybiorę opcję bez S-S lub dam np. wybór ładowania systemu ze stacji DF1, to po zatwierdzeniu zmian pojawia się czarny ekran i nic się nie dzieje.

Gdy jednak podłączę Cocolino, zwykłą mysz Amigową lub ten Adapter do padów od konsoli PS/2, działa wszystko poprawnie. Zaznaczam, że ten adapter emuluje ruchy myszy na lewej gałce analogowej pada.

Nie wiem co to może być i stąd to pytanie. Zaznaczam też, że nie mam pretensji do Spidi, gdyż wiem, że nie ma możliwości przetestowania takiej ilości Amig w dzisiejszych czasach. Jednak może komuś się to już przytrafiło i doszedł do tego co jest nie tak?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 09:13:42 przez gilban
[#408] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@gilban, post #407

Napisze Ci że mam podobny problem tylko w Amidze 500 z ACA 500, nie da się uruchomić Amigi bez S-S, tzn. jeden raz się uruchomiła a później się nie dało Amig zatrzymywała się na szarym ekranie. Myślałem że toś z ACA ale teraz to sprawdzę z oryginalną myszką .


Co do Amigi 1200 to w Boot Menu zawsze wchodzi a pod systemem działa po kilku minutach lecz wydaje mi się że to wina Systemu. Coś ze Stack Attack lub podupadająca kondycja mobo. Na początku było wszystko OK. Ryśka mam z oryginalnym firmware jeszcze.


Mobo A-500 rev.8.../ 1200 1d41.


Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 10:13:48 przez amizet
[#409] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@gilban, post #407

Ostatnio bootowałem z DF1 i nie było żadnych problemów. Też mam wersję z RMBFix'em.
Rev. płyty 1B.
[#410] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@amizet, post #408

Dzięki. Ja mam płytę 2b.
[#411] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@gilban, post #407

Mogłem przetestować tylko w standardowej konfiguracji. Niestety nie posiadam zewnętrznej stacji.
[#412] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #411

to nie jest ważna tu stacja. Tu jest problem, że po wejściu do boot menu kickstartu 3.1 już się nie da załadować systemu z czegokolwiek (czy z dysku bez s-s, czy po wyłączeniu cache procesora), czy nawet wchodzę do boot-menu i mówię sobie, pomyliłem się i daję zaloguj normalnie i też jest ciemny ekran. Nic się nie dzieje. Póki używam Amigi nie używając boot-menu wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku. Czyli czy załaduje system z dysku normalnie, czy włożę dyskietkę lub w miejsce stacji podepnę GOTKA, wszystko jest tu ok.

Jednym słowem boot-menu jest problemem.

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 21:40:27 przez gilban
[#413] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@gilban, post #412

U mnie na fizycznym Kick 3.1 takie problemy nie występują.
Inni użytkownicy Ryś'ka! Sprawdźcie czy u was występuje podobny efekt jak u kolegi wyżej
[#414] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@amizet, post #408

Zapomniałem że jak się ma MapRom włączony to trzeba Amige zresetować zanim zabootuje tak jak chcemy. Czyli z Ryśiem raczej wszystko w porządku.
[#415] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #360

Natknąłem się na temat przypadkiem, ale widzę przewagę Ryśka nad innymi adapterami z allegro. Dlatego zadam pytanie bo nie znalazłem odpowiedzi. Czy można jeszcze zakupić Ryśka? I jeśli tak to ile złociszy muszę naszykować?

Oraz dodatkowe pytanie bo na stronie projektu nie było, próbował ktoś używać joysticków manty USB?
[#416] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@Szynsz, post #415

ja próbowałam z mizernym skutkiem.
[#417] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@amizet, post #414

Nie wiem ale ACA 500 chyba tak ma że za pierwszym razem uruchamia się normalnie bez S-S, za drugim trzeba zrobić reset z klawiatury.
[#418] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #1

Po długim czasie wreszcie podłączyłem ryśka i.................nie działa mi prawy przycisk myszy
Co to może być???
[#419] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@KRISS, post #418

Twój Rysiek pochodzi z pierwszej partii i on niestety miał tę przypadłość. Proponuję podesłać do mnie Ryśka i pozbawimy go tego defektu wieku szczenięcego :)
[#420] Re: Projekt interfejsu dla myszek USB

@spidi, post #1

Mam pytanie do użytkowników Ryśka (starego i MKII). Czy są chętni przetestować soft umożliwiający podpięcie tradycyjnego amigowego joya do peceta lub "nowej" Amigi poprzez USB?
Dodam, że trzeba będzie wykonać dodatkową przejściówkę dla Ryśka aby można było podpiąć do niego joystick (trzeba dopasować wtyczki).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem