kategoria: Sprzęt
[#181] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@RadoslawF, post #180

Będą 2 wersje. Wewnętrzna i zewnętrzna. Tak jak napisałem tu
[#182] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #178

Delikatnie go docisnąłem przy wkładaniu w gniazdo i odpadł, styki nie były od góry nadlane cyną. Ale takie rzeczy to tylko mi się zdążają, Ryś już naprawiony.






Z lewej strony trochę to brzydko wyszło na tym zdjęciu, w rzeczywistości jest nawet nie źle.
[#183] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@amizet, post #182

To, że nie były nadlane od góry nie ma za wiele do rzeczy.
Nogi elementu najwidoczniej za słabo się nagrzały, do tego cyna bezołowiowa i pewnie ta płytka była jako pierwsza lutowana po odpaleniu "maszynerii".

Tak czy inaczej widać, że w A2000 trzeba jakiś "przedłużacz" zastosować.

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 21:11:50 przez spidi
[#184] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #183

Przecież nie pisze że to twoja wina, wystarczyło że bym się obchodził trochę delikatniej.

Nie chciałem robić przedłużki ani adaptera, tak to sobie zeszlifowałem troszkę obudowę i przykręciłem śrubkami do mobo i jest bezproblemowo teraz.
[#185] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@amizet, post #184

Poniekąd moja, bo powinienem dłużej odczekać przed rozpoczęciem procesu lutowania.
Spoko, poprawi się proces technologiczny ok, racja
[#186] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #183

Ah, ta genialna cyna bezołowiowa. Unia nie lubi chałupniczej roboty, a cyna bezołowiowa to taki sabotaż.
[#187] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@sanjyuubi, post #186

Rysiek dzisiaj dotarł szeroki uśmiech, z braku czasu testy po niedzieli. Dzięki za szybką wysyłkęszeroki uśmiechOK
[#188] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@zorkadar, post #187

Mój dotarł przedwczoraj ale dopiero teraz miałem czas go przetestować.
U mnie działa z padem USB Speed Link Strike SL-6535. Działają przyciski kierunku, lewy joystick i przycisk "3" jako fire.
Działa też jakaś tania chińska myszka przewodowa kupiona w dużym markecie (nazwy nie podam - nie będę robił kryptoreklamy): ISY USB-Mouse IMC 550.

@Spidi
Czy dałoby się dorobić obsługę w padzie prawego joysticka + jakichś 2 przycisków (najlepiej któreś z tych z tyłu: 5, 6, 7, 8) jako myszkę, żeby nie trzeba było przełączać się fizycznie między myszką a padem?
Kiedy oficjalne otwarcie strony projektu?
[#189] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@dolek, post #188

Dzięki za info. Dopisałem do listy działających z Ryśkiem urządzeń.

Można pomyśleć o dodaniu emulacji myszki dla padów i joyów.
Będę śledził Wasze uwagi i propozycje, zmieniając je stopniowo w kolejne aktualizacje softu.

W tej chwili obsługę zmiany trybu pracy na padach realizuje się poprzez jednoczesne wciśnięcie przycisków SELECT + START (w Twoim przypadku będą to przyciski 9 + 10, na joyach przycisk 9 + 10 realizują tę samą funkcję zmiany trybu pracy). Zmiana trybu jest sygnalizowana przez pulsowanie diody Status na Ryśku.

Na chwilę obecną:
pulsacja diody - tryby pracy
==================================
1 - tryb joy
2 - tryb pad

Oraz przypisane funkcje:
Joystick
==================================
9 + 10 - wybór trybu pracy
1 - fire1
2 - fire2
3 - fire3
6 - autofire1
5 - autofire2

Pad
==================================
SELECT + START - wybór trybu pracy
X - fire1
O - fire2
[] - fire3
R2 - autofire1
L2 - autofire2

Stronę projektu mam nadzieję, że uda się odpalić w poniedziałek.

Co do drugiej gałki na padzie, to przypadkiem ona nie jest włączana przez tryb pracy ANALOG na padzie?
Tak było z padami z PSX lub PS2 (nie pamiętam teraz dokładnie), które testowałem z przejściówkami USB-PS2/PSX.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 11:38:07 przez spidi
[#190] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #189

U mnie zonk , dwie myszki które posiadam nie działają
A4-TECH OP-620
A4-Tech X7-738K
[#191] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@zorkadar, post #190

Ryś dotarł do mnie dzisiaj, cały i zdrowy.
Sprawdziłem go na swojej A1200

Myszki:
Logitech B100 działa, łącznie z trzecim przyciskiem pod rolką
Steelseries 62006 - od WOW - jak wyżej.
Myszka od starego iMaca jedno-przyciskowa "przeźroczysta" - działa tylko lewy przycisk!

Dżojpad:
Mam tylko jeden usb - klon dżojpada Playstation - Gameware - działają:
krzyżak, lewa gałka i dwa przyciski ognia.
Prawa gałka kierunki prawo i dół - działają jako ogień jeden i dwa.
Sprawdzałem to wszystko programem Joy Port Tester z Aminetu.

Jedyny mankament jaki zauważyłem to to, że gdy używamy myszek z ustawieniami szybkości
z kickstartu, to jest za szybko. Poza tym fajnie i wygodnie.

Mam natomiast kilka pytań.
Czy bezpiecznie jest wyjmować Rysia gdy Ami jest włączona? I czy bezpiecznie jest wyjmować
wtykę myszki/dżojstika/dżojpada z Ryśka gdy Ami się turla?

Poza tym czy Ryś będzie działał z rozgałęziaczem dla dżojstików na port równoległy?

I, całkowicie hipotetycznie, czy to międzymordzie w stanie w jakim jest teraz, jedynie zmieniając
soft, mógłby działać jako adapter w drugą stronę, to znaczy czy mógłbym używać dżojów/myszek
amigowych z nowym sprzętem?

I czy jeśli będziesz robił wersję wewnętrzną, to czy jest taka możliwość żeby jeden Ryś, miał dwa
wyjścia na dżoja i mychę? Nie chodzi mi o hodowanie "węża w kieszeni", tylko żeby za jednym
zamachem załatwić dwie rzeczy, bo wewnątrz miejsca mało. Oczywiście cena musiała by być odpowiednio wyższa.

I na koniec, dzięki wielkie za Rysia. Na prawdę dobra robota na wysokim poziomie (jeśli wyjdą jakieś kłopoty
w praniu, nie omieszkam powiadomić).
[#192] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@zorkadar, post #190

Powiedz mi jeszcze czy kontrolka Status na Rysiu zapala się po podłączeniu myszek?

Czy tak wygląda ta myszka?
Postaram się dostać te myszki i sprawdzić na czym polega problem.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 19:30:56 przez spidi
[#193] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #192

Świeciła się kontrolka na zielono, ale kurcze nie sprawdzałem czy przy każdym urządzeniu.
Jeśli chodzi ci o nadmierną szybkość, to jest tak przy każdej jednej. Dopiero w ustawieniach
systemu zwolnienie na maks daje odpowiednią szybkość.
Myszki wyglądają tak:
Logitech

Steelseries


Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 19:38:50 przez Radek_Cz
[#194] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@Radek_Cz, post #191

Dwie myszki dodałem do listy obsługiwanych na działającej od wczoraj stronie www.

Jeśli możesz jeszcze podać z tabliczki znamionowej model tego pada oraz myszki z iMaca.

Co do szybkiego działania myszki na domyślnych ustawieniach z "kickstartu", to otrzymałem takie informacje. Postaram się rozwiązać tę przypadłość.

Rysia powinno się podłączać i odłączać przy wyłączonym zasilaniu w Amidze. Natomiast podłączanie dowolnego urządzenia USB do Rysia może (a nawet powinna) odbywać się na włączonym zasilaniu w Amidze.

Jak wygląda ten rozgałęźnik?

I, całkowicie hipotetycznie, czy to międzymordzie w stanie w jakim jest teraz, jedynie zmieniając
soft, mógłby działać jako adapter w drugą stronę, to znaczy czy mógłbym używać dżojów/myszek
amigowych z nowym sprzętem?


Nie myślałem o tym przy tworzeniu, ale analizując schemat stwierdzam, że jest to możliwe. Oczywiście trzeba napisać odpowiedni soft.

I czy jeśli będziesz robił wersję wewnętrzną, to czy jest taka możliwość żeby jeden Ryś, miał dwa wyjścia na dżoja i mychę?


Na chwilę obecną nie przewiduję. Ale abstrahując od tego, to do całej konstrukcji musiałbym dodać scalaka z hubem USB (dla możliwości podłączenia 2 urządzeń USB do mikrokontrolera) oraz przystosować soft do obsługi tegoż huba USB.

Czekam na wszelki uwagi.
[#195] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #192

To jest ta myszka , kontrolka świeci na zielono.

Na stronie wśród działających jest A4TECH X7 , tak jak pisałem moja X7 model 738k nie działa.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 20:16:11 przez zorkadar
[#196] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@zorkadar, post #195

Czyli Rysiek rozpoznaje myszkę tylko prawdopodobnie jest jakiś bug i nie może jej prawidłowo zainicjować. Mam nadzieję, że za dwa dni będę miał tę myszkę i będę mógł zdiagnozować problem.
[#197] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #194

Przepraszam że się wciąłem ze zdjęciami w poprzednim poście, nie spojrzałem komu odpowiadasz i to przez to.

Jeśli chodzi o symbol myszki maca to jest: M5769
Pad natomiast nie ma nic poza numerem seryjnym. To jest jakaś mocno chińska-chińszczyzna,
robiona dla sklepu Game, w UK.

Sprawdziłem jeszcze parę innych rzeczy, o których mi się przypomniało że gdzieś mam:

Myszki:
Typhoon 90028 - RF optical Mouse - bezprzewodowa USB-PS/2 - działa
Thrust 15903 - działa

Trackball:
Kensington Expert Mouse - K64325 - działa

Inne:
Belkin n52te - wiem że to ani dżoj ani mycha, ale ma "krzyżaczek" więc pomyślałem że zarzucę i sprawdzę - nie działa - choć podświetlenie jest, to nie daje żadnego znaku życia. Dioda na Ryśku jest czarna.

Tablet Wacom Intuos 3 - nie działa, wiem wiem, nie mogłem się powstrzymać, a tak bardzo chciał bym używać
nowych tabletów bez zbędnych sterowników i dodatkowych przelotek na port równoległy. Dioda na Ryśku i tablecie cały czas miarowo miga.

Jak wygląda ten rozgałęźnik?
Takie cudo

Mam nadzieję że się info przyda.

PS. Nie wiem jak wygląda sprawa kierowania mychą w grach, na przykład Settlersi, Dune, Ufo itp. Ale jeśli tam jest
w porządku to chyba nie ma się co za dużo przejmować tym "przekraczaniem prędkości".


Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 22:58:21 przez Radek_Cz
[#198] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@Radek_Cz, post #197

Dzięki za info.

Lista wzbogacona o nowe urządzenia na stronie projektu.
Dodatkowo można pobrać instrukcję obsługi.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 23:32:08 przez spidi
[#199] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@Radek_Cz, post #197

No nic to na dzień dzisiejszy Ryś ląduje w szafie.
Będzie czekał na lepsze dni.
Nie mam puki co myszek na usb i niestety nie obsługuje adaptera padów ps2 psx, którego używam z PC.
Mogę wiedzieć czy przewidujesz dodanie obsługi tego niebieskiego adaptera na 2 pady czy trzeba szukać takiego samego na jakim testowałeś?
tak czy inaczej na jakim testowałeś, komuś to działa to niech powie jaki ma?

p.s. przetestowałem też pada bezprzewodowego od xbox360 - też nie działa.
Nie świeci nawet zielona dioda statusu przy podłączeniu.

przyznam, że na dzień dzisiejszy jestem trochę zawiedziony, aczykolwiek wierzę w jego przyszłość
[#200] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #196

Zapomniałem napisać że ta myszka ma wejście ps/2 , podłączyłem za pomocą adaptera usb-ps/2.
[#201] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #198

Spróbuj użyć Ryś-ka w Music Mouse, jeśli by się dało na początek, podwoić ilość ruchów i o taką samą wartość, zmniejszyć prędkość. update?

Czy wszystkie myszki działają tak samo, jeśli by kto napisał program, który by zapisywał ilość ruchów na sekundę, wtedy można by testować na Amigach i dodawać wyniki testów do poszczególnych modeli myszek,
[#202] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@zmiennik, post #199

Jak pisałem wcześniej jedna z Twoich myszek jedzie do mnie, więc zajmę się tematem jej uruchomienia.
Co to jest za adapter padów? Może jakiś link do niego?
Do tego niebieskiego też poproszę jakiegoś linka.
Pady bezprzewodowe od XBoxa360 na chwilę obecną nie są obsługiwane.
Soft do Ryśka jest jeszcze młody, a mnogość urządzeń USB też powoduje pewne problemy z testowaniem.
[#203] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@amizet, post #201

W tym przypadku będę musiał zmodyfikować procedurę wykrywania dpi myszki i spowolnić odczyt danych z myszki.
[#204] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #202

no puki co testowałem tylko ten niebieski na 2 pady,
dzisiaj może uda mi się przetestować inny.

link do niebieskiego który mam:

http://www.ebay.co.uk/itm/251596600372?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 11:36:25 przez zmiennik
[#205] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@zmiennik, post #204

Niebieska przejściówka na 2 pady psx/ps2 jedzie już do mnie. Gdy tylko dotrze, to razem z padami wysyłam do spidiego.
Na chwilę obecną działa czarna przejściówka na jednego pada.

@ spidi
Oprócz przejściówki z padami podeślę Ci też tego szczura z microsofta co nie chce działać i jednego pada, który dziwnie się zachowuje. Przejściówka powinna dotrzeć do mnie koło piątku.

Co do wersji wewnętrznej może warto by rzeczywiście dodać dodatkowe gniazdko db9/usb i zaimplementować przełącznik mysz/joy.

Fajnie, że stronka ruszyła. Wydaje mi się, że umknęły szczury logitecha z odbiornikami canada210.
[#206] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@gegu, post #205

@gegu
Aleś mnie zaskoczył szeroki uśmiech

Co do Canada210 to faktycznie nie ma. Jest tylko Canada310.
[#207] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@gegu, post #205

no ale po co ci na 1 porcie dwa pady ?
co innego coś takie jedne kontroler obsługuje 2 porty
[#208] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@spidi, post #206

W sumie do listy kompatybilnych urzadzen mozna dodac kierownice EasyTouch ET-2034.
Wychylenie kierownicy w prawo/lewo o ok. 90 stopni odpowiada wychyleniu joya w prawo/lewo. Pedal gazu to joy w gore a pedal hamulca to joy w dol a fire to fire. Lotus 3 z odpowiednimi ustawieniami + kierownica = miodzio

Sorry za brak polskich znakow ale jeszcze nie doszedlem jak je ustawic w systemie i w IBrowse.

Jesli chodzi o te kierownice to moze da sie zmodyfikowac tak Ryska zeby szybciej reagowal na wychlenie kierownicy np juz przy 45 stopniach?
A tak troche z innej beczki - strona projektu nie otwiera sie poprawnie w IBrowse.

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 21:41:32 przez dolek
[#209] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@dolek, post #208

Miło słyszeć, że zadziałała kierownica szeroki uśmiech
Będę musiał pomyśleć nad dodaniem jakiś ustawień do kalibracji wychyleń drążków w joyach, padach i kierownicach.

Strona posiada CSS, javascript i tym podobne wynalazki, więc raczej jej nie będę przerabiał.

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 21:57:30 przez spidi
[#210] Re: Projekt interfejsu dla myszek i klawiatur USB

@zorkadar, post #190

Mam do Ciebie jeszcze prośbę. Czy możesz zrobić fotkę tabliczki znamionowej myszki A4-TECH OP-620?

Problem jest tego typu, że na opakowaniu widnieje między innymi nazwa OP-620D i evolution OptoEcco612D. Natomiast na tabliczce znamionowej jest ta druga. Ta druga oczywiście jest rozpoznawana przez Rysia i działa.


Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 21:23:57 przez spidi
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem