kategoria: Sprzęt
[#271] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #268

Panowie wytłumaczcie dlaczego nie zapisuje?
Pod winuae zrobiłem czystego adf-a. Skopiowałem na pendrive. Zamontowałem programem gotka. Sformatowałem go pod WB jako empty. Formatowanie pełne z wyłączonym verify.
Wgrałem z gotka Settlers-ów i zagrałem. Potem save na tym czystym obrazie adf. Reset, wgranie od nowa odczyt save-a i wszystko ok. Więc w jakiej sytuacji nie działa???
[#272] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Sosabowski, post #271

U mie jest tak - formatuje adfa i niby wszystko oki ale.. nie da się na nim zapisać nic nawet pod systemem - mimo że weryfikacja jest oki. Mogę usunąć np z adfu workbencha wszystko i w ten sposób stworzyć"pusty" adf i pod WB da się coś na nim zapisać. Ale już np pod Teenagentem i Kajko i kokosz czy ufo wywalało błąd zapisu :( Może to tylko u mnie lub robię coś źle ale...
[#273] Re: Gotek - tani emulator fdd

@sunater, post #272

Odznacz verify pod wb i daj pełen format. Nie dawaj verify bo tutaj gotek może tylko udawać że formatuje df0: Czy poprawnie inicjalizuje się dyskietka po sformatowaniu? Jakiego adfa robisz pod winuae? Bo tam jest parę możliwości co do stworzenia dyskietki.
[#274] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Sosabowski, post #273

Oki dzięki - sprawdzę jak będę przy amidze bo szczerze nie pamiętam jakiego adfa używałem :) rzadko gram w gry pozwalające na zapis stanu wiec ta kwestia nie spędzała mi snu z powiek XD Niemniej przechodzenie przygodówek bez saveów jest wkurzające - fakt...
[#275] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Sosabowski, post #271

No więc na "początek" mojej zabawy z A500 zakupiłem tego goteka. Pierwsze wrażenie, jaki malutki i jaki leciutki ;) Chciał bym narazie konfiguracje: Gotek jako DF0 na zwenątrz w obudowie i stacja w Amidze jako DF1 właśnie do sejwów. Mam nadzieje ze tak się da :) No ale do rzeczy. Na początek wsadziłem goteka do amigi i na pierwszy ogien poszedl Deluxe paint 4 i pro tracker. Przygotowałem też pustego ADF pod FS-UAE, sformatowałem go pod WorkB1.3.3 A wzasadzie to nie wiem czy sformatowałem bo jedyna opcja jaką miałem w operacjach na tym dysku to z prawego klawisza mychy initialize czy jakos tak :) Odpalilem na maidze deluxpainta narysowałem 2 kreski, save - przeszedl do okna z plikami - no i w tym momencie na goteku zmieniam na nr. przypisany tej pustej dyskietce- No i wywala blad, prosi o dyskietke z deluxem. OK, to jeszcze raz, save - ale wybralem tym razem jakis katalog na (adf) z deluxe paintem. No i zapisal. Reset, wgralem, load, Git. Plik jest. wgrał się. Potem probowalem jeszcze zapisac cos w deluxie na innej dyskietce (adf) ale wywalal blad i chcial deluxa.
Wgralem protrackera, biore disk op, zmieniam w goteku na nr w ktorym przypisana jest dyskietka z modulami i dupa. To samo co delux, krzyczy ze chce dyskietke z protrakerem. No i się zastanawiam, jak jest u Was, co robie zle? Czy to tak jest?? Pod WB jak zmienie na jakis nr gdzie przypisany jest jakis soft to jego wb widzi ale jaka kolwiek operacja initistalize nie dziala. Krzyczy o dyskietke z WB. Ogolnie na początek powrotu do amigi to fajna sprawa ale niech mnie ktoś oświeci w kwesti wyżej opisanej. Sorry ze tak duzo :) szeroki uśmiech
[#276] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #275

operacja initistalize nie dziala. Krzyczy o dyskietke z WB.


Bo operacja jest na dyskietce a kiedy ty chcesz ją wykonać nie ma tej dyskietki w stacji i dlatego chce ją z powrotem. Musisz się zastanowić co chcesz robić a dopiero później to robić, żeby się za bardzo nie na wachlować

Czyli w skrócie musisz przewidzieć czego Amiga będzie od ciebie wymagać.

Czemu nie używasz nowszego WB
[#277] Re: Gotek - tani emulator fdd

@amizet, post #276

No OK, z WB poszlo, nawachlowac się (zmieniajac przyciski) i tak trzeba. Jednak wybor dyskietki do save pod deluxem i disk op pod PT nadal nie rozkminione.

A jakiego WB moge uzywac jeszcze na A500 kik1.3. ?
[#278] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #277

Wystarczy dać CANCEL i wybrac potem miejsce gdzie nagrac obrazek.
[#279] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Norbert, post #278

Pełen sukces, THANX! Rysunek pod DPIV zapisany na pustym ADF stworzonym pod UAE i sformatowany pod WB 1.3.3 na A500. OK
[#280] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #277

Nie da się wgrać kicka 2.x z dyskietki do pamięci?
[#281] Re: Gotek - tani emulator fdd

@amizet, post #280

Da się.
[#282] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Norbert, post #281

No to fajnie, a zdradzicie tą tajemnice ;) ??? Bo ja nigdzie nie znalazłem inforacji jak umiescic rom 2.4 na adf. I ile taki zabieg zabiera na dzien dobry ramu?
[#283] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #282

Są gotowe dyskietki z kick2.0 czy kick3.1 dla A500. (do znalezienia w sieci)
Podmiana kick zajmuje 256 lub 512kb w zaleznosci od wersji.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 17:44:57 przez Norbert
[#284] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Norbert, post #283

Co do tych problemów z błędami przy nagrywaniu to próbowaliście czy to samo występuje na FAT16 ? Ewentualnie na HDD podpinanym przez USB ? Chyba że nośnik USB nie ma tu nic do rzeczy, u mnie w każdym razie też ten problem czasami występuje (firmware 1.05) Przy save nigdy nie ma pewności czy Gotek akurat zawiśnie.
[#285] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Fenio, post #284

Co prawda doświadczenie z Gotkiem mam nieduże i sprowadza się praktycznie do sejwowania poczynań w DP to nigdy nie zdarzyła mi się żadna zwiecha ani błędnie nagrany plik. Nawet przy żmudnym sejwowaniu "animacji" ;)
Znalezienie tego kika poki co przynosi mi spore trudy ;)
[#286] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #285

Kickstart v2.0 Emulator (1991)(-)(A500).adf tylko naciśnij N i masz 2.04 działa na 512+512.

Lub zrób sobie sam, wtedy poszukaj "Kickstart v2.0 Emulator".

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 23:26:54 przez amizet
[#287] Re: Gotek - tani emulator fdd

@amizet, post #286

OK podziękować!
[#288] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Norbert, post #283

, /może znasz odpowiedz/ czy da się zmienić max transfer DF0:. Bo np: max transfer FF0: jest inny, gdy mamy podpiętego Gotka korzystamy z pamięci USB.

Czy zmiana "max transfer", mogła by polepszyć zapis ADF.?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 00:17:15 przez amizet
[#289] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #285

Ja dziś dość mocno męczę Goteka. Niestety muszę potwierdzić problemy z zapisem "Write error on disk block 880". Błąd zapisu pojawia się w losowych momentach. Wtedy na Goteku nie można zmieniać nr ADFów przyciskami nawet po restarcie Ami. Pomaga wyłączenie i włączenie powerem lub wyjęcie i włożenie pendrive'a. To nie jest wina ADFów bo zrobiłem ich 40 testowych i zamontowałem pokolei. To nie jest wina uszkodzonego pendrive'a, bo ponowna próba zapisu na tym samym ADFie kończy się powodzeniem. Wydaje mi się, że będzie to coś z firmware'm.
[#290] Re: Gotek - tani emulator fdd

@pong777, post #289

Też miałem problemy z zapisem. Nie wiem co było przyczyną problemu ale wrzuciłem na pendrive inny plik selector.adf i nowe czyste ADF'y które sformatowałem przez xcopy. Działa bezproblemowo. Testowałem save wielokrotnie w UFO, Dune, Wings i Reunionie. Kopiowanie plików w WB i całych adf'ów w xcopy. Żadnych błędów. Na wcześniejszym pustym ADF'ie (bez formatowania w gotku) błędy były średnio co drugą próbę zapisu i gotek się zawieszał.
[#291] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Fenio, post #290

Ja formatowałem w WinUAE oraz pod OS3.9. Efekt taki sam. Oprócz zawieszania są też przekłamania danych. Archiwa spakowane pod OS3.9 nie chcą się wypakowywać na WinUAE - błędy CRC.
[#292] Re: Gotek - tani emulator fdd

@pong777, post #291

Zrobiłem pustego adf'a, sformatowałem pod WB 1.3. Nagrywałem na niego wielokrotnie, kasowałem i nagrywałem ponownie - błędów nie było. Może sprawdź czy u Ciebie również będzie działał prawidłowo http://sendfile.pl/188949/EMPTY.zip

Tylko nie formatuj go bo być może to przy formatowaniu coś się psuje w systemie plików. Zauważyłem że formatowanie z X-Copy powoduje wyłączenie się pendrive w trakcie formatowania. Na niektórych pendrive powoduje to zawieszenie gotka (np. 16GB Emtec) a na innych Gotek działa normalnie gdy pendrive ponownie sie właczy (1GB chiński player MP3).
Co ciekawe X-Copy nie zgłasza błędu, niby wszystko OK a w rzeczywistości dysk jest nieprawidłowo sformatowany.

Ale jeśli uda się raz sformatować adf'a pod WB to później już błędów przy zapisie nie ma, przynajmniej tak jest u mnie.
[#293] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Fenio, post #292

Sprawdziłem tego ADFa. Nie jest w FFS i można mniej do niego wrzucić ale to jeszcze nic. Niestety - zapisałem z rzędu około 5 dysków - szło ok. Potem znów to samo - błędy. Zmieniłem mój pendrive na czytnik kart + kartę microSD - problem pozostał. Wygląda to tak, że jak się zapisze ileśtam dysków pod rząd to od około 7 robią się jaja.
[#294] Re: Gotek - tani emulator fdd

@pong777, post #293

ja mojego adf stworzonego pod fsUAE(macosx) i sformatowanego na a500 WB1.3. Adfa uzywam do sejwowania leciutkich grafik w dp i intrumentow w PT i problemów zero. Często tez powtarzam opcje dla potrzeby wiekszej zasobnowsci wirtual floppy disk :) - kopjuj obraz adf (ten z sejwami z pena) na dysk kompa. potem na tym kompie (win) kasuje pliki w adf, nadaje mu inna nazwe i przegrywam na pena po czym wbijam do gotka i nadaje mu kolejny numer dyskietki. Nawet po takim zabiegu bez problemów sejwuje animacje w dp. a tu taki proces zapsiu troche trwa :) Jedyny "BAD" komunikat jaki mi wyskoczyl to brak miejsca na DF0 ::):) Na Adf sformatowanych na d-copy mialem raz problem z zapisem ale wiecej testow nie robilem…

Refleksja:
W sumie nie wyobrażam sobie powrotu do a500 bez dosc taniego gotka... Ale to wbijanie dyskietek końówką górną pędzęlka (bo akurat mam pod ręką a paluch tam nie wchodzi bo gotek w amidze) jest mega upierdliwe, schylanie sie by zobaczyc numer stacji konczy się wbijaniem czachą w klawiature kompa stojącego obok, albo wylaniem kawy ")") troche na minus :):):):) konstruje w tym celu ten prosty bootselectror ale ACA musi wleciec i juz prawie zrobilem przejsciowke na umieszczenie aci w pionie :) pozdro/// oz kurrrr.. ale sie rozpisalem…. OK
Amigaaa
[#295] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #294

Rozwiązaniem pierwszego problemu są dwa przyciski wyprowadzone z Gotka na obudowę Amigi. U mnie to wygląda tak

Tak z innej beczki, czy autor Amigowego wsadu do Gotka porzucił ten projekt ?
[#296] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Sosabowski, post #271

Czy ten sposób działa na niedosowe gry? Bo dostałem cynk że takie gry w ogóle nie maja możliwości zapisu save'u za pomocą goteka
[#297] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Szynsz, post #296

Jeżeli gra jest systemowa (dosowa) to zapis stanu gry będzie dokonany. A jak nie, to nie. Dlaczego - nie wiem. I pewnie już się nie dowiem. Również program typu Xcopy nie umie zrobić kopii z DF1 - z normalnej dyskietki na GOTKA.

Ktoś musiał by opracować na nowo od zera emulację tego flopa na Amidze. Ale jak na razie takiego kogoś nie ma, a dotychczasowy autor dał sobie spokój.

Także traktujmy GOTKA jak dyskietkę zabezpieczoną przed zapisem w grach.

Jednak pod systemem pliki (obrazki, dokumenty) na taką gotkową dyskietkę zapisują się bez problemu i WinUAE to widzi. Być może inaczej wygląda zapis danych na dyskietkę systemową, a inaczej niesystemową i to jest gwóźdź do tej trumny.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 09:09:02 przez gilban
[#298] Re: Gotek - tani emulator fdd

@robertos231, post #213

Dokładnie, a tu wiecej o zmianie nawet na wersje 2.05f szeroki uśmiech
http://pcdeb.pl/viewtopic.php?f=99&t=262
[#299] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Architect1200, post #298

Można nawet na 99999, a nawet pewnie kolory liter i tła zmienić itp.
[#300] Re: Gotek - tani emulator fdd

@robertos231, post #299

Wszystko ładnie, ale mnie przeraża jedna rzecz.
Na przykład wybór tytułu pod numerem 3589 pod którym zapiszemy kolejny ulubiony program.
Przy dwóch przyciskach to koszmar.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem