kategoria: Sprzęt
[#31] Re: Gotek - tani emulator fdd

@sanjyuubi, post #29

20zł to raptem typowy, jak i nie jeden z najmniejszych kosztów "przeflaszowania" jakie mógłbyś znaleźć w firmach się tym zajmujących.

Zgadzam się - dlatego napisałem, że gdyby pojawiły się przeflaszowane na allegro za 100-110 zł to byłaby to uczciwa oferta. Swoją drogą, jak ktoś kupi z Piaseczna, to za browara mogę mu wgrać soft, ale nie mogę oczywiście gwarantować że zakupiona stacja będzie działała w 100%, chociaż autor wsadu twierdzi że sprawdzał różne modele i że raczej wszystkie są zgodne. Sam się zastanawiałem, czy nie kupić kilka i puścić na allegro, ale chyba "skórka nie warta wyprawki" tak mi się wydaje.
[#32] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #30

sysinfo
[#33] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Norbert, post #32

ono sprawdza transfer fdd? Używałem do dysków, ale nigdy nie zwróciłem uwagi na flopa. Ok wieczorem jak dopcham się do tv sprawdzę.
[#34] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #33

Wydaje mi sie że dobrym rozwiązaniem i tanszym było by jakby Chinczycy sprzedawali samo pcb z elektroniką - bez obudowy. PCB bez wsadu procesora z softem na PC i 3 otworami w pcb o rozstawie takim jakim jest to np. w a500 (nie wiem czy 600 i 1200 maja taki sam rozstaw). Do tego gniazdo usb na małej płytce i 20cm tasmą do wpiecia na pcb i to samo z wyswietlaczem. Wtedy odpada koszt obudowy, koszt softu do obslugi flopa w formacie PC. Montaż w amidze wtedy banalnie prosty, zaprogramowanie procka, przykrecenie 3 sróbek, wpięcie tasmy od gniazda usb i tasmy od wyswietlacza. Montaż usb i wyświetlacza w dowolnym miejscu amigi. Największym problemem byłoby tylko wywiercenie otworów na gniazdo usb i wyswietlacz.
[#35] Re: Gotek - tani emulator fdd

@janekdrukarz, post #34

Wiesz, narzekać że 25 dolców to dużo.... Co do montażu, to obudowa jest wielkości stacji, ma te same otwory montażowe co stacja, więc montaż to przykręcenie śrubek - bardziej banalna być nie może. Fakt pozostaje kwestia wyświetlacza (4 przewody) i klawiszy (3 przewody), które aby się wygodnie używało należy wyprowadzić na zewnątrz razem z wyśwl. led oraz 2 przełącznikami. Tak więc nie przesadzajmy, ta cena i tak jest już na granicy śmieszności, ale możesz zamówić 1000 sztuk - widziałem aukcje grubo poniżej 20 dolców OK

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 18:20:51 przez posylus
[#36] Re: Gotek - tani emulator fdd

@janekdrukarz, post #34

Chińczycy sprzedają to co sprzedają, a to że ktoś zrobił wsad do ich urządzenia na niszowy rynek chyba ich nie obliguje do tego, żeby zmieniać konstrukcję swojego urządzenia, a tym bardziej, że urządzenie nie jest dedykowane do innych rozwiązań, niż tych opartych na PCtowych dyskietkach. Poza tym dlaczego mieliby myśleć, że ktoś chciałby to kupować w częściach, ludzie, którzy poszukują takich urządzeń, to właściciele maszyn, Keyboardów i PC, którzy na pewno nie chcieliby się bawić w składanego. Zawsze możesz przedstawić swoją propozycję producentowi tych emulatorów.

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 19:13:50 przez sanjyuubi
[#37] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #35

Czy moglbym to zainstalowac w Amidze 3000 tak aby po wlozeniu pendrive pod filemasterem zobczyc pena i przenosic tak dane z PC na Amige?
[#38] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Leon, post #37

Stacja podpina obrazy .adf jako dyskietki, nie robi za stos usb w amidze niestety. Zatem zobaczysz "wnętrze danego obrazu adf" a nie to co jest fizycznie na penie.

Wracając do pytań o prędkość, to na gołej A500 SysInfo 4.0 pokazało prędkość ok 150kb/s (przyznam się że nie mierzyłem nigdy prędkości odczytu fizycznej fdd pod a500, więc nie wiem jak to ma się do oryginału, a nie chce mi się już dzisiaj nurkować po sprawną stację i szukać dyskietek)



Acha, potwierdzam że urządzenie ma problem (a w zasadzie Amiga) jeżeli za szybko zmieni się obraz - głupieje komputer i "nakłada dyskietki na siebie, tzn. nie wie że już mamy zmieniony obraz, i próbuje odczytywać zawartość starej - wymusza to "dłuższe kliknięcie" przy zmianie obrazu, idzie się przyzwyczaić, ale postaram się napisać do autora może wydłuży programowo zmianę obrazów.
[#39] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #38

Tak na szybko - trafiłem na http://eab.abime.net na informację, że możliwości Pauli w zakresie transmisji fdd to max. 20kB/s (czy ktoś to potwierdzi, co jest bardziej obeznany w temacie? - przy okazji z czego wynika to ogranicznenie?) Jeżeli byłaby to prawda, to ten emulator pracuje zgodnie z oczekiwaniami dokładnie z prędkością oryginalnej stacji, czyli bez zaskoczeń.
[#40] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #38

Gdybym na WinUAE utworzyl plik ADF 10MB i wrzucil do niego caly system to czy moglbym z tego 1 ADFa go normalnie zaladowac? Czy moze Gotek wogole nie pokazalby tego pliku?
[#41] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Leon, post #40

Jak Ty chcesz utworzyć ADFa 10MB skoro mają one określoną strukturę i przewidują tylko i wyłącznie zapis 880k? Chyba że o czymś nie wiem. Tak na szybko WinUAE mi nie pokazał żadnej możliwości ustawienia liczby sektorów itd. przy tworzeniu nowego ADFa.
[#42] Re: Gotek - tani emulator fdd

@teh_KaiN, post #41

Tak, mozna tworzyc wieksze ADFy. Tutaj mozesz zobaczyc obrazek. Pytanie czy Gotek i inne tego typu zabawki sa w stanie odczytac takie ADFy.
[#43] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Leon, post #42

Sprawdzę, ale wydaje mi się, że Gotek wspiera tylko adf 880kB, natomiast obija mi się o uszy, że rozwiązanie lotharka HxC Floppy Emulator umożliwia podpinanie takich dużych adf-ów, ale nie mogę znaleźć informacji gdzie to czytałem (albo mi się wydaje). W sumie to bardzo prawdopodobne, bo co by nie gadać, Lotharek oferuje super uniwersalne i dopracowane urządzenie, które na pewno warte jest swoich pieniędzy (jeżeli ktoś ma kupę różnego "starocia" w domu to warto dołożyć kasę , aby mieć jedno rozwiązanie do kilku różnych kompów - ja bawię się tylko amigą, więc ten gotek wystarcza w 100%)

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 08:45:17 przez posylus
[#44] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #43

Gość ma strasznie krótkie SLA, bo niemalże na bieżąco aktualizuje oprogramownie po tym jak napisałem do Niego dopiero zauważyłem że wczoraj udostępnił nowy wsad który ma rozwiązać wymienione przeze mnie problemy ze zmianą dysków. Dzisiaj wgram i sprawdzę.
[#45] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Leon, post #42

Takie rzeczy są możliwe w atari "IMA Hard Disk Image" na stronie Support Status List od hxc są mniej więcej wymienione formaty plików.

2.2 What is the MFM track format ?

Double density (DD) disks have 11 sectors per MFM track, High density (HD) disks have 22 sectors.

Czyli chyba nie zmieścił byś tam 10 mega.

Oczywiście mogę się mylić, nie chciało mi się czytać o tych mfm za bardzo.
[#46] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #44

Właśnie jestem po testach nowego wsadu (1.03) i problemy ze zmianą obrazów ustąpiły. Wprawdzie teraz autor wprowadził opóźnienie 4 sek przy zmianie, więc trzeba troszeczkę poczekać, ale działa. Transfer się nie zmienił i oscyluje w okolicach 150kbps. Myślę, że to już wszystko na temat tego rozwiązania. Roger out.
[#47] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #46

Jakie zmiany wnosi nowy soft względem poprzedniej wersji, oprócz poprawy przy zmianie obrazów?
[#48] Re: Gotek - tani emulator fdd

@janekdrukarz, post #47

Szczegóły zmian są na stronie, ale z ciekawszych to obsługa 999 obrazów (jednak przyznaję się że zapomniałem sprawdzić jak to wygląda - klikanie 999 razy aby zmienić obraz wieje paranoją - w oryginale pierwszy przycisk zmienia numerek w góre o 10 a drugi o 1. W tym sofcie lewy o -1 prawy +1 - więc chyba bym się nie zdecydował na więcej obrazów niż 30, ale jeżeli Cię to interesuje to sprawdzę wieczorem), najważniejsze to pisałem poprawa zmiany dysków no i zgłaszana na forum sprawa strony z przypisywaniem obrazów do slotów - na początku było zero opóźnienia pomiędzy klawiszami na klawiaturze a przesuwaniem się zaznaczenia na ekranie - czasami ciężko było trafić na właściwy obraz. Teraz jest zwłoka, która ułatwia nawigację. Dodatkowo autor napisał, że poprawił zgodność - nie mam jak tego sprawdzić, ponieważ ja już wcześniej nie stwierdziłem problemów, wszystko mi pracowało, ale skoro tak szybko wydaje wsad to pewnie jest niezłym świrem siedzącym ciągle nad pudełkiem i wie o nim znacznie więcej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 07:29:19 przez posylus
[#49] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #48

Udało mi się uruchomić Amigę i sprawdzić mój emulator i działa :)
Jest jednak małe ale, działa tylko po podłączeniu do wewnętrznego poru stacji dyskietek jako stacja DF0 (zamiast oryginalnej). Po podłączeniu w zewnętrznej obudowie i ustawieniu zworki na DS1 już nie chce działać. Na Workbenchu mam tylko "DF1???". Może ktoś ma jakiś pomysł jak to uruchomić jako zewnętrzną stację DF1? Istnieje też prawdopodobieństwo że moja zewnętrzna obudowa nie jest sprawna. Kupiłem ją jakiś czas temu bez stacji dyskietek (miała być pod HxC ale się nie doczekała) i nie miałem jak sprawdzić (amigowa stacja nie pasuje). Może ktoś ma jakieś informacje czy działa to jako zewnętrzne napędy albo może to sprawdzić?
[#50] Re: Gotek - tani emulator fdd

@amizet, post #45

Narzędzie do konfiguracji HxC potrafi przecież odczytać zawartość karty SD, więc może wystarcz napisać jakiś sterownik, aby zmienić hxc w czytnik kart SD (HXC0:)? Chyba, że na czas listowania katalogu, hxc zachowuje się jakby miał podmontowanego ADF'a z dynamicznie uaktualnianym plikiem. Trzeba, by się zapytać Jeffa, czy Amiga może mieć dostęp do sektorów karty SD poprzez HXC.
[#51] Re: Gotek - tani emulator fdd

@sanjyuubi, post #50

Ale to przecież amiga musiała by zrobić z tego zrobić jakiś użytek, w sumie to by było fajne taki czytnik kart ale co z prędkością i do czego tego używać, w sumie do wymiany danych tylko brak w tych wszystkich emu to to że brak jest komunikacji z poziomu amigi tzn. żeby dyskietki można było do nich wgrywać z amigi, pewnie dało by się to zrobić w ogóle to ja bym w takim np:hxc zrobił mu sztywną pamięć i do tego czytnik kart.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 11:26:54 przez amizet
[#52] Re: Gotek - tani emulator fdd

@dolek, post #49

a wymuszales w bootmenu start Amigi z DF1 ?
Moze nie sa przydzielone obrazy dyskietek.
Nie zostal uruchomione Selector.adf z df1 ze stacji GoteK
[#53] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Norbert, post #52

Do bootmenu nie zaglądałem, chciałem mieć dostęp do "dyskietek" z poziomu systemu. Na workbenchu pokazywało tylko "DF1: ?????" więc albo rzeczywiście nie zobaczył obrazu dyskietki albo nie potrafi pracować jako zewnętrzna stacja. Ewentualnie ta moja obudowa do stacji może być niesprawna - jakieś 2 scalaki ma w środku, może któryś padł.
Jak znajdę trochę czasu wieczorem to zobaczę co bootmenu pokazuje i jeszcze trochę po testuję.
[#54] Re: Gotek - tani emulator fdd

@amizet, post #51

Skoro padają pytania nt 10MB adfów, to chyba transfer nie robi problemu, poza tym 18kb/s to i tak szybciej niż 2kB przez złącze szeregowe (14kB tylko na akceleratorach, najlepiej z mapowaniem kickstartu), które nie każdy posiada.
[#55] Re: Gotek - tani emulator fdd

@sanjyuubi, post #54

Nie no myślałem o czym bardziej zawiłym /jak to pisałem/np: oglądanie filmów /ostatnio był temat o ham/
z tą pamięcią to coś jak z tym sram na pcmcia, dać tam jakiś dram czy sram podtrzymywany bateryjne, mógł by być na kicka, ale też na kilka podstawowych dyskietek /każdy ma jakiś ulubiony program/ a z karty sd zrobić taki wolny dysk np: do A-500 była by to rewelacja.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 17:04:00 przez amizet
[#56] Re: Gotek - tani emulator fdd

@dolek, post #49

Po podłączeniu w zewnętrznej obudowie i ustawieniu zworki na DS1 już nie chce działać.


Nie wiem jaką masz obudowę. Ale np. ten adapter zew. fdd sam w sobie załatwia kwestię kolejności napędu, flop nie ma zmienianej kolejności - stąd przy takim schemacie w goteku należałoby pozoostawić zworkę w takim samym położeniu co przy pracy wewnętrznej. Tak czy siak ciekawe zagadnienie - jak wygrzebię z gratów zew. stację spróbuję sprawdzić działanie emulatora.

Co do przypisania dysków w goteku - jeżeli wszystko jest sprawne, na 100% wystarczy wybór bootowania z bootmenu i robi się to raz dla danego pendrive (informacja jest zapamiętywana). Inną sprawą może być problem z obsługą sygnału ready, który w oryginale nie jest obsługiwany, a w tym wsadzie musiał jakoś zostać oprogramowany, skoro amiga wykrywa zmianę dysków. Szkoda, że nie mam jak sprawdzić przebiegów na wyjściu z emulatora - pozostaje tylko domniemywanie jak to działa.
Tak czy siak jutro postaram się przeszukać graty i znaleźć sprawną stację zew. i podmienić ją emulatorem i zobaczymy. Mam wprawdzie kupioną obudowę, ale nie jestem pewny jej sprawności więc poszukam na 100% sprawnego flopa zewnętrznego.
[#57] Re: Gotek - tani emulator fdd

@dolek, post #49

Z tego co wiem, to w zewnętrznej stacji podłączanej do DISK DRIVE, należy ustawić zworkę na DS0 (ale oczywiście zależy to od konkretnego interfejsu).
[#58] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #56

Sygnał READY nie służy do informowania o zmianie dysków (bo od tego jest diskchange), tylko o osiągnięciu przez silnik prawidłowych obrotów.
[#59] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #1

juz dostepne jest nowe firmware 1.04a
[#60] Re: Gotek - tani emulator fdd

@sanjyuubi, post #58

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem