kategoria: Sprzęt
[#61] Re: Gotek - tani emulator fdd

@sanjyuubi, post #58

Sygnał READY nie służy do informowania o zmianie dysków

Wiem, ale ze zmianą nie ma problemów, dlatego napisałem że może to wynikać z obsługą ready, ale nie chcę się wymądrzać bo nawet nie mam jak sprawdzić przebieg tych sygnałów. Skoro problem zmiany dysków został wyeliminowany poprzez wydłużenie czasów zmiany, a amiga wykrywa zmianę dysku, tylko jak za szybko się zmieniło po wykryciu zmiany źle odtwarzła dysk, to może to była właśnie sprawa złej obsługi ready, czyli dysk "nie gotowy do odczytu" był już czytany przez amigę, bo ready np. było ciągle aktywne? - Powtarzam strzelam na podstawie obserwacji objawów.
[#62] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #61

Sygnał READY możesz wywalić i nic się nie stanie, bo kickstart z niego nie korzysta, korzystają z niego niektóre gry NDOSOWE, które bez niego po prostu nie będą w stanie nic zrobić na dysku, bo będą "myślały", że dysk stoi w miejscu. Sygnał ten służy jedynie zapobieganiu powstawania błędów zapisu, ponieważ może dojść do uszkodzenia struktury ścieżki, jeśli komputer zacznie zapisywać, gdy dyskietka nie osiągnęła obrotów znamionowych, w przypadku odczytu nie ma to znaczenia, chyba, że dany program nie próbuje wykonać powtórzenia odczytu.

Jeśli Amiga odtwarzała dysk źle, bo za szybko zmieniał się sygnał diskchange, to jest to wina programisty z powodu nie trzymania się specyfikacji, lub braku dogłębnego testowania, a wykrycie prawdziwej przyczyny takiego stanu rzeczy czasem zajmuje tyle czasu, że nie warta skórka za wyprawkę, bo trzeba by było dojść, czy Amiga źle odczytuje dane, czy emulator wysyła złe dane (może jakiś bug w chipsecie albo inny diabeł).

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 00:49:17 przez sanjyuubi
[#63] Re: Gotek - tani emulator fdd

@sanjyuubi, post #62

Link do strony o emulatorze, troche zdjęć w hi-res i troche opisu od strony sprzętowej i testowej.

link
[#64] Re: Gotek - tani emulator fdd

@dolek, post #53

Sytuacja opanowana, emulator działa jako zewnętrzna stacja :)
Problemem okazała się źle zarobiona taśma do podłączenia stacji (którą zresztą sam robiłem).
No i w moim przypadku emulator musiał mieć ustawioną zworkę na S0 bo na S1 emulator był wykrywany jako DF1 ale system nie potrafił czytać "dyskietek" ("DF1: ????").

A tak na marginesie jak edytować własny post?

Dziwna sprawa bo przy tym poście pojawiła się opcja edycji a przy innych moich postach w tym temacie takiej możliwości nie ma. Od czego to zależy?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 10:30:42 przez dolek
[#65] Re: Gotek - tani emulator fdd

@sanjyuubi, post #62

To ciekawe dlaczego źle działa tylko szybka zmiana (jak nie było wprowadzonego opóźnienia). Dzięki za sprostowanie, a co do ndosowych gier to nie mam pojęcia jak i czy jest możliwość ich zrzucenia do obrazu obsługiwanego przez ten emulator aby sprawdzić ich poprawne działanie. W sumie kwestia ndowowych gier jest bardzo ciekawa - już kiedyś pytałem się na forum o ten temat. Mam pokupowanych sporo gierek, które są ndos i strasznie chciałbym móc je zrzucić do obrazu w celu zabezpieczenia się przed padem dysków....
[#66] Re: Gotek - tani emulator fdd

@dolek, post #64

To fajnie. Ja właśnie odkopałem obudowę - fajnie że mnie wyręczyłeś Teraz idealnie byłoby zrobić bootselector aby mieć amigę z wew. stacją orygianalną oraz zewnętrzną "podróbę". Wewnątrz umieszczenie goteka wiąże się z potrzebą wyprowadzenia wyświetlacza i przycisków - już o tym pisałem. Nie jest to skomplikowane, ale za cholerę nie mogę znaleźć sposobu aby to zrobić estetycznie bez uszkadzania obudowy amigi (czasy cięcia i mocowania wewnątrz obudowy raczej się skończyły (no chyba że a500, bo tych jest proporcjonalnie więcej na rynku).
[#67] Re: Gotek - tani emulator fdd

@dolek, post #64

" Dziwna sprawa bo przy tym poście pojawiła się opcja edycji a przy innych moich postach w tym temacie takiej możliwości nie ma. Od czego to zależy?"

Na to jest tylko dwadzieścia minut liczy się od ostatniego postu.
[#68] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #65

A gdybyś miał tak na szybko porównać HxC Flopy ?
[#69] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #65

Mam pokupowanych sporo gierek, które są ndos i strasznie chciałbym móc je zrzucić do obrazu w celu zabezpieczenia się przed padem dysków....

A to programem Transdisk lub TransADF się tego nie da zrobić?
[#70] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #65

To zależy jak szybka ta zmiana była, normalnie gdy wyjmujesz i wkładasz dyskietkę, to masz około 1s opóźnienia, jeśli emulator robił to bardzo szybko, to amiga mogła nie rejestrować zmiany dysku. Jeśli wina leżała po stronie Amigi, to można było to sprawdzić wydając polecenie diskchange, które informuje system o zmianie dysku w stacji (stosowane w stacjach 5 1/4", które nie miały sygnały diskchange), jeśli po wydaniu tego polecenia dyski byłyby odczytywane poprawnie, to znaczyłoby, że sygnał diskchange był zmieniany zbyt szybko, jeśli nie to jest to wina firmware.

Gry NDOSowe możesz sobie spokojnie skopiować do ADFów, sygnał READY ma tylko znaczenie w przypadku programów, które z niego korzystają (xcopy?), więc możesz spokojnie robić obrazy dysków nawet jeśli ten sygnał nie działa poprawnie.

A jeśli już chciałby s sprawdzić działanie sygnały READY, to spróbuj stworzyć dyskietkę do zapisywania stanu gry w Cannon Fodder, zdaje się, że bez READY chyba nawet nie dało rady sformatować dysku.
[#71] Re: Gotek - tani emulator fdd

@sanjyuubi, post #70

Albo uruchom obraz dema "Sanity Arte", które bez sygnału READY się nie uruchomi (zielony ekran).
[#72] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Ender, post #68

Ciężko mi porównać to rozwiązanie do HxC, z prostego powodu - nie posiadam rozwiązania Lotharka, mogę się opierać tylko o tym co czytałem o jego emulacji. Spróbuję porównać, ale z góry proszę mi wybaczyć brak pełnej znajomości HxC. Porównam to co sam brałem pod uwagę i co wyszło z zabawy:

1. Cena
+ Gotek (ok. 80zł)
- HxC (ok. 250zł)
2. Obsługa wielu obrazów na jednym nośniku:
+ Gotek
+ HxC
3. Zmiana obrazów:
+ HxC za sprawą wyświetlacza i wygodnego wybierania po nazwach
- Gotek - przypisanie obrazów do numerów, zatem później trzeba pamiętać w którym slocie co jest
4. Zgodność z innymi systemami komputerowymi (w sumie to mnie niezbyt interesowało)
+ HxC - szkoda gadać, da się doczepić prawie do wszystkiego
- Gotek - albo używasz do PC, albo wgrywasz wsad i tracisz PC, a masz obsługę Amigi
5. Rodzaje obsługiwanych obrazów (ineresuje mnie tylko Amiga)
+ HxC - poza adf, mamy dmz, adz ,więc łyka wszystko do czego mogliśmy wrzucić na Amidze
- Gotek - obsługa tylko adf 880kB
6. Obsługa kilku stacji (w sumie bardziej bajer i to nie wiem czy działa w Amidze)
+ HxC - emuluje 2 napędy
- Gotek - jeden napęd
7. Prędkość (nie wiem jakie są obraniczenia Pauli)
+ wg strony HxC wspiera 250/300kbps
- z pomiarów Gotek realizuje transfer z prędkością ok 150kbps
8. Obsługa obrazów dyskietek HD
+ wg. strony HxC wspiera obrazy z dyskietek HD (ktoś to sprawdzał?)
- Gotek obsługuje tylko obrazy .adf z dysków DD (880 kB)

Podsumowanie,
HxC wygrywa w każdym punkcie poza jednym, który mnie przekonał do zakupu - cena. Za ok. 80 zł mam emulator realizujący odczyt/zapis obrazów adf w Amidze. Przyznam się, że na HxC szkoda było mi kasy (wolałbym kupić ACA500), a tak w cenie 8 piw mam w sumie produkt który dla mnie w 100% realzuje emulację stacji dyskietek w Amidze. Działa, wygodnie się przypisuje obrazy do slotów, przyciski w połączeniu z wyświetlaczem pozwalają zapanować nad urządzeniem. Na dzień dzisiejszy HxC nie ma u mnie szans na zakup, bo w przypadku Amigi nie wnosi dla mnie tyle dobrego abym był skłonny dorzucić do zakupu ponad 150zł. Owszem przełączenia na początku szwankowało itp, ale cena rekompensuje wszystko. Dzisiaj mogę sobie pogiercować na a500 bez kłopotliwego nagrywania dyskietek. Cóż powiedzieć, każdy ma swoje priorytety - HxC jest na pewno znacznie bardziej dojrzałym i doskonalszym w działaniu urządzeniem. Jakbym miał kasę i się nie przejmował 150zł różnicy to kupiłbym HxC, ale dla mnie Amiga to hobby, ale mam też rodzinę i wydatek dla wygody 150zł jest dla mnie raczej niedopuszczalny.
PS. w sumie w Gotek brakuje mi jednej opcji - tworzenia pustego adf, gdyby coś takiego było to normalnie byłaby pełnia szczęścia.

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 23:04:52 przez posylus
[#73] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #72

A może tak, 80zł to 40 dyskietek więc jak ktoś sporo gra w amigowe gry to na pewno się opłaca zainwestować raz i kupić. Pomimo tych niedogodności, o których piszesz to i tak jest wygodniejsze niż bawienie się z dyskietkami ( samo nagrywanie zabiera troche czasu ), a tu od razu i masz wszystko.
[#74] Re: Gotek - tani emulator fdd

@glon, post #73

Wyszedł nowy soft w wersji 1.04b, także autor softu cały czas cos udoskonala i poprawia. Jeżeli się da to na pewno bedzie można w przyszłości obsługiwać wyswietlacz lcd 2x16 znaków.

1.04b 2K14/03/08 Selector.adf update : Floppy Emulator auto-detection : Can now control the emulator on DF0/DF1/DF2/DF3

The new firmware HEX file : cortexamigafloppyemulator_v104b.docx (Change the file extension .docx to .zip !)
[#75] Re: Gotek - tani emulator fdd

@janekdrukarz, post #74

Jeżeli się da to na pewno bedzie można w przyszłości obsługiwać wyswietlacz lcd 2x16 znaków.


To jedynie wstawiając jakiś moduł zamiast wyświetlacza segmentowego, bo wolnych padów tam raczej nie widać.
[#76] Re: Gotek - tani emulator fdd

@sanjyuubi, post #54

Transfer rzedu 14.4 KB (115200 baud) dziala na mojej A2000 68000 za pomoca Twin-a, zaden akcelarator nie jest potrzebny. Dla Term-a dziala 7.2KB (57600 baud).
[#77] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Don_Adan, post #76

Na każdej Amidze można wysyłać dane z prędkością 115200, problemem jest odbiór, systemowy serial.device radzi sobie u mnie w A600 z 115200 dopiero gdy mam włączone mapowanie kickstartu.

Ten twój Twin radzi sobie z odbiorem w 115200 na 68000 7MHz?

Nawet jeśli tak, to i tak ten emulator stacji dysków, byłby praktyczniejszy niż zestaw do transferu danych przez port szeregowy, który wymaga kabla (w przypadku braku RS232, także emulatora na USB z układem max232) oraz uruchamiania programów po obydwu stronach.

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 19:32:49 przez sanjyuubi
[#78] Re: Gotek - tani emulator fdd

@sanjyuubi, post #77

Ten twój Twin radzi sobie z odbiorem w 115200 na 68000 7MHz?

Nawet jeśli tak, to i tak ten emulator stacji dysków, byłby praktyczniejszy niż zestaw do transferu danych przez port szeregowy,


Ludzie kochani, sama prędkość przesyłu to nie wszystko - tutaj macie gotowy dysk do zabawy, a przy serialu (nawet jak się uda tak szybko przesłac) to trzeba jeszcze bawić się z dyskietkami. Można się zastanawiać nad Lotharkiem za 2 stówy, ale te 80, to jak wyjście do kina szeroki uśmiech
[#79] Re: Gotek - tani emulator fdd

@sanjyuubi, post #77

Tak, odbiera przy 115200, ale ja mam HD SCSI w A2000, pewnie dla A600 AT-BUS to moze byc troche za duzo, ale zawsze mozesz sprobowac bez s-s, oraz transferu do RAM-u (zawsze jest najszybszy), albo wersji scsi.device, ktora przesyla 32 bity danych na raz, a nie 16 bitow jak oryginalna wersja.
[#80] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #78

Ok. Sprawdziles gry NDOS na tym sprzecie, np. czy dziala Turrican 2 (wersja jednodyskowa) ze strony WT?
[#81] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #72

a nie można go podpiąć przez przerobioną taśmę ? zostawiając funkcjonalność jak PC.
[#82] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Fortis, post #81

Żeby to działało w amidze trzeba przeprogramowac stm32f105rbt6 wsadem który obsługuje zapis i odczyt amigowego formatu dyskietek. Wsad który jest oryginalnie wgrany do obsługi formatu zapisu i odczytu PC dyskietek jest zabezpieczony przed odczytem, także w momencie wgrywania wsadu do amigi wsad do pc-ta jest bezpowrotnie utracony. Znaczy to, że powrót do obsługi pc jest już niemożliwy. Żadne przerabianie tasmy nic tu nie pomoże.
[#83] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Fortis, post #81

nie, bo oryginalny nie obsługuje ADFów tylko obrazy PCtowych dyskietek 720kB i 1,44MB.

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 19:36:27 przez sanjyuubi
[#84] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #1

Bawiłem się trochę tym urządzonkiem i jeszcze dużo mu brakuje do sensownego używania.
Poza tym wersja 1.04a w ogóle nie działa a przynajmniej nic na wyświetlaczu się nie wyświetla. Wersja 1.04b to jest jakaś wirtualna.
Test na 3 penach nie do końca przeszedł. Na 4GB i 2GB działa, a na 1GB nie działa. Formatowałem, kombinowałem i nic.

Mam kilka pomysłów na sensowne zmiany bo teraz to działa ale sensowne używanie to już inna sprawa.
[#85] Re: Gotek - tani emulator fdd

@11111olo, post #84

Jaką masz wersje wyswietlacza 2 czy 3 cyfrowa. A przypadkiem wersja 1.04a nie jest tylko do obslugi 2 cyfrowych wyswietlaczy:

1.04a 2K14/03/05 – 2 digits/74HC164 based 7 segments display support added.

Z tego co wyczytałem to jeżeli dobrze zrozumiałem, to autor softu ma w niedługim czasie udostępnić kod źródłowy programu.


.
[#86] Re: Gotek - tani emulator fdd

@janekdrukarz, post #85

Mam z potrójnym.
To że udostępni to świetnie ale musiał by ktoś być chętny go ulepszyć.
[#87] Re: Gotek - tani emulator fdd

@janekdrukarz, post #85

Dziwne to bo gość na filmie - 6:20 pokazuje jak to działa i widać że ma wersję z potrójnym wyświetlaczem oraz że wgrał 1.04a.
[#88] Re: Gotek - tani emulator fdd

@11111olo, post #87

olo ty masz to podłączone pod a1200?
[#89] Re: Gotek - tani emulator fdd

@janekdrukarz, post #88

Pod A500. na A1200 nie sprawdzałem.
W sumie co to ma do rzeczy?
[#90] Re: Gotek - tani emulator fdd

@11111olo, post #89

Jak u niego dziala to i u ciebie musi zadziałać
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem