kategoria: A600
[#1] WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )
Mam 2 pytania apropo swojej Amigi.
1 : Czy ktoś może polecić jakiś adapter kart CF, który pozwoli mi zamknąć obudowę od Amigi ( ten który mam wystaje za bardzo w górę ), a dodatkowo nie będzie kolidować z pamięcią Fast od Kipper2k ( konkretnie mam 8MB Fast Ram )? A tak to wygląda po zamontowaniu /klik/.
2 : Chcę kupić kartę WiFi ( tańszej nie znalazłem ), aby przesyłać dane z PC po FTP ( a nie przekładać w kółko kartę CF ), jak to wygląda na A600, czy da radę tak zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 13:31:22 przez glon

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 13:35:17 przez glon
[#2] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #1

1) Nizszego ani krotszego niz ten raczej nie znajdziesz:
http://allegro.pl/amiga-1200-adapter-katowy-cf-przejsciowka-neoware-i4025592273.html
[#3] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@tcz, post #2

No właśnie chodzi o to, że jak będzie za nisko to z Fast Ram-em może kolidować, a jak jest za wysoko to się obudowa nie domyka.

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 13:50:05 przez glon

A nie, ok. Do tego jakąś króciutką tasiemkę i będzie OK.

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 13:51:26 przez glon
[#4] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #1

1. Taki adapter lub taki adapter.

Do tego taśma 2,5"
Używam takiego zestawu w A600 i A1200 bez problemu.

2. Jestem sprzedawcą tej karty. Tak, da się bez problemu przesyłać dane przez FTP. Mam połączone w sieci A600 i A1200 z FTP-em postawionym na MacBook-u Pro. Są tylko dwie ważne rzeczy:
- nowy sterownik WIFI WPA/TKIP lub WPA2/AES wymaga minimalnie procesora 020 i kicka 3.0 do działania.
- stary sterwonik WIFI działa tylko z WEP.
[#5] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@Sir_Lucas, post #4

Ja mam M68000, czyli ten stary sterownik mi ruszy?
[#6] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #5

Niestety nie pamiętam czy stary sterownik wymaga 68020 czy też pójdzie na 68000. Oba na pewno wymagają Kick-a 3.0. Nowy sterownik WIFI wymaga minimalnie 68020 i Kick-a 3.0

Ok, już znalazłem. Według tego tutoriala starszy sterownik też wymaga 020.

Link do starego sterownika Prism2. Niestety obsługuje tylko WEP-a lub otwarte sieci ;)

Tutaj jeszcze sterwoniki do kart na kablu.
CNET lub 3COM
[#7] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@Sir_Lucas, post #6

Dzięki za szybką odpowiedź. Doczytam trochę o tych kartach na kablu, ale z tego co piszesz to u mnie WiFi odpada, a karty Turbo nie zamierzam kupować.

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 14:16:10 przez glon
[#8] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #7

tu za 14 zł
link
[#9] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #7

Lipa z tym prockiem 68000. Do 3COM jest zdaję się wymagany 020. CNET na 000 chyba zadziała, ale nie udało mi się znaleźć takiej karty do kupienia. Przez null-modem też odpada bo to wymaga instalacji MiamiDx10, które z kolei też wymaga procka 020. W grę wchodzi jeszcze Plipbox, ale czy jest sens wydawać 120zł, żeby zgrywać dane z PC bez przekładania CF i ew. ściągnąć coś z Aminet-u, raczej nie.

Nie mniej jednak wiem przynajmniej jaki adapter CF kupić, dzięki za pomoc.

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 21:19:54 przez glon
[#10] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #9

Przez null-modem też odpada bo to wymaga instalacji MiamiDx10, które z kolei też wymaga procka 020.


Tutaj ktoś cię lekko wprowadził w błąd. Do Kabelka NULmodem nie potrzebujesz MiamiDX, wystarczy też zwykłe Miami lub dowolny inny stos TCP. Nie musi to być koniecznie stos TCP, do takiego kabelka polecał bym dowolny terminal może być Term z Aminetu, po dobrym skonfigurowaniu jest dosyć wygodny, odpalasz Amigę, odpalasz Terma a potem tylko siadasz przy PC i wysyłasz pliki. Term je zapisze na HD tam gdzie mu przedtem wskażesz. Na pewno będzie sporo wolniej niż przez kartę sieciową ale sporo łatwiej jeśli idzie o konfigurację. Generalnie to większość softu do sieci wymaga kicka 3.x i na 2.x będziesz miał sporo problemów. Poczytasz o tym w wątku posiadacza PlipBoxa.


Pozdrawiam
[#11] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #9

Polecam tez pakiet Hombre.
Zawiera on wiele programow umozliwiajacych wymiane danych
http://wiki.abime.net/file_transfer/hombre
[#12] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@RadoslawF, post #10

Cieszy mnie informacja, że się myliłem. Akurat na takie tutoriale trafiłem gdzie, w którymś momencie trzeba było instalować MiamiDx10 więc uznałem, że to konieczne.
Co do Kicka to zauważyłem, nie jest to duży wydatek więc pewnie w końcu w niego zainwestuje tak czy tak.
Tym Hombre widzę, że też warto się zainteresować.

pozdrawiam
[#13] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@RadoslawF, post #10

A jaki program należy zainstalować po stronie PC ( Windows 7 ), aby utworzyć połączenie Amiga<->PC? Na Ami mam zainstalowane Miami, skonfigurowane tak jak jest to podane w dokumentacji, problem pojawia się przy konfiguracji Win, kiedy trzeba zainstalować sterownik do modemu NullTCP, który jest sterownikiem dla Win98 - Win7 nie chcę go "łyknąć".
Tu rodzi się pytanie, jaki soft zainstalować po stronie PC z Windows 7x64, aby połączyć Ami z Pc po kablu nullmodem?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 16:06:32 przez glon
[#14] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #13

Do kabla NULmodem nie potrzebujesz sterownika. A oprogramowanie zależy od protokołów z jakich chcesz skorzystać. W przypadku Zmodem czy XPRZmodem wystarczą terminale z obu stron, w XP był terminal, w W7 nie wiem, sprawdź sam.
Jeśli chcesz udostępniać internet do kiedyś używało się win route i win route pro, ale nie wiem czy to zadziała z w7. Rzut oka na google daje tylko udostępnianie sieci przez wifi.

A nie możesz kupić normalnej karty sieciowej na PCMCIA i podpiąć tam gdzie podpinasz peceta ?


Pozdrawiam
[#15] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@RadoslawF, post #14

Niestety, jestem "szczęśliwym" posiadaczem M68000, więc karta sieciowa mi nie ruszy. Musiałbym mieć minimum 68020 :( .
[#16] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #15

Mowa jest o karcie LAN na PCMCIA, ktora zadziala na mc68000
http://aminet.net/package/driver/net/cnetdevice
[#17] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@Norbert, post #16

Nie znam się na tyle, aby wiedzieć, które są kompatybilne z A600 (M68000). Taka by pasowała /klik/? Jeśli nie to byłbym wdzięczny za podesłanie linka do aukcji z jakąś nie drogą.
[#18] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #17

Wszystkie wymienione w spisie.
W przypadku kart 3coma to samo, i chyba taką szybciej znajdziesz.
http://aminet.net/package/driver/net/3c589

Generalnie w spisie są tylko stare, ta przez ciebie linkowana to 10/100 więc bez sprawdzania twierdzę że nie ruszy z Amigą.


Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 17:57:19 przez RadoslawF
[#19] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@RadoslawF, post #18

No ok, dzięki wszystkim za pomoc.
Znalazłem ten artykuł gdzieś w internecie.
Na allegro znalazłem podobną kartę co na obrazku, tylko, że 3C589D-TP. Gdzieś tam na ppa.pl przewijają się wątki, w których wiara pisze, że z Ami i ze sterownikiem 3c589 działa. Więc pozostaje tylko kabelek zrobić i powinno banglać.
[#20] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #19

Bedziesz robił kabelek do tej karty ?
Nie lepiej znalezc oferte, gdzie bedzie on dostepny razem z kartą PCMCIA ?
Taka samorobka nie wróży nic dobrego.
[#21] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@Norbert, post #20

Kartę już zamówiłem. Była za 8zł więc jak coś to dużo nie stracę. Wtedy najwyżej będę szukał dalej.
Teraz na allegro pojawiła się 3c589 na allegro z kablem.

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 20:22:52 przez glon
[#22] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #21

Udało mi się zdobyć 3com 3c589d. Dokładnie tą samą co ta na tej stronie. Robiłem wszystko dokładnie tak jak to jest opisane w artykule Instalacja i konfiguracja AmiTCP. Zrobiłem wszystko jak trzeba, restart, dodałem do sturtup-a startnet więc wyskakuje okno z monitem o hasło. Wpisuje i zonk:
Sat Apr 19 10:31:10 2014 [err ]: OpenDevice: Device or unit failed to open

Sterowniki do karty oczywiście z aminetu, a dokładnie 3c589.
Mogę jeszcze co najwyżej dodać, że jak podpinam kabelek do karty 3com to świeci się dioda na wtyczce. Samej karty nie mam jednak jak sprawdzić.

pozdrawiam
[#23] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #22

Spróbowałem jeszcze raz i teraz wyskakuje mi podobny błąd:
Sat Apr 19 10:31:10 2014 [err ]: iface_find (3c589): no such interface in AmiTCP:db/interface

W katalogu 'System:Devs/netwokrs' znaduję się plik '3c589.device'.
Czy jest możliwe, że system z jakichś powodów nie rozpoznaję go poprawnie?

Mam Kika 3.1 oraz ClassicWB_68k. Wszystko jak w stópce.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 15:06:55 przez glon
[#24] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #23

A spróbuj wyciągnąć 8MB Fast Ramu i ruszyć tylko z chip ramem? Wydaje mi się, że 8MB Fastu blokuje port PCMCIA. Czy masz przełącznik na 4MB?

System:Devs/netwokrs

System:Devs/networks

Sprawdź dokładnie wszystkie ścieżki do katalogów.
Nie mam doświadczenia z AMITCP. U mnie w A600 działa zwykłe Miami z GUI GTLayout.

Tutaj masz bardzo dobry tutorial do Miami.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 15:21:10 przez Sir_Lucas
[#25] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #23

Ja mam tak skonfigurowane Ami TCP:

W pliku AmiTCP:db/interfaces mam dodany wpis:
ETH0 DEV=DEVS:Networks/3c589.device UNIT 0
Jeśli znajduje się już inny wpis zaczynający się od ETH0 to go musisz zahaszować - nie jest potrzebny.

W pliku uruchamiającym sieć (nie pamiętam jak się nazywał w oryginale ale ja mu zmieniłem nazwę u siebie StartLAN) mam po wpisie:
AmiTCP:bin/ifconfig lo0 localhost
dodany wpis:
AmiTCP:bin/ifconfig ETH0 {IPADDRESS} netmask 255.255.255.0

Oczywiście w odpowiednich plikach i miejscach trzeba podać adres IP komputera, bramkę oraz adres serwera DNS.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 15:43:24 przez dolek
[#26] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@Sir_Lucas, post #24

Przyjrzałem się dokładniej tym plikom AmiTCP ( db/interface oraz bin/startnet ), ale nie znalazłem w nich nic podejrzanego, albo coś przeoczyłem.

Spróbowałem więc z tym Miami, też wyskakiwał mi komunikat, że nie może znaleźć 3c589.device. Wyciągnąłem więc FastRam i wtedy dopiero zadziałało. Niby fajnie, ale samo Miami jakieś 800kB chyba mi zżera ( Cli nawet nie mogłem uruchomić ).

@Sir_Lucas, napisał:
Wydaje mi się, że 8MB Fastu blokuje port PCMCIA. Czy masz przełącznik na 4MB?

Tak są zworki, na 4MB widzi kartę.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 21:57:32 przez glon
[#27] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #26

Pełen SUKCES

wp.pl pinguje czyli działa.

Dzięki kolejny raz za pomoc OK .
[#28] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #27

No to super :) Cieszę się, że działa.
Teraz jakiś klient FTP, IRC, może nawet przeglądarka ;)

Tak, jest wersja AWEB-a pod 68000 Link.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 22:20:15 przez Sir_Lucas
[#29] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@Sir_Lucas, post #28

Klienta FTP ściągnąłem tego: AmFTP191. Działa, ale nie mogę przenosić katalogów tylko konkretne pliki, wystarczy popakować w archiwa więc nie jest to jakiś duży problem.

A co do tego AWeb-3.5.09-68000 to nie ma tam żadnego pliku Install ani nawet ikony co by to uruchomić, ani dokumentacji.

Znalazłem też AWeb, ale jest to zdaję się jakaś pełniejsza wersja i nie wiem czy jest sens próbować uruchomić ją na mojej Ami (M68000 + 2M chip + 5,5M FastRam).

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 15:50:12 przez glon
[#30] Re: WiFi na Pcmcia i Adapter CF ( 2 pytania )

@glon, post #29

AWeb-3.5.09-68000.lha nie potrzebujesz żadnej instalacji. Rozpakowujesz i uruchamiasz z ikonki AWEB. Działa, sprawdzana.

Aweb wymaga tylko ClassAct2, jeśli nie masz w systemie ClassAct2Demo to znajdziesz je na Aminecie.
AmiFTP kolejny klient FTP. Też wymaga ClassAct2.

ClassAct2Demo.lha
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem