kategoria: Sprzęt
[#31] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #30

W odległych czasach cyfry+ gdzie , systemem kodowania była seca1, pic16f84a byl bardzo popularny. Zrobiłem wtedy kilka programatorów do programowania tego microprocesora i ten również. Wadą tego układu było że nie na kazdym kompie chciał ten układ działać. Do kasowania tego ukladu o ile dobrze pamiętam potrzeba było nap. 12,5V i nie każdy port com w komputerze sobie z tym radził. U mnie ten uklad dzialał a u kolegi na jego komputerze niestety nie. Ja też sie przymierzam do zrobienie tego konwertera, ale narazie brak czasu. Stare programatory zostały niestety w domu, a ja przymierzam się do zrobienia najprostrzej wersji która wizialem na elektrodzie. klik Napewno potrzebny ci będzie najprostrzy miernik do pomiaru napięcia i sprawdzania zwarć, bo na oko przy zwarciach nie masz co liczyć przy budowie urządzen elektronicznych. Podejrzewam że za przysłowiowego browara w każdym serwisie ktoś ci tego pica zaprogramuje. Jednak jeżeli masz chęci i czas możesz zbudować ten programator sam, zawsze sie czegoś nowego nauczysz.
[#32] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@janekdrukarz, post #31

W odległych czasach cyfry+ gdzie , systemem kodowania była seca1, pic16f84a byl bardzo popularny.


To były piękne czasy! Najlepsze było EMU i karta skystar 2, Polsat i Cyfra+ za free;)
[#33] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@janekdrukarz, post #31

Rozumiem, że kupując taki zestaw powinienem dać radę zrobić prosty programator (oczywiście problem może być potem z napięciem w porcie com):
albo
A ten miernik to po to, żeby (jak już wszystko sklecę w całość) sprawdzić czy w miejscach gdzie lutowałem nie ma jakichś zwarć itp (a nie, że popatrzę na oko i stwierdzę, że ładnie)?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 20:49:13 przez glon
[#34] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #33

Zapomiałeś o tranzystorze bc547b i dioda zenera 5.1V nie smd tylko zwykła do montazu przewlekanego. Miernik przyda ci sie wszedzie, gdzie lutujesz cos, czy sprawdzasz napiecia na poszczególnych elementach. Miernik uniwersalny to podstawa. A w tym ukladzie sprawdzisz nim czy na zenerce masz napiecie zasilania pic16f84a, czy w momencie kasowania pojawia sie na odpowiedniej nodze pic16f84a 12.5V i czy poprawnie zlutowałeś uklad - sprawdzanie polączeń według schematu. Błędnie zlutowany układ może spowodować uszkodzenie portu com w komputerze. Podlicz koszty i sprawdz na allegro za ile można kupic gotowy programator i zobacz co ci sie lepiej oplaca.
[#35] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@janekdrukarz, post #34

Co do programatorów to znalazłem taki: /PIC K150/. Tańszego raczej nie znajdę, ale rozumiem, że tego PIC-a do myszki sobie zaprogramuje i do późniejszej ewentualnej "zabawy" też się nada (jak już go będę miał to po co ma leżeć nie używany)?
[#36] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #35

schemat

Wykonałem dziś na tzw. pająka ten układ i działa, chociaż były problemy.
Użyłem do tego programu ic-prog ze strony link.

Programator podłączyłem do starego kompa TARGA na procku AMD Athlon 2Ghz, windows 7 profesional zainstalowany. Problemy były tylko z programem ic-prog który przy otwieraniu sypał błędami pod win7, musiałem go uruchomic jako administrator i ze zgodnością windows xp sp2.
Układ odpalił za pierwszym razem, zasilany z PC_ta ze złącza zasilania dysku 5V (czerwony kabel). Odczyt, kasowanie, programowanie, weryfikacja i tzw. blank check czyli czysty układ - same ff, sprawdzone i działa. Układ na pająka zrobiony na podstawce 8-pin od eeproma, wtyczka db9 damska, 2 rezystory 2,2K i 22K ohma, wtyczka 4-pinowa męska do zasilania ze złącza dysku i kilka przewodów.
Napięcie kasowania i programowania około 12.5V.

Oscylator - rc
fuses:
WDT - nie zaznaczone
PWRT - zaznaczone
CP(code protection) - nie zaznaczone

Proponuje ci kupić gotowy uład 49 zł to nie drogo i wykonanie profesjonalne. Programuje bardzo dużo układów PIC, podstawka zip, zasilanie z usb. Układ na pająka jest nietrwały, ponieważ jak go gdzieś potem schowasz do szuflady to po jakims czasie się okaże że nie działa bo się gdzieś jakiś przewód urwał. Przy tego typu układach najprostszy miernik jest wskazany, bo zwarcie albo odwrotnie podłączyć przewód przez nieuwage można szybko (uszkodzenie portu com lub spalony zasilacz atx). Decyzje pozostawiam tobie.
Pozdrawiam
[#37] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@janekdrukarz, post #36

Panowie, bez jaj, 49zł do zaprogramowania jednego pica to jest przesada. Jedna wtyczka db9 żeńska, podstawka, dwa rezystory na krzyż i kawałek płytki uniwersalnej, aby układ nie wisiał w powietrzu.
[#38] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@gegu, post #37

Tak wiem, że dla jednego układu kupowanie programatora to przesada, ale postaram się znaleźć dla niego jeszcze jakieś zastosowanie, żeby było opłacalnie.
[#39] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@janekdrukarz, post #36

komuś to jeszcze działa?
[#40] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@Fortis, post #39

@Fortis podaj mi sumę kontrolną jaką podaje program po odczycie twojego pic16f84a.
[#41] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@Fortis, post #39

do skasowania poszło 2 razy. sorry

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 18:26:01 przez janekdrukarz
[#42] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@gegu, post #37

Na allegro jest za 39zł, a jeśli Cię to bulwersuje choć nie jest to przymusowy zakup jak chleb, to zawsze możesz zrobić taki układ koledze, za cenę, która by Cię satysfakcjonowała.
[#43] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@sanjyuubi, post #42

Ale co jest za 39zł? Gotowy układ ps2m od kolegi mata24, czy programator? Programator linkowany powyżej kosztuje 49zł, a tymczasem cześci do programatora na serialu kosztują kilka złotych. Nie widzę problemu - jak dostarczy części, to mu to poskładam za darmo. Poprostu jest to dla mnie bez sensu kupować ten programator za 49zł, do zaprogramowania pica raz albo dwa razy. To już lepiej jak kolega sobie zakupi gotowe urządzonko od mata24 - polecam te za 53zł - sam posiadam takie i śmiga fajnie.
[#44] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@gegu, post #43

Możesz podac jakiś link, lub wrzucic jakąś fotkę zeby zobaczyć jak wygląda gotowe urządzonko?
[#45] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@janekdrukarz, post #44

Jeśli chodzi o interfejs myszy, to proszę bardzo:
1. 39zł

2. 53zł

Te droższe urządzonko obsługuje kółko w myszy i ma automatyczny przełącznik mysz/joy.
Oczywiście oba urządzenia działają z myszkami ps/2 (z wtykiem usb).
[#46] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@janekdrukarz, post #36

Mam pytanie co do tego schematu z postu #35. Nie mam pod ręką rezystorów 22k i 2k2 więc czy mogę je zastąpić w ten sposób:
22k ~= 21.990 Ohm?
2k2 ~= 2212 Ohm?
Z tych co mam mogę polutować takie odpowiedniki.

pozdrawiam
[#47] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #46

Tak, bez problemu. Nawet gdybyś zakupił powyższe rezystory, to nie miały by idealnie 22k om.
[#48] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@gegu, post #47

Teraz się skapnąłem jakiego głupiego posta napisałem więc czym prędzej go "znikam".
Nie było pytania.

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 17:02:23 przez glon

Swoją drogą przyszedł do mnie ten programator co go zamówiłem, ustawiłem wszystko tak jak w instrukcji na elektrodzie oraz jak parę postów wyżej napisał @janekdrukarz i nadal mi schemat nie działa. Wieczorem zrobię ten schemat, sprawdzony więc musi zadziałać, w przeciwnym razie to ja coś źle robię.

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 17:13:35 przez glon
[#49] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@glon, post #48

Już myślałem, że jestem inwalidą elektronicznym jednak wziąłem się jeszcze raz za zlutowanie tego adaptera i wyszło.
Wziąłem PIC-a 16F84A, OSC = HS, WDT = ON, reszta domyślnie (u mnie PWRTE = CodeProtect = OFF). Schemat ps2m_5button (bez fragmentu Joystick-Port - potem dołożę, grunt, że działa). Link do aminet ten /ps2m.lha/. A oto efekt końcowy:


I oczywiście dzięki wszystkim za pomoc, pozdrawiam OK .

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 16:54:26 przez glon
[#50] Re: Konwenter myszy PS2 z elektrody - nie działa

@Fortis, post #1

Układ jak najbardziej działa PIC16f84. Na 4 myszki Logitech Ps2 jakie miałem pod ręka żadna nie miała problemu z działaniem. W schemacie nic nie zmieniałem, jest identyczny jak ten z elektrody http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2156447.html

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 16:05:09 przez PajrotPL
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem