[#1] Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.
Witam,

Temat jak w tytule. Ja się zetknąłem ze SCSI kilka lat temu kiedy zapragnąłem podłączyć coś do mojego kontrolera HD od Amigi 500+. Nie mam dużej wiedzy w tym temacie stąd takie pytanie.

Czy jest jakaś reguła podłączania urządzeń SCSI do kontrolera tego protokołu? Chodzi mi o to, czy urządzenie SCSI ustawione na unit 1 musi być jako pierwsze, a za nim każde następne z kolejnymi numerami? Czy może być np. tak, że pierwsze jest na unit 5, następne (drugie) podłączone do pierwszego jest na unit 6, a ostatnie podłączone do drugiego np. na unit 2 ?
Czy np. CDROM SCSI powinny być podłączane jako pierwsze w kolejności od kontrolera czy jako ostatnie? Czy np stacje ZIP i JAZ mogę być jako pierwsze podłączone do kontrolera, a za nimi dopiera HD SCSI?

Może to banał, ale ja nie wiem. Innym też może ta wiedza się przydać.

Pozdrawiam,

Azz
[#2] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@Azzorek, post #1

Na ile ja walczyłem to ID urządzenia było bez znaczenia przy wpinaniu na taśmę.
Oczywiście ID urządzenia musi być inne od ID kontrolera.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 11:16:39 przez Tom Rain
[#3] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@Azzorek, post #1

Kolejność nie ma znaczenia.
Znaczenie ma aby nie było na szynie (taśmie) dwu urządzeń z tym samym IP i aby ostatnie urządzenie było zaterminowane.
Praktyka jest taka że najczęściej dyski podpinamy najbliżej kontrolera a zaterminowany napęd optyczny na ostatnim zacisku a pomiędzy nimi mamy wolne miejsce na kolejne napędy.
Nie używam ZIPów i JAZów.


Pozdrawiam
[#4] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@RadoslawF, post #3

W moim przypadku sprawa dotyczy ograniczeń kabli SCSI. Kontroler ma SCSI DB25, zewnętrzny HD SCSI ma HD50pin (zaciskowe), ZIP ma porty DB25, a JAZ ma tak jak HD czyli oba HD50pin na zacisk. Te kable które mam pozwalają mi na podłączenie tylko tak:

Kontroler Amigi - ZIP unit 5, JAZ unit 6 i zewn. HD unit 2. Za HD doszedłby jeszcze CDROM jeśli zadziała w końcu z moim kontrolerem.

Kable SCSI (oprócz DB25-DB25) są niestety drogie, a ja do pełni szczęścia potrzebowałbym 3x kabel SCSI DB25(przykręcany)-HD50Pin(zacisk). Niestety mam co mam, czyli może być HD zaterminowany na końcu jako ostatnie urządzenie na unit 2?

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 11:27:51 przez Azzorek
[#5] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@Azzorek, post #4

U mnie na A3000D unit także nie ma znaczenia. podobnie jak fakt, czy dyski/CDRom są podłączone do wewnętrznego złącza 50, czy na zewnętrzny DB25. CDRom jest zaterminowany, dyski (różne - mam 3szt) raczej nie - brak elementów przypominających rezystory terminujące. Rezystory terminujące widzę jedynie na CDRom.
Na codzień używam tylko jednego dysku. CDRom jest w szafce ale ostatnio go sprawdziłem i działał. Drugi dysk podłączam czasem celem sporządzenia kopii systemu itp.
Gdy zdarzy się przypadek, że dysk lub partycja nie jest wykryta po uruchomieniu systemu, zawsze pomaga MountSCSI.
[#6] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@Azzorek, post #4

HD może być jako ostatnie urządzenie ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zdarza się że jakieś urządzenie głupieje i przy okazji wycina wszystkie kolejne, jeśli w kolejnych będzie dysk to system nie wstanie.
Ten ZIP to chyba urządzenie zewnętrzne, Kontroler nie ma przypadkiem dwu wyjść wewnętrznego - taśma 50pin i zewnętrznego - najczęściej DB25 ?


Pozdrawiam
[#7] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@RadoslawF, post #6

Tak, kontroler ma w środku gniazdo SCSI 50 pin na taśmę, oraz gniazdo IDE na dyski 2,5" (taki dysk własnie jest tam zamontowany).

Na zewnątrz kontrolera jest gniazdo SCSI DB25. Takie same gniazda ma ZIP. JAZ i obudowa HD, a także CDROM mają gniazda zewnętrzne DB50 (takie trapezowe na zacisk).

Pozdrawiam,
[#8] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@Azzorek, post #7

To teraz czy jest to kontroler podwójny czyli jeden kontroler obsługuje taśmę a drugi gniazdo zewnętrzne czy zaoszczędzili i jednak pojedynczy ?


Pozdrawiam
[#9] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@RadoslawF, post #8

W mojej opinii jest podwójny skoro dysk ata 2,5" i ZIP oraz JAZ współpracują bez problemów. Mam tylko ciężkie boje z CDROMem, co zresztą opisywałem niedawno w osobnym temacie.

Pozdrawiam,

Azz
[#10] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@Azzorek, post #9

Chodziło mi o samo SCSI, kontrolery pojedyncze maja jedno złącze (kontrolery do Blizzardów) a kontrolery podwójne dwa złącza, jedno przeważnie zewnętrzne i logicznie jest to traktowane jako dwa kontrolery. To co ty masz ta faktycznie jakaś hybryda z niepełnym SCSI, ale jeśli masz tam dwa złącza SCSI to urządzenia zewnętrzne podpinaj do zewnętrznego a wewnętrzne do wewnętrznego.


Pozdrawiam
[#11] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@Azzorek, post #9

Może to jest oczywiste, ale masz włożoną płytę do cd-rom/u przy starcie amigi.
[#12] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@amizet, post #11

I jeśli nie masz kabli, i chciał byś to zrobić na tasiemce np: podwójnej i kablach cm/25, to musiał byś kupić kołki tht /one są chyba dłuższe/ ale jak coś to cztery pojedyncze albo dwie podwójne listwy /klik/ i zlutować razem. W taki oto sposób taśmę wyprowadzana z kontrolera możesz połączyć z taśmą wewnątrz obudowy scsi, gdzie dalej będziesz mógł podłączyć urządzenia w zależności od standardu scsi
, czyli jeśli zrobisz tak z obudową cm/25 to łączysz resztę takim kablem jeśli cm/50 to pięćdziesiąt. Zalecana tasiemka /50pin/ potrójna albo poczwórna.

Ps...Nie wiadomo czy nie musiał byś przeciąć taśmy w obudowie scsi, bo jeśli ona ma dwa złącza z zewnątrz to w środku jest taśma a na środku 50-pinowe gniazdo scsi, i jedna połowa zostaje luzem. Oczywiście zostało to napisane w celach dydaktycznych, teoretycznie powinno działać.
[#13] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@Azzorek, post #1

Artykuł o SCSI jest tu
http://www.exec.pl/artykul.jsp?nid=48&SCSI_-_podstawy
Wbrew temu co tu wypisują nie ma czegoś takiego jak podwójny kontroler. Jeden i ten sam kontroler obsługuje gniazdo zewnętrzne i wewnętrzne. Jeżeli używane jest tylko jedno to drugie powinno być zaterminowane.
[#14] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@amizet, post #12

Nie trzeba przecinać żadnej taśmy! Wtedy to złącze pozostaje po prostu nieaktywne, a na drugim można 7 urządzeń wpiąć.
[#15] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@lekarz_med, post #13

Dlatego nazywa się to podwójny bo na jednymi i drugim złączu możesz podpiąć siedem urządzeń, na pojedynczym jak np. do kart Blizzard nie podepniesz dwa razy po siedem.


Pozdrawiam
[#16] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@lekarz_med, post #13

To z tego wynika, że gniazdo 50PIN na płytce kontrolera (taśma) powinno być zaterminowane? No ja nie mam, może to powoduje problemy z zainstalowaniem np. CDROMu?
Hmmm. Tylko jakoś nie kojarzę terminatora na wejście 50pin (taśma). Mam terminatory, ale wszystkie na porty zewnętrzne SCSI.

W tej chwili używam tylko portu zewnętrznego SCSI kontrolera.

Pozdrawiam,

Azz
[#17] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@Azzorek, post #16

Gniazda zewnętrzne mają autoterminacje która wyłącza się jak coś podepniesz, wewnętrzne raczej nie a przynajmniej nie spotkałem.
Zacznij od ustalenia jaki masz kontroler, podepnij coś na taśmie wewnętrznej i sprawdź numerację kontrolera, jak będzie inna dla złącza wewnętrznego a inna dla zewnętrznego to masz kontroler podwójny. Jeśli tak będzie to pooksperymentowal bym z samym napędem CD podpiętym do złącza wewnętrznego. Ale dużej szansy na sukces nie widzę.
Jeśli to pojedynczy kontroler z dwoma wyjściami ale z jednym numerem kontrolera to czarno widzę.


Pozdrawiam
[#18] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@RadoslawF, post #17

Czyli generalnie du..a. Ja już zaczynam powoli spisywać na straty obsługę CDROMu przez mój kontroler. Obudowę od jednego CDROM SCSI przerobię pod dysk twardy 40GB - będzie jak znalazł dla mojej plusicy OK . Drugi CDROM jest jeśli jednak by coś zatrybiło.

Lekarz Med dzięki za link do tego artykułu - ciekawe informacje o SCSI, warto to mieć pod ręką. Zwłaszcza przydała mi się zworkologia ustawiania unitów na pinach dysków SCSI LVD / SE .

Pozdrawiam,

Azz
[#19] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@RadoslawF, post #15

NIE MA takich kart w Amidze. Jeeli nie wiesz nie pisz głupot bo tylko wprowadzasz ludzi w błąd.
Dwa złącza to dalej sumarycznie te same 7 urządzeń z kontrolerem pośrodku.
Najpierw doczytaj zanim będziesz coś pisał i ludzi w błąd wprowadzał!
[#20] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@Azzorek, post #16

Wewnętrzny terminator SCSI 50 pin wygląda tak
http://www.ebay.com/itm/IDC50-Active-Internal-50-Pin-Male-SCSI-Terminator-for-Ribbon-Cables-ST-502-/280974736399?pt=US_Drive_Cables_dapters&hash=item416b663c0f
[#21] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@RadoslawF, post #17

Gniazda zewnętrzne mają autoterminacje która wyłącza się jak coś podepniesz

Kolejna głupota i nieścisłość. Takie coś w Amigowych kontrolerach jest TYLKO I WYŁĄCZNIE na SCSI do CyberStorm MKI / MKII. W żadnym innym tego nie ma.
I nie pisz o kontrolerach podwójnych bo potem ktoś znajdzie ten wątek i takie brednie przeczyta i już w ogóle się zgubi w SCSI.
[#22] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@Azzorek, post #1

Zrób sobie dyskietkę z obsługą CD i podepnij sam CD-ROM i zobacz czy jest obsługiwany?
Czy kontroler w ogóle go widzi (pojawia się urządzenie w hdtoolbox)?
Kolejność urządzeń i unitów może być dowolna. Dysk może być na końcu. Upewnij się czy któreś z urządzeń na środku łańcucha nie ma włączonej terminacji.

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 15:44:02 przez lekarz_med
[#23] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@lekarz_med, post #22

Wątek o tym ciągnąłem tu Link .

Podpinałem sam CDROM do kontrolera bez ZIPa i JAZa i tak samo było. W HDToolBox go nie widać, podobnie w sysinfo. Po prostu Amiga go nie "widzi". Sam CDROM na pewno sprawny, testowany na innym zestawie.

Pozdrawiam,

Azz
[#24] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@Azzorek, post #23

Jeśli wszystko jest dobrze podłączone, to nawet HDToolBox z OS3.1 (wcześniejsze wersje chyba też) potrafi rozpoznać CD-ROM, który będzie widniał jako unsupported.
Ewentualnie sam kontroler SCSI może być "ograniczony"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 21:40:28 przez glichtanski
[#25] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@Azzorek, post #23

Czasem kontroler nie współpracuje z określonym modelem CD-ROMu i koniec. Nie przeskoczysz tego.
np. wbudowany kontroler w A3000 nie chciał mi współpracować z moim napędem DVD SCSI. Ze wszystkimi napędami CD działa bez problemu a z DVD nie i koniec.
Może u Ciebie jest podobnie. Czy masz możliwość podpięcia innego modelu CD-ROMu SCSI?
[#26] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@lekarz_med, post #25

U mnie działa z DVD, ale mam AM33. Problem jest tylko taki, że muszę wyłączyć tryb synchroniczny, bo w przeciwnym razie są problemy z odczytem płyt.
Gdy uruchamiam instalację NetBSD, zawiesza się ona w momencie wykrywania urządzeń SCSI i włączenia trybu synchronicznego dla DVD-ROMu. Gdy ręcznie podam nazwę kernela z parametrami -ASn2I0xff to wtedy wszystko działa w trybie asynchronicznym i mogę kontynuować instalację.
Niestety, NetBSD nie chce współpracować z napędem DVD wpiętym do złącza DB25 kartry GVP A2000-HC+8. Instalacja zawiesza się w trakcie kopiowania danych z płyty CD, nawet z serwera ftp. Bez karty instalacja działa. Oczywiście za każdym razem muszę dodawać parametr -I0xff wyłączający tryb synchroniczny.

Kolega Rafał-A3000 ma tak, że po włączeniu trybu synchronicznego Amiga w ogóle nie wstaje z podłączonym zewnętrznym CD SCSI. Ale ma stary chip SCSI WD33 -04
[#27] Re: Kolejność połączeń urządzeń SCSI a nr unitu.

@glichtanski, post #26

Ja mam chip -08 więc to nie tu jest problem.
Rzeczywiście nie próbowałem wyłączać trybu synchronicznego, może to by coś pomogło.
Na szczęście mam sporo dobrych (32x, 48x) CD-ROMów SCSI więc użyłem jednego z nich (działają w trybie synchronicznym bez problemu) i z DVD dałem sobie spokój.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem