kategoria: A1200
[#1] ustawienie kolejnosci napedow bez systemu
Panowie,

Zakupiłem właśnie zewnętrzną stacje i chciałbym żeby działała jako pierwszy napęd startowy. Jak to ustawić nie mając systemu na hd? Da się przestawić jakieś zworki czy tez po prostu jak włożę tam dyskietkę to system od razu zacznie czytać?
[#2] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@wilkwcieniu, post #1

Od systemu 2.x Amiga potrafi wystartować z innego niż pierwszego flopa.
Nie zmienia to jednak pproblemu z kiepsko napisanymi grami które zakładają że ich dyskietka jest w pierwszej stacji i na sztywno odwołują się do DF0, w tym przypadku pomaga tylko sprzętowy bootselektor który "zamieni stacje miejscami".


Pozdrawiam
[#3] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@wilkwcieniu, post #1

Jeśli chodzi o A1200 którą masz w swoim profilu to wchodzisz to Early Startup i wybierasz DF1 i dajesz Boot. Workbench i inne programy powinny działać tym sposobem. Gry NDOS mogą tego nie obsługiwać poprawnie jak wspomniał kolega wyżej. Niestety każdorazowo będziesz zmuszony wchodzić do ES.
[#4] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@RadoslawF, post #2

Zasada działania bootselektora i taki układ dla Amigi 500 jest opisany w Praktycznym Elektroniku 3/1994 na stronie 7.
[#5] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@pong777, post #3

Temat wygląda tak. Na zewnętrznej stacji dyskietek będę montować emulator dyskietki (usb). Nie chcę się bawić w przerabianie obudowy a1200 i chciałbym żeby emulowane gry startowały bezpośrednio z zewnętrznej stacji. Jestem laikiem w temacie (nie wiem nawet jak wejść w early startup - przepraszam :()...
[#6] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@wilkwcieniu, post #5

Przy uruchamianiu naciskasz oba przyciski w myszce.
Tyle że do wystartowania z zewnętrznego flopa nie trzeba tam wchodzić, wystarczy że dyskietka (bootowalna) będzie w tej stacji a stacja wewnętrzna będzie pusta.
W twoim przypadku zrobił bym sobie tego bootselektora, znalazł kogoś kogoś kto zrobi na zamówieniu lub cierpliwie poczekał na okazję na allegro.

A i tak prościej włożyć do A1200 HD lub zamiennik a gry odpalać poprzez WDHLoad. Tylko przydało by się do tego trochę fastu lub tanie turbo. Nie będzie rozwiązaniem najtańszym, będzie rozwiązaniem najwygodniejszym.


Pozdrawiam
[#7] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@RadoslawF, post #6

zobaczymy. ciekaw jestem jak to zadziała przy emulatorze gotek usb. będę sprawdzać pod koniec tygodnia. a bootselector hm... wrzuce post na forum.
[#8] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@RomanWorkshop, post #4

Nie wiem czemu ale w skanach które pobrałem nie ma strony 7 tzn. nie ma stron 6/7/8/9/10, nie wiem czy ktoś to zrobił celowo, ale dysponujesz może linkiem do pdf gdzie są te strony, albo można to gdzieś przeczytać online.
[#9] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@amizet, post #8

Chomiki to pożyteczne stworzenia link.
[#10] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@RomanWorkshop, post #9

Wszystko się wyjaśniło na początku pobrałem "Elektronika Praktyczna" zamiast "Praktyczny Elektronik", dzięki za linka.
[#11] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@amizet, post #10

Czy ktoś z Was posiada taką płytkę i chciał by się jej pozbyć?
[#12] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@zeter, post #11

A może ktoś z Was dla którego elektronika nie jest tak tajemnicza jak dla mnie potrafił by coś powiedzieć o TYM ?? Wydaje się to być bardzo prostą konstrukcją bez żadnej płytki i scalaków. Tylko jaka różnica jest między tym prostym ukladem a tym z PEnr7...?
Mi ogólnie chodzi tylko oto zeby gotek byl w zewnętrznej stacji która byla by jako bootowalna DF0 a ta w amidze jako DF1. Nic więcej :)

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 18:51:31 przez zeter
[#13] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@zeter, post #12

Mysle ze wystarczyloby tylko podmienic sygnaly MTR0 z MTRX i SEL0 z SEL1.
Modyfikacja nie ingerowalaby w plyte Amigi, tylko w tasme wewnetrznej stacji oraz wymagałaby dodatkowej przelotki wtykanej w zlacze zewnętrznego napedu.
[#14] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@zeter, post #12

ten prosty boot-selector na dwóch podstawkach przełącza pomiędzy DF0 - DF1 i w zupełności Ci wystarczy, mam gdzieś taki zlepiony, nie wiem co to tam jest w PE, bo nie chce mi się płacić 4 zyle żeby zobaczyć, większość "komercyjnych" urządzeń tego typu zrobiona jest na jakimś małym SPLD i daje możliwość przełączania pomiędzy DF0 - DF3
[#15] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@Kilos, post #14

Bardzo Ci dziękuję za konkretną odpowiedz, za post wyżej również OK THX!
I powyżej popełniłem błąd, oczywiście miałem na myśli pe nr.3 a nie 7 :) Nie wiem tylko o jakie 4zl chodzi ale jesli o te... to na PW :)
Wesołych Świąt!
[#16] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@zeter, post #15

mój błąd, nie byłem zalogowany na chomiku i zakrzyknął 4 zeta za pobranie, rzadko tam bywam...
btw ten boot-selector z PE jest zrobiony na dwóch TTL-ach, od biedy można na płytce uniwersalnej to postawić, ten prosty boot-selector gdzie tylko zamienia się SEL0 z SEL1 ma tą wadę co zresztą jest opisane w PE, że kiedy stacja zewnętrzna pracuje jako DF0 stacja wewnętrzna nie jest wykrywana jako DF1

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 23:50:18 przez Kilos
[#17] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@Kilos, post #16

Słuszna uwaga! Ale tez nijako rozmiem ze mozna te stacje w trakcie dzialania amigi przełączać?? tzn w praktyce kumam to tak: Wczytuje z DF0(zewnetzna) np.Workbench. W WB chce odczytac cos z dyskietki df1 to jak przełącze słicz na df1 to WB odczyta dane z df1 ?? pomysł
[#18] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@zeter, post #17

Wątpię, stacje dysków nie działają jak urządzenia USB. Po pierwsze, przyłączanie urządzeń do Ami w czasie rzeczywistym zaskutkuje ich uszkodzeniem oraz (wcześniej) Amigi, a po drugie, system rozpoznaje urządzenia gdy się ładuje - sterowniki czyta albo z romu, albo ze startup/user-seqence.
A gdy Ami ma port USB, to musi mieć takiego "wiruso-sterownika", który sprawdza w czasie rzeczywistym, czy coś, ktoś, do tego cosik przyłączył i tym samym to spowalnia Amigę.

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 01:32:52 przez Andrzej Drozd
[#19] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@zeter, post #17

no niestety nie, stan linii RDY jest sprawdzany na starcie i konkretny napęd jest konfigurowany jako DFx, trzeba wyłączyć komputer, przełączyć i włączyć z powrotem
[#20] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@Kilos, post #19

No taak, chyba byłem nazbyt optymista :) Troche mnie to zasmuciło ale po chwili zastanowienia stwierdzam że nie ma tragedii. Czyli z tym prostym boot selectorem mam 3 stany tak?
1. DF0 - (zewn stacja)
2. DF0 - (wew stacja)
3. oraz stan jak by wogole nie bylo boota czyli DF0(wew) i DF1(zew) co oznacza że kopiowanie między napędami jest w tym momencie możliwe :)
Chyba do przeżycia na początek :) ale jesli ktos ma i chce się pozbyć takiego boot selectora z prawdziwego zdarzenia to proszę o onfo.

Wesołych! ;)
[#21] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@zeter, post #20

Masz dwa stany, jeden normalny jak bez selectora lub odwrotnie czyli zewnętrzna-DF0 a wewnętrzna-DF1.
Podłączasz flopa 5,25 cala czy emulator sprzętowy ?


Pozdrawiam
[#22] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@RadoslawF, post #21

No tak 2 stany, zamotany jestem jakiś :)
Podłączam emulator Gotek.

pozdro
[#23] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@zeter, post #22

To bootselektor powinien być najwygodniejszym rozwiązaniem.


Pozdrawiam
[#24] Re: ustawienie kolejnosci napedow bez systemu

@RadoslawF, post #23

No wiem ze najwygodniejszym ale póki co niedostępnym, nawet plytki nie ma, a na moje mozliwości taki brak plytki dyskfalifikuje wykonaniego go samemu. Będe musiał zadowolić się alternatywnym rozwiązaniem z niemieckiego forum. Bo ladniutka zewnetrzna stacja zostala dzis dostarczona przez mikolajke :) Wesolych!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem