[#1] Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy
Chciałbym mieć w A4000D kartę graficzną, muzyczną, sieciową, usb, ZorroRAM, Fast ATA czyli 6 rzeczy. Pytanie czy mi się to wszystko pomieści gdyż Mediator ma 5 slotów nie zasłaniających się. Czy konieczne będzie zrezygnowanie z czegoś? Czy coś się ze sobą gryzie? Czy można dać coś na port zegara? Ważna jest dla mnie względnie największa kompatybilność z A3.9, A4.1, Mos PUP 1.4.5, NetBSD no i dobór taki aby było w miarę tanio. Np jeśli można korzystać z tanich sieciówek 100Mb to po co mi X-Surf-100 chyba że tania sieciówka Realteka nie pójdzie np na MOSie albo NetBSD?
Myślałem o Radeonie 9250 (można zamiast ZorroRAMu wykorzystać RAM Radeona) albo o VooDoo, Sound Blasterze 128, Spiderze USB (chociaż lepszy ale droższy byłby deneb z własnym ROMem). Kto ma jakie doświadczenia? Jak zrobić tak aby chodziło i się nie gryzło? Zasilacz mam mocny ATX to powinien wystarczyć.
[#2] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@pong777, post #1

MOSPUP 1.4.5 nie działa z Mediatorem. Tylko G-Rex.
Pod OS4.x nie działają sieciówki 100Mb. Najlepiej wspierany jest OS3.x
[#3] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@pong777, post #1

Mam 5 rzeczy z tej twojej listy (poza ZorRam - wykorzystuję pamięć radeona) i wszystko działa jak należy. ZorRam powinien się zmieścić bez problemu.
Pozdrawiam
[#4] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@pong777, post #1

Np jeśli można korzystać z tanich sieciówek 100Mb to po co mi X-Surf-100 chyba że tania sieciówka Realteka nie pójdzie np na MOSie albo NetBSD?


W Mediatorze na NetBSD działają tylko Realteki 8029 (10 MBit).
[#5] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@Sir_Lucas, post #2

MOSPUP 1.4.5 nie działa z Mediatorem. Tylko G-Rex.

Pod MOS Pup zadziała oczywiście CVisionPPC (z obsługą 3d tylko pod Warp3D).
[#6] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@pong777, post #1

Ja miałem nie dawno coś takiego i poza FastATA, która u mnie i tylko u mnie sprawiała problemy, wszystko inne chodziło cacy. Aktualnie w A4k mam Voodoo, SB128, sieciówkę 10mbit a na Zorro ZorRAM 256 i ThylacineUSB. Na upartego weszłaby jeszcze jakaś pełnowymiarowa karta Zorro z niskimi kondensatorami.
[#7] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@pong777, post #1

Nieśmiało dodam, iż przy takiej ilości kart (szczególnie z VooDoo) robi się gorąco w środku. I należałoby pomyśleć nad ustrojstwem wtłaczającym zimne powietrze do środka.
[#8] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@stachu100, post #7

Voodoo ma wiele wad, to piecyk nie karta, tylko 16-bit obraz i malo pamieci na stanie, zdecydowanie Radeon 9xx0 PCI bedzie sensowniejszy. Ale dzis to drogie karty, ale warto.. 9250 to udana seria radeonow..
[#9] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@Voyox, post #8

A wsparcie 3d ma?
[#10] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@Voyox, post #8

A wsparcie 3d ma?
[#11] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@pong777, post #1

W moim desktopie wygląda to jak w stopce czyli:
PCI od góry
Radeon 9250 128MB
TV+FM
Śledź od repulse
Śledź z LANem i USB
Zorro od góry
Fast ATA MKVI
Deneb USB
Repulse Sound card
Na najniższym śledziu mam wyprowadzoną sieciówkę na USB podłączoną do Deneba, na środku mam na 2 blaszkach przykręcony pod ukosem wiatrak, który dmucha pomiędzy IndiMKII i machy mediatora, i na drugim końcu śledzia mam jedno gniazdko USB (reszta idzie za pomocą HUBa 4xUSB na przedni panelik. Dodatkowo dla 3D mam kartę CVPPC wpiętą do CSMKIII a z kolei do niego 2 dyski SCSI, port IDE mam zaterminowany. Kolejny wiatrak dmucha pod ukosem na CSMKIII (blacha pomiędzy zatoką na napędy oraz szczelinami na karty zorro jest wycięta aby ten wiatrak zassał chłodne powietrze od strony przedniego panela), no i zasilacz mam tak zrobiony jak i Ty, nawet identyczny :) Największym problemem ciepła są dyski SCSI, lecz przyszłościowo może zastąpię je SSD SATA na przelotce ACARD SCSI. Po 5h pracy Amigi słychać już wiatrak w zasilaczu, czuć też że powietrze wylatujące z niego jest ciepłe ale wszystko daje radę. Dodam jeszcze żę 2 wiatraki, ten na Indi MKII oraz ten ukośny na CSMKIII z CVPPC mam przełączalne pomiędzy 12V a 9V dla uzyskania większej ciszy, przeważnie działają na 9V.
Ale wracając do tematu to jeżeli chciałbyś zamontować wszystko to ja to widzę tak:
PCI od góry:
Voodoo/Radeon ( jeżeli voodoo to jak Staszek wspomniał konieczne super chłodzenie)
Spider USB (nie działa pod OS4.1)
SB128 (nie działa pod OS4.1 ale idzie ją niby uruchomić)
RTL8029 (10Mb, lecz działa pod OS4.1 i resztą)
Zorro od góry:
Fast ATA
Zorro RAM
Puste
Np. zamiast Spidera możesz użyć minithylacine USB, dużo wolniejsze ale działa pod OS4.1

Ale tak ogólnie jak masz zamiar w te Amigę jeszcze włożyć CSPPC, to raczej obudowa Tower, lub jakiś duży desktop od PC jest wymagalny, gdyż oryginalny desktop A4000 jest za mały.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 14:31:58 przez superbonio
[#12] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@superbonio, post #11

U mnie SB128 działa na OS 4.1 :)
Potwierdzam, Spider nie działa na OS 4.1 :/
[#13] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@Tom Rain, post #12

A X-Surf-100 działa z OS 4.1?

A Indi AGA MK2 działa z OS 4.1?

Może całkiem zmienić koncepcję i nie zaczynać z Medkiem tylko wszystkie karty na Zorro brać.
Najwyżej grafikę bezpośrednio na CVPPC...

Z X-Surfem może niedługo będzie USB więc też 1 rzecz z głowy.
[#14] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@pong777, post #13


A Indi AGA MK2 działa z OS 4.1?

Ke?
Super szybki system na chipsecie AGA?
Zdecydowanie musisz przemyśleć to co chcesz mieć. Bez urazy.
[#15] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@stachu100, post #14

Właśnie jestem w trakcie przemyśleń...

Nie miałem do czynienia z Indi AGA. Podobno ma tam jakieś tryby przyspieszające i wyższe niż standardowe rozdzielczości... W sumie tylko z ciekawości pytam. Fajnie by było mieć możliwość odpalania WHDLoad pod OS3.9 na tym samym monitorze podpiętym pod kartę graficzną pracującą z OS 4.1 za pomocą autoswitcha video lub nawet ręcznego KVM.

Inna opcja to znów USB i sieciówka LAN na USB a może nawet dźwięk na USB?

Inna opcja grafika na CSPPC lub slot Zorro lub trochę na sztukę Picasso II bez 3D.

Jedyne niezmienne to FastATA musi siedzieć w Zorro i ZorroRAM (jak sprawują się w slotach nie-Commodore tylko tych Zorro z Medka?). Inna kwestia jakby był Radeon to nie musiałby być ZorroRAM chociaż gdzieś widziałem tabelę, że ZorroRAM jest ciut szybszy niż radeonowy RAM.

I znów czy w FA MK4 do A4000 zadziała pierwszy kanał z MOS PUP 1.4.5?

Wariantów naprawdę jest kilka/kilkanaście.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 00:58:57 przez pong777
[#16] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@pong777, post #15

Wariantów jest sporo, to prawda.
Ja zaryzykowałbym twierdzenie, że rozbudowę A4000 należy zacząć od dwóch rzeczy:
1) Karta turbo z FAST i SCSI. Może być nawet 040. WarpEngine 4040 to moim zdaniem idealny wybór na początek. Karta jest naprawdę szybka. Wtedy nie potrzebujesz dodatkowego FASTu w slotach ZORRO i nie potrzebujesz FastATA.
2) Karta grafiki na ZORRO. Najlepiej ze zintegrowanym scandoublerem. Jak zobaczysz Workbench na karcie graficznej, to AGA będziesz chciał używać jedynie do dem i gier. A automatyczne przełączanie sygnału video pomiędzy AGA i CGX to super sprawa.

CSPPC + CVPPC na razie odpuść. Chyba że masz worek $$$ leżących odłogiem.
[#17] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@Voyox, post #8

Voodoo ma wiele wad, to piecyk nie karta, tylko 16-bit obraz i malo pamieci na stanie, zdecydowanie Radeon 9xx0 PCI bedzie sensowniejszy.

Voodoo 3 (i w z wyż) obsługują 32bitowe ekrany również pod amigą.
"Ograniczenie" do 16 bit jest tylko dla aplikacji z sprzętowym wspomaganiem 3d (3d dla Radeonów pod Os3.x nie ma).
To fakt, że Voodoo3 strasznie się grzeje i trzeba dobrze zaplanować chłodzenie dla niego.
16MB pamięci graficznej pod os3.x spokojnie wystarczy dla klasyka i zdecydowanie pod Medkiem Voodoo będzie bardziej pożyteczny, dopiero pod AOS4 Radeon ma wspomaganie 3d i będzie lepszą kartą.

Ja pod klasykiem mam wpięte obie karty OK
[#18] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@stachu100, post #16

Rozumiem, że gfx ze zintegrowanym scandoublerem nie zastąpi mi indi aga mk2? Jak to dokładnie jest ze slotem video dla A3k/4k i możliwością podpięcia bezpośrednio do monitora od PC? Tutaj się trochę gubię w wiedzy.

Wiem jak wygląda sprawa z BVision na A1200 i CGX4 i monitorem od PC.
[#19] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@BULI, post #17

Ogólnie VooDoo 3 nie jest takie złe i jest najlepszym moim zdaniem rozwiązaniem pod 3.1 i 3.9.Trzeba tylko parę modyfikacji i jest ok.Przede wszystkim trzeba wywalić stabilizator 3.3V na swój własny i duży radiator,najlepiej z aluminiowego kątownika i zmienić radiator na GPU na coś dużo lepszego.Potem wszystko działa bardzo stabilnie,u mnie mam overclock na 196 MHz i wszystko śmiga.ok, racja
[#20] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@pong777, post #1

Zacznijmy od tego, że nie da się o ile dobrze pamiętam na konfiguracji A4000 z Mediatorem + PPC mieć zainstalowanego systemu 3.9 i 4.1 bez potrzeby zmian w konfiguracji sprzętowej (zwłaszcza z Radeonem). Zworka window jest inaczej ustawiona dla każdego z tych 2 systemów.

Z kartami dźwiękowymi na PCI w konfigu Mediator + 4.1 też sa problemy - nawet ESS-1 Solo potrafi nie działać lub wieszać cały system. Są gdzieś na necie opisane tricki jak obejść ten problem - ja dałem sobie spokój z SB128.

W 4.1 także kolejność kart w slotach Mediatora ma duże znaczenie - jest to opisane w Classic FAQ.

Dodatkowo trzeba pamiętać o wymianie na Bustera 11 bo to także może być źródłem wielu problemów.

Kartę Deneb uruchomiłem kiedyś pod 3.9 i 4.1 - moim zdaniem to w tej chwili najlepsza karta USB na slotach Zorro.

O ile dobrze pamiętam nie każdy Radeon może urzyczyć systemowi 4.1 swojej pamięci, ale mogę się mylić.

Oczywiście systemy 4.x wymagają PPC i karta musi być w idealnym stanie z odpowiednim chłodzeniem i zasilaniem bo inaczej nawet instalacja systemu się nie uda.
[#21] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@Grisza, post #19

u mnie mam overclock na 196 MHz i wszystko śmiga.

No właśnie sprawdzałeś czy overlocking przyśpiesza Voodoo pod amigą?
Bo z moich testów wynikało, że przyśpieszenie było minimalne lub żadne (a czasem nawet odwrotnie).
Według tej stron jest podobnie.
[#22] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@alekc, post #20

Hmm, ja instalowałem 3.9 i 4.1 jako kompletny laik. Mój zestaw jest identycznie ustawiony na obu systemach - na jednym dysku, i nie ma potrzeby ingerowanie w zworkologię na mediatorze.
Buster 11 jest wymagany dla OS 4.1.
Moje karty w A4K od góry są ustawione następująco:
- Radeon 9200,
- Spider USB,
- SoundBlaster 128
- sieciówka

i w takim ustawieniu śmiga bez problemu na obu systemach.
Obejściem dla SB (zalecanym) jest wprowadzenie sygnału z Pauli na wejście liniowe - by słuchać dźwięków chociażby z gier.
Mam zainstalowaną też Indivision AGA MK II, a sygnał przełączany jest za pomocą Ratte Auto Switch.
Tutaj także nie ma problemów.
[#23] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@Tom Rain, post #22

Bardzo cenna i pomocna uwaga. Dziś długo myślałem właśnie nad najlepszym rozwiązaniem jednocześnie mając jeszcze inną koncepcję alternatywną:

1. Kupię najpierw X-Surf-100 - Ami będzie mieć komunikację ze światem a w przyszłości USB za jednym zamachem i na jednym slocie Zorro.
2. Na początek kupię tanią kartę graficzną na Zorro - Picasso II - obraz będę miał pod monitorem od PC.
3. Kupię Indi AGA mk2 i zrobię autoswitch do obrazu.
4. Kupię FastATA mk4.
5. Kupię kartę dźwiękową Delfina Flipper Edition z modułem do Zorro.

6. Teraz pytanko czy mogę tak skonfigurować wszystko z powyższych aby zmieścić jeszcze ZorroRAM na standardowym daugtherboardzie Commodore?.

Do OS 3.9 póki co taki zestawik wystarczy. Nie będę szalał z grami 3D.
Jak znajdę tanio wymienię kartę procesorową na WarpEngine 040/40 a potem jakoś upgr. do 060?

Jak dozbieram za roczek/dwa trochę lewej gotówki (jakieś pewno 9000 zł :/ ) szarpnę się na zestaw CyberStorm PPC 233 @ 060/50 + CyberVision PPC i poproszę Pana Staszka o podniesienie go do 366 MHz.

Zalety są takie, że nie będę musiał kupować Mediatora w ogóle i zyskam większą kompatybilność z innymi systemami operacyjnymi oraz chyba łatwość chłodzenia zestawu.

Wadą rozwiązania jest cena kart na Zorro.

Wadą jest też to, że miałbym za te pieniądze pewnie X1000 ale jestem ortodoksem zagorzałym ;)
[#24] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@pong777, post #23

Tak jeszcze przeglądam:

link

i widzę, że z kartami dźwiękowymi Zorro pod OS4.1 jest dość biednie.

Tylko Concierto IV które jest modułem dla Picasso IV kosztujące 700 Euro albo hmmm Paula.

Jest jeszcze mowa o kartach dźwiękowych na USB - niestety nie podano modeli. Może ktoś ma i się wypowie?
[#25] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@pong777, post #23

Ktoś złożył coś podobnego jak ja myślałem

link

i ma jaszcze inną fajną rzecz - Quaddoubler który robi z 040/25 -> 040/50.
Dość fajnie mu ta Ami śmiga.
[#26] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@pong777, post #23

Pkt. 5 jest nie do zrealizowania, bo nie ma takowej przejściówki do tej karty. Ale mając cokolwiek innego z clockportem można ją tam podłączyć.

Ja właśnie wczoraj skończyłem składać moją A4k w obudowie Mirage z Mediatorem (jeszcze czeka mnie wyciszanie obudowy, bo w tym hałasie jakie robią wszystkie wentylatory długo nie wytrzymam). Stwierdziłem, że zostaję przy AOS3.9, bo do AOS4.x czy MOSa lepiej mieć sprzęt typu PEGII, SAM, MacMini zapewniający znacznie większą moc obliczeniową.

Rozmawiałem z kilkoma osobami, które mają AOS4.x i na codzień i tak częściej korzystają z AOS3.x, gdzie jest znacznie więcej działającego softu (i używalnego przy okazji).
[#27] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@ITU, post #26

Dokładnie tak jak piszesz, OS 4.1 na klasyku to ja traktuję jako ciekawostkę i... do ściągania z aminetu bezpośrednio na amigę :D
[#28] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@Tom Rain, post #22

Hmm, ja instalowałem 3.9 i 4.1 jako kompletny laik. Mój zestaw jest identycznie ustawiony na obu systemach - na jednym dysku, i nie ma potrzeby ingerowanie w zworkologię na mediatorze.
Buster 11 jest wymagany dla OS 4.1.


Możesz podać proszę ustawienia zworek na Twoim medku?

Wadą jest też to, że miałbym za te pieniądze pewnie X1000 ale jestem ortodoksem zagorzałym ;)


Witamy w klubie

Biorąc jednak pod uwagę kwestie sterowników i czasu jaki od wydania sprzętu jest potrzebny na ich opracowanie to zdecydowanie wolę A4000 na której działa wszystko tak jak chcę, niż nowy sprzęt, który już nowy nie jest i ma zapowiedzianych kolejnych następców a dalej nie jest oprogramowany. Powtarza się niestety historia z Phase5 - hardware bardzo fajny, ale software leży.

W tej chwili mam zainstalowany już tylko system 4.1u6 na mojej A4000D i jestem zadowolony, choć prawdą jest, że jeśli ktoś ma dużo starego oprogramowania (np. Storm C) to 3.9 jest idealnym rozwiązaniem. Blender i Timberwolf nawet jak się dają odpalić to i tak nie nadają się do pracy. Tutaj dochodzimy do największej wady A4000 z CSPPC w porównaniu z A1200 z BPPC: mniej pamięci na karcie. Ta pamięć pod 4.1 i współczesnych aplikacjach naprawdę się przydaje a pamięć swap niestety rozwiązaniem idealnym nie jest.
[#29] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@alekc, post #28

Moja zworkologia:
MASTER - OFF
WINSIZE - ON
SWAPCONFIG - ON

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 20:21:35 przez Tom Rain
[#30] Re: Mediator A4000Di co kupić i jak upchać 6 rzeczy

@ITU, post #26

Stwierdziłem, że zostaję przy AOS3.9, bo do AOS4.x czy MOSa lepiej mieć sprzęt


MOS fajnie chodzi na klasyku, i już na PPC 603e 240MHz dema TBL 68k AGA chodzą szybciej niż na OS3.x 68060@66MHz(szybszego do porównania z Trance JIT nie miałem) http://youtu.be/DuzY7pXTQ10


Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 22:32:46 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem