kategoria: A4000
[#1] Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie
Myślę o zakupie tego ustrojstwa. Możecie się ze mną podzielić swoimi doświadczeniami i odczuciami z użytkowania tego sprzętu?

Dzięki szeroki uśmiech
[#2] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #1

Po pierwsze to witaj w elitarnym klubie posiadaczy królowej Amig klasycznych.
Niestety królowa swoje humory posiada :D

Mam go i póki co walczę. Miałem koncepcję Zorro vs Medek. Za medkiem przemawiała cena podzespołów. Mam w nim Radeona 9250, SB128, USB 2.0 i LAN Realtek 100 Mbps. Niestety nic więcej się nie zmieści bo jeden slot zabiera płytka z machami.
Z Radeonem są problemy. Wyrzuca GURU #80000004 na dzień dobry. Pamięć Radeona, która robi za dodatkowy RAM u mnie powoduje przekłamania w plikach tam zamieszczonych. Odkryłem dwa takie miejsca w pamięci na około 40stym i 60tym megabajcie. Amiga potrafi się sama restartować w losowych momentach. Zasilacz mam nowy ATX. Napięcia trzymają. Bez Medka wszystko działa stabilnie. Najnowsze sterowniki nie pomagają (MM CD UP 2.2).
Pamięć CHIP i FAST z płyty wytesowana na wszelkie możliwe sposoby. Tam jest ok.
Jeszcze co do samego Medka... Aby korzystać z czegokolwiek innego niż grafika potrzeba właśnie... grafiki. Inne podzespoły wykorzystują jej pamięć jako bufor. Byćmoże u mnie to tylko karta graficzna... Czekam na VooDoo 3 do testów.
Ogólnie jestem rozczarowany ale żeby nie było słodko użytkownicy Zorro mówią, że tam też nie jest tak różowo :D
Co do kart graficznych to wszystkie na Zorro przegrywają z Voodoo chyba, że będziesz miał CVPPC...

Warto mieć też jakieś CPU 060 bo jednak 040/25 z racji tego, że RAM jest na płycie głównej chodzi naprawdę bardzo wolno.

Jest/był w dobrej cenie na Amibay...

Nawet AHI nie radzi sobie w stereo i 44KHz z MP3!

System mam oryginał OS 3.9 SE + BB1 + BB2. Kick z BB2.
Kondensatory wymienione i też radziłbym Ci dla świętego spokoju nowy zasilacz i wymianę kondensatorów.

Jeśli nie masz Bustera 11 to warto się w niego zaopatrzyć. Oszczędzi to problemów w przyszłości.

Jeśli wybierzesz Medka pomogę i przyłączę się do wspólnej walki.
Na upartego mogę Ci swojego pożyczyć i oblukasz jak to działa - pisz PRV.

W desktopie warto zadbać o dobre chłodzenie. Wszystkiego jest dużo, ciasno i się grzeje. Ciepło jest cichym zabójcom.

Jeśli masz starą baterię wymień na podstawkę z coinem bo może wylać w każdej chwili gdyż ma swoje lata. Lepiej dmuchać na zimno.



Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 20:55:04 przez pong777
[#3] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@pong777, post #2

Co prawda Radka testowałem na Medku 3000Di, ale to praktycznie to samo i nie było z nim żadnego kłopotu.

Ja korzystam z Mediatora w obudowie Mirage z Elboxu i jestem zadowolony. Mam Voodoo, LAN, MUZ i USB, dzięki czemu funkcjonalność komputera jest bardzo satysfakcjonująca.

Idąc w karty Zorro trzeba się szykować spore wydatki, które koniec końców mogą okazać się takie same lub wyższe, jak zakup Mediatora i kart PCI.

Szybka kalkulacja

ZIII - busboard - 0
ZIII - grafika CV64 3D - 600
ZIII - Thylacine USB - 400
ZIII - Delfina - 400
ZIII - XSurf - 400
------------------------------
SUMA: 1800 PLN

PCI - Mediator - 1129 (nowy) / 900 (używany)
PCI - grafika Voodoo 3 - 100
PCI - Spider USB - 299 (nowy) / 100 (używany)
PCI - muzyczna SB128 - 25
PCI - LAN - 15
------------------------------
SUMA: 1568 (nowe podzespoły Medek, Spider) / 1140 (używane podzespoły)
[#4] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #1

Ja mam tak:
- SB 128
- Radeon 9200
- Spider USB
- Lan 10MBit

OS 3.9 śmiga pięknie, OS 4.1 (poza USB na tą chwilę) również - jak na 200MHz oczywiście.
Co do AHI to przyznam, że jeszcze NIE walczyłem tak totalnie - tu się nie wypowiem.

Do całości mam jeszcze Indi AGA MK II i VGA auto switch aby w pełni cieszyć się komfortem 1 monitora. Mi dużo nie potrzeba, sceptycy napiszą że CV 64 też na 1 monicie poleci... Miałem, i chyba raczej nie zamienię (póki mam PCI sprawne).

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 21:21:27 przez Tom Rain
[#5] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #1

Ja odkąd odpaliłem takiego medka po raz pierwszy w dużej Amidze to na chwilę obecną złego słowa powiedzieć/napisać nie mogę. Mój konfig przedstawia się następująco:
CPU Board: CSMKIII + CVPPC
Zorro od góry:
Fast ATA MKVI
DENEB USB
Repulse (sound card)
PCI od góry:
Radeon 9250 128MB
TV + FM
puste
puste
Do Deneba mam na USB kartę sieciową wyprowadzona na śledziu z jednym USB z tyłu, dodatkowo mam 2szt. monitor switchy, jeden przełącza obraz pomiędzy 2 grafikami, drugi pomiędzy SD INDI MKII a grafiką. Zasilacz mam micro ATX 380W umiejscowiony w oryginalnej obudowie zasilacza z A4000D ze modyfikowanym wylotem powietrza + programowe wyłączanie z poziomu WB.
Najważniejszą rzeczą w tego typu Amidze jest jak już wspomniał kolega pong777 jest chłodzenie oraz kondensatory na płycie głównej no i oczywiście zasilanie, a to niestety w A4000 nie zostało do końca przemyślane a w sumie nie tylko w A4000 bo innych modelach też.
Pamięci z Radeona mam dokładnie 96MB + 128MB na karcie procesorowej no i 16MB na płycie.
Jak miałem problemy z uruchomieniem wszystkiego na Amigach A1200 z Mediatorem, tak w A4000 poszło wszystko od pierwszego strzała.
Dodam jeszcze że Mediator zakupiłem nowy w sklepie RetroAmi, zaraz na początku jego istnienia.
Być może moją stabilność zapewnia to że CSMKIII, CVPPC oraz mediator (tylko karty PCI) zasilany jest napięciem 3.3V prosto z zasilacza, a nie z linii 5V na płycie głównej przez stabilizator na karcie procesorowej i graficznej.

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 22:52:50 przez superbonio
[#6] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #1



Przez jakiś czas byłem posiadaczem Mediatora w wersji MKII w mojej A4000D, i mogę napisać że ogólnie byłem zadowolony.
Moja konfiguracja którą miałem to:
A4000D przygotowana przez Staszka ( wymienione kondensatory, doprowadzone dodatkowe napięcie +5v ), CSPPC 060 66mhz i 604 366 Mhz
Patrząc od góry w slotach siedziały:
- Spider II by Elbox
- Voodoo 5500 czasem Radeon 9250 256mb by Elbox
- SB128
- Realtek

Pod os 4.1 nie widziałem tylko Spidera z wiadomych przyczyn, reszta działała dobrze.
Pod OS3.9 BB1 + BB2 miałem trochę problemów z konfiguracją Warp 3D, ale z pomocą kolegów z forum udało się.
Jeśli planujesz rozbudowę desktopa, dobrze przemyśl system chłodzenia Amigi, bo potrafi być bardzo gorąco ( Voodoo to taki mały piekarnik ) szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 02:09:09 przez neuron55
[#7] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@neuron55, post #6

Dziękuję za odpowiedzi. Teraz wiem że kierunek Mediator ma sens.

pong777:
- jak na razie siedzi 040/25, nie będę podkręcał do 33 bo wg info będzie problem z CV64/3D
- ze względu na wysokie temperatury to raczej tantale wchodzą w rachubę choć słyszałem że lepsze sa jednak aluminiaki
- Buster 11 on board :)
- baterię wymienię już niedługo razem z podstawkami na simm, mam już dwie, szukam jeszcze trzech
- dorobię się medka to powalczymy razem
- projekt chłodzenia już jest w głowie

ITU:
- do Ciebie będę miał sprawę ale to na priv

Tom Rain:
- to będzie okazja ugryźć AHI

superbonio:
- przy takim rozwiązaniu zasilania 3.3V usunąłeś regulatory napięcia czy podpiąłeś napięcie na ich wyjściu?

neuron55
- w którym miejscu mobo miałeś podłączone dodatkowe zasilanie?
[#8] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #7

Regulatory są usunięte i nie generują już niepotrzebnego ciepła ? :)
Ja dodatkowo od złącza zasilania na płycie podciągnąłem +5V do Zorro, pod spodem płyty.
[#9] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #7

Dodatkowe zasilanie zostało doprowadzone bezpośrednio z zasilacza do kondensatora C187 ( przy gnieździe zasilania płyty ) dwoma kablami, co podwyższa stabilność pracy Amigi.
[#10] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@neuron55, post #9

Zastanawiam się jak wygląda porównanie CyberVision 64 lub 64/3D vs karta PCI S3 Virge. Macie doświadczenie na tym polu?
CV i S3 mają praktycznie te same chipy ale czy jest różnica dla systemu pod względem pracy.
[#11] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #10

W przypadku Mediatora zabawa rozpoczyna się od Voodoo. Zapomnij o Virgu na PCI, szkoda czasu.
[#12] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@ITU, post #11

Zastanawiawiałem się czy Virge może być odpowiednikiem CV.

Jeśli chodzi o VooDoo to sprawa oczywista, nawet Premedia wysiada :)

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 09:45:24 przez iZi
[#13] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #12

Może i wysiada, ale permedia działa z systemem cybergraphics, a voodoo nie. A większość gier, dem i programów lepiej działa pod cybergraphics a nie pod picasso. Także jednym słowem system cybergraphics jest bardziej kompatybilny z softem amigowymniż z picasso. Gdyby Elbox zrobił sterownki pod cybergraphics to była by inna rozmowa.
[#14] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@gilban, post #13

CV64 działa pod cybergraphics a Virge?
[#15] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #12

Jeśli chodzi o VooDoo to sprawa oczywista, nawet Premedia wysiada :)

W przypadku Amigi, Permedia2 wcale tak nie odstaje od Voodoo pod Medkiem (co innego pod G-REXem).
[#16] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@BULI, post #15

Masz na myśli Premedie na PCI?
[#17] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #16

Nie, pisałem o Permedii 2 na pokładach BVision i CVisionPPC (ta w dużych amigach jest jeszcze szybsza!).
[#18] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@BULI, post #17

Mają ten plus że nie są w slotach Zorro.
[#19] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #18

Z PCI masz generalnie dużo większe pole manewru i zabawy z różnymi kartami - m.in. z ich konfiguracją by je system widział ;). Z moich doświadczeń wynika, że karty zorro dużo łatwiej zainstalować niż PCI. Niestety zorro są droższe i najczęściej starsze niż ich ,zamienniki' PCI. Niektórych jak np. tunery TV na zorro raczej nie spotkasz. Pozostałe karty zorro są mniej lub bardziej dostępne. PCI (poza graficznymi i USB) jest na rynku sporo.
Musisz dokładnie określić na czym Ci zależy: jaka grafika-różne karty mają różne specyfikacje, czy interesuje Cię także karta muzyczna, sieciowa, porty USB, ilość pamięci. Wtedy kalkulacja kosztów i zakupy. Jest też jeszcze sentyment, by Amiga pozostała bardziej Amigowa niż PC(I)towa. Ale to już raczej sprawa indywidualna.
[#20] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@Rafał A-3000, post #19

W pytaniu o karty oparte na chipach Virge chodziło mi czy CV64, CV64/3D może zostać zastąpione przez jej odpowiednik na PCI.

Następnym pytaniem jest: Toccata vs. szumblaster :)
[#21] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #20

CV64 jest zamienne z Virge i o ile pamiętam to nawet tryby są te same (przy analogicznych kartach z pamięcią 4MB). Testów szybkości nie robiłem ale wielkich różnic być nie powinno. Z Virge jednak nie uruchomisz pozostałych kart PCI (sieciówka, dźwiękowa) więc jest raczej mało przydatna. Przy pozostałych kartach grafiki masz też przy okazji więcej ramu w systemie.
[#22] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@Rafał A-3000, post #21

Cytując kolegę gilbana:

Może i wysiada, ale permedia działa z systemem cybergraphics, a voodoo nie. A większość gier, dem i programów lepiej działa pod cybergraphics a nie pod picasso. Także jednym słowem system cybergraphics jest bardziej kompatybilny z softem amigowymniż z picasso. Gdyby Elbox zrobił sterownki pod cybergraphics to była by inna rozmowa.


wnioskuje że dobrze jest mieć kartę na Zorro i PCI.
[#23] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #22

w sumie to masz rację. A najlepiej jeżeli masz kartę cyberstorm ppc to ja bym sobie odpuścił sloty PCI. Kupił, poszukał karty CYBPPC do niej z Permedią 2. Podłączył dyski SCSI. Bo to SCSI w Amidze i kartą procesorową PPC, to jest taka jak między dyskiem IDE a SATA III w PC. Czyli wszelkie karty typu FastATA to się tu chowają. Jak kiedyś u kolegi w A4000 zobaczyłem jaka jest prędkość kopiowania plików między dyskami SCSI właśnie w A4000 z kartą cyberstorm ppc to "szczękę zbierałem z ziemi". Swoją drogą to te sloty PCI są strasznie konfliktowe. I połowa kart PCI nie działa w nich tak jakbyś sobie życzył.

To jest jak w tym powiedzeniu: Nie miała baba kłopotu kupiła sobie Mediatora PCI.
[#24] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #22

A propos cytowanego tekstu. Też obawiałem się przesiadki z CGX4 na P96, ale pozytywnie się zaskoczyłem, pod Medkiem nie znalazłem gry która by nie chciała działać.
Zresztą podobno jest jakiś myk z sterownikami P96 dla Medka, które łykają też API CGXa (mam tego przykład ustawiając w playrech AVI/MPEG obsługę CGX zamiast P96 i uzyskując lepsze wyniki/szybkość).
[#25] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@BULI, post #24

OK, mam mniej więcej rozeznanie w temacie GFX.

Jak jest z kartami dźwiękowymi?
[#26] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #25

Ja mam u siebie A4000D z dodatkowym zasilaniem, przełożoną do wieży Elboxu z Mediatorem 4000 MKII. CSPPC + 128MB podkręcony przez Staszka, dysk SCSI 72GB. W Medka mam wpiętego Voodoo 4500, SB128, Spidera II i sieciówkę. Indi MKII spięta z Voodoo za pomocą BMon switcha. Całość śmiga jak ta lala. P96 + W3D + WOS pod AOS3.9 nie sprawia kłopotów. Wszelkie programy, które zostały napisane pod WOS i 3D działają bez problemu.

Jako użytkownik, ze względu na zmiany konfiguracji FS, pady dysku i to, że jestem tylko mylącym się człowiekiem, kilka razy musiałem stawiać system od nowa. I za każdym razem odbywało się to bez kłopotów z konfiguracją. Co więcej pod Voodoo3 i Voodoo5 po instalacji systemu i sterowników, Warp3D odpalał od "strzału". Natomiast nieco problemu stwarzała karta Voodoo4, ale przy pomocy forum PPA udało się go rozwiązać w ciągu jednego dnia OK
[#27] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@ITU, post #26

Takie VooDoo będzie ok?

allegro.pl/3dfx-voodoo-pci-fv-gw-lublin-i4386944593.html

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 00:13:48 przez iZi
[#28] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #27

Musisz celować od wersji 3 w górę. To jest chyba Voodoo 1 spinana w pc ze zwykłą kartą graficzną.
[#29] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@iZi, post #27

Model na PCI bardzo trudno jest teraz kupić (prawie ich nie ma nigdzie). Na AGP dużo łatwiej, ale do Amigi nie włożysz. Przykład: link
[#30] Re: Mediator PCI 4000Di MK-II - opinie

@gilban, post #29

Spoko :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem