kategoria: A1200
[#1] Jakie ACA do A1200 proponujecie
Wiem, że tego typu tematów na jest na forum sporo jednak przy takim zakupie wole mieć pewność, że jest to właściwy zakup więc postanowiłem założyć nowy wątek.

A1200 mam, na razie jej nie używam ponieważ łysa A1200 jest moim zdaniem o wiele mniej funkcjonalna niż A600+FastRam, jednak za miesiąc w końcu będę dysponował funduszem na turbo do A1200 i chciałbym się do tego czasu dokładniej zorientować czym się te wszystkie akceleratory różnią.

Po pierwsze, orientując się w cenach wybór swój ograniczam do kart z proc. 030 (w sumie 040 są chyba raczej tylko czasem dostępne).
Trudno znaleźć karty Apollo na sprzedaż, więc skupiam się na ACA 123x, do wyboru są z proc. 16/20/25/33/40 MHz.
Nie wiem jaka jest dokładna odczuwalna różnica między tymi prędkościami, ale ja skłaniam się w kierunku ACA z proc. 40MHz (to ma być zakup po którym nie stwierdzę, że mogłem dołożyć 200zł bo jednak trochę wolno to działa).
Wypadało by w końcu zadać jakieś pytanie:

Zależy mi też na tym, żeby to był produkt nowy, gwarancja oraz pewność, że jest sprawna to jest to czego brakuję przy używanym sprzęcie.
W powyższym tekście ograniczyłem się w zasadzie do 2 kart, jednak jeśli ktoś ma jakieś sugestie to jestem otwarty na propozycję.

pozdrawiam


Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 11:23:16 przez glon
[#2] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@glon, post #1

MMU w Amidze 1200 przydaje się:
- podczas emulacji Maka (poprawia wydajność odświeżania grafiki);
- instalacji NetBSD (jest wymagane);
- do niektórych gier 3D ale to raczej dla 040/060, więc odpada;
- jeśli potrzebujesz więcej RAMu niż posiada twoja Amiga (SWAP);

Podsumowując, warto kupić wersję 40MHz. Jeśli zaś robisz coś z powyższej listy, wersja pełna procesora będzie wskazana.
[#3] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@glon, post #1

Ciekawi mnie do czego tak naprawdę chciałbyś użyć ACA w 1200?
Czy masz jakieś gry/dema na oku?
Zastanawia jak dużo jest gier wartych tego by kupić jednak akcelerator zamiast pamieci fast?
Potem jakbym miał takie ACA zastanawiałoby mnie jak dużo jest gier które wymagają jednak czegoś szybszego niż 40mhz... i czy warto dla nich to zrobić?

Wie ktoś może o jakiejś liście z grami i ich wymaganiami?
Tzn żeby było czarno na białym, że gra "x" wymaga akceleratora 030, a gra "y" wymaga już 060, itd...

Chętnie bym przejrzał sobie tego typu gierki/dema na emulatorze przed ewentualnym kupnem turbo.
[#4] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@zmiennik, post #3

Ogólnie zasada jest taka:
- wszelkie wektorówki na 030 będą bardzo miło zasuwać na 150%;
- amigowe doomy - tu szybkie 030 jest wskazane a i czasami będzue brakowało mocy (Breathless, NemacIV, nie mówiąc już o portach Heretica, Hexena czy Quake'u);

Nie ma sensu kupować wolnego 030. Nawet moja ulubiona wyścigówka (Xtreeme Racing) się wlecze na 1230/33Mhz i trzeba zmniejszać okno, co mnie osobiście bardzo boli.
[#5] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@_arti, post #2

Podsumowując, warto kupić wersję
40MHz. Jeśli zaś robisz coś z powyższej
listy, wersja pełna procesora będzie
wskazana.


a ja w zaistniałej sytuacji (niedawno ogłoszony koniec zapasów procków) wziąłem bez MMU. Wcześniej czytałem o tych zastosowaniach i stwierdziłem, że maka emulować raczej nie mam zamiaru, a i odpalanie na tym Dooma to by była sztuka dla sztuki, więc chyba wiele nie stracę :P
[#6] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@snajper, post #5

Też mi się wydaje, że w przypadku 030 brak MMU nie będzie dużą stratą, co innego w przypadku 040/060.
[#7] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@zmiennik, post #3

Ciekawi mnie do czego tak naprawdę chciałbyś użyć ACA w 1200?

Chodzi mi głównie o komfort korzystania z Ami, teraz na A600 po otwarciu szuflady muszę odczekać ok. 3sek zanim zawartość się wczyta. Mógłbym odchudzić swojego WB z paru funkcji co by go przyspieszyło, ale ja chcę w drugą stronę, móc zainstalować jeszcze więcej, jakaś tapeta, pokombinować z Linuxem na Ami itp. itd.
Kupno turbo jest moim zdaniem jedyną logiczną konsekwencją tych planów.

a ja w zaistniałej sytuacji (niedawno ogłoszony koniec zapasów procków) wziąłem bez MMU.

To nie fajnie, o ile MMU -wedle tego co _arti napisał- nie jest mi za bardzo potrzebne to na tych 40MHz mi zależy.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 12:49:21 przez glon
[#8] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@glon, post #7

Ja mam w jednej Ami1200 Blizzarda 1230, a w drugiej 1260 i jestem zadowolony Maca nie emuluję mam iMaca G4
[#9] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@glon, post #7

Zawsze możesz kupić wersję słabszą i przetaktować. Niedługo wystawię na giełdzie kilka procków 030/33MHz, które śmigają na 50 ;)
[#10] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@glon, post #7

Do linuxa to na pewno by Ci się koprocesor przydał. A poza tym od palisz go co najwyżej w wierszu poleceń.
[#11] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@_arti, post #9

Na ACA 1232 są zworki do przetaktowywania, maks to jest 40 mhz. Ja mam z 33 na 40 przetaktowaną ACA. Tyle że gwarancja idzie się kochać.
[#12] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@snajper, post #5

Skoro procki na wyczerpaniu to trza kupić parę sztuk na zapas szeroki uśmiech, za jakiś czas te karty będą pewnie dużo droższe.
[#13] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@glon, post #1

Do giercowania w whdload wystarczy już ACA1220 16MHz, a jak włączysz maprom, to szuflada będzie się otwierać nawet 4 razy szybciej. Jeśli grasz w wektorówki, to wskazanie padłoby na taktowanie 25MHz wzwyż (ok 7MIPS). ACA123X taktowana 40MHz, jest między młotem a kowadłem, ponieważ jest za wolna na bardziej wymagające produkcje i nie będzie statystycznie większej różnicy jak używanie wersji 25MHz (poza paroma wyjątkami oczywiście i szybciej działającym systemem).

Wersja EC nie ma MMU.

W normalnej pracy MMU nie jest potrzebne przy 030 (przy 040+ jest wymagane, ale wiąże się to z zasadą działania samego procesora) i w 90% przypadków jest nieużywane tak jak FPU.

Do linuksa potrzebne jest MMU.

Moim zdaniem, jeśli masz pieniądze, to kupuj sobie najszybszą ACĘ, co nie będziesz potem sobie pluł w brodę.
[#14] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@sanjyuubi, post #13

Opłaca się kupować te karty? Ludzie je kupują a po miesięcu czy kilku wystawiają na allegro. Cy są takie niestabilne czy tylko się grzeją jak piec hutniczy to nie wiem, ale coś w tym jest.
[#15] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@jerry33, post #14

"Ludzie je kupują a po miesięcu" zależy co to za ludzie, co robią i jakie są ich wymagania. Bo jeśli chce mieć wszystkie konfiguracje, to musi kupić kartę aby potem mógł ją sprzedać i kupić następną /nie koniecznie ace/.

Amigowanie można podzielić na kilka stopni wtajemniczenia. Nie którzy zostają przy siedmiu mega hercach i wachlowaniu się dyskietkami, co jest fajnie bo takie były początki i nie którym te początki wystarczają.

Kolejne levele są coraz bardziej skomplikowane, co raz bardziej egzotyczne a za razem coraz bardziej porządne.

Moja 030/25 jest zimna, najdłużej może chodziła koło ośmiu godzin. Wczoraj słuchałem trochę eremefu prze dds+ i po wszystkim kilka godzin przy użyciu Audomaster z efektem real time pitche/bend i wyłączonym ekranem była chłodna.
[#16] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@glon, post #1

Jeżeli ktoś jest chętny na EC030/40Mhz to niech pisze, bo mam ze dwie sztuki wolne. Zdjąłem ze sklepu, żeby mi dewizowcy nie wykupili (tak się stało m. in. z Indi MK2 - jak się pokończyły gdzie indziej, to w krótkim czasie zeszły mi ze stanu magazynowego właśnie za granicę, a potem jak ktoś z Polski chciał kupić, to już nie było). Cena oczywiście będzie "sklepowa".

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 21:13:27 przez ITU
[#17] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@zmiennik, post #3

Osobiście uważam że jeżeli używa się Amigi do grania w retro gierki to jest głupotą pakowanie kasy w jakieś drogie akceleratory typu 060 / PPC. ACA 1220 / 25mhz + 128mb RAM wystarcza w 99.9% (pomijając porty NovaTheCoder'a )
[#18] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@ITU, post #16

o, i to się nazywa piękne patriotyczne podejście w handlu.
Szacun! OK
[#19] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@zmiennik, post #18

i :piwox:!
[#20] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@ITU, post #16

Może minimalnie nie w temacie ale - czy turbo do A600 też "wyprzedane" czy tylko chwilowy brak towaru ???
[#21] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@sunater, post #20

Aktualnie tych kart na stanie nie ma (w tym tygodniu zeszła ostatnia sztuka, ale będę robił niebawem zamówienie).

Na marginesie. W sobotę wyjeżdżam na dwa tygodnie wakacji, zatem kontakt i realizacja zamówień będzie się odbywać z opóźnieniem.
[#22] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@ITU, post #21

To nie zapomnij zamknąć preorderu na SRAMy PCMCIA 1 lipca. szeroki uśmiech
[#23] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@strim_, post #22

Proponuję przypomnieć się jeszcze tego dnia przez email, bo 90% szansy jest na to, że zapomnę
[#24] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@jerry33, post #14

Ja kupiłem najtańsza ACE jaka była na retroami i nie mam absolutnie żadnych problemów.
Głowne zastosowania to gry z whdload, chociaż jestem też na etapie podłączania mojej amigi do netu. Tam pewnie troche tych Mhz będzie mi grakowało (szyfrowanie wpa), ale to nie będzie dla mnie problem - To jest w końcu amiga , a nie intel i7 :)
[#25] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@umbro, post #24

A z jakiej karty wifi zamierzasz korzystać? Bo mi nie udało się zmusić prism2v2 do działania z ACA 1220. Testowałem na dwóch płytach 2B. Sieciówka na kablu (cnet.device) działa bez problemu.
[#26] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@glon, post #1

osobiście poszukałbym jakiegoś Blizzarda 1220 lub czegoś podobnego z 020/25+ Mhz, a trochę tego było w swoim czasie. Jeśli nie doszło do wycieku z baterii, to sprzęt nie do zajeżdżenia i nic złego nie ma prawa się dziać (w końcu tych 020 i 030 Jens nie kupił nówek tylko powydłubywał z jakichś elektrośmieci - odpadów telekomunikacyjnych, drukarek etc ;) Obserwując ceny na Amibayu i nawet rodzimych portali wyniesie Cie taka karta nawet 200 zł taniej niż ACA 1220 w lepszym wydaniu. 128 MB ramu i tak nie wykorzystasz przy normalnym wykorzystaniu Ami.

Minusem jest ciepliwość, ja na taką kartę musiałem parę miesięcy polować.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 20:19:09 przez charliefrown
[#27] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@Jenot, post #25

Kupiłem dokładnie tą:
http://allegro.pl/amiga-600-1200-karta-wifi-pcmcia-wpa-tkip-i4381079811.html

Udało mi się ją zmusić do działania z ACA1220 020 128 MB.
Sama karta jest dobra ale karta turbo dość wolna, co w rezultacie daje kopiowanie pliku 2,8 MB z ftp z czasem rzędu 10 minut ;/ Więc generalnie chyba niedługo będę się przymierzał do mocniejszej karty Turbo. Spróbuję jeszcze bez szyfrowania i zobaczę jaki będzie efekt. Używam jako klienta ftp program: AmiFTP - nie wiem może on jest dość słabo efektywny. Jakieś pomysły ?
Sorry offtop się robi :P
[#28] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@umbro, post #27

" rzędu 10 minut " nie mogę czytać takich herezji/ miałem Amigę 600 tzn. mam dalej tylko jej nie używam i adf z ftp kopiował się 17 sekund a nawet dochodziło do 11 na 7mhz, przez połączenie kablowe z AmiTCP.
[#29] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@amizet, post #28

O co Ci chodzi ?
Mówię Ci jakie mam symptomy, a Ty już od herezji wyjeżdżasz.


p.s zmieniłem klienta ftp na ATC. - Zero problemów.

Kończe temat bo robie offtopa - sory.

Czyli podsumowując na mojej ACA 1220 020 16 MHz 128 MB całkiem nieźle wifi z WPA sobie śmiga :)

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 22:43:40 przez umbro

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 22:52:58 przez umbro
[#30] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@umbro, post #29

Nie kończ, nie kończ. Napisz jeszcze którą masz wersję płyty. Mi na dwóch Rev. 2B nie udało się zmusić do działania WiFi z ACA1220. Po wyjęciu ACA - wszystko hula, po włożeniu sieciówki na kabli - wszystko hula. Po włożeniu WiFi - zwis.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem