kategoria: A1200
[#1] A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?
witam
mam pytanie, po ostatnim party w chełmie zamarzyło mi się do mojej A1200 klasyk zamontować coś co polepszy jej dźwięk, czy znacie jakieś "rozwiązania własne" czy modyfikacje co można by kupić do karty dźwiękowej w amisi aby uzyskać lepsze nuty?
dzięki za info

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 22:06:53 przez podolski_jp
[#2] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@podolski_jp, post #1

Jeśli chcesz zmieścić to w desktopie to w zasadzie pozostaje Ci chyba tylko Delfina na port zegara. Ale łatwa do zdobycia to ona chyba nie jest.
[#3] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@Jenot, post #2

http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro&id=126&sid=ab2ba211e82a29e7af7d743b40d2831b
myślę, że łatwa jest, tylko ta cena

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 21:00:45 przez thomek
[#4] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@thomek, post #3

Ale popatrz na dostępność - o ile pamiętam żółty oznacza, że jest w naprawie czy coś takiego.
[#5] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@Jenot, post #4

ok, dzięki
ale ktoś już ma tą "Delfinę" ? i może się wypowiedzieć
700zł zanim wydam to chciałbym coś więcej wiedzieć to to potrafi z dziwiękiem amigi zrobić?
[#6] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@podolski_jp, post #5

Dżwięk amigi (paula) to w standardzie 8 bit stereo 4 kanały. Można to programowo podrasować do 14 bit stereo ++ (AHI), Delfina to karta, która pozwala na pełny 16 bitowy dzwięk o jakości cd, dodatkowo ma wbudowany procesor dsp. Kwestia tylko do czego ma to być potrzebne. W systemie podpięta pod AHI, wprowadzi sporo "lepszego" praktycznie we wszystkim co z tego skorzysta. Gry, soft itp. będą po prostu dawać lepszą jakość dźwięku- tak łopatologicznie w skrócie.
[#7] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@thomek, post #6

Należy jeszcze raz podkreślić, że chodzi o "gry i soft" korzystające z AHI.

A w ogóle to warto skorzystać z wyszukiwarki i np. poczytać stosowny artykuł na PPA
[#8] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@thomek, post #6

ok. dzieki to mi wystarczy. na amiparty byla prezentacja programu digibuster. nie znam sie na tym ale bardzo przyjemnie lecialy kawalki z tego programu na bodajze morfosie. chodzi mi o to czy dzwiek a amogi mozna tez podobny uzyskac np. przy takiej karcie. sory za byki ale pisze z komorki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 22:23:00 przez podolski_jp
[#9] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@podolski_jp, post #8

Tak. Przy czym aby w miarę znośnie korzystać z Digiboostera w wersji 3.x (a taka była pokazywana) konieczny jest szybki procesor 68k, albo dowolny PowerPC.
[#10] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@recedent, post #7

Dokładnie, lektura obowiązek
[#11] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@thomek, post #3

A może to?
[#12] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@thomek, post #6

[#13] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@podolski_jp, post #1

Podobno istnieje też przeróbka polegająca na wylutowaniu chyba 2 kondensatorów odpowiedzialnych za filtry dźwiękowe (lub ten filtr dolno przepustowy). "Audiofile" podobno czują dużą różnicę, jednak nie wiem czy to naprawdę pomaga.
[#14] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@jogg, post #13

[#15] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@amizet, post #14

raczej do puszczania demek i muzyki to nic więcej na tej mojej amidze nie będę robił
więc może właśnie delikatna modyfikacja płyty poprawiła by trochę ten dźwięk
nie planuje montażu w obudowie innej niż oryginalny desktop
kondensatory mam wszystkie wymienione na te tantalowe
a które to są te od dźwięku i jakie powinny być?
[#16] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@podolski_jp, post #15

Nie robił tej modyfikacji ale kiedyś ją zrobię, mam dwie Amigi 1200 z czego jedna jest do naprawy a druga na mody.

Ale przecież sam Autor tego moda był u was na Party trza było zagadać, ale pewnie pomysł na modyfikacje zrodził się po Party. Co do kondensatorów to odpowiem Standardową odpowiedzą które jest używana na forum "przeanalizuj schemat".

Co do samych modów to Amiga w tej dziedzinie /wydaje mi się że daje duże pole do popisu/. Tylko wydaje mi się że przed jakimiś poczynaniami trzeba się wyposażyć w jakąś aparaturę pomiarową tzn. /i to jest pytanie do tych którzy posiadają wachlarz wiedzy i umiejętności/ czy na przykład taki oscyloskop przyda się do prac przy Amidze np: ten lub ten .

Bo co innego jeśli ktoś dał by nam sprawdzony przepis to wtedy pewnie wystarczy tylko lutownica i miernik. Tylko z tymi gotowymi przepisami to jest różnie, wiesz ktoś może pomyśleć wymyślił sobie jakąś głupotę to niech robi sobie sam.

Lecz na pewno przed przystąpieniem do jakiś modyfikacji przydało by się zrobić wszystko co można zrobić programowo a później zacząć myśleć o jakiś przeróbkach.

Ale wydaje mi się że chciał byś mieć coś w stylu wyjścia Send i wejścia Return i takie wyjście można by zrobić w miejscu kondensatorów od filtra audio i wejście w tym samym miejscu i do tego /widziałem że mieliście na Party mikser on tam posiadał jakieś filtry/ na początek trzy pasmowy equalizer może jakiś efekt a z czasem można zrobić jakieś małe sprzętowe DSP. I w taki sposób można sobie trochę kolorować dźwięk. Lecz jest to w jakimś stopniu oszukiwanie się, tutaj bez dogłębnej analizy Amigi nie obejdzie się.
[#17] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@amizet, post #16

Witam.
Na Amiparty pytałem Krashana i przyznał ze wylutował filtr lpf tylko w płycie A4000. W 1200ce tego nie robił i "musiałby spojrzeć w schemat" ja chciałem to zrobić w mojej cd32 i tez nie wiem które to kondensatory. Co do kart w A1200 to słyszałem ze mocno obciążają przesył innych danych i ciężko zrobić coś innego niż słuchanie.
Co do muzyki to kompakty mozna przerobić na .adpcm i brzmią b. nieźle juz na A1200 z fast ramem. Pozdrawiam
[#18] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@podolski_jp, post #1

Sama karta dźwiękowa nie zapewni Ci lepszego dźwięku w odtwarzaczach modułów. W większości odtwarzacze modułów (te starszej daty) odwołują się sprzętowo do Pauli. I to Paula musi dźwięk zagrać. Karta dźwiękowa może ten dźwięk tylko wyciszyć/zwiększyć głośność i wysłać na wyjście.
[#19] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@Mikrobi, post #17

Co do słuchania muzyki to Techno Turbo ma fają opcje Fun i tam można się trochę pobawić tylko trzeba mieć drugą Amige z samplerem i przepuszczać dźwięk przez nią. Ostatnio trochę bawię się DDS + i wydaje mi się że to fajny sampler jest, tylko jeszcze nie samplowałem z kaset mam Vesta Fire MR-10 tylko nie chce mi coś nagrywać.

Tak że Amiga to naprawdę fajna konstrukcja a zawszę jak coś nie wychodzi to można sobie w coś zagrać.
[#20] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@podolski_jp, post #15

a co z muzyką na Pauli jest nie tak?

może masz problem z zasilaniem: "charczenie", brak kanałów, dźwięk jak w mono itp.
http://www.ppa.pl/forum/amiga/7289/amiga-1200-dzwiek-charczy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 18:24:12 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#21] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #20

dobra chłopaki, na razie sobie odpuszczę ten temat, bo widzę że praktycznego dla siebie zastosowania nie znajdę kupując te rozszerzenia
w mojej amidze dźwięk jest sprawny, nic nie charczy
musi mi to wystarczyć
co do minionego AmiParty z ciekawością słuchałem tej prezentacji ale mnie to nie interesowało ( w tym czasie sprawdzałem adapter pcimcia bo nie chciał działać) do czasu kiedy chłopaki puścili parę kawałków z tego digibustera sory za nazewnictwo i na mnie ta głębia dźwięku zadziałała i chciałem to mieć u siebie, a z tego co poczytałem już teraz to wiem że to nie takie proste.

nie jestem jeszcze aż tak nakręcony morphosem jak niektórzy szeroki uśmiech ale pewnie do czasu
[#22] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@podolski_jp, post #21

A nie prościej podpiąć na wyjściu jakiś multiefekt gitarowy? Troche reverbu, chorus/flanger i i już otrzymujesz głębię i przestrzeń na alle nie powinno to kosztować majątek. Proste w obsludze itd.

Pozdro.
[#23] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@podolski_jp, post #21

do czasu kiedy chłopaki puścili parę kawałków z tego digibustera sory za nazewnictwo i na mnie ta głębia dźwięku zadziałała i chciałem to mieć u siebie


Ta głębia to efekty Digiboostera, a conajważniejsze, są to 16 bitowe sample w jakości CD i większa ilość ścieżek.
Do tego potrzebujesz A1200 z prockiem 060 lub PPC i moduł DB zagra nawet na Pauli, ale ciszej, tzn. normalnie przy 4 ścieżkach, nieco ciszej przy 6, jeszcze ciszej przy większej ilości kanałów.
Czyli generalnie potrzebowałbyś procesor 060 (może wystarczy 040/40 MHz) i kartę dźwiekową.

Samo sprzętowe rasowanie dźwięku Pauli nic ci nie da. W grach nie będzie dużej różnicy ani w modach Protrackera, ponieważ używane sample są 8 bit i przeważnie w niskiej częstotliwości.
Ale jest pewien myk programowy - użyj odtwarzacza modułów który korzysta z AHI i ustaw tryb Paula HiFi 14 bit calibrated. Ten tryb będzie naprawdę przyjemny, a sample 8 bit będą brzmieć nieco płynniej.
[#24] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@groovebox, post #22

Wiesz, ogólnie efekty gitarowe są drogie (300-400 zł) i co jest niekorzystne - są mono. A tu nie o to chodzi, ponieważ w podobnej cenie i w stereo można mieć całkiem dobry mikser muzyczny do którego można podłączyć nie tylko Amigę, ale także kino domowe, pecety itd.
Tu jest jakiś mikser który oferuje wiele efektów akustycznych, a koledze zapewne chodzi o symulację hali sportowej, holu, sali symfonicznej itp. czyli efekt "reverb". Można poszukać także tańszych i używanych mikserów pamiętając o tym że musi mieć symulację "reverb". link
[#25] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@groovebox, post #22

Co do multi efektów gitarowych to jeszcze trzeba się trochę na nich (lub o nich) znać.
Ostatnio bawiłem się jakimś multi efektem gitarowym za 200-300zł i było z nim sporo problemów (trzeszczał i szumiał gorzej niż mój jabel j-41 którego nie dość że sam składałem to jeszcze do tej pory nawet nie zrobiłem mu obudowy i jest nie uziemiony i nie ekranowany) i na próbie w ogóle z niego (z multi efektu) nie korzystaliśmy. Także w temacie efektów gitarowych wydać 200-400zł jest łatwo, a trafić na efekt który będzie szumiał lub trzeszczał jest jeszcze łatwiej (no chyba że idziemy w zaufane i popularne efekty które już ludzie znają na pamięć, one nie stwarzają problemów ale zwykle w tej cenie dostajesz tylko 1 efekt który na pewno zadziała).

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 13:48:48 przez jogg
[#26] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@jogg, post #25

Nie wiem jak te efekty gitarowe bo nigdy żadnego nie miałem, bardziej można tego użych chyba do produkcji niż do słuchania /tak mi się wydaje/ A co do efektów to jak bym miał kupywać jakiś badziewny mikser, to wolał bym trochę dołożyć i kupić efektor np: Pioneer efx, lub coś tańszego np: Behringer DFX69. Albo komputer kontroler i wtyczki albo tysiące innych rozwiązań.

Ps... Albo EMU 0404 i masz mikser i DSP w jednym, do zabawy świetna sprawa.

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 15:13:28 przez amizet
[#27] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@amizet, post #26

Chłopie, o czym ty piszesz? Ja zaproponowałem mikser jako rozgałęźnik dźwięku z możliwością użycia efektu "reverb", a ty podałeś linki do zupełnie innych urządzeń używanych przeważnie w muzyce hip-hop.pomysłpomysłpomysłpomysłpomysłOK

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 08:04:45 przez Andrzej Drozd
[#28] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@Andrzej Drozd, post #27

Fajnie jeśli Pioneer efx używa się w muzyce Hip a zarazem Hop, ale spoko a efekt reverb można uzyskać w TechnoTurbo.
Zauważ że mikser który podlinkowałeś jest w kategorii Studyjne i estradowe a bardziej odpowiednia kategoria to Dla DJ-ów. I zrobienie sobie miksera z komputera przy użyciu EMU 0404 to też Hip/Hop fajnie a Szopen była Kobietą. Albo jakiejś innej karty muzycznej która posiada więcej wejść to wtedy wyjdzie Rap.

A wtyczki to co to też Hip/Hop, więc z tego wynika że HipHopowcy przejęli wszystkie gatunki muzyki i dla tego ich Podkłady Muzyczne są Najlepsze.OK


Ps... W ogóle "to" mógłbyś czytać to piszesz, bo jak by na to nie patrzeć to jesteś organizatorem Konkursu Muzycznego. Napisałeś to w takim stylu jak bym napisał coś do ciebie w "stylu", po za tym to nie pamiętam abyśmy grali razem na Kobzach na pastwisku więc wiesz...

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 12:02:25 przez amizet
[#29] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@amizet, post #28

Wszystko fajnie, ale i tak cię nie rozumiem.pomysł
Mam za to jedno zasadnicze pytanie. Czy weźmiesz udział w następnym konkursie muzycznym w kategorii MP3?OK
[#30] Re: A1200 dźwięk czy coś więcej da radę?

@Andrzej Drozd, post #29

Może złe mnie zrozumiałeś z tym badziewnym mikserem, nie jest on badziewny ale jest to...
Nie będę pisał o tym więcej bo mógłbyś mnie nie zrozumieć.

Co do konkursu to chciał bym go wygrać tylko nie wiem co z sprawą Praw Autorskich. Na pewno będą to zmiksowane modułu i nie wiem jak odbierzesz to że w modułach są sample a ich długość czasami kłoci się z istotą Praw Autorskich.

Oczywiście wszystko chciał bym zarejestrować na urządzeniach z czasów Świetności Amigi, a czy mi się to uda i nic nie odmówi posłuszeństwa to już się okaże.

Tak czy tak to Tak spróbuje swoich sił na pewno w kategorii MP3.ok, racjaOK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem