kategoria: A600
[#1] A601 wylany akumulator
Kupiłem niedawno rozszerzenie A601 do A600 świadomy,że bateria wylała i została zdemontowania. Rozszerzenie jest sprawne. Chciałbym jednak przywrócić je do pełnej sprawności i mieć RTC podtrzymywany bateryjką. Znalazłem póki co informacje, że powinna to być 3/V30R. Niestety nie znalazłem w żadnym znanym mi sklepie w kraju. Co zrobić, jakim modelem zastąpić?
[#2] Re: A601 wylany akumulator

@TUPCOM, post #1

dowolnym. nawet 2 paluszki mozesz dac. byle bys pamietal zeby dac szeregowo jakas diore, bo inaczej bedzie do baterii plynal prad majacy w zamysle ladowac akumulator a baterie tego nie lubia.
[#3] Re: A601 wylany akumulator

@Valwit, post #2

Jaka to powinna byś dioda?
[#4] Re: A601 wylany akumulator

@TUPCOM, post #3

Ja bym zastosował baterię 2032 z np taką podstawką od jakieś starej płyty PC. Diodę najlepiej germanową bo ona zabierze ~0.1V z zasilania a nie jak "zwykła krzemowa" ~0.6V.
Problem z tym że takie diody mogą być mało dostępne.

Pozdrawiam
[#5] Re: A601 wylany akumulator

@TUPCOM, post #3

Oprócz diód podanych powyżej, możesz zastosować diody schottkiego - mają spadek napięcia coś koło 0,3V w kierunku przewodzenia. Znaleźć je można w zasilaczach komputerowych.
[#6] Re: A601 wylany akumulator

@Thom75, post #4

Diodę najlepiej germanową


Na alledrogo zwykle udaje się znaleźć .
[#7] Re: A601 wylany akumulator

@TUPCOM, post #3

dowolna dioda. 1n4141 chocby. akumulator ma napiecie 2.4V, bateria 3V, dioda nawet jak spowoduje spadek o okolo 0.7V to i tak jestes przy 2.3V wiec w zupelnosci styka.
W Apollo 1240 mam w teh sposob 2 baterie AAA i jakas diode krzemowa, wiec ze spadkiem 0.7V. Działa od ponad 10 lat.
[#8] Re: A601 wylany akumulator

@Valwit, post #7

Poprawcie mnie jeśli się mylę ale jak patrzę na zdjęcie tej karty to wydaje mi się że ten akumulator ma 3 ogniwa więc teoretycznie ma on 3x 1.2V=3.6V

Edit:
Tu jest nawet jakiś kawałek schematu z podanym napięciem tego akumulatora 3.6V

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 21:09:17 przez Thom75
[#9] Re: A601 wylany akumulator

@Thom75, post #8

tyle prawdopodobnie ma, ale dla układu RTC 6242 wystarczy utrzymać napięcie podtrzymania na poziomie >= 2V
[#10] Re: A601 wylany akumulator

@strim_, post #6

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem