kategoria: A500
[#1] Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci
Witam !

Dostałem kilka dni temu od znajomego Amigę 500 rev 6a z rozszerzeniem do 1mb ramu. Jak wiadomo , było kilka gier (np The Settlers czy Mortal Kombat 2) które wymagały większej ilości CHIP RAM aby można było usłyszeć muzykę (Settlers) czy dodatkowe dźwięki podczas gry. Bawiąc się emulatorem WINUAE zauważyłem , że można "wymusić" owe efekty konfigurując ram amigi dając 1 MB CHIP + 1.5 MB SLOW (dla Settlersów wystarczy 1MB CHIP + 512 KB SLOW).

Stąd moje pytanie , czy taka konfiguracja jest możliwa na mojej Amidze (chodzi mi tylko o to by obydwie gry działały "kompletnie" ze wszystkimi efektami no i oczywiście aby reszta produkcji na tym nie ucierpiała) ? Jeśli jest to czy ktoś może potwierdzić , że owe produkcje w danej konfiguracji na prawdziwej amidze tak działają (settlers - muzyka , mk2 - dodatkowe dźwięki ) ? Idąc dalej z moją wypowiedzią, czy mógłbym prosić o link albo wysyłkę na maila schematu/opisu przerobienia mojej Amigi na taką konfigurację RAM ?

Pozdrawiam.
[#2] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@Barracudo, post #1

teraz masz 1mb chip czy normalnie 512kb i 512kb pod klapką?

wiem, że spokojnie można rozszerzyć do 1mb chip trzeba dolutować pamięci sobie w puste miejsca na płycie i zworkologia.
ale można dokupić np 4 czy 8mb pamięci do a500 albo aca500 (które ma dodatkowe 2mb)

tylko nie wiem, która z tych pamięci załącza muzyczkę czy dźwięki?
a próbowałeś w WinUAE dać np 2mb chip i 0 slow? albo normalnie 512 chip i ze 2mb slow? W tej konfiguracji działają te dźwięki?
Chodzi mi o to czy musi być konkretna konfiguracja tych pamięci czy po prostu ma być te 2mb czy ponad 2mb?
[#3] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@zmiennik, post #2

512kb i 512kb pod klapką. Pytanie teraz czy gdybym zrobił moda na 1 MB CHIP , to pamięć pod klapką byłaby przypisana jako SLOW czy w ogóle byłaby ignorowana ? Dla settlersów teoretycznie taka konfiguracja by starczyła.

Jeśli chodzi o ACA500 to z tego co wyczytałem , ona rozszerza o pamięć FAST (co niestety nie da pożądanego prze zemnie efektu).

2 MB CHIP i 0 SLow załatwiłyby sprawę , tylko aby to osiągnąć musiałbym skądś skombinować AGNUS-a 8372B (co nie jest łatwe). Sama przeróbka wygląda prosto.
Przy 512 CHIP-u i dowolnej ilości SLOW wyżej wymienione gry na emulatorze się wieszają.

Generalnie interesuje mnie konfiguracja 1MB CHIP + minimum 1.5 SLOW (max ponoć można wrzucić 1.8 MB SLOW).
[#4] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@Barracudo, post #3

Mam takie rozszerzenie - 2 MB (1.8 SLOW) montowane "pod klapką". Zamontowałem u mnie dodatkowe 512kb na płycie i teraz rozszerzenie nie jest widoczne - taki skutek uboczny rozszerzania pamięci chip na płycie głównej. Jak coś to pisz na priv.
[#5] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@glichtanski, post #4

Z tego co pamiętam, to taka konfiguracja też nie dawała dodatkowej muzy w Settlersach i dźwięków w MK2 (w latach 90 miałem Amigę 500 z podobnym rozszerzeniem). Jednak mogę się mylić, było to dawno a pamięć ludzka zawodna. Jesteś w stanie sprawdzić bądź potwierdzić ?
[#6] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@Barracudo, post #5

Małe sprostowanie.

Wcześniej podczas testowania ustawień emulatora dla pamięci FAST , miałem pamięć CHIP ustawioną na 512kb. Przy przestawieniu na 1 MB i wrzuceniu dodatkowo 1 MB FAST , Settlersi zaskoczyli z muzyką w tle.

Wychodzi na to że rozwiązaniem mojego problemu będzie 1MB CHIP mod + ACA500. Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie przetestować ową konfigurację na swojej Amidze ? Pytanie tylko czy jest sposób , aby samemu zaimplementować pamięć FAST, tak aby zmniejszyć koszty. Nie interesuje mnie podkręcony procek ani slot na karte CF. Lubię stukot dyskietek :)

Pozdrawiam !
[#7] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@Barracudo, post #6

Pamięć fast do swojej a500 możesz dodać w postaci rozszerzenia wkładanego w podstawkę procesora (kipper 4MB+ide lub jakieś starsze turbo, itd.) albo coś dopinanego do expansion portu (szyny procesora), zlokalizowanego na boku (megaram hd, aca500, itd.). Jeśli chodzi o pamięć chip, to na początek wystarczy przezworkować pamięć slow (dolna klapka) na chip i będziesz miał 1MB. Wlutowanie kostek w płytę nie dołoży Ci ramu ponad to co uzyskujesz za pomocą rozszerzenia pamięci slow. Bez przeróbek płyty głównej, na tym co masz możesz tylko uzyskać albo 1MB chip albo 0,5MB chip + 0,5MB slow.
[#8] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@gegu, post #7

Jeżeli dobrze zrozumiałem , aby Amiga czytała pamięć spod klapki jako CHIP wystarczy przerobić zworki na płycie głównej ?
[#9] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@Barracudo, post #8

Nie jestem w 100% pewny ale niektóre gry lub nawet spora część tych które są na więcej niż 1 dyskietce potrzebują chociaż te 512kb slow. Np taki doman na 2mb chip i 6-8mb fast bodaj nie ruszy bo wywali ci słynny komunikat w którym gra cię zwyzywa i powie że minimum 1mb ramu i to samo działo się gdy było 2mb chip bez fast i bez slow. Takiej konfiguracji próbowałem na emulatorze, i podejrzewam że 512 chip + 512 slow jest 100% kompatybilne ze wszystkim... Ewentualnie jeśli coś miało ruszać tylko na 512kb to wystarczy odpiąć pamięć z trapdoora.

A co do pamięci z pod klapki to tak, tylko musisz znaleźć konfigurację zworek dla swojej wersji płyty głównej bo chyba nie w każdej jest tak samo.

Edit, przez właśnie takie akcje wielu użytkowników A500 miało słynne przełączniki wyprowadzane na zewnątrz które na pstryknięcie przełącznika zmieniały konfigurację zworek z chip na slow.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 18:26:00 przez jogg
[#10] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@jogg, post #9

Dzięki za odpowiedź. W takim razie można uznać problem za rozwiązany :) Konfigurację zworek pod rev 6a (mój model mobo) znalazłem, więc pozostaje tylko lutownica , skalpel i jechane.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc !
[#11] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@Barracudo, post #10

czyli jaki masz plan? przerobić płytę główną, żeby pamieć z pod klapki wykrywana była jako chip czyli będziesz miał 1mb chip i co dalej?
Aca500?
[#12] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@zmiennik, post #11

ACA500 lub jak się uda dorwać AGNUS-a 8372B, mod na 2 MB CHIP.
[#13] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@Barracudo, post #12

Na rev. 6a nie warto walczyć z 2MB chip - zbyt duża rzeźba i duży koszt. Lepiej zdobądź rev. 8/8a, jeśli tak Ci zależy na tym chipie. Porównaj schematy i sam osądź.
[#14] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@gegu, post #13

Zależy mi na tym, aby mieć muzykę w Settlersach i wszystkie efekty w Mortal Kombat 2. A czy osiągnę to przy pomocy moda na 1MB CHIP + ACA500 czy moda 2 MB CHIP to już mało ważne z mojej perspektywy. Wiadomo , że jak dorwę gdzieś rev 8/8a to po co sobie życie utrudniać. Wszystko rozbija się tak naprawdę o kasę, której obecnie brak (wszystko pochłania budowa repliki automatu MK2) i szukam możliwie najtańszego rozwiązania.
[#15] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@gegu, post #13

To zależy jaka jest motywacja (to odpowiedź na post 13). Jeżeli chodzi wyłącznie o posiadanie 2 MB chip RAM w A500, to znalezienie mobo rev 8 jest idealnym rozwiązaniem: na płycie masz od razu Agnusa obsługującego 2 MB chip (8375), jest miejsce na demux potrzebny do obsługi >1 MB i wszystkie niezbędne ścieżki, można ten ram założyć albo jako piggyback mod, albo użyć rozszerzenie o 1 MB dla A500+, albo o 0.5 MB dla A500 (z tym że wtedy jest 1.5 MB, a nie 2 MB). Jest też miejsce na RTC. Kosztowo może wyjść taniej niż zabawa z rev 6 (z uwagi na problemy ze znalezieniem odpowiedniego Agnusa).
Jeśli jednak chodzi o pokonanie wyzwania, to czemu nie rev 6, tym bardziej że się da. Trzeba tylko znaleźć Agnusa 8372AB lub 8372B (dużo bardziej pospolity 8375 niestety nie pójdzie z uwagi na inne obłożenie sygnałów.... ale może dałoby się zrobić odpowiednią przelotkę) i trochę porzeźbić na płycie, ale nie jest to jakiś hardcore z piłką do metalu.
A kupno ACA500 jest dobrym pomysłem - RAM jest mapowany w obszarze slow (więc nie koliduje z 2 MB chip RAM), czyli tam, gdzie większość gier szuka rozszerzenia RAM (niekiedy starsze gry mając 1 czy 2 MB chip ram, a nie mając slow RAM wyświetlają informację, że nie ma dodatkowej pamięci). Do tego ten RAM jest szybki, 14 MHz procek to też niezły bonus, nie mówiąc o gniazdach dla kart CF. I to wszystko za fajną cenę 330 zł.


Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 08:43:28 przez wali7
[#16] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@wali7, post #15

8372AB lub 8372B to ciężka sprawa, kupić je będzie bardzo ciężko i lepiej te układy zostawić dla tych co chcą naprawić swoją A3000. A płytę rev. 8, można dostać bez większych problemów za 50pln. Na mojej rev.8.1A jest jeszcze dodatkowo Super Denise i od razu ma się pełny ECS. Jak się nawet znajdzie 8372AB lub 8372B, to trzeba liczyć się z tym, że słono za niego zawołają. Ale jak ktoś się uprze, do 2MB chip wsadzi do rev. 6
[#17] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@flops, post #16

A ja powiem wam że jeśli chce się mieć a500 do wszystkiego, to najlepiej mieć dwie amigi. Jedną np. na 2mb chip i ewentualnie aca500, i drugą 512 chip + 512 slow i ewentualnie aca500 przepinana z jednej do drugiej i w tej 512 chip + 512 slow dodać te acowe 2mb fast (na tej drugiej może nie być gier w "full hd i dolby surround" ale jest zdecydowanie najlepsza kompatybilność z różnymi grami i oprogramowaniem użytkowym. Testowałem co prawda na emulatorze ale w konfiguracji więkeszej niż 512 slow niektóre rzeczy nie potrafiły ogarnąć i się zawiesić (nie pamiętam dokładnie ale było to albo hippoplayer albo pro-tracker). Na równo 512 slow wszystko śmigało jak trzeba, przy 1 lub 2 mb chip bez slow rzadko się zdarzają problemy że coś nie ogarnia ale jednak ryzyko jest że brak 512 slow w niektórych grach wielo dyskietkowych pokazuje że za mało pamięci właśnie bądź też ilość większa niż 512 slow może robić psikusy.
[#18] Re: Amiga 500 rev 6a i kwestia rozszerzenia pamięci

@jogg, post #17

To przecież wystarczy sobie zrobić przełącznik i nie trzeba 2 amig.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem