[#1] Amiga 500plus a zwykła A500
1. Czy na A500Plus z 2MB Chipu mogę mieć jakieś problemy przy używaniu ACA500?
2. Tak samo, czy montaż IndivisionECS będzie możliwy? Rozszerzenie pamięci Chip jest zamontowane pod klapką, a z drugiej strony na podstawce układu Gary, to nie przeszkadza?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 21:30:41 przez tOMashBe
[#2] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@tOMashBe, post #1

Tak samo, czy montaż IndivisionECS będzie możliwy?


A dlaczego nie miał by być możliwy? W niczym to nie przeszkadza.
[#3] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@Skiba, post #2

Chodziło mi o to czy coś się nie będzie gryzło z tym rozszerzeniem Chip i ew. jeśli może to z jakim. Ale skoro jest OK to się cieszę, bo wymyśliłem sobie odpicowanie A500Plus

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 21:38:59 przez tOMashBe
[#4] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@tOMashBe, post #1

indiECS montujesz w lewym górnym rogu (nad procesorem w miejscu denise).
A to czy ma więcej czy mniej ramu nie powinno robić różnicy.
[#5] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@tOMashBe, post #3

Kupuj i montuj IndiECS to świetny sprzęt:)
[#6] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@Skiba, post #5

Właśnie mam zamiar, bo dorwałem monitor, który łapie obraz od 24kHz/50Hz i nawet w instrukcji jest o tym mowa
Chyba jakość obrazu z Indivision w porównaniu z RGB-SCART będzie sporo lepsza?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 21:47:34 przez tOMashBe
[#7] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@tOMashBe, post #6

Jest lepsza, ale dużo zależy od monitora.
[#8] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@Skiba, post #7

To znaczy jak to rozumieć? Chodzi o parametry matrycy czy coś ponadto? Będę chciał użyć LCD.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 21:57:19 przez tOMashBe
[#9] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@Skiba, post #7

Ja jakiś czas temu zastanawiałem się co lepsze A500 + ACA + Indi, czy MiniMig. Jeśli chodzi o gry to chyba MiniMig z ARM będzie lepszy. Swoją drogą, ponoć MiMi może działać nawet z prędkością Mhz, czy gry nie wariują jak jest taki zegar, czy to da się wykorzystać?
[#10] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@tOMashBe, post #8

Miałem kiedyś monitor lcd z matrycą 16:9 i były w obrazie pewne zniekształcenia, przy proporcjach 4:3 i przybliżonych powinno być ok.
[#11] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@Ender, post #9

Ja bym chyba wybrał A500 + ACA + Indi:)
[#12] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@Ender, post #9

Mi emulatory nie podchodzą, chociaż wiem, że MiniMig to trochę inna para kaloszy.
Jeszcze jest Mist, ale ja celuję w prawdziwą Amigę.
[#13] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@Skiba, post #10

Ja właśnie mam LCD 4:3 (czy 5:4), który obsługuje 50Hz oficjalnie, więc pomyślałem, że się nada najlepiej.
[#14] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@tOMashBe, post #13

Przetestujesz będziesz wiedział. Ceny monitorów lcd w takich proporcjach są bardzo niskie, więc zawsze będzie można kupić odpowiedni:)
[#15] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@Skiba, post #14

Co racja to racja. Może za bardzo kombinuję
[#16] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@tOMashBe, post #13

Najlepszy obraz do gier będziesz miał na dobrym monitorze CRT.
LCD do workbencha powinno ci wystarczyć ale na grach będziesz pewnie miał pikselozę (LCD nie ma sprzętowego aliasingu).
[#17] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@jogg, post #16

Tylko z CRT mam problem, bo zajmuje sporo miejsca i obraz ma zniekształcenia. Poza tym niestety moja wada wzroku daje o sobie znać. Szukam złotego środka i ciągle mam wątpliwości..
Jak się zdenerwuję to wrócę do emulatora

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 22:18:34 przez tOMashBe
[#18] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@tOMashBe, post #17

Monitory LCD/LED są różne. Jedne dobrze zadziałają z Amigą, inne nie. Niestety mają wspólną wadę - kiepskie skrolowanie ekranu. Ale to jedyna wada. Jeśli zależy Ci na komforcie pracy, a nie na idealnym skrolowaniu wybierz monitor LED, najlepiej z matowym wyświetlaczem. Ja od dawna pracuję na monitorze LED LG M2452 i sobie go cenię (działa całkiem fajnie zarówno przez Scandoubler jak i Scart). Naprawdę nie widać różnicy w większości przypadków między monitorem LED i CRT, co oczywiście wypada na korzyść LED.

Jest jeszcze kwestia dobrych ustawień. Często domyślny obraz nie jest ładny, wtedy trzeba dobierać ustawienia.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 22:50:10 przez Hexmage960
[#19] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@Hexmage960, post #18

Mi właśnie zależy na scrollingu, ale na odpowiednim monitorze to nawet na UAE można go mieć. Tylko monitor już mam, teraz jest kwestia ewentualnego scandoublera.
Zawsze gdy tak kombinuję w końcu głupieję, ale powiedzmy że tym razem będzie inaczej

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 22:51:15 przez tOMashBe
[#20] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@tOMashBe, post #19

No to pozostaje Scandoubler lub monitor LCD Microvitek .
[#21] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@Hexmage960, post #20

Jak patrzyłem cenę takiego Microviteka ostatnio to już wolę scandoubler
[#22] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@tOMashBe, post #21

W takim razie Indivision to to czego szukasz (jeśli oczywiście nie masz oporów przed grzebaniem w Amidze)

Obok mam Amigę włączoną i ten LG przez scandoubler, obraz jest naprawdę soczysty i ładny.

Ja miewam czasem problem z monitorem, ale to ze względu na pewne osobiste przyczyny zdrowotne...

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 23:45:30 przez Hexmage960
[#23] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@Hexmage960, post #22

Jakoś dam radę z montażem Wszyscy chwalą Indivision, więc chyba nie ma się co zastanawiać. Muszę tylko zdecydować do której z moich Amig go zamontować

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 23:49:28 przez tOMashBe
[#24] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@tOMashBe, post #19

Jeśli chodzi o scrolling, to niestety w 60Hz widać w indivision ECS utratę płynności. JEst tam tez tryb 50Hz, ale na moich dwóch monitorach obraz wygląda tak jakby monitor nie rozciągał obrazu na ekran uśredniając rozmycie piksela, tylko liczył jakąś średnią z pikseli nałożonych na natywną rozdzielczość ekranu, czyli w najgorszym wypadku występuje średnia z dwóch pikseli, a w najlepszym z jednego (nie wiem, czy to dobrze wytłumaczyłem). Prowadzi to do powstania kolumn o małej i dużej ostrości. Jest to dziwne, ponieważ, gdy podłączę Amigę pod złącze SCART, to takiego efektu nie ma.

Jeśli chodzi o pikselozę, to indivisionECS ma taki fajny bajer zwany scanlines, obraz wtedy wygląda bardziej jak z TV lub z automatów do gier i jest mniej dokuczliwa.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 00:42:18 przez sanjyuubi
[#25] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@sanjyuubi, post #24

A oto zdjęcia dotyczące wspomnianego efektu:
50Hz 720x576
60Hz 1024x600

W samej grze to, aż tak bardzo nie przeszkadza, chociaż jeśli będą takie gradienty jak w okienku whdload, to można to odczuć. Ale za to animacja jest płynna. Na 60Hz mamy lepszy obraz, ale animacja nie jest płynna (widać np. w animacji ekrany głównego Jim Power).

Przykładowe zdjęcia:
bez scanlines
z scanlines

Od siebie powiem tylko, tyle, ze na pewno kolorystycznie IndivisionECS prezentuje się lepiej, niż ten sam obraz przez złącze SCART, jednak drażni mnie ten efekt w 50Hz. Nie jest to niestety produkt dopracowany do końca.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 01:28:01 przez sanjyuubi
[#26] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@sanjyuubi, post #25

Na SCART skrollng jest kiepski, ale rekompensuje to to, że obraz zajmuje pełny ekran i ogólnie obraz jest trochę przyjemniejszy dla oka. Moim zdaniem nie ma złotego środka, trzeba wybrać.
[#27] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@Hexmage960, post #26

To tak jakbyś powiedział, że scrolling przez złącze RGB w Amidze jest kiepski. Jeśli scrolling szarpie przez SCART, to jest to wina monitora. Natomiast w przypadku IndivisionECS, wszystko byłoby dobrze, gdyby nie ten dziwny efekt przeplatańca ostry-rozmyty (chyba, że to mój Indi tak ma - sprawdzane na dwóch monitorach), dziwię się, że nie można tam wybrać rozdzielczości i odświeżania ręcznie, być może w 1024x600 tego efektu by nie było.
[#28] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@sanjyuubi, post #27

To tak jakbyś powiedział, że scrolling przez złącze RGB w Amidze jest kiepski. Jeśli scrolling szarpie przez SCART, to jest to wina monitora.


Zgoda, choć na wszystkich LCD ze SCART jakie testowałem skroling był kiepski.
[#29] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@Hexmage960, post #28

Jest to wina LCD, na moim lcd-tv scrolling przez scart jest dość płynny, na pewno płynniejszy niż na IndivisionECS w 60Hz.


Niektórzy kupują IndivisionECS i nawet nie wiedzą, że jest tam opcja 50Hz, stąd wszystko wygląda dla nich na sprawne, tutaj np. ludzie żalą się na typowy problem niestabilnych ustawień.
[#30] Re: Amiga 500plus a zwykła A500

@Hexmage960, post #28

Zgoda, choć na wszystkich LCD ze SCART jakie testowałem skroling był kiepski.

Smigam w ten sposob na Sony Bravii, CRT poszlo w odstawke. Scrolling bez najmniejszego zarzutu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem