kategoria: Sprzęt
[#1] wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200
Witajcie,
Nadszedł czas i na moje Amigi... Cy jest ktoś z Krakowa kto pomógłby mi przelutować kondensatory w Amigach? W sumie mam ich 4xA600 i 3XA1200. Ewentualnie możecie polecić jakiś punkt w KRK gdzie przelutują mi to profesjonalnie?
Pozdrawiam,
majkelc
[#2] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@majkelc, post #1

Zapraszamy do Łańcuta:)
[#3] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@majkelc, post #1

Podepnę się jest ktoś z Katowic lub okolicy?
[#4] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@majkelc, post #1

W jakim zakresie dokładnie ta pomoc ci jest potrzebna ? Czego nie umiesz lub nie masz ?
[#5] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@sebbb, post #3

Katowice OK welcome!

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 06:21:20 przez gegu
[#6] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@sebbb, post #3

Wymieniałem kondziole u znajomego znajomego w Bedzinie. Kosztowalo mnie to 0.7 Grand'sa. Moge zapytac, jak Gegu nie da rady albo nie bedzie mial czasu.
[#7] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@majkelc, post #1

Wpadnij na zlot 13.09. do Rzeszowa. Autostradką prawie do końca jedziesz. Na miejscu zrobimy :D
[#8] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@AmigaMax, post #4

Największy problem mam tak naprawdę z odlutowaniem, nie wiem z czym to jest związane, ale nie jestem w stanie tak dogrzać starego kondensatora żeby odszedł od podstawy w płycie. Robiłem kilka testów na padniętej płycie od A600 no i prawie za każdym razem kondensator odchodził mi ze ścieżką :( Na tę okoliczność zakupiłem za przeszło 300zł stację lutowniczą z Hot Air no i będę jeszcze próbował, jedyną obawą teraz będzie przegrzanie i wybuch kondensatora.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)
[#9] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@majkelc, post #8

Jestem kiepskim elektronikiem ale mnie udawało się wlutowywać bez problemu kondensatory przez zastosowanie pewnego triku - DODAJEMY do punktu lutowniczego troche "zwykłej' roztopionej cyny ( najlepiej zrobić sobie tzw. krople cyny na grocie), następnie przez krótką chwile ogrzewamy punkt lutowniczy i ładnie odsysamy całość. Znajomy "spec" wyjaśnił mi ze na płytach głównych przy lutach "maszynowych" stosuje sie tzw. "twarde luty" - skład stopu lutowniczego jest wtedy inny niż dla lutów miękkich stosowanych przy "naszych" lutownicach" . Przez dodatek "zwykłej" cyny zmieniamy skład i obniżamy temperaturę topnienia :)
[#10] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@sunater, post #9

Tu raczej chodzi o to, że jak dodamy cyny, to jest lepsze połączenie grot-pole lutownicze przez co więcej ciepła jest doprowadzone i łatwiej odlutować kondensator.
Każdy sposób jest dobry jeżeli przynosi zamierzone skutki!
Powiem tylko, że są lepsze metody a i tak w każdej najważniejsza jest pewna ręka!!
[#11] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@majkelc, post #8

Gdzies na youtube jest filmik jak koleś ukręca stare kondensatory, ostatnio wymieniałem kondzie w a4k i postanowiłem spróbować tej metody troszkę miałem stracha ale ...
To jest idealny sposób i już nigdy nie będę się bawił w wylutowywanie, naprawdę polecam :)
[#12] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@sunater, post #9

sposób dobry, bo "zwykła" cyna z reguły zawiera topnik i o to się rozchodzi
topnikiem jest kalafonia, pasta lutownicza, płyn, flux i etc., to wszystko w wielkim skrócie ułatwia lutowanie


Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 10:07:10 przez Kilos
[#13] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@QUAD, post #11

Ten sposób też jest dobry ale.... Trzeba upewnić się czy kondensator nie wylał, może zdarzyć się, że nie będzie to widoczne a wtedy może się zdarzyć, że razem z kondensatorem pole lutownicze ukręciliśmy...
[#14] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@Kilos, post #12

to też prawda;)
[#15] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@QUAD, post #11

Potwierdzam, jest to bardzo bezpieczny sposób. Ja już usuwałem tak kondensatory elektrolityczne smd na kilku płytach A1200 i nie było żadnych problemów.
Tutaj jest filmik, chyba o ten Tobie chodzi?
[#16] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@dez3, post #13

Też jest taka możliwość.
A co robisz jeśli lutowniczy pad jest pokryty sporą ilością starego elektrolitu?


Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 11:26:41 przez Skiba
[#17] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@dez3, post #10

A tutaj proszę zobaczyć jak to robią na świecie....tylko montaż kondensatorów tht zamiast smd to rzeźnia...
http://www.victortrucco.com/Commodore/CapacitoresAmiga/CapacitoresAmiga.asp
[#18] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@dez3, post #17

Można lutować tht, ale nie tak.
Wstydziłbym się takie zdjęcia umieszczać w internecie.
[#19] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@Skiba, post #18

A co jest nie tak z tymi zdjęciami?
[#20] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@BULI, post #19

Ze zdjęciami nic, tylko z efektem wymiany jest dużo gorzej.
[#21] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@BULI, post #19

chodzi o montaż kondensatorów na płycie...
ładna ami ale ta wymiana to rzeźnia!
[#22] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@dez3, post #21

To jak powinno to wyglądać ?
[#23] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@sunater, post #22

Ja robiłem sam i u mnie wygląda totak
[#24] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@Skiba, post #23

Dobra robota - mam tak samo.
Dużo jest różnych opini na temat wymiany kondensatorów, tj. sposobu wymiany, czy rodzaju kondensatorów....
W jednej A1200 zrobiłem jak w oryginale - wymieniłem na takie same kondensatory a kiedy wszedłem w specyfikację, to okazało się, że żywotność takiego kondensatora to 80dni ciągłej pracy co mnie przeraziło i w drugiej wymieniłem na tantale..
Mam stację roboczą Della i tam tylko kondensatory tantalowe i na dysku scsi tak samo.
[#25] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@dez3, post #17

Czy gość tam myje płytę wodą? O użytych kondensatorach już nie wspomnę. Dobry przykład tego jak NIE należy naprawiać Amig.

Nogi z d..y należało by wyrwać komuś, kto tak traktuje staruszki Amigi.
[#26] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@gegu, post #25

Ja myję w ten sposób izopropanolem, a jeśli są jakieś wycieki ze starych kondensatorów, używam do czyszczenia wody destylowanej z rozpuszczonym mydłem. Bardzo dobre efekty daje taka technika. Trzeba pamiętać o porządnym wysuszeniu.
[#27] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@Skiba, post #26

Oczywiście, że izopropanol, a do neutralizowania elektrolitu sok z cytryny.
Jeśli chodzi o kondensatory smd to stosuję ceramiczne i tantalowe (większe pojemności/napięcia), a tht polimerowe i tantalowe albo elektrolity sanyo, bądź panasonic. Zależy od naprawianego sprzętu.
[#28] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@gegu, post #27

Jak woda by nie była, to trzeba po takim myciu zrobić kąpięl w alkohol izopropylowy, żeby pozbyć się całkowicie wody ze wszystkich zakamarków.
[#29] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@dez3, post #28

Dokładnie tak:) a potem dla pewności kilka dni na słońcu:)
[#30] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@Skiba, post #29

albo piekarnik z termoobiegiem na 90C przez 2h
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem