kategoria: Sprzęt
[#61] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@Malin, post #60

Nie bawi mnie to!
Przeprosiny przyjete.
[#62] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@Malin, post #52

Troszke zdziwiłem się jak sprawdziłem czyja to praca w linku podanym przez Ciebie..
[#63] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@dez3, post #62

W tym miejscu albo ceramiczne albo elektrolity bipolarne tht, do smd chyba ciężko takie dostać. Nie mam sprzętu żeby wstawić mlcc więc...
[#64] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@bacus10, post #58

Tak polecam z pełną odpowiedzialnością :)
10 moich Amig już odlicza dni do wymiany kondensatorów u Dez3 :D
A kto chce zobaczyć na żywo efekty pracy zapraszamy do Rzeszowa 13.09.2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 09:30:55 przez pong777
[#65] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@pong777, post #64

Kolega pong777 będzie lutował.... na zimno - br0war_5%;)
[#66] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@dez3, post #62

widziałeś kiedykolwiek wylane kondensatory tht ? nawet te najnizszej jakosci ? bezmarkowe ? bo ja nie , a na stanie mam takie co maja i 30-40 lat i nawet nie sa spuchniete , mam wiele pł głownych od PC z lat 90 -2004 ktore leża latami w wilgotnej piwnicy , żaden kondensator nie wylał , zdarzają sie conajwyżej wybrzuszenia na górnych nacięciach od ciezkiej wielogodzinnej pracy w wysokiej temp , lub problemy z złymi napieciami , zaleta THT łatwy do zdiagnozowania ceramiczny możesz uwalić nieumiejtenie lutując i nawet o tym nie bedziesz wiedział bo pękniecie bedzie niezauwazalne , nie neguj kolegi za taki sposob naprawy bo kazdy jest dobry byle uniknąc niespodzianki z kondensatorami by commodore
[#67] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@Malin, post #55

Wymianę na odpowiedniki w smd też nazwiesz partyzantką? Elektroda na ppa...


A Ty znowu swoje. Jeśli użyjesz kondensatorów smd, to będzie to zgodne ze sztuką. To co pokazałeś na zdjęciu nie jest. Należy o tym napisać jasno i wyraźnie, tak aby inni nie mieli wątpliwości. Zrobiłeś po swojemu, działa i jesteś zadowolony - dobrze dla Ciebie. Czekasz na słowa akceptacji i pochwały dobrze wykonanej roboty - tego ode mnie nie uzyskasz. Gdyby wszystko było ok, to producenci elektroniki na płytach pod smd umieszczali by elementy tht.

Możesz się obrażać, a możesz przyjąć to do wiadomości.

Inna sprawa, że moim zdaniem będzie to bez sensu, bo elektrolity z aluminiowymi czapkami znowu za jakiś czas trzeba będzie wymienić.


Kiedyś sam umieściłem zdjęcie mojej a600 w galerii, które do tej pory tam widnieje. Zdjęcie przedstawia "mój sposób" na montaż wiatraka na karcie aca620. Tylko jedna osoba miała odwagę napisać, że to jest jakaś pomyłka i partyzantka. Moja reakcja była taka jak Twoja - stwierdziłem, że działa i wszystko jest ok. Ale po jakimś czasie sam doszedłem do wniosku, że to co zrobiłem to jakiś potworek i w końcu zrobiłem to porządnie. Mimo, że nie zawsze zgadzam się z opiniami prezentowanymi przez Tę osobę, to jednak jestem wdzięczny za słowa, które napisała. Gdy wrócę z wakacji to muszę wstawić do galerii nowe zdjęcie z poprawnego montażu - tak dla równowagi.


btw. polecam znaleźć kondensatory bipolarne w wersji do montażu powierzchniowego, powodzenia :)

Niespolaryzowane potrzebujesz 2 sztuki. Możesz wlutować ceramiczne, bądź mkt smd (produkowane, aż do 47uF/100V - przyznaję się bez bicia, że nie wiem gdzie te ostatnie zakupić w polandii, jedynie studiowałem pdfy producentów). Resztę wlutować tantale, bądź aluminiowe w wersji smd, jeśli tak bardzo obawiasz się lutowania ceramicznych. Uszkodzone ceramiki w torze audio będzie słychać.


Może urwanie elementu przy walkach z fast ata jest moim niechlujstwem spowodowanym zmęczeniem albo pośpiechem, bądź niestarannością. Może sam powinieneś spróbować okiełznać fast ata i sprawić, żeby zaczęła stabilnie działać - rozłożyć Amigę na częście pierwsze kilkanaście razy, a potem poskładać ponownie i mnie poprowadzić (pokazać mi jak to należy zrobić), bo mi się to do tej pory nie udało i nadal będę walczył.

---edit---
@ LF347M
Kondensatory w 30- 40-letnich urządzeniach nas przeżyją i nadal będą działać - też mam takie. Niestety obecnie produkowane aluminiowe kondensatory tyle nie podziałają - są projektowane przez księgowych. Kondensatory na płytach głównych pc nie wylewały, bo wysychały z powodu wysokich temperatur i już nie miało się co wylać.

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 21:19:52 przez gegu
[#68] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@gegu, post #67

Nie mogę już edytować.

My tu gadu gadu o kondensatorach do wyjść audio, jakieś mlcc i inne wynalazki, technologie lutowania, itd., a na alledrogo, ktoś sprzedaje aluminiowe kapelusze w zestawach do amigi i się tym nie przejmuje, że będą pracować z odwrotną polaryzacją...

Chyba za dużo wymagam od siebie/świata.
[#69] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@gegu, post #67

nie kolego kondensatory 30-40 letnie nas nie przezyja chyba ze ciebie , owszem takie o pojemnosci 20000uf sa nie do zajechania ,wiec nie gadaj bzdur , nie siej forumowej głupoty bo jeszcze inni sie nabiorą , ja tu wspominam ze takie kondensatory maja tyle lat sa suche i nigdy nie wylały mowa o mniejszych pojemnosciona rzedy 3300uf i nizej , druga rzecz mam sporo noname za grosze lezą w pudelku juz z 10 lat i po rozcieciu leją elektrolitem jak głupie , zwykłe najzwyklejsze samwhy , jamicony , capxony , THT jak juz faktycznie wyleją w dół to musi być coś naprawde nie teges

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 15:29:02 przez LF347M
[#70] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@LF347M, post #69

Znaczy na tht brązowy nalot/wyciek na górze się zdarza, ale faktycznie żeby od dołu wyciekło to już chyba naprawdę trzeba zmęczyć druty przed montażem i tą gumową podstawkę od spodu porozciągać przy nóżkach.
[#71] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@dez3, post #17

Można zrobić to w inny sposóblink
[#72] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@dez3, post #71

Wiele hałasu o nic. Kto potrafi lutować smd niech lutuje, a kto przewlekane elementy to też nie zaszkodzi. W tym wypadku ma to tylko znaczenie estetyczne Gratulacje dla kolegi, który wymienił sobie sam. Amiga pożyje na dobrych przewlekanych elektrolitach dłużej niż na smdkach które były w oryginale.
[#73] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@majkelc, post #1

Witajcie,
Odświeżam trochę temat :) Mam problem z dostaniem kondensatorów monolitycznych tantalowych. Czy jesteście w stanie polecić jakiś dobry sklep w Krakowie? Ewentualnie jakiś godny polecenia sklep internetowy?
Dzięki Wszystkim za pomoc
[#74] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@majkelc, post #73

Internetowy - TME na przykład.
[#75] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@majkelc, post #1

Odgrzewam temat. Potrzebuje pomocy przy wymianie kondensatorow w mojej 1200. Czy ktoś z okolic Kedzierzyna-Koźla jest mi w stanie pomoc?
[#76] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@nostrum666, post #75

Jesli Brzeg nie jest dla Ciebie daleko to chetnie pomoge.
[#77] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@SuperBuster, post #76

Będę Cię miał na uwadze. Jeżeli nic tu bliżej nie będzie. Dzięki za szybką odpowiedź.
[#78] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@nostrum666, post #77

Jak cos to pisz na PW.
[#79] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@nostrum666, post #75

też mogę Ci pomóc ale jestem z Łodzi
[#80] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@kataklysm, post #79

Jest ktoś z Poznania lub okolic chętny na piwo i polutowanie mojej 1200?
[#81] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@infboras, post #80

Lepiej znajdź takiego, który polutuje a dopiero później napije się piwa
[#82] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@SuperBuster, post #78

OK, jak co to będę pisał.

Kolego kataklysm dzięki za propozycję, ale wolałbym załatwić to jakoś lokalnie. Ale dziękuję mimo to za dobre chęci.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 10:56:20 przez nostrum666
[#83] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@misiek2, post #81

Prawda :D

BTW, czy zestaw kondensatorów na popularnym portalu aukcyjnym to lipa i strata pieniędzy, czy też można w ciemno brać? Zależy mi na jakości, nie na cenie.
[#84] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@infboras, post #83

Ponoć żadna rewelacja. O tyle to wygodne, że już ktoś zebrał potrzebne kondensatory i kupujesz komplet. W praktyce samemu możesz kupić te same dużo taniej, a w tej cenie tantalowe. Przy okazji zakupu kilku kompletów do A1200, kolega z ppa odstąpił mi komplet tantalowych za ok. 30 zł.
[#85] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@nostrum666, post #82

A może ktoś z okolic Śląska, Gliwice czy okolice?
[#86] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@nostrum666, post #85

Katowice mogą być?
Jakby co to kontakt na PW.
Pozdrawiam
[#87] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@Amiksds, post #86

Niedawno zabrałem się za to i mało brakło a bym nie zepsuł amigi.
Tu trzeba fachowca z pewną ręką lub inaczej pewną lutownicą wyposażoną w odpowiednie końcówki rozlutownicze.
Na PW poproszę o kontakt fachowca wymieniającego kondziołki .
[#88] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@Jacol, post #87

Ja sam wymieniałem i nie było problemów, ale fakt trzeba lutownicy z cienkim grotem.
[#89] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@Amigo-A1200-040, post #88

Jak ktoś chce to mogę mu wymienić kondensatory ale sam musi sobie nabyć bo w moim elektroniku tylko zwykłe smd i też nie wszystkie.
[#90] Re: wymiana kondensatorów w Amigach 600 i 1200

@amper, post #89

Btw. Gdzie dostać kondensatory tantalowe 10uf na 35v smd w rozmiarze B lub A? Chyba że jednak wejdzie rozmiar C?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem