[#1] Gry WHDLoad
Czy jest gdzieś dostępna lista kompatybilności gier działających pod WHDLoad?
Trochę szukałem, ale znalazłem tylko pojedyncze posty na zagranicznych forach.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 17:37:03 przez tOMashBe
[#2] Re: Gry WHDLoad

@tOMashBe, post #1

istnieje strona opisujaca wymagania pamieciowe do odpalenia gier whdload. nie pamietam teraz linka

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 17:43:11 przez Norbert
[#3] Re: Gry WHDLoad

@Norbert, post #2

Wymagania to wiem, bo są opisane nawet na stronie whdload.de. Mi chodzi o to jak duży odsetek gier (albo dem) nie uruchamia się pod WHDLoad?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 17:54:24 przez tOMashBe
[#4] Re: Gry WHDLoad

@tOMashBe, post #3

Mi chodzi o to jak duży odsetek gier (albo dem) nie uruchamia się pod WHDLoad?


Nie uruchamiają się te, które nie mają slave'a, więc postawione pytanie jest trochę bez sensu. Każda gra czy demo, do którego powstał slave i jest do pobrania ze strony whdload.de uruchamia się pod WHDLoad.

Do jakich gier powstał slave WHDLOAD możesz sprawdzić na HOL.
[#5] Re: Gry WHDLoad

@mailman, post #4

Fakt, źle sformuowałem pytanie..
Więc jeszcze raz jaśniej: na stronie WHDLoad mam napisane jakie są wymagania pamięciowe i jakie ustawić flagi, żeby gra działała. To rozumiem.
Ale co z resztą wymagań, zależą już w 100% od samej gry? Czy są jakieś odstępstwa? To miałem na myśli pisząc o "kompatybilności".

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 19:47:04 przez tOMashBe
[#6] Re: Gry WHDLoad

@tOMashBe, post #5

Jaką reszta wymagań? Podaj konkretny przykład.
[#7] Re: Gry WHDLoad

@mailman, post #6

Chyba już zrozumiałem. Jako "Slave Information" opisane są wszystkie wymagania danej gry/dema, tak?
Myślałem, że jest tylko to co trzeba wpisać w argumentach, a teraz widzę, że jest "reqAGA", "req68020" itd.
Trochę się zakręciłem


Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 20:03:11 przez tOMashBe
[#8] Re: Gry WHDLoad

@tOMashBe, post #7

Każdy slave posiada swoje indywidualne wymagania opisane w jego dokumentacji. Posiada również tzw. feature i niektóre z nich mogą być uruchamiane jakimiś innymi parametrami, ale to nie ma związku z wymaganiami.

W PPA#14 będzie obszerny artykuł dotyczący WHDLoad, gdyż jak widzę nadal sprawia ten program wiele problemów i wywołuje nieporozumienia. Polecam.
[#9] Re: Gry WHDLoad

@tOMashBe, post #7

Whdload to "emulator" Amigi.
Tworzy on srodowisko od odpalenia gier/dem.
Od jego jakosci i pliku .slave zalezy "kompatybilnosc" z roznymi konfiguracjami Amigi
[#10] Re: Gry WHDLoad

@Norbert, post #9

Zobacz WHDLoad nie jest emulatorem Amigi, sanjyuubi mi, kiedyś to wytłumaczył.


//
W sumie napisałeś że tworzy on środowisko.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 21:00:16 przez amizet
[#11] Re: Gry WHDLoad

@amizet, post #10

czy widzisz cudzyslów przed i po slowie emulator ?
[#12] Re: Gry WHDLoad

@Norbert, post #11

Widzę, ale

"Cudzysłów – para znaków interpunkcyjnych, służących w języku polskim m.in. do wyodrębniania cytatów, pseudonimów, ironii"

Czyli była to ironia

"sposób wypowiadania się, oparty na zamierzonej niezgodności, najczęściej przeciwieństwie, dwóch poziomów wypowiedzi"

Teraz rozumie


//
I tym oto sposobem, błąd który tu widzimy – powstaje gdy obok siebie znajduje się spacja kreska spacja. Chodzi o tą kreskę -

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 01:04:55 przez amizet
[#13] Re: Gry WHDLoad

@Norbert, post #11

Ty widzisz cudzysłów, a inni widzą emulator, a potem walcz panie z zgrają muminków, którzy mało co nie zjedzą cię żywcem jak ich poprawisz.. Bliżej whdload do zaawansowanego programowalnego symulatora stacji dysków niż do emulatora Amigi. Wszystkie gry działają natywnie na sprzęcie, odniesienia do whdload są wykonywane tylko przy operacjach wczytywania danych dzięki plikowi slave, który jest właściwie czymś w rodzaju łatki na "loader" gry, dzięki tej łatce można też modyfikować inne parametry gry, np poprawiać błędy programistów, dodawać nowe funkcje, lub stosować modyfikacje, które pozwolą działać grze na wszystkich Amigach.

Jeśli chodzi wymagania whdload, to właściwie nie ma czegoś takiego, wymagania mają jedynie gry, które zostały przystosowane do działania pod whdload, a te podane są w informacjach dotyczących .slave danej gry na stronie whdload.de.
Pierwszorzędnie najważniejsza jest ilość pamięci, jako, że część jest już zarezerwowana przez workbencha i sam whdload też musi się wczytać do pamięci, to na samym 1MB chip nie pouruchamiasz za dużo, co najwyżej takie gierki jak Bubble Bobble, które mają np. około 300kB, ale wtedy przy doczytywaniu danych z dysku będzie wygaszać się ekran (whdload w akcji), co czasami jest denerwujące.



Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 13:52:01 przez sanjyuubi
[#14] Re: Gry WHDLoad

@sanjyuubi, post #13

Whdload wykorzystuje rozne kickstartu do uruchamiania gier.
Jak to sie ma do Twojego " zaawasowanego programowalnego symulatora stacji dyskow" ?

Nie sadzisz ze teraz muminki beda pisac ze whdload to symulator. Jeszcze im sie to źle skojarzy (symulator lotu?) i bedziesz musial ich poprawiac
[#15] Re: Gry WHDLoad

@Norbert, post #14

No i za nie długo pewnie na Allegro pojawią się nowe oferty, pt. Symulator Lotów Kosmicznych WHDLoad, kliknij raz a polecisz hen hen daleko /działa bez klucza/ Amiga gratis 500 złotych.
[#16] Re: Gry WHDLoad

@Norbert, post #14

A nie przyszło Ci do głowy kolego, że niektóre gry wykorzystują biblioteki systemowe i że w przypadku takich gier wykorzystywany jest kickstart o danej wersji, by uniezależnić się od ich różnorodności i zapewnić jak najlepszą kompatybilność? Wygląda na to że nie. Wg Twojego rozumowania skick oraz wszelkie programy, które ładują alternatywny kickstart do pamięci są emulatorami Amigi, nie masz Pan pojęcia chyba czym jest relokacja, jak działa whdload i czym są pliki slave, a wypowiadasz się Pan jak przedstawiciel zbiorowej inteligencji hatifnatów, w takim przypadku nawet tata muminka by się załamał i podeptał swój kapelusz.


Nie sadzisz ze teraz muminki beda pisac ze whdload to symulator. Jeszcze im się to źle skojarzy (symulator lotu?) i będziesz musiał ich poprawiać


Nie napisałem, że jest to symulator, tylko że bliżej mu do symulatora stacji dysków niż emulatora Amigi, natomiast Ty napisałeś, że to jest emulator Amigi, więc idąc twoim tropem jeszcze muminki pomyślą, ze whdload to Amiga i będziesz ich musiał poprawiać.

A może sam Pan wyjaśnisz, co jest przez whdload emulowane?

Nie pracujesz Pan czasem jako sprytny urzędnik Unii Europejskiej? Ktoś powiedział, że marchewka to owoc, a ślimak to ryba i patrz... słowo ciałem się stało! Mamy teraz marchewkę w kategorii owoców i ślimaki jako ryby.

Rzeczy trzeba nazywać po imieniu, a nie zgrywać pozera i dorabiać filozoficzno-głupio-mądre określenia, inaczej będzie tak jak w powyższym przykładzie.




Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 15:24:57 przez sanjyuubi
[#17] Re: Gry WHDLoad

@sanjyuubi, post #16

Napisalem ze to "emulator" Amigi, a to jest różnica.
Jesli ty jej nie widzisz, to trudno.
Ale nie ma co sie dziwić, jeśli żyjesz w świecie Muminków.

ps.
to jak teraz nazwiesz whdload ?
"zaawansowany programowalny symulator stacji dyskow i kickstartu"
Ciekawa nazwa :)
[#18] Re: Gry WHDLoad

@Norbert, post #17

Skoro whdload to emulator, to jest "złem" i trzeba przestac z niego korzystac, no nie?
[#19] Re: Gry WHDLoad

@lysyzastary, post #18

Ale WHDLoad nie jest emulatorem, on tylko łączy poszczególne elementy układanki w jedną całość. Tak samo jak montujemy obraz dyskietki na dysku.

A co innego gdy emulujemy na Amidze a emulujemy Amige.
[#20] Re: Gry WHDLoad

@Norbert, post #17

Żeby było tak łatwo zmyć z siebie wszystko cudzosłowami, to by nie było procesów o zniesławienie.

Napisałeś czym jest whdload, a ja napisałem do jakiego określenia mu "bliżej" (by przybliżyć jaką głównie funkcję pełni), a nie czym jest, to duża różnica. Jeżeli j.Polski jest zbyt zawiły dla Ciebie, to mamy duży problem.

Whdload to whdload, nic dodać, nic ująć, unikalny rodzaj oprogramowania. Emulowane nie jest zupełnie nic (ani jeden opcode i ani jeden tranzystor), to zwykły serwer lub pewnym sensie mini system operacyjny, którego funkcje są wykorzystywane przez zmodyfikowany kod znajdujący się w pliku .slave. Można by tworzyć patche, które umożliwiałyby uruchamianie każdej gry z dysku, ale wynajdowanie koła od nowa w przypadku każdej gry, to mordęga. Po to jest właśnie whdload, ustandaryzowany zbiór funkcji i narzędzi umożliwiający w relatywnie "łatwy" sposób zmodyfikować grę, aby można było ją uruchomić pod systemem z dysku, więc jest to dosłownie środowisko do hack'owania gier (+poprawienia błędów, modyfikacji kodu i czego dusza zapragnie).

Gdyby whdload było emulatorem, to nie trzeba by było plików slave do patch'owania gier, by doczytywały dane poprzez API whdload zamiast odwoływać się do sprzętu, tylko byś ustawiał kickstart albo i typ Amigi i jazda.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 16:08:10 przez sanjyuubi
[#21] Re: Gry WHDLoad

@sanjyuubi, post #20

Nie wiem co tam Tata Muminka by na to powiedział :) , ale nazywaj sobie to co chcesz i jak chcesz.
Emulator nie równa sie "emulatorowi" i to jest prawda.

ps.
Ciekaw jestem ile jeszcze dowiemy sie o whdload.
Moze uda sie z tego stworzyc interesujacy artykuł
[#22] Re: Gry WHDLoad

@Norbert, post #21

Faktem jest, że whdload nie jest ani emulatorem, ani też "emulatorem". Problem w tym, że jakkolwiek dużą swobodę interpretacji dają Ci te dwa nawiasy, tak wielką dajesz szansę na powstanie błędu w interpretacji. Muminek i Paszczak potem nie mogą się dogadać, czy szprot jest szprotem, czy może sardynką, a potem nawalają się kartonowymi bublami po pyskach i okładają bez litości niemytymi szpatułkami od tajemniczych pojemniczków z sanepidu. Możesz pisać jak chcesz, ale uważam, że przelewając takim lakonizmem jak "whdload to "emulator" amigi", bez jakiegokolwiek dalszego wyjaśnienia, powinieneś być świadom szerzenia błędnych informacji. Nie każdy ma dusze artysty, aby zauważyć twoją delikatną filigranową parabolę, którą byłeś rad nas zaszczycić flirtując bez opamiętania z ortografią za pomocą figlarnych cudzysłowów.

O Whdload można się dowiedzieć sporo czytając dokumentację ze zrozumieniem.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 20:54:28 przez sanjyuubi
[#23] Re: Gry WHDLoad

@sanjyuubi, post #22

Możecie już skończyć tego flame'a? Jaki ma sens dywagowanie czym jest lub czym nie jest WHDLoad? Najważniejsze, że jest i że ludziom chce się pisać do niego slave'y a Bertowi go rozwijać. Amen!

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 12:36:11 przez OSH
[#24] Re: Gry WHDLoad

@OSH, post #23

To nie jest flame, tylko konwersacja.

Rzeczy trzeba nazywać po imieniu. Chciałbyś żeby Twoje dziecko nazywano osłem, bo ktoś powiedział, że jest "osłem". Biorąc pod uwagę tok rozumowania, nie ma to dla Ciebie znaczenia, póki jesteś z dzieckiem szczęśliwy, mogą nazywać go jak chcą.

Jak Norbert nic nie napisze to ja też.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 13:09:35 przez sanjyuubi
[#25] Re: Gry WHDLoad

@sanjyuubi, post #24

Jak Norbert nic nie napisze to ja też.

He, he sprytne
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem