kategoria: A500
[#1] Modulator do A500, problem
Witam !

Znajomy odkopał niedawno w piwnicy modulator do A500. Wiedząc że jestem fanem Ami postanowił mi go oddać bo i tak by poszedł na śmietnik. Niestety jest on niesprawny. Obrazu praktycznie nie ma , jest tylko delikatny czarny kontur na ciemnym szarym tle (trzeba się bardzo dobrze przyjrzeć aby coś zobaczyć). Testowany zarówno na LCD jak i starym TV kineskopowym. W obydwu przypadkach to samo. Posiadam trzy A500 i na każdej ten sam efekt, dodam że na co dzień odpalam je na kablu RGB -> SCART i wszystko gra i buczy. Otwierałem modulator i nie dopatrzyłem się spuchniętych elektrolitów czy zwarć. Może ktoś z forumowiczów byłby w stanie rozpoznać problem i podać solucję ? Poniżej zamieszczam zdjęcie modulatora (zapożyczone z zakończonej aukcji allegro) , na drugim obraz jaki daje modulator .

1. http://pl.tinypic.com/view.php?pic=10ft300&s=8#.VEbTPcmAo6c

2. http://pl.tinypic.com/view.php?pic=vmvgk0&s=8#.VEbSoMmAo6d

Pozdrawiam !
[#2] Re: Modulator do A500, problem

@Barracudo, post #1

Może spuchnięte nie są, ale mogą być wylane. Nie ma w ich okolicy jakichś dziwnych nalotów?
[#3] Re: Modulator do A500, problem

@glichtanski, post #2

Nie. W okół kondensatorów czysto. Jedynie obok złącza RGB widać topnik. Na wszelki wypadek przesyłam foto PCB :

link
[#4] Re: Modulator do A500, problem

@Barracudo, post #3

Topnikiem się nie przejmuj. Poza tym nic spalonego nie widać. Może trzeba wszystkie luty poprawić?
[#5] Re: Modulator do A500, problem

@glichtanski, post #4

Nic innego mi chyba nie pozostało. Jak dalej nie będzie działać po poprawieniu to wymienię elektrolity i w tedy się zobaczy.
[#6] Re: Modulator do A500, problem

@Barracudo, post #5

Przy złączu 23pin modulatora lutownicą popraw wszystkie pola lutownicze.
Jak spojrzysz to zobaczysz zapewne na łączeniu pinów złącza z płytką mikropęknięcia na cynie.
[#7] Re: Modulator do A500, problem

@robertos231, post #6

Pin 23 jest odcięty od modulatora , ten o którym wspominasz to 22 i faktycznie "coś tam widać". I tak zamierzałem wszystkie pola poprawić , łącznie ze złączem. Dziś mam zamiar nad tym usiąść jak znajdę chwilkę czasu. Dam znać jaki rezultat.
[#8] Re: Modulator do A500, problem

@Barracudo, post #7

Wszystkie luty poprawione, nadal nie działa , te same objawy.
[#9] Re: Modulator do A500, problem

@Barracudo, post #8

Wymień kondensatory, jeśli to nie pomoże, to przydatny byłby oscyloskop.
Brakuje w tym modulatorze luminancji i trzeba zlokalizować w którym miejscu ginie.
[#10] Re: Modulator do A500, problem

@Barracudo, post #1

Jeżeli ten modulator oparty jest na układzie MC1377,to najprawdopodobniej ten układ scalony uległ uszkodzeniu.
[#11] Re: Modulator do A500, problem

@Mariusz M, post #10

Też tak myślę, bo ostatnio z dwóch jednego składałem (podobne objawy) i wymiana układu pomogła.
[#12] Re: Modulator do A500, problem

@Mariusz M, post #10

Tak , jest oparty na tym układzie. Scalak dokładnie nosi kod MC1377P. Ciekawe czy dostanę go w elektronicznym. W razie co istnieją zamienniki ? Kondensatory też na wszelki wypadek wymienię. Do oscyloskopu niestety nie mam dostępu ...

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 00:03:20 przez Barracudo
[#13] Re: Modulator do A500, problem

@Barracudo, post #12

W elektronicznym mogą nie mieć,chyba że został jakiś stary zapas.Można go dostać w sklepach elektronicznych w internecie,proszę wpisać w wyszukiwarce "MC1377 sklep" i pojawi się kilka sklepów gdzie jeszcze mają.Zamiennika niestety nie ma.
[#14] Re: Modulator do A500, problem

@Barracudo, post #12

Na ebay są po kilka $ za sztukę.
[#15] Re: Modulator do A500, problem

@wali7, post #14

Dziękuję wszystkim za pomoc ! Jak wymienię elektrolity i scalaka dam znać czy pomogło. Pozdrawiam !
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem