[#1] disk not validated, amiga 600 przy próbie formotowania partycji
Przeszukałem forum ale dalej nie wiem... dodam tylko, że mam rom 37.300

Ale do początku mam 3 dyski 2.5 cala ATA.

Pierwszy 10GB - po włączeniu inicjacji dysku z dyskietki dysk zostaje rozpoznany po czym program chce żeby zrobić restart i użyć HD Format, restartuję sprzęta, odpalam HD Format a ten mówi, że dysku nie ma... no cóż idziemy dalej.

Drugi dysk 40 GB. Inicjacja dysku OK. Restart i widać dwie partycje, niestety HD Format mówi mi "disk not validated" ale spoko po restarcie okazuje się, że jedna partycja występuje jako zapełniona w 100% natomiast na systemowej mogę zainstalować WB i przebiega to bez błędów. Niestety nie wiem co dalej bo przy formacie partycji niesystemowej pokazuje się "disk not validated" narzędzie do partycjonowania odpala się ale nie wiem za bardzo jak z niego korzystać i czy to może pomóc...

Trzeci dysk 40 GB chyba jest uszkodzony bo zawiesza amigę już na starcie...

Ktoś z Was miał podobny problem i wie jak to rozwiązać ?

Edit: HDtoolbox mówi cały czas żebym kliknął w wolne miejsce ale takiego nie ma na pasku nawet jak usunę partycję, może źle go używam, nie wiem teraz już nawet WB przestał się uruchamiać :) więc będę go robił na nowo

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 02:30:46 przez kataklysm
[#2] Re: disk not validated, amiga 600 przy próbie formotowania partycji

@kataklysm, post #1

Słuchaj. Zobacz kiedy ta Amiga (domyślam się, że jest to A600) została wyprodukowana, a kiedy te dyski. Przy domyślnym romie nie wkładaj do tej Amigi dysku o większej pojemności niż 4 GB. Ja tu proponuję kartę CF SanDiska Ultra. Do już nowszych komputerów z procesorem Pentium 1 na chipsecie intela można było wpiąć dysk max 8 GB, a Ty chcesz wpinać 40 GB. Inna opcja, to kupić to: link i wtedy wszelkie problemy się skończą.
[#3] Re: disk not validated, amiga 600 przy próbie formotowania partycji

@kataklysm, post #1

1 dysk ma objawy znikania po resecie. Po uruchomieniu programu do dzielenia na partycje dyski powinny się pojawić. W przypadku dysków 3,5 cala skutkowało przecięcie jednego pinu w tasiemce, przy małych nie sprawdzałem.
2 dysk dzielisz na za duże partycje. Bez kombinowania możesz użyć tylko 4GB dysku a partycje nie powinny być większe niż 2GB. Podział optymalny to 200MB na system i po 1850MB na dane.
Możesz też się wspomóc wynalazkami sprzętowymi ale one i tak wymagają kombinowania z softem. Więc możesz równie dobrze poszukać informacji co zrobić aby mieć większy niż 4GB dysk i zrobić to programowo czyli za darmo. Da się nawet w A600.


Pozdrawiam
[#4] Re: disk not validated, amiga 600 przy próbie formotowania partycji

@kataklysm, post #1

przede wszystkim zaktualizuj scsi.device do wersji 43_24 (do pobrania z aminetu). poza tym zainteresuj sie pakietem fixhddsize.lha oraz programem hdinsttool zamiast hdtoolbox. Nie mam teraz czasu na szczegółowy opis - ale w w google powinieneś znaleść podpowiedzi.
[#5] Re: disk not validated, amiga 600 przy próbie formotowania partycji

@sunater, post #4

OK Sytuacja trochę opanowana, mianowicie jeśli zmniejszę trochę partycję to wszystko zaczyna działać, niestety mam inny problem, nie chce mi się czekać na pełen format np 1GB partycji. Gdzieś w narzędziach wczoraj system mnie pytał czy zrobić quick format ale nie wiem już gdzie to było stąd moje pytanie jak zrobić szybki format ? może przez CLI ? tylko mam problem z identyfikacją dysków np: Format DRIVE DF0: NAME "Dokumenty" NOICONS FFS

W nazwie dysku nie wiem co napisać DF0: ? HD0: ? jak mam zidentyfikować partycje ?
[#6] Re: disk not validated, amiga 600 przy próbie formotowania partycji

@kataklysm, post #1

Ja takich problemów nie miałem, bo przygotowałem sobie kartę CF (8 GB) na PC pod WinUAE. Oczywiście system plików FFS Amigi, obsługuje tylko dyski o rozmiarze do 4 GB (ja założyłem sobie 2 partycje po 2 GB).

Drugą sprawą jest to, że Kickstart 37.300 może nie obsługiwać poprawnie dysków większych niż 40 MB. Może, ale nie musi - to zależy też od dysku, w każdym bądź razie krążą takie słuchy.

Program Format ma przełącznik QUICK do szybkiego formatowania dysków.

DH0 - pierwsza partycja/dysk
DH1 - druga partycja/dysk

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 13:02:27 przez RomanWorkshop
[#7] Re: disk not validated, amiga 600 przy próbie formotowania partycji

@sunater, post #4

Tylko, że ja na Aminecie znalazłem jedynie patch do biblioteki 43.43 scsi.device dla systemu Amiga os 3.9: link. Dla systemu Amiga OS 2.1 czy 3.0/3.1 niestety, nie znalazłem.
[#8] Re: disk not validated, amiga 600 przy próbie formotowania partycji

@gilban, post #7

gomenasai -
Jest dostępny na stronie os.amigaworld.de w dziale amigaos 3.1 . Na aminecie go brak.
TU jest bardzo dokładny opis jak ominąć problem dużych dysków twardych...

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 14:38:19 przez sunater
[#9] Re: disk not validated, amiga 600 przy próbie formotowania partycji

@kataklysm, post #1

Mały Update tematu:

Drugi dysk którego nie widział program HDformat także działa bez problemów, jedyna różnica jest taka, że po stworzeniu partycji programem HDtoolbox sformatowałem te partycje z CLI po czym zainstalowałem system i wszystko śmiga :)
[#10] Re: disk not validated, amiga 600 przy próbie formotowania partycji

@kataklysm, post #1

Jeszcze jedna sprawa. Zauważyłem, że jeden z dysków nie włącza się tak szybko jak życzy sobie tego amiga, i po włączeniu zasilania muszę zrobić reset z przycisków aby włączył się system :) Drugi dysk tego problemu nie ma
[#11] Re: disk not validated, amiga 600 przy próbie formotowania partycji

@kataklysm, post #10

Jest to normalne w przypadku niektórych, sprawnych dysków. Wymień sobie Kickstart na 3.1 - on dłużej czeka na odpowiedź twardego dysku i dzięki temu wykrywa te "opóźnione".
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem