kategoria: A500
[#31] Re: A500 i 68010

@Maniu, post #29

Tu mamy inny wątek o 68010 w A500: link

Może admini połączą oba aby bałaganu nie było?
[#32] Re: A500 i 68010

@Pinto, post #28

Nie mam konta na ebay ,ale chętnie od Ciebie odkupię jak już sciągniesz.
[#33] Re: A500 i 68010

@damianx, post #32

Jeżeli założenie konta na ebayu jest takim wyzwaniem, to jak sobie dajesz radę w życiu z innymi sprawami? szeroki uśmiech
[#34] Re: A500 i 68010

@glichtanski, post #30

A to wynika z tego, że procesor jest taktowany ciut szybciej przy ustawieniu NTSC aniżeli PAL. Naprawdę o straszną drobnicę, ale zawsze.

Co do tematu i co do aukcji na ebayu: istnieje możliwość wykonania po taniości adaptera PLCC na DIP, tak by procesor dało radę zamontować w A500, przy okazji (na bazie projektu nedopc krążącego w necie) dodając miejsce na wlutowanie 8MB FASTu i odpowiednie CPLD, które go obsłuży. Haczyk w tym, że tanio wyjdzie to tylko hurtem. Może się zmobilizujemy?
[#35] Re: A500 i 68010

@teh_KaiN, post #34

Co do tematu i co do aukcji na ebayu: istnieje możliwość wykonania po taniości adaptera PLCC na DIP, tak by procesor dało radę zamontować w A500, przy okazji (na bazie projektu nedopc krążącego w necie) dodając miejsce na wlutowanie 8MB FASTu i odpowiednie CPLD, które go obsłuży. Haczyk w tym, że tanio wyjdzie to tylko hurtem. Może się zmobilizujemy?


Jestem chętny.
[#36] Re: A500 i 68010

@teh_KaiN, post #34

jestem za
[#37] Re: A500 i 68010

@iZi, post #35

A czy będzie to podkręcona wersja? Chociażby do 14 MHz?
[#38] Re: A500 i 68010

@glichtanski, post #37

A przy okazji. Jak wlutować procesor 68010 z płyty głównej. Mam jakąś taką ze starej centrali i jest w nią wlutowany procesor Motoroli 68010 taktowany 12 MHz. Nie mam wprawdzie Amigi 500, ale zawsze można kupić. I wtedy podmienić. Choć prawdopodobnie on i tak z tą prędkością by nie działał.
[#39] Re: A500 i 68010

@glichtanski, post #37

Nie znam się na elektronice aż tak żeby robić regularną turbinę do Amigi. Ten projekt to typowo będzie przeróbka projektu FASTmemu kładzionego w miejsce procesora wraz z socketem na nowy procek.

Niestety takie podejście w A600 się nie sprawdzi, chyba żeby wylutować proc z płyty i:
a) wlutować płytkę z FASTem i nowym procem
b) wlutować na płytę główną 68010 i na niego FAST

To jest jedyne, co mogę zaoferować ze swoim elektronicznym skillem. Jeśli chcecie ambitniejszej produkcji - znajdźcie kogoś z większym doświadczeniem. :)

@gilban, jeśli masz dawcę proca to najlepiej dostarczyć go komuś z hot airem żeby go w miarę sprawnie wylutował.

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 17:38:27 przez teh_KaiN
[#40] Re: A500 i 68010

@teh_KaiN, post #39

Podstawkę tht, do tego logikę tutaj trzeba zaproponować jakiś układ, i dwie podstawki na dip i plcc, programowa zmiana częstotliwości cpu.

Można stosować procesory z Amig 500 w wersji dip, lub też bez zmiany częstotliwości w początkowych wersjach pcb.


//wersja uproszczona.

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 17:52:45 przez amizet
[#41] Re: A500 i 68010

@teh_KaiN, post #39

Ogólnie to trzeba by dołożyć układ dający sygnał 7 MHz na płytę, bo wszystko inne zacznie się kaszanić, flopp, porty serial itp.
[#42] Re: A500 i 68010

@glichtanski, post #41

W gwoli ścisłości częstotliwość 7MHz daje Agnus :) Rozchodzi się chyba o to, żeby "nową" częstotliwość procesora zgrać z resztą, ale niech się wypowiedzą ci co się lepiej znają.
[#43] Re: A500 i 68010

@Maniu, post #42

Chodzi o synchronizację szyny peryferiów (VPA, VMA), z płytą główną Amigi, a nie zegar procesora (który jest dostarczany z płyty gównej ).
[#44] Re: A500 i 68010

@amizet, post #40

Podstawka tht do Amigi 600, piny do 500. Karta mogła by być do kilku Amig. Jeśli karta Turbo może działać jeśli procesor jest spalony, była by to rescure card.

Jeśli na karcie? można by odtworzyć resztę układów specjalizowanych Amigi, wtedy była by to dość zaawansowana karta ratunkowa. Jeśli wszystko mogło by? się komunikowało i procesor wiedział co jest spalone, w tym momencie korzysta z "Amiga up" czyli z karty ratunkowej. Standardowo mogła by być wyposażona tylko w procesor.

Jeśli układy były by odtworzone w FPGA, i do tego jakiś terminal, do debugowania. Najbardziej skomplikowanym układem był by ten układ, który miał by za zadanie wybrać, które układy są spalone. Oczywiście wcale to może nie być realne. W podstawowej wersji sam procesor 010.

Artykuł mógł by być dobry jak zbudować turbo 010 albo Temat. Mógł by zapoczątkować serię odcinków, o tym jak zbudować podobne karty tylko w lepszych konfiguracjach.


Karta w podstawowej wersji daje na możliwość użycia procesora 010 w Amidze 600 w 500 możliwość użycia procesora plcc lub dip.
[#45] Re: A500 i 68010

@amizet, post #44

W żadnej Amidze karta turbo nie działa bez procesora na płycie, ponieważ jest coś takiego jak bus mastering. W momencie włożenia karty turbo, sygnały z wmontowanego procesora są zastępowane tymi z nowszego. Jeśli nie ma połączenia pomiędzy tymi sygnałami, to Amiga nie uruchomi się.
[#46] Re: A500 i 68010

@glichtanski, post #45

W Amidze 500 jeśli wyciągniemy procesor i włożymy kartę turbo w jego miejsce, to Amiga działa. Chodzi ot to czy spalony procesor nie był by przeszkodą.


//np: Taka karta. link

notes
the board was delivered as a kit, the user had to solder


Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 22:28:11 przez amizet
[#47] Re: A500 i 68010

@glichtanski, post #45

Powiedz to użytkownikom A4000, którzy mają CPU tylko na karcie.
[#48] Re: A500 i 68010

@Pinto, post #47

No czułem klikając na "Wyślij", że o czymś zapomniałem

Ale Amiga 4000 rev. D ma procesor na płycie pomysł

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 22:38:18 przez glichtanski
[#49] Re: A500 i 68010

@glichtanski, post #48

Dlatego nie napisałem samego "powiedz to użytkownikom A4000"
[#50] Re: A500 i 68010

@Pinto, post #49

Ale mylisz kartę turbo z kartą procesorową.


Pozdrawiam
[#51] Re: A500 i 68010

@RadoslawF, post #50

Oświeć mnie w takim razie, czym się różni karta turbo od karty CPU?
[#52] Re: A500 i 68010

@Pinto, post #51

Karta procesorowa zastępuje inną kartę procesorową (są wyjątki) a karta turbo działa obok sprawnego fabrycznie zamontowanego CPU.

Pozdrawiam
[#53] Re: A500 i 68010

@RadoslawF, post #52

Przejrzyj rewizje płyt głównych A4000 i może dojdziesz do wniosku, ze napisałeś bez sensu.
[#54] Re: A500 i 68010

@RadoslawF, post #52

hmm ... to ciekawe jak to się powinno nazywać ?

Fotka

podpowiem że wkłada się to zamiast procesora w A500 a na pokładzie ma SEC-a popędzanego 28MHz ? Turbo ? czy karta procesorowa ?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 00:33:13 przez lukzer
[#55] Re: A500 i 68010

@lukzer, post #54

Karta procesorowa.
Ale weź pod uwagę że potocznie mówi się o kartach procesorowych w dużych Amigach i kartach turbo w małych.


Pozdrawiam
[#56] Re: A500 i 68010

@Pinto, post #53

Przeczytaj jeszcze raz post na który odpisałeś i napisz czego nie zrozumiałeś w określeniu (są wyjątki).


Pozdrawiam
[#57] Re: A500 i 68010

@RadoslawF, post #52

I dlatego właśnie jeśli miałbym robić to, co zaoferowałem powyżej, to będzie to karta procesorowa, bo jej skonstruowanie powinno być proste jak konstrukcja cepa, a na konstruowanie logiki, która pogodzi oba proce ze sobą nie czuję się na siłach.
[#58] Re: A500 i 68010

@teh_KaiN, post #39

Nie wiem po co chcesz wylutować procesor z A600 ? nie lepiej nałożyć na niego podstawkę PLCC ? Dajesz BR do masy , ten z 68010 do VCC przez np. 1K i śmiga ..
[#59] Re: A500 i 68010

@teh_KaiN, post #57

To co chcesz to zrobić na samych bramkach, czy może pale/gale czy co może jakiś xilinx

Skonstruowanie każdej karty turbo jest proste wszystko zależy od wiedzy jaką, posiadasz.

Co do tego jak że wymyślnego zwrotu który tu nie ma sensu bytu, to karty procesorowe w dużych Amigach mają swoje złącze a nie podstawkę albo piny. W ogóle zobacz co tu piszę


Animate Turbo-Board I & II




Mógł byś pewnie zrobić to na samych bramkach tylko układów, zapewne było by więcej, nie wiem czy znasz Cupl-a ale gale/pale to jedne z pierwszych układów programowalnych które stosowano w Amigach no chyba żebyś chciał to zrobić na Mach-u? Jakie układy chciał byś zastosować?
[#60] Re: A500 i 68010

@amizet, post #59

Podsumuję, to co wcześniej napisałem, bo chyba nie trafia:

- projekt będzie co najwyżej modyfikacją projektu nedopc dla a600, z tym że będzie posiadał slot na 68010 w obudowie plcc.

- projekt nedopc polega na tym, że na procesor nakładane jest 8MB FASTu, które obsługiwane jest przez mały CPLD i dwa układy 74157 (ew. 74257).

- projekt ten będzie wpinany w gniazdo procesora 68k.

- jako, że projekt będzie miał na łopatę dodane gniazdo pod 68010 i żywcem podpięte sygnały z gniazda, to procesor 68000 musi być nieobecny, żeby się ze sobą nie żarły.

- jeżeli sugestia lukzera skutkuje tym, że procesor 68000 zostanie wyłączony, to projekt będzie mógł również pracować jako nakładka na 68k w A600.

Także jest to nic innego jak karta procesorowa z FASTem, gdyż:
- nie ma jakiejkolwiek mediacji między procesorem oryginalnym a dołożonym
- nowy procesor jest taktowany tym samym zegarem co bazowy
Jeśli pojęcie karty procesorowej Cię drażni to mogę stosować "karta zamiastprocesorowa" :)

Tyle mogę zaoferować w swoim zakresie. Nie znam się na CPLD na tyle, by napisać własny wsad, który robiłby więcej niż obsługa dodatkowego RAMu (czyli arbitracja czy cośtam między procem bazowym a dołożonym), a i do tego celu wykorzystam gotowy wsad z projektu nedopc.

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 17:08:50 przez teh_KaiN
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem