kategorie: A1200, A4000, Sprzęt
[#1] a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?
Witam, od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zakup A4000. Dlaczego? Nie wiem, bo ładnie wygląda na biurku, bo to high endowa amiga, bo zawsze chcialem mieć, na której mógłbym oglądać dema, itd. Jednak wiadomo, kosztuje to z +1500zl golas, a doposażenie jej pewnie z 3000-4000zl w górę (karta turbo + karta grafiki)... Posiadam już jednak A1200 i zastanawiam się czy mógłbym osiągnąć na niej to samo mniej więcej za to mniejszym kosztem. Mam pewne wątpliwości oraz braki w wiedzy potrzebnej do zakupu a4000 więc być może jakimś wyjściem było by doposażenie tej mojej a1200. Zrodziły się takie pytania w głowie i prosiłbym bardzo o odpowiedz chociaż na część (bo jest ich sporo:)

Niestety nie do końca rozumiem jakie są różnice między a1200 i A4000; dlaczego ludzie mówią, "kup sobie a1200 a jak będzie ci mało to myśl o a4000". Czy chodzi tu głównie o obudowę czy coś jeszcze? Wiem, że pewnym ograniczeniem a1200 jest jej mała obudowa, w której może zacząć brakować miejsca oraz może się grzać. No ale jak by wsadzić tą płytę główną do jakiejś większej obudowy to eliminujemy tą "wadę" i wtedy mamy praktycznie to samo? - oczywiście oprócz slotów zorro, które trzeba dokupić...
Da się wsadzić płytę a1200 do obudowy od a4000 lub PC bez problemu?

Nie wiem też jaka jest różnica między turbo 060, a 060 z ppc?
Do czego te ppc służy i co tracę jak go nie mam?

I jeszcze 2 pytanka:
Czy do oglądania dem (wszystkich) wystarczy mi a1200 z 060 w obudowie desktop?
Rozumiem, że o tym by osiągnąć ładny pulpit z wysoką rozdzielczością i milionami kolorów w a1200 w desktopie można zapomnieć? Aha no i jak już będę miał ten ładny pulpit na którejś amidze (karta graficzna) to czy ona nie traci kompatybilności z grami na ecs/ocs/aga?

Narobiło się tych pytań trochę, pewnie nie znajdę odpowiedzi na wszystkie, ale chociaż parę jakby ktoś mógł rozwiać byłbym b. wdzięczny :)
Pzdr.

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 14:33:58 przez zmiennik
[#2] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@zmiennik, post #1

Powiem Ci tak. Gdybym miał kasę, to już dawno bym zamienił A1200 na A4000.

A4000 a wcześniej A3000 była od zawsze moim marzeniem, tylko, że nigdy nie miałem tyle pieniędzy.

Jakie są podstawowe różnice:

1. A4000 ma pełną 32 bitową szynę procesora, przez to działa szybciej.
2. Do A4000 bez problemu włożysz kartę graficzną, do slotów Zorro, bez kupowania slotów PCI do A1200 (to już zaczyna się robić kanapka - te sloty PCI).
3. możesz też włożyć lepszą kartę muzyczną i kilka innych rzeczy.

Czyli generalnie A4000 łatwiej jest rozbudować - tak jak stacjonarnego PC.

A 1200 to jest bardziej taki laptop, którego już za bardzo rozbudować się nie da.

Karta PPC ma z kolei szybki kontroler SCSI do A4000 i szybszy procesor PPC, w stosunku do tego od A1200.
[#3] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@zmiennik, post #1

Maksymalna rozbudowa A4000 jest znacznie droższa i trudniejsza (ze względu na dostępność komponentów), niż maksymalna rozbudowa A1200. Z drugiej strony 040 bywa w A4000 w standardzie, 16 MB można mieć praktycznie darmo, do tego grafika na Zorro i jest całkiem fajny "średni" konfig.

Ja tam jestem zwolennikiem dużych Amig ze względu na ich "majestat". ;)
[#4] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@zmiennik, post #1

Piszesz sporo o oglądaniu dem, więc odpowiem tylko wybiórczo, jako demoscenowiec.

Biorac pod uwage rozsadek (jesli mozna o nim w ogole mowic w kontekscie Amigi :) to do ogladania dem wystarczy Ci w zupelnosci A1200 + 060. Taka Amiga zamknieta w oryginalnym desktopie, wraz z karta CF jako dysk twardy + CF na PCMCIA do wymiany danych to moim zdaniem - i wiem, ze nie tylko - idealna "platforma demoscenowa", ktora prezentuje sie o niebo lepiej niz A1200 w obudowie tower :)

A4000 w aspekcie dem, ktore uruchomisz na tej Amidze 1200+060 nie da Ci juz nic wiecej (dema beda chodzic tak samo).

Nie obejrzysz jedynie dem na procesory PPC, i - choc niektore z nich sa doskonale - to jednak nie ma ich za wiele (godnych uwagi jest maksymalnie 30-40) i raczej zadne nowe juz na amiscenie na PPC nie powstana. Jednak do tego musisisz dokupic karte PPC do A4000, ktorej ceny sa zblizone do starszej klasy uzywanego samochodu :) Moim zdaniem - nie warto, tym bardziej, ze nowe amigowe dema wychodza juz glownie na konfigruacje 1260 i/lub A500.
[#5] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@gilban, post #2

Zaraz zaraz.... co rozumiesz jako "pełną 32-bitową szynę CPU"? A1200 ma też pełną 32 bitową szynę (chyba że masz na myśli 24 bitową szynę adresową, ale w A4000 chipset jest obsługiwany przez dokładnie taką samą, 24 bitową szynę adresową, jedynie magistrala Zorro III ma szerszą szynę adresową, ale nijak nie wpływa to na szybkość komputera). Jedyne co jest w tym względzie lepsze w A4000, to Zorro III, które ma szybszy transfer od od Zorro II. Ale karty Zorro to już spory wydatek, a pod względem szybkości transferów A1200 rozszerzona o sloty Mediator nie ma tutaj wolniejszego transferu. Poza tym większość kart rozszerzeń dla dużych Amig działa w standardzie Zorro II, więc i tak nie wykorzystuje obecności szybszych slotów.
Karta turbo w A4000 nie jest szybsza od karty turbo z takim samym procesorem dla A1200.
Ale bez wątpienia A4000 jest lepsza, jednak koszt doposażenia jej w przyzwoitą kartę procesorową i dobre karty rozszerzeń to już jest bardzo duży wydatek, dobrych kilka razy większy od kosztu samej A4000.
A co do dem, to juz odpowiedziano - produkcje dla 68k będą chodzić na A1200 wyposażonej w 68060 dokładnie tak samo, jak na A4000 po rozszerzeniu w ten najszybszy procek 68k.

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 14:49:40 przez wali7
[#6] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@zmiennik, post #1

Tak jak przedmówcy piszą: do dem A1200 + karta z 060 jest zupełnie wystarczająca.
I tańsza. OK
[#7] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@gilban, post #2

Należy pamiętać, że duże Amigi nie mają pcimci i slotu zegara, co ogranicza możliwość stosowania wielu przydatnych i stosunkowo tanich akcesoriów.

SCSI to obecnie wymarła technologia i wchodzenie w nią może być problematyczne. Jak już, to raczej o FastATA warto pomyśleć.
[#8] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@zmiennik, post #1

PPC w systemach 3.x to kooprocesor który przyspiesza niektóre operacje. Dzisiaj możesz też mając PPC uruchomić na tym OS4, ale lepszym rozwiązaniem będzie dokupić pod ten system jakąś neoAmigę.
Co do różnicy między A1200 i A4000 to głównie jest to różnica w cenie i prestiżu. Amigi z kartami od Phase5 z 060 mają podobne osiągi, A4000 będzie szybsza o dosłownie kilka procent. Po podłączeniu kart GFX (na zorro) grafika w A4000 będzie szybsza. SCSI bez różnicy, karty sieciowe będą szybsze na A4000 ale kosztem naprawdę sporej różnicy w cenie.
Do dem karta graficzna nie jest przydatna, do wypieszczonego blatu już bywa.


Pozdrawiam
[#9] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@RadoslawF, post #8

Też bym chciał A4000. O ile sam komputer to może nie jest jakiś bardzo duży wydatek, o tyle rozbudowa jej do poziomu Flopsa, artiego, czy alta to już kosmos cenowy.
[#10] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@RadoslawF, post #8

Ja nie zgodzę się tylko co do jednego - SCSI. Żebyś nie wiem co robił to nie dasz rady na A1200 nawet zbliżyć się do transferów z kontrolera SCSI z CSMk3/CSPPC.

Natomiast do grania i dem w zupełności wystarczy A1200 z 060. Ewentualnie FastATA żeby poprawić nieco transfery z dysku. Nic więcej do szczęścia nie potrzeba.
[#11] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@zmiennik, post #1

Uważnie rozważ cel, a najlepiej spisz sobie w pliku wszystkie zastosowania Amigi. Jeśli ma to być maszynka do grania i oglądania dem: zdecydowanie A1200 z 060-ką. W przypadku innych celów - ogólnie rozumianej pracy (czy to grafika, czy to trackery, czy komfortowa zabawa z WB) - bardzo przydaje się karta graficzna. I tu, w przypadku A1200 pozostaje przesiadka na E/Boxa, sloty Zorro lub Mediator i dalsze dłubanie...

A4000 to z jednej strony wygoda (łatwo ją rozbudować, nic nie trzeba przekładać) - z drugiej koszty - karty z 060 to wydatek rzędu 3000 zł, Mediator kolejny 1000, karty graficzne dla Zorro 500+.... itd. Wadą A4000 jest np. brak PCMCIA (do tanich sieciówek i przejściówek na CF), co utrudni przenoszenie danych.

Generalnie, za przyzwoity, kompaktowy config A1200 z 060 zapłacisz ok. 2500-3000 zł, dla wygody warto uzupełnić całość o Indivision AGA. Ekstremalny konfig z Mediatorem, obudową, PPC i BVision to 3000 zł więcej.

W przypadku A4000 - łatwiejszej w rozbudowie o karty graficzne, dźwiękowe i podobne wynalazki, za całośc z 060 będziesz musiał zapłacić ponad 4500 zł. Znacznie więcej z CyberStormem PPC i CyberVision.

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 21:14:37 przez voyager
[#12] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@OSH, post #9

Podoba mi się ten Hall of Fame :)

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 21:18:55 przez voyager
[#13] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@Jenot, post #10

Ja nie zgodzę się tylko co do jednego - SCSI. Żebyś nie wiem co robił to nie dasz rady na A1200 nawet zbliżyć się do transferów z kontrolera SCSI z CSMk3/CSPPC.


Na Blizzardzie z PPC też ?



Pozdrawiam
[#14] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@voyager, post #11

A kto z Was używa A4000 do zwykłej pracy np. www, terminal ssh itp.
[#15] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@RadoslawF, post #13

Też.
[#16] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@RadoslawF, post #13

Też, Ponieważ Blizzardzie z PPC ma Fast SCSI a Cyberstorm PPC ma Ultra Wide SCSI. Więc to już jest inna bajka. Czyli na płycie masz już gniazdo 68 Pin.

Z drugiej strony standard IDE jest tak samo przestarzały jak SCSI, dla tych co o tym zapomnieli. A kontrolera SATA do Amigi nikt jeszcze nie zrobił. Bo te przejściówki IDE - SATA od Elboxu, to jest wielkie nieporozumienie.

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 22:34:55 przez gilban
[#17] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@RadoslawF, post #13

W praktyce na BlizzardziePPC wyciąga się transfery rzędu 6-8 MB/s. Niby FastATA może więcej... ale nie w transferach leży siła SCSI. W przypadku Amig SCSI są jedynymi kontrolerami HDD korzystającymi z DMA, dzięki czemu obciążenie CPU podczas transferów jest minimalne, nic nie przymula systemu, a kopiowanie między urządzeniami SCSI to po prostu bajka (dzięki BusMasteringowi).
Ale dyski SCSI to obecnie wyłącznie zabytki muzealne, trudno przewidzieć ile jeszcze pochodzi taki kilkunastoletni dysk. Do tego są zazwyczaj strasznie głośne. Mimo wszystko wolałbym jakiś niewielki SSD na IDE.
Moim zdaniem, idealnym konfigiem do bardziej wymagających demek jest A1200 z Apollem z nieprzetaktowanym 060 (może być Blizzard, ale Apolla łatwiej upolować, mam Apolla zupgradowanego do 060 przez Stacha i chodzi bardzo ładnie - tym kartom przyprawiły gębę problemy z prądożernymi 040), do tego dla wygody Indivision AGA z przelotką do HDMI (jeśli podpinamy do telewizora), do wymiany danych albo HxC Floppy Emulator, albo RapidRoad (ten ostatni wygodniejszy - przenoszenie danych pendrivem jest superwygodne... ale sam kontroler dosyć drogi). I tyle, chyba żeby jeszcze FastATA, ale niekoniecznie - Amigowe binarki i wielkość obrabianych danych raczej nie przekraczają kilku MB. A i tyle mają rzadko.
PS. Odp na post Gibana - dyski PATA spokojnie można kupić nowe, albo najprościej kupić szybką kartę CF. Jednak dyski SCSI, zarówno 50 jak i 68 pin to już zabytki klasy zero ;)
Co do SATA, to swego czasu w Pegasosie używałem przelotki IDE<>SATA wpinanej do gniazda IDE, podejrzewam, że w A1200 powinno pójść (jednak wypadałoby sprawdzić, bo mogą być jakieś problemy z trybami PIO).


Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 22:44:59 przez wali7
[#18] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@wali7, post #17

Nowe dyski SCSI też jeszcze można kupić. Tylko wiadomo że są droższe od IDE.

Tylko ponieważ dyski SCSI były używane w Serwerach i w makach starych to SCSI jest dużo mniej popularne.

Co do IDE tak samo dyski w tym standardzie nie są już produkowane, a w sprzedaży są tylko leżaki magazynowe tak jak i SCSI.

Nowe IDE dyski produkowane są jeszcze ale jako dyski SSD co najwyżej. No i dużo droższe.
[#19] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@gilban, post #18

SSD to fajna rzecz. Właśnie szukam jakiegoś małego na PATA co by sprawdzić w Ami.
[#20] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@wali7, post #19

Tu: link masz, Tu: link i tu: link.
[#21] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@Jenot, post #10

W sumie racja. Z drugiej strony na Amidze nie przewala się tam i z powrotem gigabajtów danych, więc walka o transfer służy raczej dobremu samopoczuciu. ;) No chyba, że ktoś prowadzi eksperymenty z pamięcią wirtualną. Są jeszcze tacy? ;)
[#22] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@Daclaw, post #21

Przy 128MB na CS pamięć wirtualna raczej mi niepotrzebna ale prędkość SCSI "czuć" nawet przy banalnym uruchamianiu gier przez WHDLoad. Jak masz włączony PRELOAD i kilkudyskietkową gierkę to na SCSI wczytuje się błyskawicznie. Ale żeby nie było tak różowo - dyski SCSI przy swoich prędkościach (10-15k rpm) generują sporo hałasu. IDE przy nich są niesłyszalne.
[#23] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@gilban, post #20

gilban - dzięki za linki, spróbuję kupić jeden z nich. Jakoś nie wyskakiwały mi te akurat, gdy szukałem ostatnio.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 10:34:42 przez wali7
[#24] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@wali7, post #23

No i temat standardowo zmierza donikąd i robi się OT.
"Z pewnością" dla kolegi zmiennika kwestia transferów SCSI (wszak na Amidze na co dzień operujemy na wielomegabajtowych plikach...) będzie kluczowym czynnikiem wyboru platformy
[#25] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@slay, post #24

No a co tu jeszcze pisać?
Doszliśmy do wniosku (chyba), że A1200 z 68060 jest idealną platformą do odpalania demek pod 68k. Pozostaje kwestia wyboru Blizzard/Apollo, czy dokupić Indivision AGA, i jakieś ułatwienie przenoszenia danych HxC albo RapidRoad, fajne jest to, że dodatki można sobie dokupić potem, w miarę dopływu kasy. Nic więcej nie trzeba. Do demek.
Co do SCSI w Amidze mamy chyba podobne zdanie.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 11:22:12 przez wali7
[#26] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@zmiennik, post #1

Model Amigi wybiera się najpierw sercem, bo o rozsądku trudno w przypadku pasji mówić.

Co do PPC to do dem nie ma moim zdaniem sensu, chyba że chcesz coś jeszcze robić i uruchamiać OS4.0/4.1. 3.9 chodzi rozsądnie bez PPC.

Uwagi co do A1200 z PCC vs A4000D z PPC:

- w oryginalnej obudowie A1200 trudno się upycha wszystko z czasem. PPC się grzeje. Oczywiście po przełożeniu do tower problem znika
- CyberStorm PPC może mieć tylko 128MB RAM - karta dla A1200 oferuje więcej pamięci co przy innych zastosowaniach niż dema bardzo się przydaje zwłaszcza w AOS4.1. SWAP w AOS4.1 zawsze jest wolniejszy od RAM

Powodzeniu przy wybieraniu
[#27] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@voyager, post #11

Dziękuję wszystkim za zalanie mnie tymi wszystkimi informacjami. Trochę czasu mi zajmie przetworzenie tego, bo myślę, że temat rozwinęliście szeroko, podchodząc do sprawy od chyba każdej możliwej strony. Obstawiłem 2 wersje wydarzeń, tak jak wspomniałem w temacie i dzięki informacjom, które tu zawarliście wstępnie zdecydowałem się pójść w stronę A1200, lecz nie odpuszczam do końca A4000 o czym wspomnę na końcu tego posta. Teraz myślę o 3 wariantach A1200:

A1200
  • zakup 1260 (bez ppc) w obudowie standardowej desktop + fastATA (mam monitor i czytnik CF do wymiany danych, także puki co bez RapidRoad i Indivision AGA) Najtańsza i rozsądna opcja.

  • j.w. tylko, że zakup już 1260 z PPC, co umożliwi mi wstępną zabawę z os4.x oraz odpalenie tych 30-40 demek więcej jak napisał kolega slay (czy dużo więcej kosztuje turbo z ppc od tego bez?

  • j.w. + pójście jeszcze o krok dalej i zakup E/BOXA + sloty zorro/mediator i karty graficznej

Co do drugiej (środkowej) opcji to słyszałem, że zbyt dobrze ten os4.x nie chodzi na tym... więc jeżeli różnica w cenie turbo z PPC, a bez jest duża to chyba nie warto sobie tym głowy zawracać.
A co do tej trzeciej (ostatniej) opcji nie wiem:
-czy to musi być koniecznie E/BOX? Nie wsadzę płyty od A1200 do obudowy od zwykłego PC? Ewentualnie czy są inne alternatywy? Pytam w razie, jakby był problem z dostępnością E/Boxa...
-czy w konfigu z kartą graficzną, nadal bez problemu odpalę gry z Whdload, nic nie będzie kolidować?
-co z dostępem do pcmcia w takiej obudowie?
-jakie są różnice miedzy mediatorem, a slotami zorro? (sprawa się komplikuje znowu :)

A4000
No niestety mimo, że racjonalnie i wystarczająco do moich potrzeb na dzień dzisiejszy zgodnie z tym co wywnioskowałem z waszych postów był by jeden z wariantów podanych wyżej (czyli A1200), to jednak nadal mnie kusi A4000 :). Tylko, że ja niestety nie miałbym cierpliwości chyba do szukania trudno dostępnych części... wkurzałbym się jakbym czekał np pół roku na coś, żeby upolować, a nagle ktoś mi to sprzątnie z przed nosa - masakra, to nie dla mnie.
Wolałbym raczej kupić komplecik (o ile takowe bywają na sprzedaż), najchętniej w standardowej obudowie, a nie żadnej typu tower. Wiem, że to sporo kasy i bym niechętnie się z nią rozstawał i rozważał pewnie sens (o ile w ogóle można mówić o czymś takim) jakiś czas, to jednak bym nie odpuścił tak łatwo, takiego kompleciku ze wszystkim, wypieszczonego. Powiem więcej, pójdę w stronę pierwszej opcji (A1200) ale będę zerkał jak często się to pojawia, ile kosztuje, itd. Zawsze A1200 będę mógł rozsprzedać, wtedy będzie łatwiej dopłacić trochę do różnicy. :)

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za wszystkie posty! OK

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 14:13:48 przez zmiennik
[#28] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@zmiennik, post #27

Mam A4000D+CBSPPC+CBVPPC+Ariadne,brakuje mi tylko jakiegoś USB dlatego używam A1200+Apollo1260+indy (ze względu na łatwe przenoszenie danych po PCMCIA). Sam widzisz możliwości w A4000D więcej ale koszt OGROMNY. Jeżeli chcesz A1200 to możesz również pomyśleć o BPPC bo tam podłączysz kartę graficzną bez slotów w desktopie, do tego USB oraz przeróbka zasilania i masz wypasiony desktop :)
[#29] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@PrzemasIII, post #28

No to jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tą informacją!! :)
Puki co oczywiście, bo jeszcze nie znam cen takiej zabawy :)
p.s. jak te karty się nazywają i czy są jakieś wady takiej opcji od strony technicznej biorąc pod uwagę różnice w stosunku do zorro/mediatora + karty graficznej?

Pytam tylko o wady, bo zaleta jest miażdżąca - ta możliwość upchania tego do desktopa :D
[#30] Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?

@zmiennik, post #29

Karta graficzna nazywa sie BVision i ma specjalne gniazdo na BlizzardziePPC. Podstawową zaletą jest mozliwość upchnięcia tego w standardowej obudowie A1200. Poza tym BVision ma bardzo fajne parametry i jest to jedna z najlepszych/najszybszych kart graficznych do Amigi (jej odpowiednik dla A4000 to CVision i też zamontować go mozna wyłącznie do karty PPC). Większość kart graficznych w A4000 ma gorsze osiągi od BVision.
Na BVision przyjdzie Ci troche popolować, najlepiej byłoby kupic od razu w zestawie z BlizzardPPC co oszczędzi zabaw z różnymi wersjami firmware BlizzaPPC. Minus - cena (chociaż i tak niższa od każdego wariantu rozbudowanej A4000).
Mediator to płyta ze slotami PCI, są wersje dla A1200 i dla A4000. Jest cała masa sterowników do różnych kart: graficznych, sieciowych, muzycznych, TV, USB....
Są też płyty ze slotami Zorro II (są też i z ZIII, ale wymagana jest karta turbo dla A4000, w tej sytuacji lepiej od razu kupić A4000). Karty ZII są trudnodostepne, stare, drogie i w większości mają kiepskie parametry (tyczy sie to róznież większośc kart dla A4000) w porównaniu do kart PCI.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 14:41:46 przez wali7
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem