kategoria: CDTV
[#1] ustawianie zegara w CDTV
Panowie jak u licha ustawić ten zegar. Nie mam pilota. Wchodze w menu cdtv i używam klawiatury. Ustawiam godzine, date, naciskam nter i nic. Na wyswietlaczu nadal widac co innego. Potrzebuje prostego manuala. I to szybko.
[#2] Re: ustawianie zegara w CDTV

@wilkwcieniu, post #1

Zatwierdzenie enterem nic Ci nie da. Zegar na wyświetlaczu przestawi się dopiero po wyjściu z menu.
Ja zawsze wychodzę naciskając prawy przycisk myszy (lub przycisk B w pilocie, ale go nie masz). Nie pamiętam jak się wychodzi klawiaturą, może ESC wystarczy?

Ewentualnie poprzez system i okienko polecień:
date 19:47 27-nov-14 <enter>
setclock save <enter>

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 19:48:27 przez Maniu
[#3] Re: ustawianie zegara w CDTV

@Maniu, post #2

wychodzę z menu prawym klawiszem. zegar cały czas pędzi. zastanawiam się czy to awaria zegara czy jakiegoś interface. jest to irytujące poniewaz każdorazowo muszę wkładać/wyciągać kabel zasilający chcąc włączyć ami (pędzący zegar irytuje). Trochę jestem zawiedziony bo już kiedyś ruszałem wątek na forum i absolutnie nikt nie pomógł.
Naprawdę nie ma tu ludzi z CDTV?
[#4] Re: ustawianie zegara w CDTV

@wilkwcieniu, post #3

"Pędzi" masz na myśli, że za szybko chodzi? Czy że godzina jest źle ustawiona?
To że nikt nie jest w stanie Ci pomóc to nie wynika z tego że komuś się nie chce lub nikt nie ma CDTV. Zapewne jest tutaj sporo osób z CDTV, tylko żadna nie spotkała się z takim problemem jak Twój.
Ale do rzeczy. Widziałem Twój wątek ze zdjęciami i ewidentnie masz coś pokombinowane przy układzie zegara (ten mały przed procesorem nad którym jest przylutowany rezystor i odchodzą kabelki - oznaczenie M6242B). Po przeanalizowaniu schematu i tego co masz tam wykombinowane mam następującą radę: Spróbuj ustawić zegar tak jak Ci mówiłem, po kolei:
-wchodzisz w preferencje po uruchomieniu CDTV
-ustawiasz sobie klawiaturą datę i godzinę jaką chcesz
-zanim wyjdziesz z preferencji CDTV naciśnij czerwony przycisk podpisany CLK, który masz z tyłu obudowy i cały czas trzymając go wyjdź z menu naciskając prawy przycisk myszy.

Żeby nie było że "strzeliłem" to rozwiązanie to wyjaśnię jak to działa. Rezystor który masz wlutowany nad tym układem jest z jednej strony podłączony do napięcia +5V, a z drugiej do pinu nr 10, czyli do WR(write enable). Wejście WR jest czymś podobnym do okienka zabezpieczającego przed zapisem w dyskietce. Poprzez połączenie wejścia WR poprzez rezystor z +5V wejście to jest cały czas w stanie wysokim, czyli układ odpowiedzialny za zegar jest zabezpieczony przed zapisem - nie można mu ustawić godziny. W momencie ustawiania zegara sygnał WR powinien być w stanie niskim (połączony z masą). W normalnej CDTV sygnałem WR steruje sam komputer i układ odpowiedzialny za wyświetlacz (ten większy za M6242B). Podejrzewam, że w momencie podłączania CDTV do sieci następuje reset zegara i nawet jeśli układ odpowiedzialny za zegar będziemy zasilać baterią (a tak pewnie jest w Twojej CDTV), to i tak będzie się zerował po włączeniu do sieci. Robiąc tą modyfikację ktoś chciał zablokować zapis do układu zegara, jednocześnie dając przycisk który umożliwia odblokowanie zapisu i ustawienie godziny.
Daj znać czy podany przeze mnie sposób zadziałał!
[#5] Re: ustawianie zegara w CDTV

@Maniu, post #4

BARDZO dziękuję za pomoc. Czy rozwiązanie zadziała będę wiedzieć najpóźniej jutro. Przez to, że zegar pędzi rozumiem, że działa jak stoper. Gdy podpinam zasilanie doba mija w ciągu najbliższych 30 sekund. Akumulator z RTC został przeze mnie usunięty ponieważ "zwymiotował". Powalczę.
[#6] Re: ustawianie zegara w CDTV

@wilkwcieniu, post #5

A to bardzo dziwne bo nawet nieustawiony zegar powinien chodzić z normalną prędkością. Może być uszkodzony układ zegara, rezonator przy nim lub kondensator. Skąd usunąłeś akumulator, gdzie miałeś go zamontowanego?
[#7] Re: ustawianie zegara w CDTV

@Maniu, post #6

Zrobiłem jak napisałeś. Z lekką modyfikacją (trzymałem clk restartując Amigę aby na wyświetlaczu pojawiło się 0:00). Następnie zrobiłem zgodnie z Twoją instrukcją. Po całej tej przygodzie nasuwa mi się jeden wniosek: Jesteś geniuszem :)...
Zegar ustawiony. Jeszcze raz wielkie dzięki. Mam też problem z Gotekiem przy tej Ami i nie wiem czy nie podsunąć Ci wątku bo umysł w temacie masz tęgi. Prześlij adres na priv to podeślę sześciopak. Zasypiam z uśmiechem na twarzy ;).
[#8] Re: ustawianie zegara w CDTV

@wilkwcieniu, post #7

Spoko, nie ma sprawy ;)

Napisz w czym problem z Gotekiem to może rozwiążemy.
[#9] Re: ustawianie zegara w CDTV

@Maniu, post #8

Panowie mam problem z CDTV kolegi.
U mnie po wydaniu polecenia setclock .... wszystko działa.

U niego po samym zwarciu 6-7 nogi u74 zegar (bez zwierania tych nóg zegar na przednim panelu normalnie odmierzał czas za każdym razem po uruchomieniu od 00:00) "pędził" a wydanie komendy setclock kończyło się "Can't find battery-backed up clock".
Wstawiłem inny układ rtc. Zegar na wyświetlaczu odmierza teraz czas po włączeniu ( od AM 2:30) ale komenda setclock w WB dalej wywala komunikat że nie widzi RTC.
Po wyjęciu RTC i włączeniu Amigi na wyświetlaczu jest "3F FF"
Gdzie szukać zonka ? Któryś z 74LS244 ? Czy co innego ? Da się to zdiagnozować bez oscyloskopu.... i wylutowywania tych 3 układów ? ;/ Lub może jakiś inny trop ?
[#10] Re: ustawianie zegara w CDTV

@stryker, post #9

A pozwolę sobie spytać - kick 1.3 z fabrycznym setclockiem? Jak tak to spróbuj z poprawioną wersją z aminetu, bo ta fabryczna ma problemy z teraźniejszymi datami.
[#11] Re: ustawianie zegara w CDTV

@teh_KaiN, post #10

kick 3.1 - WB 2.1 odpalany z tej samej karty CF pod dwoma CDTV....
[#12] Re: ustawianie zegara w CDTV

@stryker, post #9

Tak sobie patrze na schemat i w końcu znalazłem tam ten RTC. Dziwi mnie ten zabieg z tymi nóżkami 6 i 7, chyba, że ma to zapobiec możliwości zapisu układowi U62 do RTC, który być może resetuje RTC za każdym włączeniem zasilania (ale nie jestem pewien).

Jeżeli z poziomu workbencha nie można wykryć RTC, to może być uszkodzony U59 albo U57, albo nawet U60 z sygnałami sterującym, dalej tez jest kilka układów, które mogą mieć wpływ (U73, U74, U80, U58). Tutaj oscyloskopem możesz ewentualnie ustalić czy jest jakiś przebieg czy nie, ale z racji takiej, że RTC jest odczytywany pewnie tylko raz, to oscyloskopem nic nie zdziałasz i potrzebny będzie analizator logiczny oraz odczytywanie rejestrów RTC poleceniem POKE sprawdzając jednocześnie czy linie WR(10) i RD(8) reagują.
[#13] Re: ustawianie zegara w CDTV

@sanjyuubi, post #12

No to słabo , analizatora nie posiadam więc puki co cdtv zostanie bez zegara.
Próbowałem jeszcze zmienić czas przez menu cdtv ... ino nic... za każdym razem po powrocie do niego mam 12:00 PM, 28.2.1991 na TV....a na wyświetlaczu żadnych zmian.....
[#14] Re: ustawianie zegara w CDTV

@stryker, post #13

Zmieniałeś z założoną zworka 6-7 czy bez?
[#15] Re: ustawianie zegara w CDTV

@sanjyuubi, post #14

6-7 u74 zwarte w obu cdtv.... na jednej idzie bez problemu....
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem