kategoria: A600
[#1] A600HD i ram 2MB
Witam zakupilem dodatkowy ram 1MB i po zalczeniu w pasku u gory pisze other mem 0- dlaczego?? ta graficzna pamiec pokazuje tam ale ta obok 0 pisze :( mam karte 4gb kingstona CF i multum gier w whdload i praktycznie zadna mi nie wchodzi a pisalo gdzies ze trza miec 2mb- no to mam ale juz sam nie wiem ile czy ktos wie oco chodzi?
[#2] Re: A600HD i ram 2MB

@erhlik, post #1

Bo dokupiłeś Chip a nie Fast.
Fast możesz znaleźć wkładany w PCMCIA lub zakładany na procesor. Pod klapką w A600 włożysz tylko Chip.


Pozdrawiam
[#3] Re: A600HD i ram 2MB

@erhlik, post #1

A graficznej ile pokazuje? Jeśli niecałe 2MB to wszystko OK :)
Pewnie kupiłeś rozszerzenie pamięci CHIP ("graficznej" ale w Amidze jest ogólnego zastosowania) a nie FAST (pokazywanej jako Other).

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 22:11:38 przez Davka
[#4] Re: A600HD i ram 2MB

@Davka, post #3

no ja nie wiem dokupilem 1mb , myslalem ze to jest ram ;( -cos takiego :
[#5] Re: A600HD i ram 2MB

@erhlik, post #4

czyli gry whdloada mi nie rusza? :(
[#6] Re: A600HD i ram 2MB

@erhlik, post #5

To jest pamięć chip domowej produkcji, co nie znaczy że gorsza.
Wielodyskowe gry lubią pamięć Fast, zacznij od sprawdzania jedno dyskowych.
Z tego co wiem dla WDHLoad potrzeba 4MB Fastu ale lepiej mieć 8MB.


Pozdrawiam
[#7] Re: A600HD i ram 2MB

@erhlik, post #4

To jest pamięć ale nie fast, część gier whdload może Ci działać ale to zależy od konkretnego tytułu i tego na ilu dyskietkach była produkcja.
[#8] Re: A600HD i ram 2MB

@RadoslawF, post #6

no wlasnie niektore gry ruszyly ale nie wszystkie ... a gdzie idzie kupic taki fast ram? drogie takie cos jest? na all nie widzialem i na olx- tu sie chyba nie kupi :( ma tu ktos od was moze na sprzedaz 4mb?
[#9] Re: A600HD i ram 2MB

@erhlik, post #8

czyli to nie jest ram??? to co mam? hm juz sie pomatwałem -tak to jest jak ktos jest poczatkujacym ;)
[#10] Re: A600HD i ram 2MB

@erhlik, post #8

Chip to podstawa przy rozbudowie... przy whdload sa tez gry ktore wymagaja 2MB Chip procz fastu...
[url]whdload.de/games/SWOS.html[url]

Fast od kippera z kanady
Lub zglos sie do kolegi z forum :) tj do autora A6095 i Ninentails :)
[#11] Re: A600HD i ram 2MB

@erhlik, post #9

Minimalna liczba pamięci pod whdload to 4mb, na 2mb też coś Ci ruszy ale nie każda. Do a600 masz np. rozszerzenia od kipper2k, oprócz tego karty turbo vampire/aca ale to już są drogie zabawki. Jest też pamięć 4mb na slot pcmcia ale brak w tedy możliwości podpięcia karty sieciowej/karty cf chyba że wcześniej zdemontujesz tą pamięć.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 22:31:04 przez mikser
[#12] Re: A600HD i ram 2MB

@erhlik, post #9

czyli to nie jest ram??? to co mam?


To jest RAM. Ale w Amidze są dwa rodzaje RAMu. Chip RAM (czyli to co widzisz jako graphics memory), oraz Fast RAM (czyli to co widzisz jako other memory).

Rozszerzenie które masz, jest rozszerzeniem Chip RAM. I dobrze, że je masz, bo prędzej czy później i tak byś go potrzebował. Jednak aby wygodnie korzystać z WHDload potrzebujesz jeszcze rozszerzenia Fast RAM.

Możliwości jest kilka. Najłatwiej dostępną opcją (ale też najdroższą obecnie) jest karta ACA620. Możesz kupić w RetroAmi. Jak masz kabone i nie chcesz czekać to kupuj.

Są opcje tańsze, ale trudniej dostępne. Np. wspomniane rozszerzenia A6095 autorstwa kolegi sanjyuubi, ew. podobne rozszerzenie od kipper2k. Ewentualnie jak masz znajomego elektronika to możesz go poprosić o zbudowanie karty Sakura PCMCIA SRAM, do której schemat, projekt płytki i wsad do CPLD są publicznie dostępne (tutaj) - każdy może taką kartę zbudować.
[#13] Re: A600HD i ram 2MB

@strim_, post #12

Dziekuje Panowie- swietnie mi wytlumaczyliscie, juz kumam oco chodzi ... no wlasnie co do tych fastów- szkoda ze narazie ktos od nas masowo tego nie robi tylko gdzies zza granicy sciagac za gruba kase- czasem wołać mniej a wiecej sprzedac i lepiej sie na tym wyjdzie, mi np port pcmcia nie potrzebne do neta itp ... ale skoto to najtansze rozwiazanie na FAST ram to ile tak musialbym uzbierac na te 4mb?
[#14] Re: A600HD i ram 2MB

@erhlik, post #13

Pisz do kolegi sanjyuubi :)
[#15] Re: A600HD i ram 2MB

@stryker, post #14

Ale też może sobie kupić kartę ACA 620: link w Retoami.
[#16] Re: A600HD i ram 2MB

@gilban, post #15

Szybsze ale i droższe od samego Fastu.
No i ktoś tu marudził na temat chłodzenia turbin w małych obudowach sześćsetek.


Pozdrawiam
[#17] Re: A600HD i ram 2MB

@strim_, post #12

Witam, podepnę się...
ja mam taki RAM
ale u mnie nawet w graphic pokazuje po przeliczeniu z bajtów ok 1MB
Po wyjęciu pamięci to samo.

Zatem pamięć albo płyta uszkodzona.. Rozumiem że całość ma pokazywać 2MB ?
Bo czytając dzisiaj post kolegi to zgłupiałem o co chodzi.

Gierki instalowałem z WinUAE z opcja 2MB i tam chodziły a na Amisi - nie działa żadna.
Nawet jednodyskowa.
[#18] Re: A600HD i ram 2MB

@Fiszer18, post #17

Tak, powinno pokazać niecałe 2MB.

Masz możliwość sprawdzenia tej karty w innej amidze?
[#19] Re: A600HD i ram 2MB

@jarob, post #18

póki co święta za pasem, nikt teraz nie ma czasu.. Szanuje to...
Pamiętam o Tobie - jak mi się uda coś zdiagnozować to odezwę się.. OK
Póki co chciałem wymienić kondensator 6,8uF 35V - w elektronicznym sklepie BRAK :( buu..
[#20] Re: A600HD i ram 2MB

@Fiszer18, post #19

Trzeba było kupić 10uF szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 08:26:42 przez jarob
[#21] Re: A600HD i ram 2MB

@jarob, post #20

ehh, domorosły elektronik...
nawet nie pomyślałem - wiem ze napięcie można większe :)
[#22] Re: A600HD i ram 2MB

@Fiszer18, post #21

Dobra Panowie krótka piłka do kogo sie zgłosic po te 4MB PCMCIA? podkreslam nie jestem w stanie wydawac po ponad tysiac zl na takie rzeczy ehh
[#23] Re: A600HD i ram 2MB

@erhlik, post #22

Wydaje mi się że tutaj link znajdziesz najszybciej. Na allegro było jedno klik jak można zauważyć, po nieco wyższej cenie.

Jeśli natomiast chciałbyś sam to złożyć to tutaj, rozumiesz że to już nie jest produkowane? Czyli ogłoszenie w dziale Giełda będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Na co chcesz wydać tysiąc złotych używaną ACA kupił byś w granicach 1,5 x Sakura.
[#24] Re: A600HD i ram 2MB

@erhlik, post #22

Wyślij wiadomość do jarob i zapytaj o to, może ma jeszcze jakieś płytki i części...
[#25] Re: A600HD i ram 2MB

@erhlik, post #22

Po kilkukrotnym wierceniu dziury w brzuchu, postanowiłem odświeżyć stare A6095, jest nowa płytka i zmodyfikowane firmware. Mam tylko jedną sztukę złożoną, która służyła za obiekt testowy. Dokumentacja będzie dostępna, gerbery i wsad mogę wysłać na maila, bo ktoś się musi zadeklarować, żeby takie coś składać, mi się nie chce, nie mam czasu i mi się nie chce.

Jeżeli Stryker nie będzie chciał, to może kto inny. Cenę będzie ustalał składający, ale jak się za bardzo rozmarzy to dostanie w czapę i będzie miał wykonaną depilację torby za pomocą wosku.




Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 19:51:59 przez sanjyuubi
[#26] Re: A600HD i ram 2MB

@sanjyuubi, post #25

A jest szansa na dostanie tych materiałów do zrobienia tylko dla siebie jednej sztuki ?
[#27] Re: A600HD i ram 2MB

@KrisbA, post #26

Jest, ale płytka ma ścieżki i odstępy 6mils, nieosiągalne dla rodzimych hobbystycznych płytkarni, bezproblemowe dla chińskich płytkarni jak PCBfactory albo dirtyPCB.
[#28] Re: A600HD i ram 2MB

@sanjyuubi, post #27

Czyli łatwiej będzie zrobić zbiorowe zamówienie na płytki ?
[#29] Re: A600HD i ram 2MB

@erhlik, post #1

Zamiast kupować nowe rozszerzenie, można by pokombinować z opcjami whdload, np preload.
Jeśli na CD32 są składanki typu 888 oparte na whdload i działają na 2mb chip, to czemu nie można spróbować na a600 2mb chip. Pozdrawiam OK
[#30] Re: A600HD i ram 2MB

@KrisbA, post #28

Tak, w PCBfactory zapłacisz około 200zł za 10sztuk, więc wychodzi 20zł za płytkę, w DirtyPCB zapłacisz 70zł za +-10 sztuk i czekasz do 5 tygodni, lub 2 DHLem (chyba 130zł).

Ewentualnie, mam płytki, tylko mają defekt projektowy, trzeba zrobić poprawkę za pomocą cienkiego przewodzika, ale trzeba mieć zdolności manualne, żeby przylutować go do nóżki obudowy tqfp100.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem