[#1] Pomoc w zakupie Amigi
Witajcie.
Na ostatnie święta dostałem C64. Przyznam, że nie mogę się oderwać :) Był to mój pierwszy komputer, później, w latach 90, grałem już na amidze600. Amiga niestety gdzieś przepadła, wielokrotnie myślałem o ponownym zakupie no i w końcu nadszedł ten moment - ewidentnie zmobilizował mnie do tego otrzymany c64 :)
Do meritum, przyznam, że jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o bebechy tych sprzętów. Wtedy komputery służyły mi tylko do grania, zresztą na dzień dzisiejszy nic się nie zmieniło. Od dwóch tygodni w w wolnych chwilach czytam różne faq na temat możliwości danych modeli, ewentualnej rozbudowanie o pamięć itd. Nie czarujmy się jednak jest to wiedza której nabycie w pełni nie jest możliwe w tak krótkim czasie z internetu. Stąd też mój niniejszy post na forum, bardzo proszę o pomoc w wyborze co kupić.
Na Amidze będę raczej tylko grał, niemniej jednak chciałbym móc odpalić na tym praktycznie każdy tytuł. Jest co najmniej kilkadziesiąt gier do których chcę wrócić, zakup nie miałby dla mnie sensu gdybym chociażby jednej z nich nie mógł odpalić. To po pierwsze, po drugie chce mieć możliwość łatwego przenoszenia danych z mojego PC na Amigę. Wspomniany wcześniej C64 otrzymałem z magnetofonem, metodą prób i błędów w zakupach, co kosztowało dość sporo, dopiero po jakimś czasie dotarłem do sd boxa który spełnił moje oczekiwania.
Przypuszczam, że amiga 500 odpada, jeśli dobrze zrozumiałem ma za małe możliwość rozbudowy pamięci by móc odpalić wszystko. Czy może się mylę? Co kupić, 500, 600 czy 1200? Czy wystarczy sama stacja gotek czy kombinowąć z dyskiem, otoczeniem sieciowym czy czymś innym? Ile i jaką pamięć dokupić? Pytań jest naprawdę dużo...
Możliwości zakupu mam raczej tylko dwie, pierwsza z nich to allegro (mieszkam na śląsku i ew poluje na odbiór osobisty), lub sklep eFUNZINe. Na allegro każdy sprzedawany komputer różni od innego, i po prostu nie wiem co wybrać. Na stronie eFUNZINe, da się fajnie wszystko dokompletować do danego modelu amigi link, no ale też nie wiem co i jak.
Bardzo proszę o pomoc no i dzięki.
Pozdrawiam, Mateusz
[#2] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

Proponuję amigę 1200
ma
2 MB Chip RAM
kontroler IDE
AGA
Polecam
retroami

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 21:25:06 przez Dorian3d
[#3] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

Wszystko zależy od kasy, polecam A1200, bo tam masz kości AGA a co za tym idzie większy wybór gier z lepszą oprawą graficzną.

Co do rozszerzeń - na początek starczy coś takiego : link - wszystko co nie jest klonem dooma ci zadziała bardzo dobrze.

Co do dysku - wystarczy kara CF 2-4 GB na przejściówce ide->CF z allegro, a w konfiguracji całości na pewno pomoże ci niniejsze forum, albo ktoś z okolicy jeśli o to zapytasz :)

Jeśli nie zależy ci na kościach AGA to najtańsza opcja to A500 + gotek, ewentualnie można dorzucić to rozszerzenie, lub trochę droższa opcja Amiga 600 i to

Edit : oczywiście na allegro możesz polować na używane karty rozszerzeń, albo całe zestawy typu amiga z kartą turbo/rozszerzeniem pamięci i dyskiem ... może wyjdzie taniej może drożej.

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 21:26:40 przez twardy
[#4] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

Moja odpowiedź to

- Amiga 1200 (bo ma kości AGA, a na to jest "parę" ładnych tytułów więcej).

- proste turbo, np. ACA1220 (ze sklepu retroami.com.pl); możesz oczywiście szukać półśrodka w postaci rozszerzenia pamięci o 4 lub 8 MB ale tego nie polecam, bo stanowi 60-80 procent ceny nowego turbo a daje nieporownywalnie mniejszego kopa Amidze. Dodatkowego RAM-u potrzebujesz do WHDLOAD, który zapewnia najwygodniejszy i najprostszy dostęp do praktycznie wszystkich gier.

- kątowa przejściówka CF/IDE44pin z kartą CF 4GB (pewny zakup to SanDisk)
- przejściówka PCMCIA-CF + karta o pojemności 256-512MB do przenoszenia danych z PC
- system Amigi w podstawowej wersji + WHDLOAD, który polecam zarejestrować.

Ceny Amig powariowały, A1200 można wyrwać za 300PLN ale to raczej prywatnie jak będziesz miał farta, na Allegro bywa po 400-500, czasem więcej, zależy co i jak.

Turbo ok 400 pln, pozostałe rzeczy to już grosze, wszystko powinno się zamknąć w stówce.

Reasumując do wydania jest jakieś 800-1000PLN, tyle co PS3....?? :)

Na Śląsku masz sporo Amigowców, może ktoś z forum Ci pomoże.

To tak w skrócie, bo to trzeba jeszcze poskładać do kupy i skonfigurować.
[#5] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

Też postawiłbym na A1200. Do tego najtańsza ACA1220, przejściówka IDE-CF lub dysk 2.5" IDE, PCMCIA-CF do przenoszenia danych, do tego kabel RGB-SCART i wystarczy.
[#6] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

A1200, tak jak przedmówcy.
[#7] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

A1200, turbo z min. 8-16 mb fast ramu, system na karcie CF, whdload i świat gier jest Twój...
[#8] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

Zdecydowanie polecam A 1200. Zawsze to kontakt z naturalnym komputerkiem.
Oczywiście karta CF 4GB z czasem jakieś tanie turbo, powinieneś mieć nieco pamięci na start, bo te 2 MB chipu to o kant pupy....

Ja kupiłem na angielskim ebayu, tu ludzie jeszcze nie skazili się polską naturą. Nawet handlarze są solidni. Dużo części kupowałem w Amiga Kit, ale masz na miejscu RetroAmi więc wal do ITU. Daj zarobić swoim OK

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 22:13:36 przez Voyox
[#9] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

Jak AGA
A1200->ACA1220->dysk twardy lub cf

a jak wystarczy OCS/ECS
A600->FuriaEC020->cf

do tego przyda się:
mysz&joy
kabel RGB->EURO
przelotka cf->pcmcia i karta cf sandisk ultra lub extreme
tv
czas
PowodzeniaOK
[#10] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

Wszystkie te kryteria spełni emulator :)

Jeżeli chcesz prawdziwego kompa to napiszę jak reszta: a1200.
[#11] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@mikser, post #10

Wszystkie te kryteria spełni emulator :)


tu nawet masz PPC :)
[#12] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@mikser, post #10

Nie spełni. Bo pod emulatorem nie wszystko działa tak jak na oryginale.
[#13] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

Jeśli chcesz tylko grać w stare tytuły to może też zainteresuj się konsolą CD32. Koszt myślę że niższy niż zakup A1200. Soft sobie wypalisz na PC, teoretycznie jest możliwość zagrania we wszystkie klasyczne gry z A500/600/1200. W grach dedykowanych CD32 często jest ścieżka audio i filmiki. Są gotowe kompilacje z grami i demami, obsługiwanymi z joypada. Ewentualnie można sobie stworzyć samemu płytkę z softem. Minusy to konieczność posiadania klawiatury w niektórych grach np. Stunt Car Racer wymaga wpisania imienia przed rozgrywką, no i brak możliwości zapisu stanu gry dla gier innych niż dedykowane dla CD32 (nie wiem jak z grami z CDTV). Klawiaturę można podłączyć pecetową poprzez konwerter (jakieś 70zł) albo użyć klawiatury od Amigi 500 łącząc przewody do wtyczki PS2. Ewentualnie zawsze możesz też mieć CD32 i Amigę 500 która jest dość tania :)
[#14] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@gilban, post #12

Można pobawić się ustawieniami. Wiele ludzi tak robi i nie narzekają na emulator.
[#15] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@mikser, post #14

Kochani,

Jeśli kolega pisze z prośbą o pomoc w zakupie Amigi a Wy piszecie: "głupiś, zaemuluj sobie" to chyba odpowiadacie nie na temat, nieprawdaż? A teraz skupiamy się: Kolega kupił C64. Kupił, bo chciał mieć fizycznie ten komputer, mimo że mógł odpalić emulator. Teraz chce kupić Amigę. Dostrzega ktoś analogię?
[#16] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

witam w krainie AMIGI :)
[#17] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@dez3, post #16

Przyznam, że dawno nie trafiłem na forum gdzie w tak krótkim czasie dostałem tak dużo konkretnych odpowiedzi, także gratuluje tego co tu tworzycie.
Jak pisałem , trochę się w temacie orientowałem i spodziewałem się że będzie to A1200 więc i z ceną około tysiąca się liczyłem. Emulacja nie wchodzi w grę, heh to tak jakbym pytał czy znacie jakąś fajną babkę która do mnie wpadnie a w odpowiedzi dostałbym namiar na gumową lale :P
Zabieram się za szukanie poszczególnych elementów, pozwolę sobie wrzucać tutaj to co znajdę i będę miał zamiar kupić - w ramach potwierdzenia czy to aby na pewno to i czy nie jakiś bubel - przy okazji jeśli ktoś ma coś z tych rzeczy na sprzedaż, najlepiej osoba ze śląską bądź ktoś cieszący się tutaj zaufaniem to proszę o pw.
Jeszcze raz dzięki wszystkim
[#18] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #17

zakup A1200 to tylko początek wydatków na to hobby:)
[#19] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #17

Przegrzebałem już neta w poszukiwaniu tego wszystkiego co wymieniliście.

1. ACA 1220 020/20MHz 128MB RAM link 435zł
2. Amiga 1200 link 449zł
3. Zasilacz link 79zł
4. Adapter KĄTOWY IDE 44PIN / ATA na karty CF link 15zł
5. Karta Pamięci CF 4GB link 60zł
6. AmigaOS 3.5 link 69zł
7. Kabel rgb-euro link 29zł
8. Whdload - skąd i za ile?

Całość aż 1136 zł, do tego oczywiście dżoj i mysz, czy wszystko się zgadza?
btw. w odpowiedzi na post mccnext, powiem Ci, że tyle to już ps4 kosztuje, ps3 to dwa by były, a i trzy nawet!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 02:14:10 przez pismu
[#20] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #19

powiem tak brat kupił dzieciakom najnowszego iks_pudełko na mikołaja a dwa tygodnie temu dostał ode mnie Amigę i dzieciaki tylko chcą grać na jedynym słusznym kompie a iks się kurzy:)

w Amidze nie chodzi o koszty i opłacalność:)
[#21] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@dez3, post #18

Kosztowne hobby to palenie papierosów tudzież innych specyfików lub/oraz picie zacnych trunków. Amigowanie przy tym to pryszcz nawet jak w duszy gra "Złap je, złap je wszystkie! (najlepiej każdą z PPC).
[#22] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@dez3, post #20

U mnie z kolei wygląda to tak że ja od lat prowadzę sklep z grami na konsole jak i samymi konsolami. Także dostęp mam praktycznie do wszystkich nowości zarówno jeśli chodzi o gry i jak i o sprzęt no i skłamie jeśli nie przyznam, że nie ma tytułów na ósmej czy np siódmej generacji konsol które wywoływałyby we mnie takie emocje jak gry z lat młodości. Żadna strategia nie przebije pierwszych settlersów, żadna grafa nie zachwyci mnie tak jak gdy pierwszy raz zobaczyłem another world, a i do dzisiaj też pamiętam jak w starych MK to ja u nich nawet palce rozróżniałem (wtf :D) Wyobraźnia to najlepszy twórca grafy, teraz jak człowiek starszy a wyobraźnia już mniej kreatywna to dobrze jest szukać bodźców z przeszłości które trochę ją podreperują :P Ja wtedy taki dzieciak byłem, że w połowie gier gra polegała na tym, by kiedyś udało się rozkminić o co tak właściwie tutaj chodzi...
Cóż, poniosło mnie a i tak bym się najchętniej jeszcze porozczulał przez długi czas. Nie ten temat i nie ten dział jak przypuszczam! Przyjdzie i na to czas na tym forum zapewne :)
[#23] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #19

Wszystko OK tylko zamiast OS3.5 wziąłbym szybszą kartę ACA OK
[#24] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #19

Całość aż 1136 zł, do tego oczywiście dżoj i mysz, czy wszystko się zgadza?
btw. w odpowiedzi na post mccnex, powiem Ci, że tyle to już ps4 kosztuje, ps3 to dwa by były, a i trzy nawet!


No bo jak mawiał pewien ex-user tego forum "Amiga to komputer dla elit...". Chociaż, przy "dużych" Amigach taki konfig o jakim mowa to groszowe sprawy. Cena rozbudowanej A4000 potrafi przekroczyć 10k.

Co do PS3, to naprawdę chodzi po 300-400PLN? Używany jak sądzę...


1. ACA 1220 020/20MHz 128MB RAM link 435zł
2. Amiga 1200 link 449zł
3. Zasilacz link 79zł
4. Adapter KĄTOWY IDE 44PIN / ATA na karty CF link 15zł
5. Karta Pamięci CF 4GB link 60zł
6. AmigaOS 3.5 link 69zł
7. Kabel rgb-euro link 29zł
8. Whdload - skąd i za ile?


AmigaOS 3.5 nie potrzebujesz, WB3.1 wystarczy - w połączeniu z pakietem ClassicWB (prekonfigurowany system z obsługą m. in. PCMCIA-CF, do tego napakowany narzędziami na początek nic lepszego nie da się zaproponować).

60PLN za 4GB kartę to stanowczo za dużo, co do Amigi 1200, najlepiej w zestawie to zaanonsuj na forumowej giełdzie, może ktoś Ci zaoferuje coś za rozsądne pieniądze.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 08:11:45 przez mccnex
[#25] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #19

Nie żebym dołował, ale te "iksy" przy stanach magazynowych w efunzine oznaczają raczej brak towaru...
Czyli 1200 z alle średnio za jakies 599zł
[#26] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #19

Jak już koledzy pisali - nie potrzebujesz AmigaOS 3.5, bo 3.1 dostaniesz (albo powinieneś dostać) z komputerem, a różnica między 3.1 a 3.5 (przynajmniej w Twoim przypadku) nijak nie uzasadnia tego wydatku.
[#27] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

Lepiej się zastanów, czy chcesz "wejść" w Amigę... Było wielu co się zakochało w niej od pierwszego włożenia dyskietki, a po kilku chwilach wspólnych uniesień, ona zamknęła się na wiele lat w szafie, by później znaleźć sobie innego "sponsora".
[#28] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@movin, post #25

Czyli 1200 z alle średnio za jakies 599zł


Trzeba po prostu mieć szczęście. Czasem widzę nawet A500 za 300-400 złotych.

A tymczasem udało mi się niedawno upolować A1200 w dobrym stanie z HDD i 8 MB fastu, przelotką RGB-VGA, zasilaczem i okablowaniem za... 200 zł szeroki uśmiech.
I w końcu wracam do "prawdziwego" świata Amigi, bez żadnego tam UAE. OK

Powodzenia w kompletowaniu sprzętu!
[#29] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

'Poluj' na A600 lub A1200 (oczywiście lepszy start da Ci A1200)
Do tego koniecznie co najmniej 4mb + twardziel czy tam karta CF i już WHDload stoi otworem.

Doom nie lata nawet na turbo kartach za 600zł... on tylko na nich chodzi,
więc pozostałbym (zresztą ja pozostałem mając Blizzarda 30tkę) przy graniu w klasyczne gierki z Amigi.

Jak Cię wciągnie to i tak już będziesz po kilku zlotach i po przeczytaniu całego PPA ;)
I będziesz już wtedy wiedział co dalej :)
[#30] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

Ja bym A500 nie skreślał. To nadal super opcja. Miałem A600, A4000 niedawno sprzedałem. Zostawiłem sobie A500, golutką, tylko z Gotekiem. Gram z dziećmi kilka razy w roku i sprawdza się.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem