[#31] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@recedent, post #15

Wywalmy emulatory bo są złe :) Wiele ludzi robi w ten sposób że kupuje stary komputer za grube setki pogra na nim tydzień a sprzęt ląduje w szafie. Lepiej na początku zaznajomić się z emulatorem (ta wiedza może się w przyszłości przydać) a później wydawać tysiaka na sprzęt.
[#32] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

Dość niedawno byłem na Twoim miejscu i ktoś mi powiedział tak, że najlepiej kupić sobie Amigę taką jaką miałeś kiedyś (niestety w Twoim poście nie ma nic o tym) oraz A1200.
Chyba, że ta którą miałeś kiedyś to A1200 (lub 3000 czy 4000) to wtedy można zostać przy jednej :)
Amigowanie na prawdziwym sprzęcie to jednak głęboki temat, bo trzeba dość dużo się naczytać, odpowiedzieć sobie na wiele pytań typu "co dokładnie chcę", "jak to ma wyglądać", itd i najlepiej zaplanować dobrze zakupy.

wyjścia są w sumie 2 - albo tanio i funkcjonalnie, albo drożej, ale wygodnie i jeszcze bardziej funkcjonalnie :) Z tym, że te drugie wyjście ma kilka wariantów.
Wersja tania, ale dobra:

A500 z 512kb dodatkowej pamięci i Gotek. Na tym odpalisz wszystko co nie wymaga kości AGA lub turbo. Czyli i tak odpalisz 95% gier. Z przenoszeniem danych nie ma problemu, bo Gotek obsługuje pendrive'y z systemem plikow FAT, które widzi Windows. Koszt całej zabawy to jakieś pewnie z 200zł.
Minusem jest to, że gry się wczytują dość długo (dokładnie tak samo jak z dyskietek)
No i jak trzeba zmienić dyskietkę to trzeba wciskać guziki na Goteku, który jest schowany w miejsce stacji - co nie jest zbyt przyjemne i łatwe :)

Wersja droższa - wygodniejsza to A600 lub A1200.
Plusy w stosunku do powyższego zestawu to to, że mają slot PCMCIA, można podłączyć dysk/CF co pozwoli na znaczne szybsze i wygodniejsze odpalanie gier, bez potrzeby zmiany dyskietek. Jednak minusem będzie to, że żeby pograć w coś z dysku/CF musisz ją jeszcze wyposażyć w jakieś rozszerzenie pamięci czy turbo, chyba że wsadzisz Goteka, no ale to troche bezsens w takich maszynach.
P.S. A1200 odpali już jakieś 98% gier bo ma kości AGA, lub do 100% w zależności od zastosowanego akceleratora.

Można jeszcze iść w inne Amigi, ale to już dla wtajemniczonych lub/i z grubym portfelem.

Co do kart ACA jako "turbo" do A1200 to ja osobiście nie mam pojęcia jak to wykorzystać. Pamięć 4 lub 8mb w zupełności wystarczy (ludzie polecają ACA "bo daje wiekszego kopa" ale ten "większy kop" jest odczuwalny właściwie to nie wiem gdzie... chyba w sysinfo :) (takim amigowym benchmarku)
Moim zdaniem, to jak A1200 to na 4mb odpalisz 98% gier. Bez ACA. Różnica w cenie to można zaoszczędzić od 150 do 250zł w stosunku do najtańszego ACA do droższych już nawet do 400zł z hakiem no i zależy jak trafisz tanio te 4mb. Ale z drugiej strony nie wiem czy opłaca się szukać tych kart (4mb), zależy czy to dla Ciebie dużo kasy czy mało.
Zabawa zaczyna się przy 060, bo tam już nie wybierasz, nie masz problemu z niczym. Wszystko chodzi i kop jest zauważalny.

p.s. nie wiem czy dobrze operuję tymi procentami, ale mało jest gier które wymagają akceleratora, przynajmniej ja nie wiem o wielu, dlatego dałem 2% wszystkich.
Z kolei w tych umownych 2% na kartach 030 jeszcze musisz przebierać, bo niektóre pojdą tylko na 040/060 :)
060 z 64mb i demoscena - polecam bez przebierania co pójdzie, a co nie :)
p.s.2 jak byłeś graczem to możesz nie wiedzieć "demka" lub inaczej "demoscena" odnoszą się nie do gier w wersji demo, tylko do fajnej muzyczki z efektami wizualnymi :) Super sprawa na starych kompach, i wciąż wychodzą nowe!
Pozdrawiam.
[#33] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@zmiennik, post #32

chyba nikt jeszcze nie pytał Kolegi - autora tematu, czy będzie podłączał Amigę do telewizora LCD/LED czy może jakiegoś CRT tym kablem RGB.

Jeśli to nowoczesny płaski telewizor z proporcjami 16:9 to może być nieco zdziwiony rozciągnięciem i zabójczą pikselozą, której zapewne nie uświadczył w tych pięknych czasach młodzieńczego amigowania. Sam pamiętam, że gdy zobaczyłem jak prymitywnie wyglądają gry z A1200 na LED 40" szybko odechciało mi się tego grania.

Parafrazując porównanie do kobiet i gumowych lal, dość właściwa byłaby taka analogia, że nie zdziw się, gdy po zapaleniu światła Twoja nowopoznana Przyjaciółka ma pomarszczoną facjatę 60-letniej amatorki solarium. Dlatego jeśli telewizor to niezbyt duży ekran, koniecznie CRT, żeby zatuszować te niedoskonałości

Gdyby autor zechciał podłączyć Amigę do jakiegoś typowego monitora firmy Commodore, np. 1084S, to będzie wiązało się z wydatkowaniem 590 zł, o ile dobrze pamiętam z ostatniej aukcji omawianej na forum.


Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 14:15:32 przez charliefrown
[#34] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@zmiennik, post #32

Ja ACA polecam nie dlatego że jest jakoś szczególnie szybka czy ma dużo pamięci ale dlatego, że jest w tej chwili najtańszym rozwiązaniem do A1200 umożliwiającym komfortową zabawę z WHDLoad. Zwykły ELSAT 1208 potrafi w aukcji skoczyć wyżej a ma tą wadę, że przy 8MB skutecznie zablokuje PCMCIA.
[#35] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@zmiennik, post #32

Jak nie wiesz jak korzystać z możliwości ACA, to jakim sposobem wykorzystasz kartę z 060.


Jak chcesz to się zamiennie z Tobą tą 060 za czwórkę Fastu z Elboxu z kopro?
[#36] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@amizet, post #35

Jak nie wiesz jak korzystać z możliwości ACA


z kolei z tej wypowiedzi można wysnuć, że Ty jednak wiesz jak wykorzystać ACA, więc słucham. Daj jakąś liste i mi, i koledze który chce kupić Amigę, co takiego więcej zrobi na ACA niż na 4mb fast?

Edyta:
Na 030 to odpali te pare gier wiecej (jakich?) i pare demek - gdzie musi ostry przesiew robić, bo chyba nie ma strony z demami, gdzie jest napisane konkretnie, że to działa na samej AGA, to na 030, inne na 040, jeszcze inne 060, a jeszcze jeszcze inne na 060 + 64mb.
Więc trzeba metodą prób i błedów, albo się uruchomi albo nie... jeszcze moze byc tak ze sie uruchomi ale bedzie zamulac...

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 15:45:17 przez zmiennik
[#37] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@zmiennik, post #36

Zależy jaka ACA z MMU czy bez MMU sprecyzuj bardziej pytanie.

Co do nowych Dem to najszybszy konfig najlepszy. I powinno być więc czytam, tak że czekam na konkrety.
[#38] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

Jak widzisz :) Temat jest wielki jak zad grubej murzyny ;)
Jednak wszystko sprowadza się do bazy czyli wersji Amigi.
W polecanych jak widać najbardziej przeważają Amigi 1200.
Stosunek ceny do możliwości ma chyba najlpeszy.

Kup A1200 z dyskiem i ramem (lub kartą turbo jakąś 30tką z ramem)
a jeżeli Ci się znudzi (w co wątpię sądząc po Twoim opisie na temat C64)
to i tak na Amidze nie stracisz :D
No chyba, że nią dupniesz o zol
[#39] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@amizet, post #37

zanim zadam konkretne pytanie to sprecyzuj może Ty czy mówimy teraz o kolegi Amidze do gier WHDLoad, i preinstalowanych czy ogólnie na temat "ACA vs 4mb fast do gier i całej reszty zastosowań" ?
[#40] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@zmiennik, post #39

Nie rozumie przecież napisałeś że do 1200 wystarczy 4mb fast bo ACA to za mało jak turbo to tylko060. To nie wiem w końcu ocb.
[#41] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

Jak chcesz odpalić wszystko to Amiga 1200 jest najlepszym wyborem. Spróbuj zapolować na tzw. pakiet Amiga Magic, który czasem pojawia się na aukcjach, a są to z reguły tzw. NOSy (New Old Stock), czyli w zasadzie fabrycznie nowe Amigi, które niedawno zostały wykopane z magazynów w różnych częściach Świata.

Ja też mam Commodore 64, którego nabyłem w idealnym stanie na Allegro, z którego bardzo chętnie korzystam. Powrót do świata marzeń, wspomnień z dzieciństwa odbywa się w magiczny sposób kiedy ma się do czynienia z prawdziwymi komputerami, ich kształtem, fajnymi, mocnymi klawiszami i terkoczącą stacją dyskietek.

Życzę Ci powodzenia w kupnie Amigi, byś miał z niej taką samą radość, jaką masz teraz z Commodore 64.
[#42] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@amizet, post #40

dobra to stawiam konkretne pytanie:

Co więcej odpalisz zrobisz na ACA 1220 z procesorem 020/20mhz 128mb ram niż na 4mb fast bez dodatkowego procka. Dokłądnie takiej
Jak widać bez MMU. Nawt na stronie retroami jest napisane, żeby głównie to traktować jako rozszerzenie pamięci...
Jak możesz to sprecyzuj, które gry więcej odpalisz oraz jakie inne rzeczy można na tym robić?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 16:41:19 przez zmiennik
[#43] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #1

Moja ulubiona przygotówka Star Trek 25th anniversary wymaga 16mb. Także jak chcesz odpalić wszystko na whdload to minimum jest właśnie 16mb.
Do amigi 1200 polecam 1230 i 32 lub 64mb. Os 3.1 śmiga na tym elegancko + cały gierkowy whdload (poza alienami 3d). Na start nic więcej nie potrzeba.

Do tego jak chcesz wszystkie gry i dema dostępne pod whdload to CF 4gb jest za mała.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 16:41:29 przez ponior
[#44] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@zmiennik, post #42

Wolał bym z 030, 020 nie mam MMU. Przez to 030 daje nam trochę więcej możliwości.


Emulatory, edytory lub też inne tego tupu programy mogą potrzebować 030.

Do gier 4 mb/Fast wystarczą w jakimś stopniu.

To zależy co chcesz robić, dalej piszesz ogólne więc moje odpowiedzi nie mogą być jednoznaczne.


Ostatnio w dziale Giełda była ACA, 020/40 za 500. Korzystniejsza opcja.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 16:53:34 przez amizet
[#45] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@ponior, post #43

Ponior - zgadzam się po części, znalazłeś 1 gre.. ale ile takich jest?
ja napisałem, że odpali 98% gier na 4mb fast i to jest prawda... reszta wymaga więcej pamięci lub turbo, zgadza się? Więc moim skromnym zdaniem nie opłaca się dopłacać...

Mając więcej pamięci, odpali te 5 gier więcej (o ile znajdziesz 5 :) ), ale nie pisz, że wszystko, bo są pewnie jakieś gry na 030... :) gdzie na 030 też pewnie nie odpali wszystkiego bo coś jest na 040, później znów coś się znajdzie na 060....
Swoją drogą ma ktoś liste gier wymagające akceleratora?

Giełda była ACA, 020/40 za 500. Korzystniejsza opcja.


korzystniejsza? od 4mb fastu na którym zrobi to samo (z malutkmi wyjątkami) za 200-300zł?
[#46] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@zmiennik, post #45

Nie od:

Dokłądnie takiej


Gier jest dużo, jeśli chodzi o te z okresu Świetności, to większość chyba działa na WHDLoad, jeśli jakieś porty to 4 mb/fast może brakować. Nowe ACA mogą mieć jakieś udogodnienia wiec zawsze można się wstrzymać z kupnem karty i korzystać tylko z Fastu.
[#47] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@amizet, post #46

Dzięki za kilka kolejnych konkretnych odpowiedzi. Karty poszukam tańszej, założę temat na forumowej giełdzie; dobrze też wiedzieć, że OS 3.5 niepotrzebny.
Wszyscy są zgodni co do tego, że ma być to amiga 1200 więc będę polował na taką. Od początku stycznia przetrzepuje neta codziennie i nie trafiłem póki co na tańszą niż 700zł, do której i tak trzeba by trochę dokupić. Parę dni jeszcze poszukam, może znajdzie się coś na forum.
Apropos wymiany zdań na temat tego jaką pamięć kupić może sprecyzuje swoją wypowiedź - nie wiem czy ma to znaczenie ale pisząc, że chcę zagrać praktycznie we wszystkie gry miałem na myśli gry stare. Nie wiem nawet czy coś tam jeszcze wychodzi/wychodziło w ostatnich latach, czy może ten mały procent o którym powyżej była mowa dotyczy jakiś nowych tworów, mnie interesują tylko stare tytuły.

W odpowiedzi na kilka pytań które się pojawiło, pozwolę sobie odpowiedzieć bez cytowania konkretnych.
Amigę miałem 600 (jest o tym wzmianka w pierwszym poście), wiem co to są dema.
Jak już pisałem wcześniej i jak już ktoś po mnie zwrócił uwagę, emulator nie wchodzi w grę, jak i wiem na co się decyduję (apropos wyrzucania po tygodniu do szafy) - napisałem że nie znam się na bebechach bo chcę uzyskać pomoc w zakupie dobrego konkretnego i w pełni działającego sprzętu, a nie dlatego że jestem 10latkiem z kaprysem na starego kompa. Miałem, grałem przez lata i chcę grać ponownie.
Co do telewizora to za młodu grałem na czarno białym, obecnie c64 mam podpięte do 50 cali i wygląda to jak jeden wielki pixel. I całe szczeście, nie wiem jaki sens miałby zakup tego wszystkiego gdyby miało to wyglądać inaczej
[#48] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@zmiennik, post #45

ACA przydaje się, bo:
- nawet na 8MB Fast z Wb fajniejszym niż standardowy (a na pewno kolega zacznie się bawić i szybko mu tego RAMu ubędzie), to za mało na wygodne odpalanie 5-6 dyskietkowych tytułów. Fakt - jest ich nieporównywalnie mniej niż reszty, no ale są;
- szybkie 030 bardzo się przydaje we wszystkich wektorówkach - od wyścigów, po symulatory i inne strzelanki - a jest ich masa-masa;
- ACA przyspieszy znacząco gry doomo-podobne a jest ich co najmniej kilkanaście;
- jest sporo gier, które działając pod systemem wykorzystują szybki procesor - głównie wszelkie Simy (City), A-train, Theme Park czy inne Cywilizacje;
- nawet najwolniejsza ACA z 030, z uwagi na ogromną ilość RAMu, pozwala na rozszerzenie ilości dostępnych tytułów o gry dla Macintosha czy inne emulatory (np. C64) - może nie są to jakieś wybitne tytuły ale zawsze to coś;
- ACA jest nowa i ma gwarancję
[#49] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #47

jak miałeś A600 to może kup sobie to samo. Sentyment pewnie pozostał, a to dobry sprzęt, no i wyjdzie taniej niż 1200.

@_arti - fajnie wyjaśniłeś zastosowanie 030. Tylko, że taka karta w retroami obecnie jest dostępna jedna wersja za 840zł + wysyłka, a Fast 4mb można kupić za 200-300?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 18:57:37 przez zmiennik
[#50] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@_arti, post #48

Jak najbardziej się przychylam. Na chwilę obecną, gdzie coraz ciężej (i drożej) jest nabyć jakąś "zabytkową" kartę turbo do amigi, ACA jest korzystnym rozwiązaniem. Ja osobiście nie zadowoliłbym się 4 mb fastem i oryginalnym 68EC020, nawet gdyby miało to służyć tylko do gier. Więcej ramu, trochę szybszy procek, otwierąją jednak kilka dodatkowych furtek i zwiększa się komfort "życia" na klasyku. Wiadomo, że jest to okupione większym wydatkiem, ale przy wejściu w temat amigi, nic nie jest jakieś super tanie.
[#51] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@zmiennik, post #49

...nawiązując, jeśli za używane 4mb ramu pod klapkę A1200 trzeba wydać 200-300 zł, to nówka (gwarancja i te sprawy) ACA z pełnym procem 030 i 128 mb ramu jest warta zastanowienia.
[#52] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@zmiennik, post #49

Fast 4mb można kupić za 200-300

Gdzie? Bo Allegro przejrzałem (0 sztuk), efunzine (brak towaru), ebay (M-Tec 4MB za ok. 400 i Amitek 8MB za ponad 500). W porównaniu do tego ACA1220 za 435+przesyłka to okazja.
[#53] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@Jenot, post #52

Właśnie o tym mówię, że używki nabyć dzisiaj nie jest zbyt łatwo i wcale nie są tanie. Aż sam na siebie jestem zły, że w czasach "masowej wędrówki ludu" w kierunku pc, nie nabyłem kilku fajnych rzeczy, a mogłem....wrrrrr A mama mówiła, żeby nie ufać obcym

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 20:26:27 przez thomek
[#54] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@zmiennik, post #49

jak miałeś A600 to może kup sobie to samo. Sentyment pewnie pozostał, a to dobry sprzęt, no i wyjdzie taniej niż 1200.

Taniej za komputer, ale rozbudowa droższa. Ja na miejscu pismu wybrałbym A1200.
[#55] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@Jenot, post #52

Gdzie? Bo Allegro przejrzałem (0 sztuk), efunzine (brak towaru), ebay (M-Tec 4MB za ok. 400 i Amitek 8MB za ponad 500).


ja mam taką na sprzedaż za 300.
I nie, nie chwaliłem jej bo chcę ją sprzedać
Naprawde na niej działa 95% gier WHDLoad ok, racja
I nigdy bym jej nie sprzedał, tylko po to by wymienić na ACA 1220...
Akurat bardziej mnie interesuje to, że odpalę na niej każdą grę, jaką znam z dzieciństwa, a nie kilka klatek więcej tu czy tam, bo te gry które znam chodzą normalnie. Gwarancja mnie też nie interesuje, bo te karty jak Amigi -są wieczne :D
Tak w ogóle to nie zależy mi żeby ja sprzedać stad ta cena, bo za 200 to bym ją zaraz pogonił :)

kiedyś można było za 200 złapać Sakurę (może można i teraz?), która dawała to samo, tylko że dla jednych lepiej dla drugich gorzej, że Sakura była na PCMCIA.
Mam ją na półce, ale ona zostaje.
Jakby mi kiedykolwiek w moim Apollo zabrakło tych 64mb o jakieś nędzne 2-3mb np zmuszając mnie np do uruchomienia WB bez ss to wkładam Sakurkę na PCMCIA i po problemie. Na szczęście póki co wszystko mi chodzi bez niej, każde demko wymagające 64mb normalnie spod WB, więc to tylko taka forma ubezpieczenia na inne cięższe systemy,dema.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 23:22:52 przez zmiennik
[#56] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@QkiZ, post #54

Właśnie umówiłem się ze sprzedającym z alle na jutro (może użytkownik tego forum?:))

Amiga 1200 a wraz z nią:
- zasilacz
- myszka
- kabel EURO do podłączenia ami z TV
- joystick
- hdd 2,5' wraz z sankami mocującymi
- adapter pcmcia wraz z karta pamięci CF 32MB
gratis:
100 sztuk dyskietek (proszę je traktować jako czyste)
BOX na dyskietki
Komputer jest sprawny, rom 3.0 stacja wczytuje dyskietki bezproblemowo jak i nagrywa,klawiatura w układzie QWERTZ, komputer w bardzo ładnym stanie wizualnym jak i technicznym. Obudowa nosi normalne ślady użytkowania,miejscami lekko pożółkła,na hdd wgrany WB 3.1, gry oraz parę programów.

Będzie mnie to kosztowało 7 stówek, najprawdopodobniej dokupie do tego tą karte ACA, już pomijając to czy jest dużo lepsza czy też różnice są minimalnie to jest dostępna od ręki, poza tym sto zł w tą czy w tą przy kosztach całego zakupu nie robi większej różnicy, jakbym chciał oszczędzac to kupiłbym A500 za 200zł

Nie mogę się doczekać! ;D
[#57] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #56


poza tym sto zł w tą czy w tą przy kosztach całego zakupu nie robi większej różnicy, jakbym chciał oszczędzac to kupiłbym A500 za 200zł


A1200+HDD+przelotka RGB-VGA+8MB fast, klawiatura QWERTY, sprawna stacja, komputer także, w dobrej kondycji z zewnątrz (nie wiem jak w środku), oczywiście zasilacz i mysz w komplecie, a także kabelki video. Cena: 200 zł, zakup: wczoraj.

Nie, nie chwalę się, wręcz przeciwnie, bardzo się cieszę i nawet czuję to samo, bo też po latach wracam do prawdziwego sprzętu i nie mogę się doczekać :). Chodzi mi tylko o to, że czasem warto zaczekać albo pokopać nieco głębiej niż aukcje. A Allegro najtańsze niestety nie jest.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 13:32:12 przez Drakon
[#58] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@pismu, post #56

Strasznie dużo, ale to Twoja kasa. Ogłoś się w giełdzie może ktoś za jakiś czas się do Ciebie odezwie
[#59] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@Drakon, post #57

Szukam od prawie miesiąca i ceny tak właśnie wyglądają, wiem że zdarzają się jakieś dziwne okazje natomiast po moich obserwacjach normalna cena to raczej około 700 a nie 200 :p Miałeś farta i jest czym się chwalić, mi szczeście raczej nie lubi sprzyjać ;D Jeśli miałbym go szukać to równie dobrze mogę czekać na to aż amigi znowu spadną z ceny, co pewnie nigdy już nie nastąpi
[#60] Re: Pomoc w zakupie Amigi

@Drakon, post #57

Na jakim portalu kupiłeś tą Ami? To była mega okazja.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem