kategoria: A1200
[#1] Powrót do Amigi po latach - co na początek?
Więc tak. Udało mi się za przysłowiowe grosze dostać sprawną A1200. Niestety nie wiem jeszcze, co siedzi w środku, ale po tym zdjęciu:



...domyślam się, że ma przynajmniej rozszerzenie pamięci i _jakiś_ dysk twardy, mam rację?

Swoją przygodę z prawdziwą Amigą przerwałem ponad 10 lat temu. Głównie służyła mi do muzyki, programy głównie ProTracker 3.61, AHX, Music Line Editor, rzadziej do grania - a jeśli już to najczęściej w Civilization, Deuteros, Millennium 2.2 itp.

Moim ostatnim sprzętem była A1200 + 8 MB fast + 030/50 MHz + dysk 4.3 GB. Jak na tamte czasy, konfiguracja była dość komfortowa (jak dla mnie zupełnie wystarczalna). Miałem tam - o ile dobrze pamiętam - fajnie skonfigurowany system (bez żadnych bajerów typu menu Windows95), po prostu MagicWB+MUI+AHI i kilka programów pomocniczych.

W związku z tym, że mam jeszcze chwilę czasu, zanim ten sprzęt do mnie przyjdzie i zajrzę do środka/wykonam Pierwsze Uroczyste Uruchomienie, mam do Was kilka pytań.

1. Nie wiem w jakim stanie jest Amiga w środku. Na co zwrócić uwagę, co czyścić (czym czyścić, to wiem)? Jestem prawie pewien, że akumulator od zegara już dawno odszedł do Krainy Wiecznych Łowów - czym go najlepiej zastąpić?
2. Chciałbym oczywiście na nowo zainstalować system i skonfigurować go pod siebie. Nie interesują mnie wypaśne ikonki, animacje zamykania okien i tego typu upiększacze. Niestety, z racji braku sprzętu dysk będę musiał preparować pod WinUAE. Jaki system plików wybrać i jak go podzielić? Niestety na chwilę obecną nie wiem, jakiej pojemności jest dysk, ale załóżmy, że 4,3 GB.
3. Nie mam do Amigi monitora. Ale dołączona jest do niej przelotka RGB-VGA. Jakie tryby będą możliwe do uzyskania na zwykłym pecetowym LCD? DblPAL, jakieś inne? Inaczej: rozumiem, że w gry niesystemowe nie pogram, a i Protrackera nie odpalę. Czy są jakieś łatki/programy, które umożliwią mi uruchomienie ProTrackera na ekranie Workbencha lub w którymś z działających na tej przelotce trybów? Czy jednak pozostaje mi działający w systemowych okienkach OctaMED?
Z innej beczki: załóżmy, że podłączam Amigę przez przelotkę i na ekranie nie widzę nic. Co wtedy? O ile mi dobrze świta, trzeba było zrobić coś z plikami w devs/monitors (przepraszam, jeśli się mylę).
Czy żeby korzystać z gier i programów niesystemowych (i oczywiście oglądania dem) wystarczy, że kupię coś takiego:
LINK?

Będę wdzięczny za odpowiedzi, a pytań pewnie będzie jeszcze trochę...
Pozdrawiam!
[#2] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Drakon, post #1

Tak, wygląda na 8 MB FAST, albo jakieś turbo z taką ilością. Dysk też jest, przynajmniej są ikonki partycji...

Przy dysku mieszczącym się w 4 GB najlepiej nie kombinować i dać Fast File System.

Przez przelotkę powinny się dać wyświetlić tryby DblPAL, DblNTSC i Multiscan Productivity. ProTrackera na nich nie odpalisz. Jeżeli przez przelotkę widzisz ciemność, to znaczy że:

a) system jest ustawiony w trybie 15 kHz (PAL, NTSC).
b) monitor nie chwyta trybu.

W tym pierwszym przypadku trzeba zmienić tryb systemowymi preferencjami. W drugim upewnić się, że w startup-sequence uruchamiany jest pliczek DEVS:Monitors/VGAOnly. Trybem, który jest najbardziej przyjazny dla monitorów LCD jest Multiscan Productivity (640 x 480).

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 12:23:57 przez Krashan
[#3] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Drakon, post #1

Obejrzeć bebechy w środku zawsze warto. Jeśli chodzi o FS, to ja bym użył PFSa. Po co się bawić w FFS i pady walidacji? PFS nawet na Amidze z Fastem będzie dużo szybszy.
[#4] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Drakon, post #1

Warto zajrzeć do środka i obejrzeć płytę i kondensatory. Szukaj śladów ich wylania czyli takiej pół-przeźroczystej pół-białej matowej substancji. Jeśli taką znajdziesz to kupujesz alkohol izopropylowy i czyscisz nim całą płytę a potem myślisz u kogo wymienisz kondensatory :)

Jak będziesz miał ustawiony tryb którego monitor nie łapie to możesz podpiąć Chinchem do telewizora i tam sobie ustawić wybrany tryb (jak będziesz miał podpięte oba wyświetlacze naraz to sobie łatwo sprawdzisz które tryby złapie monitor).
[#5] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Davka, post #4

Dziękuję za odpowiedzi:)

Ok, kondensatory mogę ewentualnie sam przelutować na nowe.
Jak spod UAE sformatować dysk na PFS?
I czy ten konwerter sygnału z linku, który podałem, da radę z demami i Protrackerem? Oglądałem filmy na YT i widzę że całkiem nieźle to działa. Niestety nie stać mnie w tej chwili na scandoubler, a w cenie poniżej 100 zł (tyle kosztuje na ebayu to ustrojstwo) nie znajdę tv lcd 14-15"...
FILM

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 12:58:37 przez Drakon

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 12:59:03 przez Drakon
[#6] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Drakon, post #5

Hmm, a jakie to ma wejścia? Bo zdaje się że widze Component na 3x chinch, a nie ma SCART-RGB.
Na filmiku nie widzę jak to podpiął ten ktoś. No chyba że wejście EGA łapie Amigowy obraz (bo piszą o 15kHz) ale wydawało mi się że EGA nie jest kompat. z Amigą.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 14:40:48 przez Davka
[#7] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Davka, post #6

FEATURES:
Supports CGA/EGA/YUV signal input.
Supports VGA output 640*480,800*600,1024*768,1360*768
CGA/EGA signal auto scan(15K,24K,31K)
YUV signal auto scan(480i,576i,720i,1080i,480p,576p,720p,1080p)
Chinese and English OSD.
Supports position control & zoom control.
True digital 24-bit A/D converter for true 16.7-million color conversion.
Supports all VGA monitor (CRT, LCD, PDP)


Znalazłem jeszcze taki schemat, muszę się zagłębić w temat...



Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 14:53:28 przez Drakon

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 14:59:34 przez Drakon
[#8] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Drakon, post #7

No właśnie, trzeba zrobić przelotkę z amigowego wyścia Video na wejście tego urządzenia. Bezpośrednio nie podłączysz.
[#9] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Drakon, post #5

Jak spod UAE sformatować dysk na PFS?
KLIK!
[#10] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Drakon, post #1

A czy kolego kupiłeś (jesli można wiedzieć oczywiście) tą Amigę na portalu sprzedajemy.pl ?
Bo po screenie który zamieściłeś widzę że jest identyczny.
[#11] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Architect1200, post #10

ale to przecież jest ogłoszenie z grudnia. To już na początku stycznia było że sprzedane
zresztą autor da znać czy dostał parę kamieni czy tą Ami, a jak Ami to gratulujęszeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 20:11:01 przez PTR
[#12] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@PTR, post #11

Pytam, ku przestrodze. Bo sam w grudniu ją zakupiłem i juz 3x wciska komuś ten kit ze zdjęciami z ebay-a, użytkownik "romek" z B.Białej. Sprawę zgłosiłem na Policję.
To jest ta aukcja Link do aukcji
Link do zdjęcia sprzedajemy.pl i ebay

A teraz widzę że doszła mu jeszcze do oferty Amiga CD32.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 20:25:26 przez Architect1200
[#13] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Drakon, post #5

GBS daje tą możliwość, że podłączysz Amigę do każdego współczesnego monitora. Wadą tego rozwiązania jest tryb pracy 60Hz. Wiąże się to z tym, że możesz zapomnieć o płynnej animacji w grach czy demach. Odpalając przykładowo Pinball Dreams można dostać mdłości przy rwanym scrollu. Bardzo dużą zaletą jest brak drgania w trybach Laced co znacznie poprawia komfort.
Zdarza się, że GBS sieje artefaktami w postaci szybko migających białych pikseli. Nie ma na to reguły, mój egzemplarz raz sieje a raz nie. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie to nie zasilaj konwertera z zasilaczy impulsowych, będziesz miał zakłócenia w obrazie. Najlepiej wyprowadzić +5V z zasilacza Amigi (mówimy o tym ciężkim zasilaczu) co sprawi, że jednocześnie jednym włącznikiem uruchamiasz Amigę i konwerter, który wysyła sygnał do załączenia monitora.
[#14] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Architect1200, post #12

mam nadzieje że za pobraniem kolega zamówił
[#15] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Architect1200, post #12

To znaczy, przekręcił Cię, nie dostałeś Amigi?
Ja już się nauczyłem, że jak coś jest taniego z neta to podejrzane. W tym przypadku pewnie bym pojechał osobiście.

Ostatni przypadek kiedy mnie gościu przekręcił powiedziałem że nie odpuszczę. Niby kwota niewielka - 100 zł, ale pojutrze idę na policję. Niech się trochę potłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 21:07:09 przez PTR
[#16] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@PTR, post #15

Ja raz się nabrałem, kilka osób też i to na ppa jakiś czas temu. Pan Kaliński sprzedawał kilka rzeczy. Pozew zbiorowy, sprawa trafiła do sądu ale śledztwo umorzono z powodu nie wykrycia sprawcy.
Od tego czasu jak widzę taką okazję to jestem ostrożniejszy. Jeśli wysyłka to tylko pobranie z możliwością otwarcia przesyłki przed zapłatą. Jeśli nie - Adios
[#17] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Jacenty, post #16

Ale jak nie wykrycia sprawcy?
Przecież na konto kasa szła tak?
[#18] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@PTR, post #15

Dokładnie tak, zakupiłem ją 22.12.2014r. i od tamtej pory cisza. Ale niby odbiór osbisty jak najbardziej możliwy, lecz droga miedzy nami za daleka była, więc tylko wysłanie wchodziło w grę. I od momentu wpłaty zero kontaktu. Śledząc postępowania "romka" to już 3x wystawia Amigi w tych lub mniejszych cenach od pory mojego zakupu i nawet ostatnio rozszerzył swój asortyment Amigowy. Za te 315,- też powiedziałem że nie podaruję i sprawę zgłosiłem na policję. Może znajdzie sie jeszcze ktoś kto zamierza nabyć tam sprzęt, więc przestrzegam. Gośc jest ostrożny, pocztę i e-maile odbiera tylko z telefonu. Nie na darmo mu tel. dual-simem z druga karta do przekrętów.
[#19] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@PTR, post #17

Bo to jest przekręt na tzw. "konto na słupa" i nic nie zrobisz.
[#20] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Architect1200, post #18

W to wątpię, że dual sim. Takie coś by było łatwo wychwycić i znaleźć sprawce po telefonie - taką przynajmniej mam nadzieję:D. Prędzej ma kilka telefonów trefnych, wędkowanych etc. A na słupa to też warto zgłaszać tak przynajmniej zblokują konto bankowe, też mam taką nadzieję, na wniosek policji. Chyba, że za dużo wymagam od naszego prawa i możliwości/umiejętności/wiedzy policji.
[#21] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Architect1200, post #19

Przyznaję, że i ja polowałem na tą Amigę. W poniedziałek byłem w okolicy to pomyślałem, że odbiorę. Ale za każdym razem kiedy dzwoniłem, to albo mnie odrzucał, albo nie odbierał - chyba mój numer telefonu był podobny do kogoś kto Amigę "kupił".
W każdym razie współczuje..
[#22] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Tomski, post #20

A ja Ci mówię że dual-sim, bo na szybko napisałem w php skrypt do pobierania info o urządzniu włącznie z wersja Androida i modelem tel, IP. znawcy tematu php wiedzą o co chodzi. I podesłałem w wiadomości linka którego łyknął, ale cóż IP zmienne, ale przynajmniej tel. wiem że w Orange (bo teraz to nie wiadomo) a reszte informacji pobrał skrypt, oczywiście wszelkie info z dokumentacją dostarczyłem na policje.
[#23] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Architect1200, post #22

No to niestety czeka mnie wizyta na policji bo to ten sam gosc. Pocieszenie w tym ze umowilem sie na zaplate 50/50. A tak sie cieszylem. Masakra. Nocke mam juz zje***na.
[#24] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Architect1200, post #22

OK
Oby chwasta znaleźli i zrobili to co gostek robił w "Psach 2" z chwastami ...

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 21:48:44 przez Tomski
[#25] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Drakon, post #23

To jest nas dwóch, tylko gdzie jest trzeci ? co kupił A1200 za 200zł !
Chyba nie siedzi na tym portalu, albo tematu nie widział. Ciekaw jestem który teraz sie załapie na CD32 ?
Ta że uwaga na to http://sprzedajemy.pl/oferty-uzytkownika-1346902
Stawiam na to że za dwa tygodnie ogłoszenia znowu będą aktywne ?
[#26] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Architect1200, post #25

Ale trzeba mu przyznać że ma uczciwe ceny.
[#27] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@amizet, post #26

No chłopak nie zdziera
Dobrze by było, aby Policja dobrała mu się do d..y. Od tego są.
[#28] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@wali7, post #27

rzekłbym nawet że półdarmo. Ale jakby dał więcej to mógłby nie zarobić nic na tych wirtualnych amigach.
[#29] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@Drakon, post #23

Tutaj masz fajny komputerek : A1200 OK

Wiem, wiem cena nie ta....
[#30] Re: Powrót do Amigi po latach - co na początek?

@wali7, post #27

Taa, policja. Jak poszedłem zgłosić oszusta z allegro, to dowiedziałem się, że w takich sprawach przestępcy oddają część kasy i sprawę umarzają.

A w tym przypadku, czy szkoda nie jest zbyt niska?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem