kategorie: A1200, Sprzęt
[#31] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #29

Chyba zakupie taki konektorek...

http://allegro.pl/gotowy-zestaw-do-compact-flash-cf-amiga-1200-600-i5066664229.html

Chcialbym podlaczyc dysk twardy 3,5" badz cf. Miec rowniez dysk 3,5" w kieszeni oraz podpiety cdrom. Biorac pod uwage, ze narazie nie moge podlaczyc nic to raczej bedzie ciezko:):):)

Tak przy okazji pomocni koledzy:

http://allegro.pl/commodore-amiga-kabel-i5125181781.html

Czy to nie jest czasem scandoubler? Bo chcialbym rowniez podlaczyc Ami do monitora lcd. Jednak 1084s wali po galach okropnie. Jesli tak, to ile mozna za to zaplacic?
Sorki za te wszystkie pytania, ale jestem poczatkujacym Amigowcem. Tzn nie tak do konca bo jako dziecko mialem A500 ale moja wiedza o Amigach jest raczej narazie znikoma.
[#32] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #24

Dysk podlaczylem przy wlaczonym kompie w akcie desperacji:)


Stary, co Ty wyrabiasz?
A zasilanie do tych dysków np 3,5 cala podłączyłeś, jeśli tak to skąd (z zasialacza, z płyty głównej)?
Dłuższe uruchamianie się A1200 to zapewne zasługa romu 3.1 który dłużej czeka na rozruch dysku.
Powiem, szczerze- możliwe, że już uszkodziłeś swoje A1200, ale to "twarde sztuki" więc jakaś szansa jest.

Czytając w jakim jesteś stanie psychicznym, odłącz A1200 od prądu i daj sobie na wstrzymanie.
Najlepiej jak ktoś z doświadczonych Amigowców Ci pomoże, poszukaj kontaktu z twojej okolicy.

Jak Ci nikt nie pomoże, to zawsze możesz przysłać sprzęt do mnie (zapłacisz tylko, albo aż za wysyłkę), a ja zobaczę co jest i postawię Ci system na HD.
[#33] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@BULI, post #32

Wiem ze to mocno glupie ale juz bylem mocno wk...y ze to nie startuje. Pradu Ci u mnie pod dostatkiem - Amiga jest w obudowie tower (Elbox). Myslisz ze juz cos uszkodzilem? Faktycznie, moze i uwalilem kontrolery IDE w obu... Ehh odpoczne od tego chyba i zajme sie renowacja obudowy narazie. Przesylki wolalbym uniknac, mysle ze ten sprzet moglby tego nie przezyc. Mam tez wrazenie ze zasilacz cos srednio styka... Na laczeniu kabli przy docisnieciu wtyczek zielone ledy swiec mocniej. Moze kupilem zlom poprostu... Tak czy inaczej serdecznie dziekuje za propozycje. Bede jeszcze walczyl, ale najpierw musze poznac podobne przypadki, co bym mial jakies typy co do przyczyny.

Pozdr
[#34] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #33

Nie było jeszcze takiego przypadku, aby jedna osoba uwaliła IDE w dwóch A1200 w tak krótkim czasie.
Przypuszczam ze popełniasz gdzieś błąd.
Źle podlaczasz dyski/CF, źle ustawione zworki itp itd
[#35] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@Norbert, post #34

Tez tak mi sie wydaje. Bede jeszcze kombinowal. Zobacze ustawienia zworek Goteka, adaptera cf itp. Kupie moze inny adapter.
[#36] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #35

A czy wie ktos, dlaczego adapter z linku ktory wyslalem kilka postow wczesniej, ma pod spodem gniazdo do zasilania? Przeciez 2.5 nie potrzebuje go, a juz z pewnoscia nie CF. Moj adapter rowniez go nie ma. Chyba zakupie ten zestaw i wyprobuje wtedy...
[#37] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #36

Na Twoim miejscu bym zwolnił troche - nim wydasz kupe kasy na darmo. Przede wszystkim skontaktuj się "na żywo" z którymś z bardziej obeznanych kolegów.
[#38] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #35

Zobacze ustawienia zworek Goteka


Po co?!

Szkoda sprzętu- udaj się do kogoś z wiedzą ok, racja
[#39] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@sunater, post #30

Niestety szczerze mowiac nie bardzo wiem jak zmierzyc. Gdzie przytknac, ani nawet nie wiem jakie napiecia byc powinny. Wszyscy pisza o kick 3.1 a ja mam 3.0 w obu Amigach. Moze to jakis problem? V3.0 39.106
[#40] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #39

Ja podejrzewam, że oprócz zasilacza, może być problem z kondensatorem resetu na płycie głównej. No ale zacząłbym od zasilacza.
[#41] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@jarob, post #40

Pamietaj ze mowimy o dwoch roznych Amigach. Z czego jedna tower z zasilaczem 200W. Obie nie startuja z cf ani w obu nie kreci dysk 2,5". 3,5" kreci w towerze, bo ma osobne zasilanie. No ale Amiga tez nie startuje. Inna sprawa ze dyski sa duze bo 160gb i 250gb ale narazie innych nie mam. 2 Amigi maja problem z kondensatorem/zasilaniem? Nerwicy sie nabawie przez ten szrot
[#42] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@Norbert, post #34

Przypuszczam ze popełniasz gdzieś błąd.


dokładnie, największym chyba było, że po przejściach i rozkładaniem rąk z dyskiem w pierwszej Amidze, zdecydowałeś się zakupić drugą (za niemałą sumkę) też bez dysku twardego - wiedząc, że sobie z tym nie radzisz... dziwne podejście, no ale dobra.

Poza tym trochę dziwię się, że ciężko o jakąś pomoc z Wwy, widocznie jak to mówią najciemniej pod latarnią...
Ja wątpie, że uwaliłeś kontroler, prędzej chyba by poszła karta, przejściówka lub dysk.
Kup jakaś polecaną przejściówkę i polecaną kartę CF. Zacznij od 4gb - bo takie Ami zobaczy normalnie.
I nie martw się o długie wstawanie. Jak podłączysz dobrze wszystko zacznie wstawać szybciej. Mi też bez dysku, lub ze źle podłączonym na romie 3.0 wstawało długo.
Pomóc może też przeczyszczenie styków kickstart.
P.S. Będzie dobrze, tylko zacznij najpierw pytać, później działać, bo póki co robisz odwrotnie.
[#43] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@zmiennik, post #42

Nie kupilem drugiej Amigi z powodu problemow z pierwsza. Pierwsza to odrebna historia. Ja kolekcjonuje stare konsole oraz komputery, niezbyt intensywnie uzytkujac. Ot, takie hobby. Ta pierwsza to bielutki desktop w pudeleczku w stanie niemal idealnym. Postanowilem jednak "pouzywac" intensywniej Amigi jak za dawnych lat:) Stad pomysl zakupu drugiej Amigi. Mocniej uzytkowej, szybszej, w obudowie tower aby spokojnie uzywac whdloada czy ambitniejszych graficznie gierek:) Nie kupilem kolejnej, tylko dlatego ze mam problem z uruchomieniem karty cf czy dysku:)
[#44] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #41

Jak sugeruje kolega Jarob - może być problem na linii resetu - wtedy jest właśnie czarny ekran. To dosyć częsta przypadłość choć zazwyczaj wtedy nie uruchamia sie nic :(. Co do ami w tower - próbowałeś bez podłączonej karty turbo ? W ogóle na twoim miejscu na razie bym turbo wyjął i schował w bezpiecznym miejscu XD

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 12:51:26 przez sunater
[#45] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@sunater, post #44

Kurde ale na dwoch ten kondensator??:) Jesli chodzi o turbo to bez jest to samo. Sluszna uwaga to jest, tak zrobie zanim popsuje wszystko:)
[#46] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #45

Na 99,9% problem jest po Twoje stronie, nie Amigi- szukaj kogoś do pomocy ok, racja
[#47] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #36

Adapter do ktorego podales linka na allegro jest to adapter na tasme 3,5 cala dlatego ma gniazdo zasilania. Do adaptera podpieta jest tasma 3,5 cala i adapter z 3,5 na 2,5 cala ktory wpinamy w plyte amigi. Zasilanie do adaptera mozesz wziac wtedy z zasilacza (amiga w obudowie tower) lub z tego adapterka 3,5/2,5 cala wpinanego w plyte glowna Amigi.

Masz teraz adapter na tasme 2,5 cala dlatego nie ma gniazda zasilania.

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 14:12:50 przez robertos231
[#48] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@robertos231, post #47

Ok dzieki. Nawiazujac do postu wyzej, tak problem pewnie lezy po mojej stronie, lub po stronie sprzetu ktory posiadam w sensie dyskow cfow i przejsciowek oraz sposobu podlaczenia. Nie sadze aby byl problem z Amigami. Schowamwiec turbo i bede walczyl dalej:)
[#49] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #48

Pierwsze co zrobie dzis to podlacze inny dysk 2,5". Mam taki 8gb ze starego lapka. Najbardziej mnie bowiem martwi, ze dysk nie kreci bo to nie jest sprawa zworek ani innych bzdetow. Jakies konkretne wskazowki co do podlaczenia 2,5"? Tasma i jazda? Jak nie zakreci ten drugi to bede zly:) dam znac. No i sorry za ten caly spam:)

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 14:26:44 przez MaciejW
[#50] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #49

Ale zdajesz sobie sprawe że odwrotne podłączenie dysku 2,5 cala może mieć bardzo złe następstwa ? na taśmie idzie też napięcie...
[#51] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@sunater, post #50

To oznacza, ze jednak jest mozliwe ze uwalilem oba kontrolery?:) Tak wiec jak zidentyfikowac jak ma byc podlaczone skoro tasma wyglada z obu stron tak samo? (Moja nie ma czerwonego kabla). Nie rozumiem czym roznia sie te piny skoro sa to tylko zyly przewodzace. Zastanawiam sie tez, dlaczego nigdzie nikt o tym nie wspomina w zadnym tutorialu. Podlaczaja tasma dysk i tyle. Nigdzie nie znalazlem wzmianki o tym, ze sa wlasciwe i niewlasciwe sposoby podlaczenia...no i jeszcze jedno... Adaptera cf ktory idzie bezposrednio w ide nie da sie zle podlaczyc. A on tez nie startuje. Nawet jak wyjme cf a zostawie sam adapter, komputer nie wystartuje. Jesli chodzi o przejsciowke 2,5" -> 3,5" to piny z zasilaniem zostaja wyeliminowane, co oznacza ze nie ma znaczenia w jaka strone podepne do takiej przejsciowki dysk 3,5". A z nim tez czarnosc widze...

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 14:47:59 przez MaciejW

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 14:54:25 przez MaciejW
[#52] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #51

link Tutaj jest temat o podłączaniu dysku 2,5 cala. Nie zmienia to fakty że z adapterem ami powinna wstać a nie wstaje niemniej jednak warto poczytać... Dodatkowo link
Podłączyć dosłownie "odwrotnie" jest trudno - musiałbyś odwrócić dysk o 180 stopni albo przekręcić tak taśmę. Bardziej prawdopodobne jest pomyłkowe przesuniecie taśmy w kontrolerze o np. 1 pin... Jeśli ami wstaje to jak sugerują koledzy - może jakiś"czeski błąd" ? Na spokojnie przeanalizuj wszystko. Popatrz na załączone zdjęcia i porównaj ze swoją ami.





Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 15:18:08 przez sunater
[#53] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@sunater, post #52

Tak zrobie. Kolejny raz dziekuje za rady i cierpliwosc.
[#54] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #53

Zobacz ten link baza użyszkodników Amigi. Poszukaj jakiejś bratniej duszy z Twojej okolicy:D, może będzie wstanie pomóc.
[#55] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@Tomski, post #54

Dam sobie jeszcze kilka wieczorow, jesli nie dam rady to tak zrobie. Wielkie dzieki. Ludzie na tym forum mili jak amigowe czasy memu sercu:) Przeciez musze pograc w SWOS z Whdload:)
[#56] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #55

Jest progress koledzy:) Uwazam ze: Adapter cf jest uwalony - komputer nie startuje nawet bez karty cf, a diody od hdd nieustannie swieca. Druga sprawa jest taka, ze wzialem inny dysk 2,5" i sie kreci! (Tak tamten w pc tez kreci a w amidze nie! No ale to pomijam. Mam wiec problem zasilania ide z glowy. Dysk wciaz nie jest widoczny w hdtoolbox, ale sie kreci!! Teraz sprobuje usunac z niego wszelkie partycje na PC i sprobowac wtedy. Zainwestuje tez w nowy adapter, bo wolalbym chyba CF.
[#57] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #56

Tylko nie CF, bo to kolejne "schody" dla Ciebie. Będzie znowu dużo tłumaczenia dlaczego to nie działa szeroki uśmiech
Zostań przy hdd. Mniej problemów.
Zagrasz wreszcie w whdload.
[#58] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@Norbert, post #57

Docelowo ma byc jednak cf. Dlaczego niby podlaczenie cf mialo by byc bardziej skomplikowane?
[#59] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #58

bo amigi są bardziej wybredne w stosunku do cf niż do dysków twardych. Niektóre cf nie działają - "bo nie" i nic im nie zrobisz :P
[#60] Re: Czy uszkodzenie kontrolera IDE jest powszechne?

@MaciejW, post #43

Nie kupilem drugiej Amigi z powodu problemow z pierwsza.


ale ja nic takiego nie napisałem, więc reszte co piszesz w tym poście nie ma sensu :P
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem