kategoria: A500
[#1] Monitor do 500-ki
Poczytałem trochę wątków dotyczących monitorów, ale nadal nie mam jasności, więc stąd ten wątek.

Obecnie Amigę mam podłączoną do 37" TV LCD przez złącze SCART. Obraz jest wyraźny, co jest zaletą w Workbenchu, ale w grach piksele są mega ogromne i nie wygląda to dobrze. W związku z tym chciałbym dokonać zakupu czegoś co poprawi odbiór gier i nie pogorszy Workbencha.

Rozważam dwie opcje:
1. zakup monitora typu Commodore 1084S (jest wiele modeli tego monitora z różnymi złączami - jaki będzie dla mnie najepszy ?)
2. zakup scandoublera Indivision ECS (z retroami) i podłączenie do współczesnego monitora LCD 24"

Jeśli chodzi o moją Amigę to jest to standardowa 500-ka z płytą Rev. 8A, rozszerzeniem 512kB pod klapką i wkrótce dołączy karta ACA500. Amiga będzie używana do gier, czyli ważne jest dla mnie lekkie rozmycie pikseli oraz dzięki ACA500 zainstalowany zostanie Classic Workbench 68k i w nim chciałbym, żeby obraz był ostry. Co kupić, żebym był zadowolony z wyboru ? Monitor 1084S będzie ok do gier, ale jak będzie się sprawował w Workbenchu ? Scandoubler zapewne sprawdzi się w Workbenchu, ale jak będą wyglądały z nim gry ?
[#2] Re: Monitor do 500-ki

@g0trek, post #1

Ja na Twoim miejscy wybrałbym IndivisionECS.
[#3] Re: Monitor do 500-ki

@g0trek, post #1

Jeśli 1084S trafisz w dobrym stanie, to obraz jest bardzo ostry, oczywiście tylko 640x256, bo tryby interlace, to katorga na nim. Idealnym byłby dla ciebie chyba M1438S - z jednej strony łapie PAL i jest lekko rozmyty a z drugiej, nie ma problem z DBPAL/Multiscan - dla Workbencha.
[#4] Re: Monitor do 500-ki

@g0trek, post #1

Miałbym M1438 w bardzo dobrym stanie na sprzedaż gdybyś był zainteresowany.
Dodatkowo mieszkam w Warszawie więc nie ma problemów z wysyłką.
Gdybyś był zainteresowany daj znać na priv.
Info o monitorze:
http://www.bigbookofamigahardware.com/bboah/product.aspx?id=871
[#5] Re: Monitor do 500-ki

@g0trek, post #1

nie bardzo rozumiem, co miałoby zmienić indivision ECS w połączeniu z LCD o niewiele mniejszej przekątnej obrazy. To miałoby sens, gdybyś 1) w ogóle nie zamierzał odpalać gier i dem, tylko wykorzystał Amigę do pracy w systemie lub 2) podpiął monitor VGA CRT. W przeciwnym razie w dalszym ciągu będziesz skazany na oglądanie szpetnych pikseli.

W tej sytuacji optymalnym rozwiązanie wydaje się zakup monitora multisync, o którym wspomniał lekarz_med, w dalszej kolejności 1084s proponowany przez artiego.
Na trzecim miejscu - opcja budżetowa - telewizor Sony Trinitron 14" ze scartem, który możesz znaleźć w cenie 50-100 zł. Współczesne telewizory nie mają do niego nawet startu, jeśli chodzi o jakość obrazu generowanego przez Amigę/PS2/ stare Nintendo etc.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 15:29:27 przez charliefrown
[#6] Re: Monitor do 500-ki

@_arti, post #3

Przecież z tytułu wątku wynika, że chodzi o monitor do A500. Więc pytający nie będzie miał możliwości używania DblPal, czy Multiscan.
Moim zdaniem najlepszą opcją jest Indivision. Po podpięciu do LCD obraz będzie super.
Co do pikselozy, to moim zdaniem będziemy ją widzieć zawsze (niezależnie od monitora), bo jest to efekt subiektywny, związany z przyzwyczajeniem do współczesnych rozdzielczości minimum 1280x1024 na kilkunastocalowym monitorze. Pamiętam jak 20 lat temu widziałem obraz DblNTSC na pożyczonym monitorze VGA (mono) po podpięciu do mojej A1200.... była to "żyleta". Jak dzisiaj widzę obraz z A1200 na podobnym monitorze to zwracam uwagę głównie na piksele wielkości cegieł. Efekt psychologiczny, nic ponadto.
No chyba, że ktoś lubi charakterystyczny pisk monitora PAL (nie każdy może już go słyszeć, bo próg słyszalności obniża się znacząco po 20 roku życia, więc nawet i pod tym względem możemy inaczej odbierać to jak widzimy nasz retrosprzęt) i smród nagrzanego powielacza napięcia. Ja nie czuję żadnego sentymentu do monitorów PAL, stąd każdego będę namawiał na Flicker-Fixer i monitor LCD (np .doskonały EIZO Flexscan L565 - 17 cali, mam dwa egzemplarze, drugi kupiłem rok temu na Allegro za 50 zł, oba podpięte do Amig przez Flicker-Fixery, w tym jeden to Indivision ECS, dodatkowo monitor ma wbudowane głośniki). Oczy mają to do siebie, że nie odrastają i nie można wygrać nowych na loterii.
Tu można obejrzeć jeden z moich EIZO, akurat podpięty do GBA1000 (Flicker-Fixer onboard, czyli oparty na Amber, konstrukcja zapożyczona z A3000) https://www.youtube.com/watch?v=Cmsy4o4cqYY

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 16:18:28 przez wali7
[#7] Re: Monitor do 500-ki

@charliefrown, post #5

nie bardzo rozumiem, co miałoby zmienić indivision ECS w połączeniu z LCD o niewiele mniejszej przekątnej obrazy.


Pikseloza będzie trochę mniej dokuczliwa dzięki opcji scanlines.
[#8] Re: Monitor do 500-ki

@charliefrown, post #5

> nie bardzo rozumiem, co miałoby zmienić indivision ECS w połączeniu z LCD o niewiele mniejszej przekątnej obrazy.

24" w porównaniu do 37" to jednak sporo mniej, ale zakładając, że masz rację to czy zakup LCD 15" i podłączenie przez Indivision ECS zrobi zauważalną różnicę ? Jak wtedy wygląda porównanie do monitora CRT ?

Generalnie mam dylemat, bo co człowiek to opinia. Najtańsza opcja to 1084S, ale zajmuje miejsce na biurku. Indivision ECS + monitor LCD 15" wychodzi drożej, ale nadal akceptowalnie i zajmuje mniej miejsca na biurku. Skłaniam się ku Indivision, ale mam obawę, że efekt w grach nie będzie zadowalający.
[#9] Re: Monitor do 500-ki

@wali7, post #6

Dobry film co to za Monitor ?
[#10] Re: Monitor do 500-ki

@Dorian3d, post #9

EIZO Flexscan L565
Jak skończyłem FF w GBA1000, to podpiąłem do właśnie tego monitora (po prostu innego w domu nie miałem). Działało ładnie, pożyczyłem sobie jakiś mniejszy 15 cali i d..pa, wyświetlał tylko komunikat "out of range". Więc na Allegro upolowałem drugi egzemplarz identycznego EIZO za grosze i mam go teraz wyłącznie dla moich Amig - działa fajnie w GBA1000, w A500 z Indivision ECS i w trybach VGA pod A1200.
Miłym bonusem jest obecność głośniczków.
[#11] Re: Monitor do 500-ki

@BULI, post #7

Ludzie o czym wy mówicie? Jakie interlace jakie Indivision?

Gry na A500 są w Loresie, i jeśli kolegę razi że na dobrym współczesnym wyświetlaczu krawędzie tak dużych pikseli są zbyt zębiaste to trzeba obraz pogorszyć a nie polepszyć! Szkoda że A500 ma czarnobiały Composite, pozostaje albo Scart do zoranego starego kineskopu albo obraz przez modulator, a wtedy może być nawet współczesny LCD. Nic innego i taniego nie rozmyje pikseli. No i przede wszystkim trzeba się przesiąść na mniejszy gabaryt, maks 17" cali, to jedyny sposób by te piksele zmniejszyć. :)

Oczywiście czytanie tekstu w Hiresie na takim obrazie będzie męczyć oczy, więc by mieć dwa w jednym przydałby się jakiś przełącznik RF / RGB.
[#12] Re: Monitor do 500-ki

@g0trek, post #1

Na indivision ecs nie da się grać. Scrolling horyzontalny jest do bani.
[#13] Re: Monitor do 500-ki

@ZbyniuR, post #11

Szkoda że pogorszenie obrazu może wiązać się również z pogorszeniem oczu. Ale widać myliłem się - oczy da się wygrać na loterii.
[#14] Re: Monitor do 500-ki

@pabloz, post #12

Pytam z ciekawości, podaj tytuły gier na których szczególnie widać problemy ze scrollingiem. Chętnie sprawdzę, dotychczas nie miałem tego typu problemów, Indivision ma sporo różnych ustawień, możliwe że problemy ustąpią po zmianie ustawień.
[#15] Re: Monitor do 500-ki

@wali7, post #14

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie o Indivision ECS. W opisie podane jest, że wskazane jest posiadania 2MB pamięci chip. Czy to oznacza, że na standardowej Amidze 500 (czyli 512kB na płycie i 512kB pod klapką) ten scandoubler nie zadziała ? Czy zadziała, ale nie będzie miał dostępnych wszystkich opcji ? Jeżeli tak to jakich ?
[#16] Re: Monitor do 500-ki

@g0trek, post #15

Ja to Ci mogę jedynie polecić wsztrzymać się z zakupem i w najbliższym czasie wybrać się na jakąś amiImpreze i przekonać się na własne oczy. Ale żebyś się za szybko nie zniechęcił do starej dobrej amigi to olej ten 37" lcd i idz do piwnicy albo do sąsiada i przytargaj jakiś kineskop i kup kabel SCART ;)
A propo oczu, bo mam już sporą wade ale jestem głupim zwolennikiem crt przy retrokomputingu chodz uprawiam go coprawda niedzielnie ;). Czy te filtry polaroid itp starego typu to coś dają czy to tylko chwyt marketingowy z lat 90tych????
A jeśli chodzi o 2mb chip to masz fart ze masz przez przypadek 8A bo z tym nie będziesz miał problemu przy odrobinie inwencji i nie dużego grosza…

Jestes z Wawy, ja tez, jestem chętny na jakieś ami spotkanie więc jak się zgadamy to juz koszta na 1/2 ;) pozdro
Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 23:59:52 przez zeter

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 00:02:53 przez zeter
[#17] Re: Monitor do 500-ki

@zeter, post #16

1. Z tym wstrzymaniem się to kiepska sprawa, bo ja z natury jestem niecierpliwy i jak coś wymyślę to chcę to mieć "już" :)
2. Jeśli chodzi o 2MB chip na płycie 8A to czytałem, że jest to wykonalne, ale ponieważ wiąże się to z lutowaniem na płycie to raczej przerasta to moje zdolności manualne (jestem programistą, a nie elektronikiem). Może ktoś wykonuje odpłatnie taką usługę ?
3. Co do ami spotkań to chętnie bym wpadł o ile będą w Warszawie lub okolicach, bo na dalszy wyjazd ze względów rodzinno-organizacyjnych raczej nie dam rady się wybrać.
[#18] Re: Monitor do 500-ki

@g0trek, post #17

no nie wieże: programista i niecierpliwy ?? ;) W każdym razie mnie obcowanie z retro sprzętem nuczyło cierpliwości bo 20 lat wstecz, nie potrafiło ;) i byłem wariat do kwadratu! ;)
myślę że ktoś w okolicach jest Ci to wstanie wykonać… sam nie jestem elektronik...
Spotkanie w wawie chyba jakies będzie...
To może zła porada była :) może inaczej, kup to i to i wybierz... a to co się nie spodoba sprzedaj. na "retro sprzęcie" nie stracisz ;)

chyba ze kupisz ace za 550 ;)





Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 00:35:04 przez zeter
[#19] Re: Monitor do 500-ki

@wali7, post #14

Wez pierwszy lepszy scroll z dema i uruchom na indivision a najlepiej do drugiego monitora w tym samym czasie podepnij sie przez rgb
[#20] Re: Monitor do 500-ki

@pabloz, post #19

O tym scrollu (50hz) już było nie raz.

Jeśli twoja matryca nie obsługuje sygnału 50hz lub jego wielokrotności (taki tryb musisz też sobie ustawić w samym IndiVision) to nie będziesz miał płynności na żadnym tego typu urządzeniu (nawet na procesorze obrazu do 2tyś).
[#21] Re: Monitor do 500-ki

@ZbyniuR, post #11

Ludzie o czym wy mówicie? Jakie interlace jakie Indivision?

A kto tu mówi o interlace, hallo?!
IndiVision ma możliwość włączenia trybu "scanline" (w trybach lo-res też) to zdecydowanie zmniejsza "oczojebny" piksel i obraz jest bliższy temu co miałeś na monitorze 50Hz CRT.

Pomysł pogorszania obrazu przez sygnał VIDEO na LCD jest co najmniej średni- sprawdź na własnej skórze.
[#22] Re: Monitor do 500-ki

@zeter, post #18

Jak wspomniałem jestem niecierpliwy, więc jakąś decyzję trzeba było podjąć. W związku z tym zamówiłem Indivision ECS :)

P.S. ACA 500 kupiłem w normalnej cenie :)
[#23] Re: Monitor do 500-ki

@BULI, post #20

Tylko jak podpinam mista przez to samo wejscie vga co wczesniej indivision to to samo demo ma plynniutkiego scrola . Monitor Syncmaster 711p

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 20:58:19 przez pabloz
[#24] Re: Monitor do 500-ki

@pabloz, post #23

P.s. A amiga podpieta przez scart do tego samego monitora oczywiscie tez ma plynniejszego scrola (ale nie tak plynnego jak na 1084s). Dla mnie plynnosc scrollingu to podstawa podstaw.

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 21:01:13 przez pabloz
[#25] Re: Monitor do 500-ki

@pabloz, post #23

Scroll jest płynny jak jest 50HZ, indivision domyślnie jest ustawione na 60Hzi scroll rwie.
[#26] Re: Monitor do 500-ki

@g0trek, post #17

Ja Ci wlutuję 2 MB na płytę rev8. Co do ceny możemy się dogadać, mam potrzebne układy (pamięci i demux).
Ja jestem z Krakowa, bywam na imprezach typu SACP (Siemianowice Śl.), gdzie takie lutowanie też można spokojnie uskutecznić (to nie wymaga specjalnie wiele czasu).
[#27] Re: Monitor do 500-ki

@wali7, post #26

Wysłałem PM. A może ktoś bliżej (Warszawa) wykonuje taką usługę ?
[#28] Re: Monitor do 500-ki

@wali7, post #6

Moim zdaniem najlepszą opcją jest Indivision. Po podpięciu do LCD obraz będzie super.

a moim zdaniem będzie bida z nędzą na tym...

np .doskonały EIZO Flexscan L565

kontrast 400:1 + czas reakcji ponad 30ms + efekty specjalne skalowania

scanlines nie właczysz przez skalowanie, z 720x576 do 1280x1024 to jakby nie patrzeć ze scanlines'ami miałbyś efekt mory, poza tym nawet w idealnych warunkach kontrast poleciałby do 200:1 a przez skalowanie z wygładzaniem jeszcze bardziej. Suma sumarum scrolle rozmyte, czerń słaba a ostrości obrazu brak. W najlepszym przypadku jeśli ten monitor łapie 50Hz bez przycinania (co wcale nie jest zagwarantowane nawet jeśli obraz się wyświetli) to przynajmniej nie będzie szarpania. Nie można tego jednak powiedzieć o ogromnej ilości monitorów LCD...

Co jest takiego super w takiej konfiguracji z LCD to ja nie rozumiem. Gdybyś tego LCD (co ma plamy na matrycy) wyrzucił na śmietnik i przyniósł z niego jakiś CRT 17" lub 19" lub nawe 21" to miałbyś idealnie ostry obraz tak w pulpicie gdzie mógłbyś używać np. 75Hz aby nie migało i w grach przy 50Hz miałbyś idealnie płynne i ostre podczas ruchu scrole w grach i demach, mógłbyś włączyć scanlines bez żadnej mory i bez straty kontrastu, jedynie maksymalna jasność by się zmniejszyła, lecz to nie jest zazwyczaj problemem o ile CRT nie jest całkiem ciemny, jeśli jest to przynieś ze śmietnika taki który ma trochę zapasu)

Wtedy z takim CRT na biurku to i bardziej amigowo by to imho wyglądało i mógłbyś powiedzieć że jest "super" a tak to jest zwykła rzepa a nie super.

Oczy mają to do siebie, że nie odrastają i nie można wygrać nowych na loterii.

No nie wiem. 10 lat temu miałem znacznie gorszy wzrok niż teraz, więc widocznie oczy jednak 'odrastają'.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem