[#1] CDTV w USA = CES 1991
Poniżej link do ciekawego filmu, zawierajacego krotki fragment poswiecony CDTV...

CDTV

Interesujacy jest fakt, jak do sprzetu podchodzil Commodore i jak go chcial promowac na terenie USA. Czego by nie mowic, podejscie do CDTV przez Commodore jak i sam sprzet, wyprzedzaly o cale dekady owczesny rynek. No zawsze milo zobaczyc co mial do powiedzenia Nolan Bushnell na jego temat, bedac wtedy w Commodore :)
[#2] Re: CDTV w USA = CES 1991

@michalmarek77, post #1

Film ciekawy OK

Nolan Bushnell na jego temat, bedac wtedy w Commodore :)


że był wtedy w Commodore to trochę za dużo powiedziane.
Nolan, po średnio udanych interesach między innymi z gastronomią, został najęty przez Commodore z myślą promocji CDTV (dokładnie: wykorzystania potencjału marketingowego jego nazwiska) ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 12:36:11 przez BULI
[#3] Re: CDTV w USA = CES 1991

@BULI, post #2

Oczywiscie, ale nie zmienia to samego faktu, ze tam byl i w imieniu C wystepowal :)
[#4] Re: CDTV w USA = CES 1991

@michalmarek77, post #3

Zgadza się.

Apropos filmu. Ciekawy kontroler z trackballem- tutaj coś więcej o nim.

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 12:56:41 przez BULI
[#5] Re: CDTV w USA = CES 1991

@michalmarek77, post #1

niezłe, e-booki na cdtv w 1991 roku ;)
[#6] Re: CDTV w USA = CES 1991

@charliefrown, post #5

Nie wiedziałeś? Na płytkach do CDTV można znaleźć i inne perełki. Mowa lektora na przykład towarzyszy wielu płytom. CDTV to wspaniały komputer, byłem jego posiadaczem i to od niego zaczęła się moja amigowa przygoda. Szkoda, że Commodore zbankrutowało, a miało tak wspaniały sztab fachowców i wizjonerów. Teraz to cały świat gra jak mu Microsoft/Intel/Google/ARM zagrają. I to od wielu lat. Kto się im sprzeciwia - przegrywa.

Amiga wyprzedzała o wiele lat, ale była też bardzo indywidualna, nie pasowała do standardów. To ludziom się nie podobało.

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 13:16:51 przez Hexmage960
[#7] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Hexmage960, post #6

To ludziom się nie podobało.


Nie podobało się ludziom, czy może jej propozycje nie pasowały do istniejących wówczas technologii? Nie wyobrażam sobie czytania e-booka na TV albo monitorze CRT z tamtych czasów.
[#8] Re: CDTV w USA = CES 1991

@sanjyuubi, post #7

No zgadza się... co nie zmienia faktu że część rozwiązań była wizjonerska a marketing był do d...
[#9] Re: CDTV w USA = CES 1991

@twardy, post #8

Co w CDTV było wizjonerskiego i wyprzedzającego swoje czasy poza napędem optycznym ?
[#10] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Fenio, post #9

W 1991 r - wszystko - z akcentem na multimedialnosc.
Marketing wtedy nie był w stanie nic zdziałać - zastosowania do których chciano wykorzystywać CDTV stały się popularne niemal dekadę pozniej...Wyprzedzali swe czasy. Nie pierwszy to wizjonerski sprzęt, który kiepsko skonczyl...
[#11] Re: CDTV w USA = CES 1991

@michalmarek77, post #10

To co mówisz tyczy się po prostu napędu CD. Ale CDTV jako komputer był jedynie lekko zmodyfikowaną przestarzałą Amigą 500 w której zintegrowano CD i zmieniono obudowę. Cała multimedialność i nowoczesność to napęd optyczny, reszta sprzętu to odgrzewany kotlet na którym nie było żadnej szansy wykorzystać potencjał nośnika CD. Zbyt wolny procesor, śmiesznie mała ilosć ramu, przestarzałe tryby wyświetlania grafiki, brak HDD w standardzie... to nie szło w parze z nowoczesnością CD i jego gigantyczną pojemnością 650MB oraz szybkością.

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 23:24:43 przez Fenio
[#12] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Fenio, post #11

Mylisz się kolego, nie patrz na CDTV przez pryzmat PC i czasów obecnych. Spójrz szerzej. W tamtych latach nikomu nie zależało na super szybkich procesorach, na gigabajtach RAMu. To były inne czasy, nie to co dzisiejsza mania rasowania sprzętu pod każdym względem. Amiga CDTV miała spore możliwości rozbudowy niedostępne dla Amigi 500. To był doskonale dopracowany produkt. Napęd CD i jego 650MB był wykorzystany w 100%, wystarczy zobaczyć i posłuchać audycji nagranych na płytach CD przeznaczonych dla Amigi CDTV. Takich płyt było naprawdę dużo.
[#13] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Hexmage960, post #12

Mylisz się kolego :)
Nie było nic innowacyjnego w CDTV poza napędem optycznym. Nie ma możliwości realnego wykorzystania 650MB jeśli do dyspozycji mamy procesor będący hitem roku 1987, 1MB ramięci i brak dysku twardego. Ten sam problem dotyczył nawet PC które dysponowały znacznie wydajniejszymi podzespołami. Pakowanie CD do Amigi 500 to było jak montaż 200KM silnika w fabrycznym Fiacie 126p.

Efektem ograniczeń jakie narzucały wnętrzności Amigi 500 w CDTV było wydawanie niemal pustych CD których zawartość była bardzo zbliżona do wersji FDD. Napęd CD rozwiązał tylko jeden problem - problem pojemności nośnika. Nie rozwiązał problemu niewystarczającej wydajności. Nie ma multimedialnego komputera bez dysku twardego, to był błąd który musiał skończyć się porażką i skończył się porażką.

Gdyby CDTV opierała się na Amidze 1200 to jeszcze był by cień nadziei na sukces przy zapewnieniu ekskluzywnego software już w dniu premiery. Nie było żadnych szans aby Amiga 500 w opakowaniu po magnetowidzie i z napędem CD odniosła sukces bo było to połączenie idiotyczne w typowym dla Commodore cięciu kosztów na tym co najważniejsze.

Amiga 500 osiągnęła w tamtych latach maksimum swoich możliwości już przy standardowych dyskietkach DD. Nie było żadnej rewolucji poza nośnikiem. Był OCS w Amidze 500 i ten sam OCS siedział w CDTV. Dźwięk również bez zmian. Pamięć ram bez zmian, większość A500 miało 1MB i standardowa CDTV miała 1MB. CDTV to pokaz braku komptetencji Commodore które co może niektórych fantatycznych fanów Amigi zaskoczyć ;) wcale nie wynalazło napędu CD. Napęd optyczny nie jest ich zasługą, oni go jedynie użyli ale z niewłaściwym sprzętem.


Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 00:27:00 przez Fenio
[#14] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Fenio, post #13

Faktycznie idea CDTV jest dziwna. Znacznie lepiej byłby gdyby wydali CD16, czyli konsolkę w stylu CD32. To był moment największej popularności A500. Jakby to było w miarę tanie to ok.
Nie zgadzam się za to, z tym że CDTV nie wykorzystywała napędu. Właśnie chipset grał w stronę zastosowań telewizyjnych. Dobra muzyka, PAL i NTSC, HAM do zdjęć. Można było odtwarzać animacje, słuchać lektora. Brakowało jednak czegoś extra. Np. odtwarzania videoCD. Jakiegoś dodatkowego atutu.
[#15] Re: CDTV w USA = CES 1991

@wuk, post #14

Historia pokazała że wczesne lata 90'te to był okres zbyt prymitywnego sprzętu do praktycznych zastosowań domowych tego co nazywamy multimediami. Nie było wtedy cyfrowych aparatów fotograficznych więc i zastosowanie CD do przeglądania zdjęć pozostało jedynie zastosowaniem teoretycznym. Era filmów na nośnikach cyfrowych to około 5 lat do przodu względem premiery CDTV. Ten sprzęt nie był w stanie uciągnąć VCD ani żadnego innego kodeka który mógł by konkurować jakością i ceną z VHS. Muzyka ? Do tego był sprzęt audio. Nie trzeba było kupować drogiego napędu CD obudowanego Amigą 500. Gry ? To proste konwersje z Amigi 500, to że w niektórych tytułach dodali na CD ścieżkę audio nie czyniło z gry nowej jakości.

CDTV to Amiga 500 ze zmienioną obudową i dodanym CD, to było wręcz oszustwo Commodore względem lojalnych klientów Amigi. Jednak statystyczny klient Amigi nie był aż tak głupi i naiwny jak by chciało Commodore. Ludzie szybko zorientowali się że to nie jest nowy sprzęt tylko odgrzewany kotlet który całą swoją moc czerpie z napędu CD. Ale sam napęd CD nie zmieni Amigi 500 w multimedialny komputer godny początku lat 90'tych.

Commodore powtórzyło ten sam chwyt marketingowy 2 lata później, wydali CD32 czyli Amigę 1200 ze zmienioną obudową i dodanym CD jako "nowy" sprzęt. I tak samo jak CDTV ten półprodukt udający coś czym nie jest dołożył się do bankructwa Commodore którego głównym problemem był brak nowych rozwiązań technologicznych.

Wszystko szło do przodu tylko Commodore dreptał w miejscu kręcąc się dookoła A500 kiedy była potrzeba wydania nowego sprzętu dającego nową jakość grafiki i wydajności skierowanej dla graczy.
[#16] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Fenio, post #15

Mam 2 Amigi CD32 i mam do nich przystawki SX1 i Promodule ktore poszerzaja mozliwosci Amigi CD32 :)
[#17] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Fenio, post #15

Racja, CDTV miałaby większe szanse gdyby miała specyfikacje bardziej zbliżone do cd32... co do ciekawych rozwiązań to poza cd mialem na myśli np piloto-joypad do bezprzewodowej obsługi, czy samą koncepcję wielofunkcyjnego urządzena multimedialnego...
[#18] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Fenio, post #15

Mylisz się srodze. Commodore wypuszczając CDTV nie celowało w użytkowników amigi, a w zwykłych zjadaczy telewizora. Toż oni nawet nie nazywali tego komputerem. To miało służyć do odpalania muzyki, encyklopedii z animacjami i muzyczką, bajek dla dzieci, programików edukacyjnych itd itp. Pierwotnie nawet nie dawali klawiatury i myszy do tego sprzętu. Co do filmów to w tym czasie pod każdym tiwi stał VHS, więc nie było ciśnienia na odpalanie filmów z płyt, których notabene /owych filmów VCD/ nie było a nawet gdyby były to w porównaniu do VHS cena takiej płytki była by mordercza. Ciała dał marketing - pozycji na CDTV było tyle co kot napłakał więc sprzęt zmarł był.
[#19] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Fenio, post #15

no cóż, nie ma rozwiązań idealnych. Mam w domu rywala CDTV, a więc konsolę Philips CDi, która celowała w podobną grupę klientów. Można ją było wyposażyć w trackballe, mysz, klawiaturę, modem. Plusem konsoli Philipsa z tego co wiem była m.in. większa paleta kolorów, możliwość rozbudowania o moduł MPEG (przez co bliżej jej było co CD32), większa ilość dedykowanego softu wychodzącego aż do drugiej połowy lat 90. (Myst, 7th Guest, Mad Dog, koncerty znanych zespołów). Zdecydowanym minusem był ograniczony scrolling poziomy (wiele gier na jednym ekranie lub ekran przewijał się pionowo).

Fajnie by było kiedyś zrobić praktyczne porównanie rzeczywiście istniejących konsol z tej samej epoki, np.

CDTV vs CDi
CD32 vs 3DO

zamiast odnosić oceny tych maszynek do automatów gier, hi-endowych Pecetów stanowiących 1% rynku.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 09:15:41 przez charliefrown
[#20] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Fenio, post #15

CDTV to Amiga 500 ze zmienioną obudową i dodanym CD, to było wręcz oszustwo Commodore względem lojalnych klientów Amigi. Jednak statystyczny klient Amigi nie był aż tak głupi i naiwny jak by chciało Commodore. Ludzie szybko zorientowali się że to nie jest nowy sprzęt tylko odgrzewany kotlet który całą swoją moc czerpie z napędu CD. Ale sam napęd CD nie zmieni Amigi 500 w multimedialny komputer godny początku lat 90'tych


Wygląda na to, że jesteś za młody, lub nic nie pamiętasz z tamtych czasów, ponieważ nic z tego nie zrozumiałeś.
CDTV nie było nową Amigą tylko konsolą multimedialną na bazie A500 z pilotem i padem, tak jak późniejsza CD32 na bazie A1200. I pod tym względem było pionierskie, nowatorskie i wyprzedzało środowisko np. pecetowe o kilka lat. A CDROM stał się standardowym wyposażeniem przeciętnego peceta dopiero jakieś 5 lat później, co w informatyce oznacza praktycznie całą generację.
.
[#21] Re: CDTV w USA = CES 1991

@rePeter, post #20

Wygląda na to, że jesteś za młody, lub nic nie pamiętasz z tamtych czasów, ponieważ nic z tego nie zrozumiałeś.

To jest fajne na tym forum :) Odpowiedzią na krytykę Amigi jest personalny najazd że jest się za młodym i niedouczonym :) Taki standard OK

CDTV nie było nową Amigą tylko konsolą multimedialną

To co piszesz to marketingowy bełkot. Amiga CDTV była nowym modelem Amigi, możesz go nazywać konsolą, komputerem, stacją multimedialną... bez znaczenia. Był to komputer wyposażony w napęd CD i pilota. Przeznaczeniem CDTV było trafić do każdego domu, dokładnie tak samo jak każdej innej małej Amigi. Wraz z pojawieniem się napędów CD było oczywiste że CD będzie służył do multimediów, niczego nowego nie wymyślili spece od Amigi. Jeśli wiec piszesz o pionierstwie to napisz na czym to pionierstwo polegało. Jeśli piszesz o wyprzedzaniu środowiska pecetowego to napisz konkretnie na czym to wyprzedzanie polegało.

CDROM stał się standardem w PC dopiero gdy sprzęt był w stanie realnie go wykorzystywać. Nie było żadnego sensu wrzucania CDROMu do 286 a to właśnie zrobiło Commodore łącząc A500 z CD.
[#22] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Fenio, post #21

Commodore zaczęło lać wysokooktanowe, wyścigowe paliwo (CD-ROM) do konstrukcyjnie ledwie dużego FIATa, tyle, że w karoserii Bentleya.

Jednak ludzie kojarzyli jaki silnik tam siedzi (wyścigowego paliwa i tak nie wykorzysta), a i sama karoseria nie wystarczyła i skutecznie windowała cenę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 12:15:04 przez Jacques
[#23] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Fenio, post #21

Fenio napisał:
"CDROM stał się standardem w PC dopiero gdy sprzęt był w stanie realnie go wykorzystywać. Nie było żadnego sensu wrzucania CDROMu do 286 a to właśnie zrobiło Commodore łącząc A500 z CD."

Nie jest prawdą, że platformy 16 bitowe nie mogły realnie wykorzystać cd romu.
Zobacz na konsolkę Pc Engine. NEC już w 1988 roku wypuścił napęd cd do tej
konsoli. Takie gry, jak Castlevania Rondo of Blood, Snatcher Cd czy Lords of the Thunder
to klasyka, która wyszła tylko na cd.

To samo masz z neo geo cd. Carty do tej konsoli ze względu na objetość gier kosztowały
kosmiczne pieniądze, wykorzystanie cd pozwoliło na obniżenie kosztów.

Pc Engine to konsola zbudowana w oparciu o procesor 8 bitowy, neo geo to motorola 68000.
[#24] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Fenio, post #21

To jest fajne na tym forum. Odpowiedzią na krytykę Amigi jest personalny najazd że jest się za młodym i niedouczonym. Taki standard


Nie napisałem, że jesteś "niedouczonym", więc powinienem teraz napisać, że konfabulacja jest twoim standardem?

Na czym polegała pionierskość CDTV została już w większości w tym wątku napisana, nawet przez ciebie samego
Nie ma sensu klepać w kółko tego samego, wystarczy czytać ze zrozumieniem.
.
[#25] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Fenio, post #21

Amiga CDTV maiła jeszcze wyjcie MIDI. I co wtedy jeśli mamy nawet takiego E-boka podpinamy, jakiś klawisz czy tam moduł... I co wtedy na ekranie widzimy przewijający się tekst w głośnikach Symfonie, bźdynk bźdynk $$ płynie strumieniem. Oczywiście tak się nie stało ale mogło, lecz nie zmienia to faktu że CDTV miało MIDI jakie ono by nie było to było. I było montowane seryjnie.
[#26] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Andrzej11, post #23

W jakimś stopniu oczywiście że dało się wykorzystać pojemność CD. Nawet jeśli CD zapełnione było tylko w 5% to i tak w porównaniu z możliwościami 720kB dyskietki to była nowa jakość nośnika. Produkcja software na CD w tamtych czasach praktycznie nie istniała bo nie istniał rynek zbytu CD, jeśli jakaś firma chciała by upowszechnić nośnik CD w zastosowaniach domowych to musiała by stworzyć sprzęt który jednocześnie pozostanie przystępny cenowo oraz nowoczesny pod względem technicznym.

W 1991r rynek nie potrzebował pilotów do komputerów osobistych, nie trzeba było stacji multimedialnych do oglądania filmów bo w tym sprawdzał się VHS, muzyka była wtedy grana na kasetach a CD upowszechniły się dopiero kilka lat później. Zakup CDTV jako czytanika CD podłączanego do wzmacniacza i kolumn był nieopłacalny i bez sensu. Zdjęcia oglądało się wtedy w formie papierowej a internet nie istniał, o jakich więc multimediach mowa ? Multimedialny mógł być sam CD-ROM ale bez odpowiedniego sprzętu na którym ten CD-ROM działa nie służył on do niczego więcej niż takiej większej dyskietki bez możliwości zapisu co również było istotną wadą.

To co zaserwowało Commodore było dziwnym tworem mieszającym A500 z magnetowidem do którego ktoś na siłę wmontował CD-ROM na który w 1991r nie było oprogramowania. Bo dlaczego miało by być ? Co miało zostać wydane na Amigę 500 zostało wydane na FDD i trafiało w największą grupę klientów. Era gier zajmujących setki MB to była odległa i niedostępna dla Amigi przyszłość której wnętrze A500 a nawet A1200 nie mogło sprostać.

Pazerne i nie rozwijające się od niemal dekady Commodore chciało po raz trzeci zarobić na tym samym sprzęcie w innym opakowaniu (drugi raz to była A500+) licząc że sam fakt posiadania CD będzie wystarczającym gadżetem aby przyciągnąć klientów do starego sprzętu. Gdy konkurencja myślała jak zwiększyć wydajność swoich komputerów, Commodore myślało w co tym razem zmienić sprzęt który już od dawna posiadają. Stąd takie "wynalazki" jak CDTV i CD32, oba cierpiały na to samo i oba skończyły tak samo.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 13:11:49 przez Fenio
[#27] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Andrzej11, post #23

Wszystko fajnie, tylko, że to co piszesz dotyczy konsol służących do grania, konsole zawsze mają bardziej wydajny indywidualnie zaprojektowany sprzęt do gier, dzięki któremu można go lepiej wykorzystać niż komputer, który z kolei jest bardziej elastyczny.

Nie wiem czemu ktoś w ogóle pisze o wykorzystaniu CD-romu w pełni, przecież to tylko napęd, który potrafi odtwarzać ścieżki audio i nic więcej. Amiga po prostu nie miała dość rozbudowanego sprzętu, aby tworzyć tak rozbudowane gry, które zajmowałyby więcej niż kilka MB na płycie, dlatego też dalej dominowały dyskietki. CD-ROMy do PC były bardzo drogie, a póki gry nie zaczęły dużo ważyć, to nie był on popularny.

Być może gdyby CDTV odtwarzała filmy V-CD natywnie i były one w miarę tanie, zyskałaby większe uznanie.

Nie tylko CDTV poległa w bezradności producentów, którzy nie wiedzieli czym zapchać tę otchłań megabajtów, dlatego konsole, które poszły tą samą drogą uraczyły nas wieloma "crapami"

Na CDTV też nie wydano nic, co mogłoby wyróżnić ten komputer.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 13:20:42 przez sanjyuubi
[#28] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Fenio, post #26

Dedykuję Ci Feniu cytat ze Scota Baylessa pracującego dla Segi
nad konsolą Mega CD:
"One of the great things about Sega in those days was the company's
willingness to try stuff. We had a T-shirt made with the slogan
"This may not work, but what the hell". - that was pretty much our attitude".
Such joyous ebullience imbued Sega with the confidence to experiment with
new techology - and in this case, it was the medium of CD-ROM that
intrigued the Japanese firm".

Mega CD znana też jako Sega CD (premiera rynkowa - 1991 rok)
okazała się być komercyjną porażką, ale bez ryzyka nie ma postępu Fenio.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 17:35:08 przez Andrzej11
[#29] Re: CDTV w USA = CES 1991

@Andrzej11, post #28

A dzisiaj Sega robi gry na konsole Nintendo :)
[#30] Re: CDTV w USA = CES 1991

@sanjyuubi, post #29

No niestety, ale ja sentyment do Dreamcasta żywię po dziś dzień.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem