kategoria: A500
[#1] A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII
Witam.

zakupiłem od kolegi na tym forum, długo szukanego rozszerzenia MegaRAM HD, po podłączeniu rozszerzenia mam 2 objawy:

Przełącznik w pozycji ON (Amiga włącza się i zostaje z szarym ekranem)
Przełącznik w pozycji OFF (Amiga włącza się i startuje z dyskietki)

Niestety chciałem uruchomić grę Sviw ale cos podczas ładowania zawiesza się :(
Szczerze mówiąc podczas ladowania gry bez MegaRAM też się zawiesza :D wiec teraz nie wiem co może być nie tak.
W Amidze mam rozszerzenie 512K elboxu, rozszerzenie nie posiada RTC i ma jedna zworkę "S3" nie wiem czy to przełącznik fast/chip.

może mi ktoś powiedzieć na jakich ustawieniach powinna działać ta gra ???

dodatkowo powiem, ze ta gra na A1200 działa OK :)

druga kwestia... to samo rozszerzenie MegaRAM HD ... na pokładzie mam 2 simy po 4MB w sumie 8MB , czy ta pamięć jest widoczna w obu położeniach przełącznika ? bo zakładam, ze przełącznik to tylko kwestia z czego Amiga ma startować z HDD czy z dyskietki - zgadza się ?

no i 3 pytanie - sprawdzał ktoś czy Action replay działa z tym MegaRAM HD ??? jak ja resetuje to mam zawsze Guru :(

A jeszcze cos... potrzebuje WB do Amigi 500 ma ktoś? nawet nie wiem która wersję potrzebuję aby postawić system na Cf w MegaRAM.

Heh, jeszcze jedno pytanie.... jaki maksymalnie duży dysk HDD mogę podpiąć do MegaRAM ??? mam karty 4GB CF - będę mogl spożytkować cale 4GB ?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 15:36:52 przez Oxyron
[#2] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #1

AR-III toleruje tylko 2MB Fast , bo sam "siedzi" od $400000 . Pod OS 2 potrafi współżyć z 4MB Fast i sam się alokuje wyżej , jednak do tego musi być (AR-III) w wersji 3.17 .
[#3] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #1

W MegaRamHd warto zainstalować tylko 4MB (4x1MB simm) i zamiast zworek założyć przełączniki umożliwiające łatwe przełączanie - 0MB / 2MB / 4MB Fast . To się sprawdza z AR-III , niby tracimy 4MB z 8 ale warto .
Wersję rom AR-III poznamy po wydaniu komendy : version .
Od przeszło 15 lat używam takiej konfiguracji i bardzo sobie ją cenię .
Starsza wersja rom V3.09 (to drugi mój AR-III) używam tylko z OS 1.3 .
[#4] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@oldmagneto, post #3

Moja Amiga 500 ma OS 1.3.... niestety :(
Musiałbym poszukać jakieś Amigi 500Plus

Później sprawdzę swoją wersje ARIII :)
[#5] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #4

Wystarczy że podmienisz sam rom. Możesz zapodać nawet 3w1 i miec 1.3, 2.X, 3.1.
Możesz także kupić za grosze sam rom np. od A600 2.X. Możesz też zopatrzyć się w przłączik kickstartów. Możliwości wiele… Nie trzbe od razu na A500Plus zmieniać. Taka opcja jest dobra wtedy kiedy chcesz mieć więcej niż 1mb chip bo a500 ma tylko taką możliwość max.
[#6] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #1

Przełącznik z tyłu wyłącza/włącza kontroler HDD, z dyskietki wystartujesz zawsze jeśli jest w stacji bez względu na położenie przełącznika, bo FDD ma priorytet przed HDD, pamięć jest widoczna cały czas, kontroler pamięci możesz wyłączyć zworką w środku.
Dysk czy karta może być dowolnej pojemności, ale tylko 2GB powierzchni będziesz mógł wykorzystać i w ramach tych 2GB będziesz mógł zakładać partycje.
Jeśli masz ks 1.3 w tej amidze to nic innego niż wb 1.3 raczej nie postawisz.
[#7] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Kilos, post #6

Mam jakaś Amigę 600 - uszkodzona lekko raz startuje a raz nie... dziwna sprawa, ale mogę ROM tak żywcem przełożyć do Amigi 500 ?
No i moja wersja ARIII to 3.09 .... szkoda ze nie 3.17 :( możliwy jest jakiś upgrade ?
[#8] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@zeter, post #5

Niestety rom z 600 jest "niestrawny" nawet dla v3.17 , trzeba szukać z "Pluski" .
Do zabaw z AR-III wystarczy zwykła 500 z 0.5MB pod klapką plus przełącznik CHIP/SlowFast .
Fast z MegaRam służy do zdań "specjalnych" .
Zdecydowna większość gier na 500 lubi system 1.3 .
500+ warto szukać dla rozgryzania gier wykorzystujących powyżej 1MB CHIP np. Hired guns .
Temat "rzeka" , taka zabawa wciąga na całe lata .
[#9] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #7

"Mam jakaś Amigę 600 - uszkodzona lekko raz startuje a raz nie... dziwna sprawa, ale mogę ROM tak żywcem przełożyć do Amigi 500"
Możesz, sam przekładałem, też pytałem tu na forum… nie wiem tylko czy nie ma tu znaczenia rewizja płyty. Jak masz 6A to na pewno możesz a inne rev poniżej to nie wiem.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 21:42:49 przez zeter
[#10] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@oldmagneto, post #8

hmmm czyli najlepiej mieć 3in1 1.3/2.x/3.1... no ale przydałby się ARIII z 3.17.... eh zawsze coś .... nie mówiąc już ze cos mi chyba nie działa ten megaRAM HD ..... czytałem tutaj kilka tematów na temat tego rozszerzenia ale chyba nie dojdę do tego co mu jest... albo może co jest z moją Amigą ....

Gra Swiv podczas uruchamiania powinna pokazywać jaką mam pamięć RAM i jaki typ pamięci... mi zawsze pokazuje 512kb fastu i gra się ładuje i wiesza :( nie ma znaczenia czy jest MegaRAM czy tez go nie ma.... :( Na drugiej 500 wczytuje się ładnie, ale mam problem z klawiaturą (tzn. jak jest podpięta do Amigi to cos nie chce Amiga startować, jak cos ruszę na płytce kontrolera klawiatury to niby wystartuje ale klawiatura nie działa)

Natomiast na WinAUE nawet pokazuje 8MB RAMu jak ustawie Z2... :) wiec chyba Swiv powinien pokazywać mi RAM z MegaRAM HD ...???
[#11] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #10

Na to wychodzi, że musisz te Twoje sprzęty wysłać do małego przeglądu - serwisu :)
Możesz np. do mnie podesłać.
[#12] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@jarob, post #11

hmmm, myślę, ze sobie powinienem poradzić z waszymi wskazówkami :D
Jestem po inzynierii systemów mikroprocesorowych, hardware to mój świat :D

Choć musiałbym trochę poznać ten świat :D

tak jak pisałem mam trzy Amigi i musiałbym poszukać w piwnicy czy przypadkiem nie mam jakiś płyt głównych od Amig 500.

Na dzień dzisiejszy muszę jakieś toolsy dorwać by przetestować wszystkie układy.

Bez tego nie będę grzebał, ale mam przypuszczenia:

Amiga 500+ ma uszkodzony RAM na płycie i dlatego cos nie działa najlepiej.
Amiga 500 ma uszkodzony kontroler klawiatury (to już sprawdzone) i dodatkowo myszka na porcie pierwszym, ponieważ sama idzie do góry. ale nie są to CIA 8520 (sprawdzone)

Pewnie poszukam dobrej Amigi 500+ i sobie zrobię kickstart 3in1 :D

Może jakiś sugestie co do oprogramowania testowego, lub kierunku szukania uszkodzenia Amig ???

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 01:07:05 przez Oxyron
[#13] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #12

Jednak będę miał prośbę do kolegów :D
Za pomocą ARIII przetestowałem RAM w mojej Amidze 500 z płytą rev8a.1 (512k na pokładzie) i pamięć jest OK, a "Swiv" mi się nie ładuje, wiem, ze się uparłem z tym Swiv'em, ale czy ktoś mógłby sprawdzić czy na tej płycie z 512k uruchamia się ta gra?

Chodzi o test bez żadnego rozszerzenia RAMu.
[#14] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #7

Potrzebujesz kickstart w wersji 37.175, musisz sobie taki zaprogramować w epromie/flashu albo komuś zlecić.
[#15] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@sanjyuubi, post #14

jesteś pewny, ze z tym kickstaretem będzie ok ?
kto mi sprzeda kickstart najlepiej 3in1 ?
[#16] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #7

Ja swój rom 37.350 (czyli 2.05 bodajże) przełożyłem żywcem z A600 do A500 z prłytą rev 8a i działa jak ta lala.
[#17] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@twardy, post #16

wczoraj tez przełożyłem z 600 do 500 i startowała ale ta gra się nie ładowała :( nie wiem co prawda jaka wersja kickstartu była. no ale mogę wszystko sprawdzić i później napisać.
[#18] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #15

Ktoś kiedyś chciał abym zaprogramował mu taki kickstart, bo na wyższych nie działa AR. Ponoć można to sprawdzić nawet na winuae.
[#19] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@sanjyuubi, post #18

Ogólnie udało mi się dorwać ARIII 3.17 i Amigę 500+ , jutro po to wszystko jadę więc będzie cos na nowe testy. Co do ramu w MegaRAMHD to mam problem , bo nie mam simow 30 pin po 1MB, w moim MegaRAMHD siedzą 2 kości po 4MB.
[#20] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #19

Zdobyłem Amigę 500 Plus z płytą 8a i 1MB RAMu na pokładzie i dodatkowo z rozszerzeniem pod klapą 512K i do tego podłączyłem mój MegaRAM HD z 8MB dodatkowego Ramu i wszystko ladnie działa.

Mam w sumie 1.5MB ChipRAM i 8MB FastRAM :)
Niestety jak podłączę ARIII z ROMem 3.09 lub 3.17 to Amiga w ogóle nie wstaje :(

Muszę zaopatrzyć się w inne SIMy :(
[#21] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #20

Wystarczy, że ograniczysz pamięć w MegaramHD zworkami do 4MB.
[#22] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@jarob, post #21

Heh , faktycznie jakos zadzialalo :D ale dziwne bo na plytce jest opis, ze układ 8MB to 2x4MB SIM w slocie S1 i S2, 4MB to układ 4x1MB w slotach S1,S2,S3 i S4 i układ 2MB to układ 2x1MB w slotach S1 i S2 :d

ale WB pokazuje ok czyli 1.5Mb Chip i 4MB Fast :D i ARIII działa :D jak dla mnie bomba :D
[#23] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #22

No dobra, ale jeszcze mam pytanie

MegaRamHD zadziała poprawnie z adapterem 2xCF i dwoma kartami 2GB?
[#24] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #23

hmmm dokleiłem link do poprzedniej wypowiedzi ale jakos cos nie wyszlo ....

więc teraz uzupełnię pytanie.

Czy zadziała ten adapter link 2xCF<>IDE w MegaRAMHD? czy Amiga 500 będzie widziała 2 karty CF jednocześnie ?
[#25] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #24

chyba jednak nie widzi, może to ktoś potwierdzić, albo co mam zrobić by WB 1.3 widział dwie karty ???
[#26] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #25

Na dyskietce od at-busa masz loadide do obsługi drugiego urządzenia.
[#27] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@sanjyuubi, post #26

hmmm , nie znalazłem niczego takiego, natomiast na aminecie znalazłem to cos:

link

ale to nic mi nie dalo

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 23:06:24 przez Oxyron
[#28] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #27

U mnie jest w katalogu idedev
[#29] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@Oxyron, post #27

to nigdy nikomu nie działało więc nie wiem po co wisi na aminecie, trudno zgadnąć...
wystawiłem Ci ide.device Pawła Stypuły, zessaj i przeczytaj readme
[#30] Re: A500 + MegaRAM 8MB + Action Replay MKIII

@sanjyuubi, post #28

U mnie jest w katalogu idedev


Gdzie jest ten katalog ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem