kategoria: Minimig
[#1] Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga
Właśnie potwierdziłem zakup MISTa z interface'em MIDI. Niedługo będę się pozbywał Minimiga (komplet), żeby dostać z tego jakiekolwiek sensowne pieniądze, zapewne przez ebay. A ACube niech się spóźnia kolejne pół roku ze swoim Minimig+ - ich problem.

Są różnice i w tym wątku poproszę o info. Oczywiście wiem, że MIST ma jeszcze core Atari ST, Atari 2600 i inne, więcej pamięci itp. i że jest obecnie beta core AGA. Mi chodzi o bardziej szczegółowe róznice techniczne, bardziej peryferyjne. To, co zdążyłem się zorientować:

* MIST ma porty USB oraz klasyczne joystickowe, co powoduje, że działa z nim np. Competition Pro USB ale też klasyczne joysticki Amiga

* MIST nie ma portu PS2 na klawiaturę, tylko USB. A ja własnie kupiłem klawiaturę PS2. Czy jest jakaś opcja podłączenia klawiatury PS2 do portu USB? Czy tutaj może pomóc rozwiązanie typu Ryś, czy to raczej działa w drugą stronę?

* dowiedziałem się, że ouptut VGA to jest (jeśli nie pomyliłem) 31 kHz. Więc odpada opcja podłączenia do TV poprzez SCART. Wchodzi w grę VGA, ale tam nie ma wejścia audio. Czy są jakieś przejściówki żeby skonwertować taki sygnał do 15 kHz (jeśli nie pomyliłem), żeby podłączyć toto do TV SCARTem, zamiast VGA?

* proszę o info, czy komuś udało się odpalić: AROS Vision, AmiKit, AmigaSYS, ClassicWB, AiaB, BetterWB

* czy łatwo podłączyć jakieś nowoczesne klawisze (syntezator bardziej) interface'em MIDI?

Z góry dziękuję za uwagi.
[#2] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@DiskDoctor, post #1

dowiedziałem się, że ouptut VGA to jest (jeśli nie pomyliłem) 31 kHz. Więc odpada opcja podłączenia do TV poprzez SCART. Wchodzi w grę VGA, ale tam nie ma wejścia audio. Czy są jakieś przejściówki żeby skonwertować taki sygnał do 15 kHz (jeśli nie pomyliłem), żeby podłączyć toto do TV SCARTem, zamiast VGA?

jeśli twój TV to LCD lub plazma to podłączanie go przez SCART byłoby kiepskim pomysłem ze względu na dużo gorszą jakość obrazu
[#3] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@XoR, post #2


jeśli twój TV to LCD lub plazma to podłączanie go przez SCART byłoby kiepskim pomysłem ze względu na dużo gorszą jakość obrazu


...niż złącze VGA?

Poradziłem się znajomego i moja wiedza jest taka na ten moment, że obraz SCART jest lepszy niż VGA. Poza tym, że oczywiście obraz nie jest taki czysty jak na CRT bo ten TV jest LCD/LED.

Już się przyzwyczaiłem do obrazu BTW. Ale jeśli VGA jest lepszą opcją to super, przynajmniej sobie to poprawię.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 19:53:01 przez DiskDoctor
[#4] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@DiskDoctor, post #1


* MIST ma porty USB oraz klasyczne joystickowe, co powoduje, że działa z nim np. Competition Pro USB ale też klasyczne joysticki Amiga

Ja korzystam z amigowych joysticków i jakiegoś pada USB za 20 zł z supermarketu (Esperanza).


* MIST nie ma portu PS2 na klawiaturę, tylko USB. A ja własnie kupiłem klawiaturę PS2. Czy jest jakaś opcja podłączenia klawiatury PS2 do portu USB? Czy tutaj może pomóc rozwiązanie typu Ryś, czy to raczej działa w drugą stronę?

Pewnie zadziała przez przejściówkę PS2/USB (np. taką: link). Jeśli chodzi o klawiatury USB to żeby zadziałały z Mistem muszą obsługiwać Boot Protocol. Pełne HID keyboard albo HID Composite nie zadziałają.


* dowiedziałem się, że ouptut VGA to jest (jeśli nie pomyliłem) 31 kHz. Więc odpada opcja podłączenia do TV poprzez SCART. Wchodzi w grę VGA, ale tam nie ma wejścia audio. Czy są jakieś przejściówki żeby skonwertować taki sygnał do 15 kHz (jeśli nie pomyliłem), żeby podłączyć toto do TV SCARTem, zamiast VGA?

Najnowsze firmware i wsady obsługują 15kHz. Wystarczy umieścić jeden pliczek w głównym katalogu karty SD. Przejściówka z minimiga na SCART powinna z tym zadziałać. Na razie 15kHz jest obsługiwane przez wsad STe i najnowszy minimig AGA.


* proszę o info, czy komuś udało się odpalić: AROS Vision, AmiKit, AmigaSYS, ClassicWB, AiaB, BetterWB

Ja mam ClassicWB. Wszystko działa na core minimig i minimig AGA.


* czy łatwo podłączyć jakieś nowoczesne klawisze (syntezator bardziej) interface'em MIDI?

Niestety na ostatnim Amiparty zabrakło czasu aby podłączyć klawisze Virago do mojego Mista ale nie powinno być żadnych problemów. Ja testowałem w obie strony czyli odpaliłem Octameda, Music-X albo Cubase i przez kabel MIDI-USB słałem dane na maczka, który robił za moduł brzmieniowy, przesyłałem też midi z maczka do cubase i nagrywałem ścieżki - żadnych problemów. Z klawiszami na pewno też będzie działać. Na SV ktoś miał mista i moduł brzmieniowy Rolanda i też ładnie to grało.
[#5] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@DiskDoctor, post #3

Poradziłem się znajomego i moja wiedza jest taka na ten moment, że obraz SCART jest lepszy niż VGA. Poza tym, że oczywiście obraz nie jest taki czysty jak na CRT bo ten TV jest LCD/LED.


To się źle poradziłeś, obraz z takiego indivision przez VGA jest 10 razy lepszy niz przez SCART z Amigi (kolorystyka i brak pewnych artefaktow jak obwódki wokół liter), oczywiście jest to wina samej Amigi, ponieważ i tu i tu jest sygnał analogowy, a różnica pomiędzy scart a VGA jest taka, że w SCART sygnał synchronizacji pionowej i poziomej jest połączony (composite sync) a w VGA to dwa oddzielne sygnały. Z dobrego źródła obraz powinien być taki sam z SCART i VGA, z tym, że w związku z ograniczeniem pasma (15kHz) w złączu SCART maksymalna ilość linii będzie mniejsza niż w VGA.

A ten Mist nie ma trybu 50Hz 15kHz jak minimig?
[#6] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@Jenot, post #4

Jaki CPU 68k z jaką prędkością emuluje ? (Amiga/Atari)
[#7] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@odyseja_lkc, post #6

68020/28MHz, 2MB Chip, 24MB Fast. W przypadku core STe możesz ustawić albo prędkość ST (68000/8MHz) albo przy STeroids 68000/32MHz z 14MB RAM.


Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 06:24:42 przez Jenot
[#8] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@Jenot, post #7

...przy czym 68k w MIST'ie emulowany jst w FPGA, w przeciwieństwie do Minimiga, gdzie jest fizyczny chip Freescale.
[#9] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@DiskDoctor, post #8

No tak... i dlatego dało się do mista napisać wsad AGA ;) a jest szansa że uda się zaimplementować 030. Ale raczej nieprędko.
[#10] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@Jenot, post #9

Ja to bym powitał brawami emulację PPC...
[#11] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@DiskDoctor, post #10

Na tym FPGA, który ma Mist nie da się - za mały.
[#12] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@Jenot, post #11

Da się! Napisał, że chodzi mu o emulację. Emulacja PPC na 68020 (może być zaimplementowany w FPGA) jest jak najbardziej możliwa, tylko będzie cholernie wolna.
Kolega najprawdopodobniej nie wie, czym się różni emulacja od implementacji.
[#13] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@DiskDoctor, post #3

Jedyny przypadek gdy 15KHz będzie wyglądało lepiej od 30KHz to monitor CRT typu Microvitek który natywnie obsługuje oba standardy.

W prawie każdym LCD wygląda to tak że układ logiki wejściowej nie rozpoznaje tego że sygnał to 288p tj. tryb bez przeplotu tylko traktuje go jak 576i i stosuje tzw. usuwanie przeplotu co powoduje rozmycie w miejscach gdzie jest ruch i inne różnorakie artefakty. Dzieje się tak dlatego że tryby bezprzeplotowe 15KHz nie są ujęte standardach PAL i NTSC a były używane w komputerach i konsolach tylko dlatego że działały. Układy dekoderów obrazu nowych TV są tak zrobione aby obsługiwać drobne odstępstwa od standardowych timingów aczkolwiek różnie to różnym telewizorom wychodzi, zazwyczaj źle albo tragicznie.

Z VGA sprawa jest bardzo prosta, rozdzielczość jest zdublowana i podana jako progresywna, łatwiej jest to wyskalować do rozdzielczości panelu. Poza tym telewizory zazwyczaj mają znacznie mniej 'ulepszaczy obrazu' na wejściu VGA czyli lepszy obraz i niższe opóźnienia.
[#14] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@BigBang, post #12

czym się różni emulacja od implementacji


68k jest "zaimplementowane" w Minimigu a "emulowane" w MIST (w FPGA).

Mi chodziło oczywiście o emulację, bo w obrębie FPGA można tylko emulować rzeczy, po to jest. A co do implementacji to zdaję sobie sprawę, że potrzebna by była "nakładka" typu ARM do Minimiga, lub oddzielna płyta.
[#15] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@DiskDoctor, post #14

No nie do końca, w minimigu masz real sprzęt, w miście implementację w fpga a w uae emulację. Bigbang ma rację, teoretycznie da się emulować ppc na 020, ba - nawet na 6502, mi chodziło o to że w FPGA mista brak miejsca na implementację PPC.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 11:30:18 przez Jenot
[#16] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@DiskDoctor, post #14

Mylisz pojęcia. Emulacja to udawanie (i to najczęściej programowe) jakiegoś sprzętu na sprzęcie niekompatybilnym. FPGA tu się nie kwalifikuje, bo sama w sobie nic nie potrafi i nie ma żadnej funkcjonalności. Jedyną jej funkcjonalnością jest to, co się w niej skonfiguruje.
Analogicznie - na gołym sprzęcie możesz zaimplementować OS, a potem z poziomu tego OS-a zaemulować inny sprzęt, na którym możesz sobie zaimplementować inny OS.
W przypadku FPGA mamy nawet nie goły sprzęt, tylko jeszcze poziom niżej - nieskonfigurowane, nie połączone ze sobą podstawowe elementy logiczne.
Emulacja na FPGA oznacza nic innego, jak uruchomienie programowego emulatora na zaimplementowanym w FPGA procesorze.
[#17] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@XoR, post #13

Tylko, czy fakt, że autor pyta się o tryb SCART w urządzeniu, które ma natywnie VGA posiadające 99% monitorów LCD, nie znaczy, że chce podłączyć Mista do TV CRT?

Jedyny przypadek gdy 15KHz będzie wyglądało lepiej od 30KHz to monitor CRT typu Microvitek który natywnie obsługuje oba standardy.


Warto o tym wiedzieć, ale to nie jest reguła, mój monitor wyświetla 576i, a obraz rozmyty nie jest. Rozmyty też nie będzie na TV kineskopowych.
[#18] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@Jenot, post #4

Najnowsze firmware i wsady obsługują 15kHz. Wystarczy umieścić jeden pliczek w głównym katalogu karty SD. Przejściówka z minimiga na SCART powinna z tym zadziałać. Na razie 15kHz jest obsługiwane przez wsad STe i najnowszy minimig AGA.

Nie wiem czy dobrze rozumie więc jak by co proszę o poprawkę... czyli na wyjściu VGA domyślnie sygnał jest pasujący dla monitorów podłączanym poprzez złącze VGA ? Ale do pracy w PAL przez Scart potrzebny jest dodatkowy plik który przestawia z trybu VGA na PAL ? Chcąc więc używać naprzemiennie wsadu Amigi i np. C64 oraz zakładając że monitor nie wyświetli PAL przez VGA trzeba przeskakiwać pomiędzy monitorem podpiętym pod VGA a telewizorem i Scart ?
[#19] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@Fenio, post #18

No w zasadzie tak, w katalogu głównym karty SD trzeba umieścić plik mist.ini z zawartością:
[mist]
scandoubler_disable=1
To wystarczy do wyłączenia sd we wsadach to obsługujących. A tak BTW to akurat możliwości wsadu C64 są słabe - obsługuje tylko prg, brak możliwości zapisu (nawet jakichkolwiek snapshotów) - w zasadzie można tylko pograć w gierki (i to tylko te w prg).
[#20] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@Jenot, post #19

Wracając do różnic, na stronie wiki mista przeczytałem na liście rozszerzeń to

FPGA Expansion connector for MIDI/RS232/Debugging/


Czy winika z tego, że wersja MIDI automatycznie nie obsługuje już nullmodem??
[#21] Re: Kupiłem MISTa - różnice względem Minimiga

@DiskDoctor, post #20

No nie do końca - po zdjęciu obudowy możesz odpiąć moduł MIDI i podłączyć do GPIO to: link. Mam ten sprzęcik ale jakoś na razie nie było czasu sprawdzić czy działa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem