kategoria: Sprzęt
[#211] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@TechNineWonder, post #206

O co chodzi z tym wysyłaniem Kickstart-u na FTP-a do Kipper2K. Z tego co czytałem to aby potwierdzić czy się jest właścicielem kicka. Wysyłał już ktoś?
[#212] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@TechNineWonder, post #211

Ja sie zapytałem czy trzeba dumpa czy może być z Amiga Forever ale jeszcze nie odpisał.
Ogólnie to trzeba wysłać na FTPa Kippera swój Kickstart 3.1, żeby potwierdzić że się go ma :)
Nie rozumiem tylko dlaczego Kick jest wbudowany w Vampire.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 22:47:15 przez Davka
[#213] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Davka, post #212

Żeby miał go pod nosem, im krótsza droga tym szybciej wszystko działa... OK
[#214] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Voyox, post #213

Ale mógłby go zassać z ROMu przy starcie, no ale nie wnikam bo dla mnie to żaden problem :)
[#215] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Davka, post #214

W Gold Core ma być możliwość wgrania swojego kicka. Na Amibay jest podana checksuma


Size: 524,288
CRC-32: FC24AE0D
MD-5: e40a5dfb3d017ba8779faba30cbd1c8e
-------------------- FILE SIGNATURE COMPLETE --------------------


Czyli chyba kick którego się wysyła ma mieć też taką chyba.

Nie wiesz może skąd będą wysyłane karty. Ta wysyłka co była w preorder, za 5euro jest rejestrowana, ubezpieczona... etc.?
[#216] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@TechNineWonder, post #215

Jak zamawiałeś u Majsta na AmiBayu to chyba z Węgier.
Ja zamawiałem u Kippera więc z Kanady.
[#217] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Davka, post #216

Na AmiBayu ale tam nic o tym nie pisze.
[#218] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@TechNineWonder, post #217

Za to na koniec dodali bonusa do karty:
Information about the Vampire V2 A600

The Vampire V2 is a CPU and Memory Upgrade for the Amiga 600.
It comes with some extra features on top.

Main Feature:

* APOLLO CPU
Apollo CPU is a new 64bit core which is backward compatible 680x0 CPU Cores.
According to AMIGA AIBB Apollo plus Vampire provides the performance of an 68030 @ 500 MHz

* 128 MB Fastmem
128 MB of Fastmem which which deserves this name.
According to AIBB memtest and AMIGA busspeed this fastmem is the fastest AMIGA fastmem ever. Its even faster than the memory on several PowerPC Neo Amigas.


Extra features:
Not all might be enabled / will be enabled via update later
* Digital Video Out
Supporting up to 24bit truecolor and FULLHD 1920x1080 resolution
* 16bit Audio

* SD-Card is Hard drive


Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 23:41:43 przez Voyox
[#219] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Voyox, post #218

Indi ECS nie działa z √ampire v2 coś tam się pokrywa. Lipton trochę...

One thing i need to mention is that the Vampire uses the same register that the Indivision ECS uses so you cannot use the Indivision ECS with the Vampire. If you have already paid and you wish to cancel because of this then i will refund payment.
[#220] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@TechNineWonder, post #219

Jeśli przenoszą logikę chipsetu do FPGA (w tym wypadku tryby SuperAGA) to jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się "odłączenie" działania chipsetu na płycie + własny CHIP MEM zamapowany na część z tych 128MB lokalnej pamięci (możliwe zdjęcie ograniczenia 2MB). Jeśli to prawda, to tak zasadniczo nie licząc wymiarów (i możliwości instalacji mediatora) przestaje mieć znaczenie jaką się amigę ma - czy 500, czy 600, czy 1200. I w tym momencie przestaje mieć też znaczenie indivision ECS, bo równie dobrze spora część owych trybów i możliwości może być zrealizowana na vampire. Ile nie wiem, bo nie robiłem FF na FPGA więc nie wiem ile LE/slices potrzeba :)
[#221] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@abcdef, post #220

I w tym momencie przestaje mieć też znaczenie indivision ECS,



Nooo, ale trzeba korzystać z HDMI co nie zawsze jest możliwe po za tym monitory CRT nie mają HDMI. A jak się ma Indi ECS to bierzemy byle co, co wyświetla obraz i już mamy. I to możemy sobie wziąć, starutkiego CRT lub nowego LED-a i wszystko zadziała.


Do tego √ampire v2 ma tylko wyjście HDMI do tego nie ma wyjścia AUDIO, gdyby na przykład było coaxial, pewnie że wiekowe. Ale bym się bardzo ucieszył bo bym mógł sobie podpiąć Amige do Mac-a bezpośrednio i to jeszcze cyfrowo, aby sobie coś posamplować.


Tak fajnie że √ampire jest ale ja bym miał jeszcze dużo życzeń co by mogło w takiej karcie być. Na razie trzeba poczekać na v2 zobaczymy może kiedyś wyjdzie v3.
[#222] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@TechNineWonder, post #221

ale z hdmi na dsub są przelotki i to za śmieszne pieniądze :)
[#223] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@QUAD, post #222

No dobra ale to zmierza do kanapkowania:) Czyli trzy tysiące przejściówek przelotek i nie wiadomo czego a wystarczyło zrobić gniazdo / zapomniałem jak ono się nazywa/ na taką tasiemkę.



Też pewnie nie kosztuje dużo.


Że niby takie coś 




Jeśli jest tam jakiś przetwornik czy coś, co konwertuje ten dźwięk z cyfrowego na analogowy to on kosztuje pewnie z piętnaście groszy. To już sobie wole posłuchać radia.

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 16:55:00 przez TechNineWonder
[#224] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@TechNineWonder, post #223

Ja kupiłem w Media Expercie taką malutką przejściówkę zapinaną na wtyczkę DSub: link. Dżwięku toto nie ma ale sygnał z Framemeistera wywala na monitor CRT albo rzutnik bez problemu i z naprawdę dobrą jakością.

Takie coś jak na Twoim drugim zdjęciu też kupiłem na Allegro ale nie udało mi się z tego uzyskać stabilnego obrazu (na CRT strasznie skacze i co chwila mam komunikat Out of Sync a na LCD czarny ekran).

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 17:00:28 przez Jenot
[#225] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@TechNineWonder, post #223

ja mam taką jak na drugim zdjęciu i podłączałem przez nią orangePI do monitora i działało normalnie :) był to monitor LCD a nawet kilka różnych
[#226] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Jenot, post #224

Nie no telewizor z HDMI mam, tak że nie straszna bida żebym nie miał do czego podłączyć.

Jak już coś to sobie kupie AmiIV nie pamiętam jak się nazywa ten scandoubler który ma wypuścić Sakura. Albo jakiś monitor z palem.

W telewizorze mam wyjście optical toslink. Tak że wystarczy zastosować konwerter.



Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 17:36:03 przez TechNineWonder
[#227] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@TechNineWonder, post #226

Przelotki przelotkami,, a już przetestowano Warcraft na Amidze 600
Warcraft OK

Czekam teraz na show : Settlers 2 !!! ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 22:22:21 przez Voyox
[#228] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Voyox, post #227

Ale moc, już nie mogę sie doczekać :)
[#229] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@QUAD, post #228

Animacje szły bez zająknięcia. Zapewne bardziej wymagające też pójdą. Przecież toż to 500 MHz 030... OK
[#230] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@QUAD, post #228

O ja pier...nicze wow!!! Duke na emu MAca na A600 ahahaha!!!
[#231] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Vato, post #230

Gunnar wkleił ciekawe porównanie. Wg. mojej oceny rewolucja do tyłu jest jak najbardziej zalecana. A szczególnie w porównaniu z procesorami PowerPC

Several people did ask for in IRC for an comparison of RISC and CISC.
Ok lets make some simple example...

Here are two 68 Instructions


ADDI.L #$12345678,(A0)
ADD.L #$87654321,D0
A good CISC CPU can execute these 2 instructions together in a single cycle.

To do the same work a RISC CPU like the POWERPC needs several instructions.
There are 2 ways to code this in POWERPC, one involves more instructions, the other will need more memory reads.
1) Solution needs 8 instructions and 1 memory read and 1 write
2) Solution needs 6 instructions and 3 memory read and 1 write.

As you can see the POWERPC needs a lot more instructions then the 68K to do the same amount of work.
The 603 can execute 2 instructions per cycle.
This means the 603 needs 4 clockcycle to do the same amount of work as the APOLLO does in 1 cycle.

With code like the above a 100 MHz APOLLO does the work as an PowerPC 603 @ 400 Hz.

Now this example was only with 32bit.

Apollo supports 64bit at the same speed.
This means Apollo can even do twice the amount of work per clock using 64bit instructions.

The PowerPC603 is just 32bit.
This means using 64bit code like the above as 100 MHz APOLLO can do as much work as a POWERPC 603 at 800 MHz.
[#232] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Voyox, post #231

Problem w tym, że aby używać softu 64bit z prawdziwego zdarzenia przydałby się OS 64bit, a na to się nie zanosi, dodatkowo już w x86 te dodatkowe 32bity (względem wcześniejszych) niewiele wnoszą w znaczącą większość aplikacji - jedyne co jest in plus to większa ciągła przestrzeń adresowa (40-48bit fizyczna, 64b logiczna). W przypadku Vampire to akurat wydaje mi się ciut chybionym zabiegiem, bo tracimy elementy logiczne FPGA na coś co nie ma większego znaczenia. Jako ewolucja 68k w FPGA pomysł żyleta, ale do akceleratora jest na tym etapie zwyczajnie zbędny.
[#233] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@abcdef, post #232

Względnie wystarcza na razie to co jest. Samo porównanie do 400 MHz PPC jest miażdżące.
Oczywiście mówimy tu tylko o wewnętrznym przetwarzaniu kodu. Ale i tak Vampire na razie deklasuje wszystkie newsy. Poczekamy aż pierwsi użytkownicy zaczną "szaleć".
Na taką wydajność naprawdę można przepisać/dostosować/zaadoptować masę fajnych programów z ery Pentium 60-166 MHz. Zapowiada się to wszystko obiecująco.. OK
[#234] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Voyox, post #233

Po co bawić się konwersję, skoro jest DosBox. Jeśli DosBox biegałby z prędkością 486dx2 66Mhz to byłoby szaleństwo.
Ech, generalnie ic już nie trzeba będzie konwertować - to co jest + emulatory i ScummVM i się okaże, że 600 z tą kartą to jedna z najlepszych i najwygodniejszych maszyn do rozrywkowego retro computingu.
Ech, jakby ktoś jeszcze coś takiego na Amigach zrobił

Ślicznie ten CosmosEX się prezentuje :)
[#235] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@michalmarek77, post #234

Spróbuj odpalić dosboxa na maszynie klasy pentium 200 i się pochwal jak było.

Skoro jest jakiś tryb 64bit to przydało by się jakieś gcc do tego, albo lepsza wersja amosa, bo inaczej będzie bezużyteczny.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 19:50:18 przez sanjyuubi
[#236] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@abcdef, post #232

Bynajmniej, tu chodzi o rejestry danych 64 bitowe, a nie o rejestry adresowe 64 bitowe. A 64 bitowe operacje to jest spore przyspieszenie, tym bardziej, ze takie operacje mialo juz 68020. Miejsca w FPGA jest sporo, a szybkosc dla operacji 32 i 64 bitowych jest taka sama w Apollo. Zreszta gdzies na forum Apollo Gunnar to opisywal, np, ze naraz moze zapisac 64 bity, a nie tylko 32, co przyspieszyc moze tez np. kopiowanie danych.
[#237] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Don_Adan, post #236

Jeśli program po skompilowaniu wygenerował instrukcję która ma dwa 32bitowe operandy to nie licz na to, że Apollo wciągnie to jednym 64 bitowym transferem w automagiczny sposób. Nie zrobi i tyle. Jeśli soft jest skompilowany pod natywnego 32bitowca i korzysta z typu long long int (64b) to kompilator i tak już to sobie rozłożył na serię rozkazów 32bitowych i 64b architektura procesora NIC NIE ZMIENI! Rejestr 32bitowy będący operandem 32bitowego rozkazu to coś zupełnie innego niż rejestr 64bitowy - inny opcode instrukcji. Innymi słowy by to miało jakikolwiek wpływ to:
1. trzeba przekompilować źródła by wygenerowały się nowe instrukcje
2. w programie muszą być intensywnie wykorzystywane (a nie sporadycznie) szerokie typy danych
Jesteś w stanie to zagwarantować? Bo o ile double (zmiennoprzecinkowe) jeszcze się względnie często wykorzystuje (i natywnie wspierał je x87 więc 68881 pewnie też) o tyle long long już nie tak często. W zasadzie prawie wcale.
A jeśli chodzi o miejsce w FPGA - tak, tak... i jeszcze SAGA, a potem frytki do tego. To jest względnie tani konsumencki cyclone - nie róbmy z niego nie wiadomo jakiego pojemnego skurczybyka wymiatacza. Dodatkowo soft do syntezy przy wybraniu optymalizacji prędkości specjalnie zostawia komórki niewykorzystane bo dopychanie będzie blokowało prędkość.
[#238] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@michalmarek77, post #234

DosBox jest potwornie wolny. Próbowałem na PPC i chodzi strasznie wolno, w Setlers 2 myszka przycinała, a zegar tej maszyny to 2,5 GHz. Więc albo wersja dla PPC jest skopana, albo PPC jest skopany, albo cały ten DosBox się do niczego nie nadaje.
Dla mnie osobiście 486nawet DX4 120 to za wolne. Optimum to Pentium 166 z tamtego okresu.
Jakby Vampire osiągnął taki poziom "emulacji" byłoby super... OK
[#239] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@abcdef, post #237

Bynajmniej, niby dlaczego ma nie wczytac w jednym cyklu np.
movem.l (a0)+,d0/d1
czy zapisac
movem.l d0/d1,(a1)+
ma zapis i odczyt 64 bitowy. A taka zwykla instrukcja 68k przyspieszy kopiowanie danych o prawie 100%.
Zaden kompilator nie jest zaprojektowany do kompilowania pod ten procesor, zeby go w pelni wykorzystac i tak trzeba bedzie recznie kod napisac.
[#240] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Don_Adan, post #239

To jest specyficzna instrukcja, która robi co innego niż podejrzewasz - to jest takie wbudowane w ISA makro kopiujące zawartości rejestrów w ramach podanego zakresu, natomiast każdy realny transfer 32b odbywa się osobno (bo mamy ograniczenie pojedynczej operacji na pamięci i ograniczenie szerokości szyny danych - czyt. w jednym czasie może być przeprowadzany tylko jeden transfer). Innymi słowy jest to powtarzanie zwykłego move z inkrementacją rejestrów do czasu aż się dojdzie do końca zakresu. Teraz - jeśli D0 i D1 nie będą objęte jako sąsiednie rejestry tworzące 64bitowy np. ED0 to żaden 64bitowy transfer obu naraz nie obejmie (tzn. teoretycznie można, ale oznaczałoby to dorobienie skomplikowanej logiki potrafiącej przemielić dodatkowe opcode w ilości bardzo znaczenej) ;) Z poletka H8S - masz 8 bitowe R0L i R0H, możesz je traktować jako 16 bitowe R0 i uznać, że zamiast robić dwa 8 bitowe transfery z np. R1L do R0L i R1H do R0H to zrobić jeden 16 bitowy z R1 do R0. I wynik będzie poprawny. Natomiast nie ma instrukcji mogącej z R2L i R1H za jednym razem przekopiować zawartości odpowiednio do R0L i R0H. Jeszcze raz napiszę - rozumiem entuzjazm, natomiast doświadczenie nakazuje mi zachować powściągliwość.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem